10.2 C
London
Wednesday, January 20, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow/Blue Card * Sot - Sotie

Discussion in 'EMIGRARE' started by pagady13, Jun 2, 2009.

1. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    topi,daca vrei, te rog sa mi raspunzi si mie...si inca ceva:eu am dreptul la full daca urmez un nvq cu placement in acelasi domeniu?eu stiu ca da...cel putin asa scrie...multumesc mult de tot...

2. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptul sa lucrezi platit cite ore crede ca sint necesare cel care tine cursul, dar numai dupa ce primesti YC.

In plus mai poti lucra (platit) alte 20 ore/saptamina ca employee in ORICE domeniu. Orele astea pot sa nu aiba nici o legatura cu domeniul cursului.

Daca ai fi trimis tu formularul completat si actele nu te-ar fi costat decit posta. Nu ti-ai luat teapa cu firma in cazul in care te-au ajutat sa completezi formularul si ti-au mai dat niste explicatii. Te-au scutit de "pierdut timp" citind site-ul ukba si forumuri.

Nu-ti trebuie cazier pentru nici o aplicatie la ukba. Angajatorul sau scoala, daca vor, poat sa-ti ceara cazier.

3. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    In cazut unei rude de gradul 1 dependenta de un posesor de YC (Yes la 2.1(b)) ce anume trebuie completat la punctul 9 din BR1?

4. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Hai sa va povestesc inca o data din experienta mea personala (am mai descris acaesta experienta la vremea respectiva).

In a doua jumatate a lui Martie 2009 am aplicat pentru prima data, la Croydon, dupa o programare telefonica, pentru Blue Card ca dependent de sotia mea, studenta si detinatoare de Yellow Card si NINO dar FARA ca ea sa fie angajata si FARA sa aiba macar un cont bancar.

La acel interviu am mers singur, fara sotie, sigur de reusita, cu un formular BR1 completat cu mine ca apliant principal, dependent de sotie. Ofiterul UKBA care m-a intervievat (din cei mai vechi pe forum, isi mai aduce cineva aminte de Trevor?) mi-a respins aplicatia imediat. Motivele: sotia trebuie sa fie angajata, sa aiba cont bancar si sa prezinte extrasele pentru ultimele 3 luni (dovada ca are fondurile necesare sa ma intretina -ras4- ). Degeaba i-am aratat activitatea mea ca Self Employed cu venituri suficient de mari incat sa ne intretinem amandoi. nici nu a vrut sa se uite pe alte acte.

Acum, nu zic ca s-or mai fi schimbat vremurile de atunci dar, sincer, nu cred ca au mers in directia unei relaxari asa ca incercati sa fiti pregatiti cu toate cele necesare.

Succes!

5. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Mai tii minte daca pe formularul BR1 cu care ai fost tu in martie 2009 scria ca trebuie sa aduci actele cerute de Trevor?
    BR1 care e acuma pe site-ul ukba e valabil incepind din octombrie 2009 si nu scrie nicaieri ca trebuie sa ai cu tine hirtiile alea.

6. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu era nicaieri specificat ca trebuie sa duc dovezi ca sotia mea ma sponsorizeaza. Tocmai asta a fost si argumentul meu: de ce trebuie sa prezint niste documente care nu sunt specificate in cerintele lor.

Trevor, insa, a fost de neinduplecat. Si, sa recunoastem, avea dreptate. Cum sa ma sponsorizeze daca ea nici macar un loc de munca nu avea, sa nu mai vorbesc de bani in cont... Logic!

7. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    El ti-a mai zis ceva legat de argumentul tau ca nu scrie ca trebuie aduse hirtiile alea sau a dat-o pe ... Nu stiu, nu stiu d'astea?
    Am o prietena care vrea sa aplice si as vrea sa stiu cam ce prostii le mai trec prin cap si nu sint pe site-ul ukba.

8. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Stiti ce mi se pare mie ciudat.........Daca aplica ambii soti odata e mult mai simplu, deoarece atunci faci dovada doar ca esti student si ai bani in cont, iar daca aplica sotul/sotia ca dependent, sa zicem peste o luna-doua, atunci studentul trebuie sa dovedeasca ca deja are loc de munca.
    Daca e cineva care a luat recent blue card de dependent si nu a trebuit sa dovedeasca ca partenerul (sponsorul)care este student, are loc de munca, il rugam sa ne spuna si noua.

Multumesc frumos.

9. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Am obtinut de curand, pe 2 februarie 2011, blue card aplicand ca si dependent de sotul meu student (el a obtinut yellow cardul in ianuarie 2011).

@topi: la sectiunea 9 am completat doar 9.1 si a fost ok.

Sotul meu nu avea inca un loc de munca, insa ni s-a cerut extrase de cont de pe ultimele 3 luni ca dovada ca ne vom putea intretine in uk pana ce ne gasim un loc de munca.

