14.7 C
London
Tuesday, September 26, 2017
£1 = 5.24RON / €1.14 / $1.34

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Sper ca ma lamureste si pe mine careva dintre voi daca se poate obtine yellow card ca student part time. Am sunat la Home office de doua ori, mi-au zis ca se poate. Altcineva de pe forum a primit email de la aceeasi oligofreni si incompetenti de la Home Office ca doar studentii full time primesc acel card. Cred ca li se spala creierul in fiecare zi si de aia dau raspunsuri diferite. -angry- ngry-
    Careva de pe forum a primit yellow card ca si student part time?

2. princewilliam

princewilliam New Member

Trophy Points:
    0
    HELLO RAMI,
    nu conteaza ce fel de student esti pe ce domeniu, pe ce perioada sau daca esti full time sau part time toti studentii primesc acest yellow card este dovada ta practic k participi la un curs si in acelasi timp este dovada ta pt a munci! asa k nu ai de ce sa iti faci griji -takecare- akecare-

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Poate te ajuta acest link :
    http://www.dfes.gov.uk/international-st ... eaflet.pdf

In afara de asta , eu stiu ca trebuie sa fii inscris la un curs de minim 15 ore pe saptamana si care sa fie pe o durata de 12 luni ca sa ti se dea registration certificate.Daca cauti bine pe forum sunt sigura ca gasesti informatii.

4. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Am cautat pe forum orice informatie care m-ar fi putut lamuri dar din pacate nu am gasit. De aceea am si intrebat daca este careva care a obtinut yellow card pe baza de part time course caci cei de la Home Office asa mi-au spus.

5. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    da,se poate.trebuie ca respectiva unitate de invatamant sa fie inscrisa Dfes.atata tot!si va trebuie o scrisoare de la scoala cu numele,adresa si nr.de inregistrare.bank statement,pasaport si br1.ma mir ca nu stiati inca -handsrubb2- andsrubb2-

6. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Alex, deci tu zici ca se poate si cu un curs part time?
    Eu am gasit un curs si incepe in ianuarie, deci mult timp la dispozitie sa iau o decizie nu am, dar nici nu as vrea sa ma inscriu, sa dau banutii si sa aflu ca nu primesc yellow card.

7. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    cunosc cel putin 5 persoane care si-au luat yellow permit cu un curs part time.daca le trimiti ce ti-am spus nu exista absolut nici un motiv sa te refuze.

8. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult de informatie Alex, sper sa nu am probleme. Cta despre persoanele de care ai mentionat sper ca erau tot romani si nu alte nationalitati.
    Sper sa am noroc si sa imi iau yellow card.

9. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Te rog spune-mi si mie ce curs part-time ai gasit si unde,daca nu te superi si cat costa.Ms mult.

10. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    sunt f.multe cursuri.eu sunt in hospitality.nu conteaza,university,college.atata timp cat este inscris pe lista Dfes si ai bani sa-l platesti(sunt si cu 3-400)nu e o problema.le spui sa-ti dea scrisoarea de enrollment pe care o trimiti la HO impreuna cu copia de la chitanta -kiss- iss- um ca ai platit,bank statement,pasaportul in original,2 poze,BR1 si atat.cauta si private college,poti face un curs de computer sau mai stiu eu ce.bafta!

11. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Alex, tu esti inscris la un curs vocational(NVQ) sau sandwich course? Ca astea oricum nu sunt cu 15 ore/saptamana (ma refer la orele de clasa). Noi intrebam de celelalte cursuri, cele pt care obtii yellow card si poti munci 20 ore/saptamana. Celelalte persoane pe care le stii si care au obtinut yellow card, ce fel de cursuri fac?
    Te intreb toate astea pt ca vreau sa fiu sigura ca se poate cu part time, ca nu m-as risca altfel.
    Merci mult si o zi buna. -kiss- iss-

12. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Oana, acuma depinde si in ce zona esti si ce cursuri te-ar interesa pe tine in mod special.
    Ce am gasit eu este de consiliere psihologica pentru ca este exact in domeniul in care am absolvit, si daca tot dau un ban macar sa invat ceva folositor; mai gasisem altul de life coaching care suna la fel de interesant.
    Pretul unui curs part time la colegiul unde am gasit eu este de 410 lire.

13. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Nu pot rezista sa nu intervin cu o intrebare concreta :
    EXISTA MACAR UN SINGUR CAZ DE STUDENT PART-TIME CARE A OBTINUT DE LA HO DREPTUL DE MUNCA (part-time) ??? DA SAU NU? -pullhair- ullhair-

14. alexhad

alexhad New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- !cred ca am fost destul de clar!una din persoanele care a primit yellow card in urma inscrierii la un curs part time este subsemnatul.430 de lire costul cursului,trebuie sa termini cursul in maxim un an(poti si in 2 saptamani).subliniez,RESPECTIVA UNITATE TREBUIE SA FIE INSCRISA PE LISTA Dfes.ATATA TOT!aveti dreptul sa studiati in UK cat timp doriti si unde doriti si pe baza acestui drept sa primiti un amarat de yellow card.nu inseamna mult dar mai bine decat nimic.UNITATE INSCRISA PE LISTELE Dfes,SCRISOARE DE ENROLLMENT,BANK STATEMENT,PASAPORT,DOUA POZE,BR1!FINISH!nimeni nu va poate refuza.15 ore pe sapt.minimum study sau mai stiu eu ce atunci cand va inscrieti la o universitate de stat sau privata care primeste finantari guvernamentale din care respectivul candidat poate primi sau cere beneficii financiare.cand te inscrii la un curs vocational sau nvq il platesti din buzunar si cat platesti atat primesti.bafta la toata lumea.faceti-va studenti,de voie de nevoie fratilor!

15. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Alex,

Multumim mult pentru lamuriri. Ramona .. sper ca acum te-ai convins si ai sa urmezi sfatul meu. Te astept sa imi confirmi inregistrarea la acel curs de care mi-ai zis si apoi, bineinteles sa sarbatoresti primirea Yellow Card`ului ... sa traiasca cei ce functionarii de la HO (prietenii stiu de ce) nu e asa Ramona?
    Si inca ceva ... sa nu uiti sa faci acea chestie care te-am sfatuit eu cand ai sa faci aplicatia, oricum o sa mai vb la telefon pana atunci si am sa iti amintesc.

Mult Succes !

16. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Oare atatea detalii particulare si mesajul clar adresat Ramonei nu putea fi trimis pe privat? Sau la telefon ?

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Oana ... daca te deranjeaza ... esti libera sa pui "manutele la ochi" si sa nu citesti postul meu.
    Se pare ca pe tine te-au deranjat mai multe posturi ale mele, dar pe undeva iti inteleg frustrarea.

Scuze pt offtopic dar cred ca am dreptul la replica.

18. Anonymous

Anonymous Guest

Salut,

am sunat si eu la HO cu aceasi problema... doar ca eu sunt inscrisa la un curs part time ptr semestrul sept-dec, am intrebat-o pe cea de acolo daca e ok si mi-a zis ca voi primi yellow card ptr perioada in care fac respectivul curs, altel expira, tb sa fac refac cererea la fiecare term...asa sa fie? pare logic si totusi... aveam impresia ca permisele respective se dau pentru perioade de timp mult mai lungi?!

19. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    -saint- aint- NU lasati vremea de afara sa va strice pofta de viata!!!

Police, ia-o mai usurel ca vin sarbatorile si vrem sa fii binedispus asa cum ne-ai obisnuit. -staycool- taycool-

-hi5- i5- sa va vad si pe voi!!!

20. silvia

silvia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Am si eu o singura nelamurire in legatura cu actele aditionale ce trebuiesc trimise cu formularul BR1 pentru yelow card. Se cere bank statement. Al cui? Fiul meu este la college din septembrie si inca nu lucreaza, deci nu are bank statement. Noi locuim cu partenerul meu. Este suficient daca trimitem bank statementul lui si o declaratie a lui cum ca il intretine pe fiul meu pe perioada studiilor???
    Decilamuriti-ma va rog.
    Multumesc
    Silvia

Share This Page