0.3 C
London
Monday, November 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow/Blue Card * Sot - Sotie

Discussion in 'EMIGRARE' started by pagady13, Jun 2, 2009.

1. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    buna...mai am si eu o intrebare...stiti cumva in cat tp de la data cand ai trimis actele poti obtine un nr de referinta?eu azi am sunat la ag care s a oc de acte ,si mi a zis ca nu mi au dat inca un nr de referinta[in 3, 4 sap mi l dau],pt ca vreau sa trimit"urgent employment start date"asa cum scrie pe site ul ukba ,sa mi se ia in consideratie aplicatia mai repede...astept raspunsul vostru..multumesc.

2. adina_adina

adina_adina New Member

Trophy Points:
    0
    prietena de self-employed

buna..poate cineva ma ajuta..sunt logodita cu un cetatean roman,self-employed in U.K,am lucrat pana acum o saptamana timp de 10 luni la un restaurant,timp in care am fost platita avand dovada pay-slip-urilor.exista un contract semnat de ambele parti.problema a aprut acum o sapt. cand am fost anuntata ca nu mi se mai pot da ore pe marginea lipsei BC-ului.mentionez ca am NIN-ul platit la zi.toate situ-rile pe care le-am vizitat se refera la sotii-soti,sponsori,dependenti..nu stiu ce acte imi trebuiesc sau ce pot face sa pot lucra.multumesc.

3. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Re: prietena de self-employed

Putin off topic:
    Interesante coincidenta. In casa unde stau, saptamina asta au ramas doi fara serviciu. Motivul dat de angajatori a fost acelasi: "Nu se mai poate fara acte". Saptamina trecuta un patron a insistat s-o plateasca pe o colega care lucra la un restaurant direct intr-un cont bancar. Pina atunci era platita cash sau cu cecuri.

4. adina_adina

adina_adina New Member

Trophy Points:
    0
    Re: prietena de self-employed

buna...diferenta e ca eu am cont bancar,platile s-au efectuat prin intermediul bancii.cum am lucrat pana acum legal sau ilegal?de ce nu mi s-a cerut BC la angajare doar NIN-ul?

5. compaol

compaol New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

cum trebuie sa procedez pt. ca sotia mea sa primeasca drept de munca in UK? Mentionez ca in urma cu 3 ani am obtinut bluecard-ul si m-am intors in Romania; anul trecut ne-am casatorit in tara si momentan suntem tot aici; am dori sa ne intoarcem amandoi in UK dar nu am idee cum trebuie completat acel forular si daca pot sa-l trimit din Romania... Multumesc, multa bafta!

6. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Compaol, tu avand blue card definitiv sotia ta poate obtine blue card de dependent.
    Va faceti o programare online la Croydon https://ukbabooking.homeoffice.gov.uk/ukba/index.start dinainte sa plecati din tara si cu vreo zi-doua inainte de interviul propriu-zis din Croydon, aterizati in Londra.
    Voua nu va trebuie prea multe acte, tu avand deja blue card definitiv. Oricum, sotia ta are dreptul sa munceasca si fara acel blue-card in mana dar cum multi angajatori britanici nu stiu prea bine cum sta treaba cu "dependentii" unui roman care are deja drept de munca, cel mai indicat e sa il obtina, asa cum am precizat mai sus.
    Documenteaza-te despre programarea online la Croydon, exista topic intitulat asa.

Multa bafta.

7. compaol

compaol New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt. sfaturi. Am vorbit cu patroana hotelului unde am lucrat eu inainte daca exista posibilitate de a ne gasi un loc de munca acolo pt. amandoi. M-a intrebat acelasi lucru, daca ea are (sau obtine automat) drept de lucru... stii cumva unde gasesc eu informatia asta (ceva oficial) daca exista, sa ii arat si eu? Multumesc pt. timpul acordat si pt. munca pe care o faceti. Cu stima, Cristian.

8. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... /applying/

In partea din dreapta al 8-lea Pdf. de sus in jos intitulat "Guidance for nationals of Bulgaria and Romania...." se refera doar la romani si bulgari, si de acolo reiese clar ca sotia ta are drept de munca. Deci are AUTOMAT drept de munca, obtinerea blue card-ului de dependent e doar o simpla formalitate. Dar e bine sa il aiba pentru a-l arata celor care nu au rabdare sa citeasca acel Ghid.

Si la fel ca tine, dupa 12 luni consecutive lucrate, va aplica pe baza celor 12 payslips-uri pentru Blue Card definitiv, ca al tau.

Succes.

9. compaol

compaol New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult. Am sa ma pun sa "recitesc" formularul BR1 sa vad ce anume trebuie completat. Este nevoie sa trec in BR1 adresa din buletin a sotiei sau o adresa temporara din UK? ms.

10. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa pui o adresa din UK.

Si inca ceva: este total NEindicat sa postezi aceeasi intrebare in mai multe locuri pe forum. Astfel urmarirea subiectelor va deveni mult mai dificila iar cei care iti vor raspunde nu vor mai sti unde sa o faca. Chiar eu ti-am raspuns in celalalt topic, deschis tot de tine, cu exact aceeasi problema.

Rog un moderator sa cupleze cele doua topicuri.

