17.5 C
London
Saturday, September 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card prin self-employment vs. Yellow Card prin studii part-time

Discussion in 'EMIGRARE' started by defusion, Dec 5, 2011.

1. defusion

defusion New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, urmaresc acest forum de ceva timp, si pana acum totul a fost clar, m-ati ajutat mult cu mutatul in Londra. As vrea sa aflu opinii in legatura cu self-employment in paralel cu 20h/saptamana lucrate in timpul unui curs timp de 1 an.

Clientul pt. care lucrez (freelance, programare) este in afara UK si il facturez ocazional. Totusi nu este o activitate foarte stabila. In acelasi timp, vreau sa urmez un curs part-time si sa lucrez max. 20h/saptamana in UK. Dar nu am gasit nici un loc de munca in condiitle astea (inca).

Cum credeti ca as putea sa maximizez sansele de a primi drept de munca full, adica Blue Card? Intrebarea e, oare are sens sa ma inregistrez ca self-employed (fie ca LTD sau corespondentul PFA)? Sau pur si simplu sa lucrez doar ca student. Ma gandesc ca daca declar veniturile ar fi avantajos pt. ca as putea sa obtin si drept de munca prin Highly Skilled Migrant Program (i.e. Tier 1), unde presupun conteaza si astfel de venituri.

Multumesc mult, sper ca nu am omis vreo informatie, dar daca am omis as aprecia un link catre ea pe forum sau pe sit oficial :)

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Singura problema ar putea aparea atunci cand iti depui aplicatia pentru Blue Card sau HSMP... cei de la Home Office te vor intreba... stai putin... tu ai venit aici la studii sau sa fi self-employed. Atunci s-ar putea sa considere ca ai venit la studii doar de fatada si sa iti refuze aplicatia.

Recomandarea mea: ramai ca si student un an, ai putina rabdare, strangi putin cureaua dar macar obtii Blue Card-ul, iar apoi viata ti se va deschide in fata in toata splendoarea ei.

Share This Page