13.9 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

yellow card pt cei cu sandwich course - al doilea job

Discussion in 'ARHIVA' started by osso, Jul 1, 2007.

1. osso

osso New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Incerc sa gasesc informatii in legatura cu statutul celor cu yellow card veniti cu sandwich course; se poate munci full time, ok.. dar se poate sa fii angajat la un al doilea loc de munca legal in baza yellow cardului?

Mersi -umbrela-

2. lauri

lauri New Member

Trophy Points:
    0
    SCUZA-MA,NU AM RASPUNS PT. INTREBAREA TA SI EU TOT DE O INFORMATIE AM NEVOIE POATE POTI SA MA AJUTI.CARE-I TREABA CU YELLOW CARDUL ASTA,UNDE POT SA GASESC MAI MULTE AMANUNTE.MAMA MEA E CU SELF EMPLOYED PANA-N TOAMNA,CUM SE PROCEDEAZA PT. A OBTINE CARDUL ASTA?MERSI MULT! -salut-

3. bogdanel

bogdanel New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt in aceeasi situatie. Fac un sandwich course pana in feb si as vrea sa styu cum se poate obtine permisu de munca in situatia mea. Nu am nici o idee despre ce tre sa fac. Poate cineva sa imi explice va rog mult!!! -ntwhy-

4. wexler

wexler New Member

Trophy Points:
    0
    Informatii despre acest subiect au mai fost postate pe forum:vezi la topicul "Un nou tip de student " si eventual mai dati un search pe forum.
    Bafta -pc- 8-}

5. petre

petre New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor, numele meu este Petru si sunt din Suceava. Sunt la un curs de limba engleza din 04.03.2007. Am obtinut yelow card pentru 20 ore pe saptamina. Majoritatea angajatorilor nu tin seama de restrictia de 20 ore pe saptamina daca vrei sa cauti un loc de munca full time. Dar dupa un an poti sa aplici la HO ptr. permis de munca full time si nu stiu ce se intimpla atunci daca ai lucrat mai mult de 20 ore pe saptamina pe NIN propriu. Cred ca daca lucrezi pe NIN provizoriu nu se inregistreaza pe numele tau nr. de ore lucrate.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Ba da , se inregistreaza. Toate detaliile de pe provizoriu (respectiv taxe platite) se cumuleaza cu NI number permanent atunci cand il soliciti.

Au fost postari pe forum cu refuz de blue certificate pentru ca au muncit mai mult de 20 de ore pe saptamana. Mai cititi topicurile referitoare la studenti.
    Optiunea search, type student si apoi gasesti toate topicurile referitoare.

Bafta
    -sunny-

7. Anonymous

Anonymous Guest

bogdanel,

Pentru tine si ceilalti care au nelamuriri referitoare la registration certificate (sau drept de munca), citi linkul de mai jos. Daca il cititi cu atentie din scoarta in scoarta, ar trebui sa va lamuriti nedumeririle referitoare la blue certificate dupa un an, sau yellow pentru studenti.

http://www.romani-online.co.uk/componen ... ic,1130.0/

Exista un topic Intrebari si raspunsuri despre BR1 si alte topicuri despre studenti. Urmariti-le cu atentie.

-sunny-

8. petre

petre New Member

Trophy Points:
    0
    Tinind cont de faptul ca in prezent se poate lucra full time in vacanta si 4 luni dupa terminarea cursurilor, de unde se stie cind ai vacanta pentru ca la anumite cursuri vacanta este atunci cind o doresti. Daca muncesti in weekend full-time este tot vacanta. N-as vrea sa se ia de bune aceste lucruri dar si pentru mine sunt nedumeriri. Este posibil ca romanilor sa li se dea dreptul de munca fara restrictii si atunci toate aceste probleme cu full-time si part-time sa se termine.

Share This Page