20 C
London
Saturday, July 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow card refuzat

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by PaulaElijah, Feb 5, 2013.

1. PaulaElijah

PaulaElijah New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. Sunt studenta aici de un an si jumatate si recent am primit vestea cea mai proasta posibila unui student roman ca aplicatia pentru Yellow Card mi-a fost refuzata din cauza ca am trimis Ehic ca asigurare medicala, ceea ce a fost o greseala destul de superficiala din partea mea. As mai aplica inca o data prin posta dar asta ar insemna inca 6 luni cel putin irosite, Eu as vrea sa fac placement in urmatorul an, probabil in UK dar avand in vedere situatia de fata nu este posibil si nici cei de la UKBA nu mai fac aplicari de urgenta pentr studenti care vor sa faca placement. Mi-as incerca norocul prin Croydon dar si asta e un fel de misiune imposibila. Am inteles ca restrictiile se vor ridica din 2014 dar pana atunci mai este si nu as vrea sa pierd timpul asteptand. As vrea sa fac ceva util pana atunci dar nu stiu cum si de unde sa incep. Sunt cu moralul la pamant! Daca se poate de la romanii care au aplicat recent la Croydon sa-mi dea un sfat daca ii rog, cum sa procedez pentru programare? Online sau prin telefon? Este o situatie incurcata pentru mine. Ce as putea sa fac?

2. ale_flamy

ale_flamy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Si eu sunt studenta aici si ma lupt cu programarile la Croydon. Sincer, nu iti recomand sa aplici prin posta ca dureaza mult prea mult. Si pana obti programare la Croydon dureaza, dar nu cred ca are cum sa se ajunga la 6 luni. Nu se mai fac programari la telefon. Totul e on-line din ianuarie 2013. Poti afla mai multe aici (sfaturi cum sa faci programarea....chiar si imagini cu toti pasii necesari: http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... start=1110
    Ti-am pus exact pagina de unde are rost sa citesti( de la pag 38 la 54 o sa gasesti tot felul de sfaturi cum sa-ti faci programarea on-line). Din cate am vazut si am experimentat....e foarte important sa ai si un internet foarte bun. Al meu e groaznic si e clar ca n-am nici o sansa sa obtin programarea. Vestea buna e ca de joi face proprietara upgrade la net business si sansele imi vor creste considerabil. Tinand cont ca m-am confruntat cu situatii destul de nasoale de cand sunt aici si mai nimeni nu mi-a intins o mana de ajutor am zis ca daca o sa reusesc sa obtin programare pentru mine (cu noul net) o sa incerc sa ajut o persoana sa-si faca programare (pe gratis). Vreau sa fac o fapta buna exact asa cum imi doream sa faca cineva pentru mine cand eram intr-o situatie grea. Pana acum am auzit niste sume de m-am speriat (de la 200 la 400 de lire pe programare) bani pe care e clar ca studentii nu au de unde sa ii arunce pe garduri. Mi-e scarba de astfel de persoane...au venit in Anglia pentru a avea o viata mai buna, pentru ca le era greu in tara si acum se hranesc de pe greutatile altora...si nu le ajung 50-100 de lire ca stau 10 min timp de 1 sapt pe net incercand sa obtina o programare, le trebuie 400 de lire! In fine...revenind. Inregistreaza-te pe site-ul UKBA si urmeaza sfaturile de pe forum. Dupa ce obtin programare pentru mine, promit ca incerc sa te ajut sa iti faci si tu programare. Putem incerca amandoua in acelasi timp si poate una din noi va reusi sa iti faca programarea. Iti las mailul meu si mai vb: ale_flamy@yahoo.com

3. PaulaElijah

PaulaElijah New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ale :). Multumesc pentru raspuns. Stii vorba aia: Bine faci, bine gasesti si sper sa reusesti sa-ti faci programare si sa dea Domnul sa am si eu norocul asta. As vrea sa tinem legatura.

400 de lire ca sa suni pentru o programare?! Da' ce folosesc aia? Cristale magice?

Cand incerc sa-mi fac programare la Croydon ma simt ca Tom Cruise jucand in Misiune imposibila uneori :))

4. ale_flamy

ale_flamy New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu...400 de lire ca sa faca programare on-line. Hai ca daca sunau, sa zicem ca mai intelegeam(desi pretul inca ramane exagerat) - era destul de mult sa suni la ei (se duceau cam 10 lire in 10 zile pe telefon), dar acum totul e on-line si nu costa nimic....si unii cer 400 de lire/programare :|

In fine...de maine o sa am si eu un net super bun si sper sa reusesc sa-mi fac programare cat mai repede. Te tin la curent si dupa ce reusesc, o sa te ajut si pe tine.

Unde esti studenta si ce studiezi?

Nu prea verific postarile aici pe forum, daca vrei sa pastram legatura lasa-mi un mail sau da-mi add pe facebook. E acelasi id ca la adresa de mail.

Share This Page