Multumesc,

11. mathios

mathios New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am o nedumerire...am obtinut YC student fiind sponsorizata de catre un privat.sotul meu e inca in Romania si ar dori sa depuna pentru BC ca dependent de student.In momentul de fata eu nu lucrez,sunt subventionata,ca sa zic asa de catre unchiul meu...Are vreo sansa sotul meu (si baiatelul nostru) sa obtina acest BC ca dependent sau e musai ca eu sa am un venit (in afara sponsorizarii unchiului).multumesc

12. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Mathios, in formularul BR1 unde scrie ce acte trebuie sa ai pt. fiecare aplicatie in parte nu este specificat ca tu trebuie sa lucrezi la acea data si nici nu cer dovezi referitoare la venituri. Dar poti lua un statement bancar cu tine pentru orice eventualitate, sa vada ca ai niste bani in cont.
    Daca tu esti in UK fa-i programare online la Croydon sotului si cu vreo 2 zile inainte de data programata sa vina in UK. Selectezi online EEA1 deoarece nu exista BR1, iar la fata locului completati BR1, el sectiunea 1 din formular, tu sectiunea 2b, dar cred ca sti asta tu avand deja un yellow card.

Mult succes.

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe site mathios,

Da, poate obtine si sotul si fiul tau un blue card, ei nu sunt tratati ca dependenti ci ca membri de familie(tine de reintregirea familiei).

P.S. Nu posta mai multe mesaje daca nu primesti un raspuns in cateva minute. Un forum nu e un birou de informatii non stop. Cand cineva va sti sa raspunda intrebarii pe care o pui va raspunde atunci cand va avea timp, nu inseamna ca nu te ia nimeni in seama. Daca vrei sa modifici ceva (gen greseala de tastare) poti face asta timp de 30 de minute folosind butonul editeaza. Ti-am sters eu mesajele in plus.

14. mathios

mathios New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc silverfern si mickyroman

15. compaol

compaol New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc inca odata. Am o remarca de facut asupra paragrafului cu bluecard-ul, in sensul ca nu am gasit nicaieri referiri asupra existentei a 2 tipuri de bluecard. Bluecard-ul se poate obtine in 2 moduri: direct, ca urmare a aplicarii dupa 12 luni de lucru legal in UK, sau indirect, prin aplicare de obtinere a bluecard-lui ca si sot/sotie purtator de yellow-card (in acest caz blue-cardul este valabil atata timp cat celalalt membru are yellowcard-ul inca valabil). Cu stima.

16. ghizuroi

ghizuroi New Member

Trophy Points:
    0
    Spui că soţia cuiva care are yellow card poate lucra legal fără a deţine nici yellow sau blue card? Mă poţi ajuta cu mai multe informaţii?

17. deeas

deeas New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, numele meu este Andreea si va rog fosrte frumos, daca sunteti in UK si ma puteti ajuta cu cateva informatii , pe care le obtin numai pe franturi din forum , v as fi profund recunoscatoare daca ati dori sa adaugati id ul meu andreeacarstean@yahoo.com sa stam de vorba,pentru ca la jumatatea lunii iunie o sa vin in Anglia si incerc sa adun cat mai multe informatii de la romanii nostrii care sunt deja acolo , pentru a mi fi mai usoara integrarea.Va multumesc foarte mult!

18. deeas

deeas New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, numele meu este Andreea si va rog foarte frumos, daca sunteti in UK si ma puteti ajuta cu cateva informatii , pe care le obtin numai pe franturi din forum , v as fi profund recunoscatoare daca ati dori sa adaugati id ul meu andreeacarstean@yahoo.com sa stam de vorba,pentru ca la jumatatea lunii iunie o sa vin in Anglia si incerc sa adun cat mai multe informatii de la romanii nostrii care sunt deja acolo , pentru a mi fi mai usoara integrarea.Va multumesc foarte mult!

19. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    @ghizuroi

Exemptions from the worker authorisation requirement

You do not need to apply for a registration certificate, but you can do so if you would like confirmation that there are no restrictions on you taking employment in the UK. For information on how to do this, see the Applying section.

You will be exempt from the requirement to obtain authorisation to work in the UK if:

....

You are the family member of a Bulgarian or Romanian national who is self-employed, self-sufficient or a student. You will remain exempt provided that your sponsor remains a student, self-sufficient person or self-employed; or

....

The family members of a Bulgarian or Romanian national are defined as:

husband, wife or civil partner

....

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/eea/bulgariaromania/liveworkuk/

20. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Fiindca ati fost la Croydon si ati primit Yellow ca student, te intreb:
    1. Trebuie duse si copii xerox ale actelor sau doar originale?
    2. Iti opresc definitiv la ei la dosar ceva act? ..aici ma refer la extras de cont original sau scrisoarea de la Colegiu.
    3. Trebuie aranjate actele in vreo ordine anume in folii sau dosar plic, ceva de gen?
    4. Extras de cont ati avut din RO? L-ati mai tradus?....ca eu am din RO cont Lire.
    5. Cati bani ati aratat in cont? Sau daca ati avut sponsor, cat a avut in cont? (Ce cuprinde scrisoarea de la sponsor?).
    Scuze daca sunt prea multe intrebari. Si eu Yellow cu sotia Blue ne pregatim pt 16 Iunie si 1 Iunie sosire in UK.
    Multumesc pt amabilitate

Share This Page