Asa cum spuneti si voi, nu scrie nici pe formular si nici pe site-ul Ukba, ca studentul detinator de yellow card care "sponsorizeaza" o aplicatie trebuie sa lucreze sau sa prezinte extrase de cont. La fel mi-au spus si ofiterii ukba in email-uri si la telefon. Insa, in practica lucrurile stau un pic altfel si chiar daca le explici ca pe formular nu scrie si le arati si emailul de la ukba, tot te refuza. Avand experienta respingerii aplicatiilor pentru blue card (dupa 12 luni de munca cu purple card) din cauza ca "ofiterii HO au considerat ca nu sunt eligibila", am incercat ca de aceasta data sa ducem cat mai multe acte si sa le dam doar la cerere. Asa se face ca am avut extrase de cont, dovezi ca sotul isi cauta de munca, am mers impreuna, etc.

Asadar, pe langa formular, acte de identitate, certificat de casatorie si scrisoare de la colegiul sotului, ni s-a cerut extrase de cont si dovada domiciliului comun.

-ma-iubesc-

10. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Ca dovada a domiciliului comun, daca nu exista un contract de inchiriere, eu zic ca merge si o scrisoare de luare in spatiu in care sa fie trecuti ambii parteneri. Cum este AndraMara? E corect? Adica este acceptata si scrisoarea de luare in spatiu?
    Mersi mult.

11. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    Da, a fost ok cu o astfel de scrisoare. Noi am mai avut si bank statement pe 3 luni cu adresa noastra, insa nu ni s-a cerut.

12. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    eu am trimis formularul,certif casat,pasap,scrisoare de la colegiu si statement ul bancar[acolo scrie adresa si o sa vada ca ai si bani in cont].daca e un cont nou deschis,trebuie recunoscut de banca.aa am facut noi.
    topi,ms mult de tot de raspuns...asa intelesesem si eu..

13. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    De unde ai scos nazbatia asta? Ce inseamna "scrisoare de luare in spatiu"? Cum traduci asta in engleza? Mai oameni, reveniti-va si uitati de sabloanele astea de pe vremea comunistilor.

Ca dovada de rezidenta comuna cel mai simplu de obtinut este factura pentru Council Tax si / sau extrasele de cont ale ambilor soti si / sau contractul de inchiriere.

14. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    El o tinea inainte ca sponsorul trebuie sa dovedeasca ca are resurse sa intretina dependentul. Si, asa cum am mai spus, avea dreptate.

Ca si contraargument la argumentele mele, a spus ca cerintele de pe site sunt orientative (guide lines), ca fiecare caz are particularitatile lui si ca este la aprecierea lui daca accepta sau respinge o aplicatie.

15. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Nazbatia asta am luat-o de aici de pe forum, si am intalnit foarte des expresia asta aici pe forum.
    Daca de exemplu, stai in chirie intr-o camera inchiriata de un roman, de unde contract atunci? Bineinteles, eu nu recomand ca cineva sa locuiasca fara contract, dar sunt extrem de multi romani care locuiesc fara un contract de inchiriere si fara a fi trecuti pe vreo factura.
    Si ca omul sa nu se descurajeze si sa creada ca nu poate obtine blue card, atunci am intrebat de aceasta "Scrisoare de luare in spatiu".
    Pai daca eu locuiesc, de exemplu, la un frate, e obligatoriu sa imi faca contract sau sa ma treaca pe facturi? Nu. De aceea s-a inventat aceasta "scrisoare".

16. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Blue cardul de membru de familie se acorda pentru sot/sotie/copii sub 21 de ani pentru a pastra unitatea acelei familii, nu este conditionat de sponsorizari, de dependente financiare. In astfel de cazuri e de ajuns sa fie demonstrata relatia dintre membrii acelei familii. Si apoi acel cartonas albastru doar confirma dreptul pe care il are acea persoana ca membru de familie, dreptul de rezidenta/munca existand din momentul in care "sponsorul" are un anumit statut ca cetatean european. Blue cardul de dependent e conditionat de demonstrarea faptului ca acel membru de familie (altul decat sot/sotie/copil sub 21 de ani) nu se poate descurca fara ajutorul celui ce-i sponsorizeaza aplicatia.

Referitor la situatia obtinerii unui yellow card de catre unul dintre soti(ca student, sau self employed) si aplicarea ulterior pentru un blue card pentru celalalt sot ca membru de familie, e discutabila necesitatea prezentei sau nu la interviu a ambilor soti, insa cel ce detine yellow cardul trebuie sa faca dovada ca inca isi exercita statutul pentru care a obtinut cardul, altfel acel yellow card n-ar mai fi valabil(sau daca intre timp si-a schimbat statutul sa demonstreze ca isi exercita un drept european in UK). Intr-adevar e ceva mai simplu daca aplica ambii soti, iar motivul pentru care se cer extrase de cont cand aplicatiile sunt separate, si la ceva timp una fata de alta, tine de urmatorul mod de a gandi(desi din punct de vedere legal nu cred ca e ok): cand este eliberat yellow cardul de student, daca resursele materiale nu ar acoperi in intregime perioada cursului(si de multe ori se intampla asta) se tine cont si de faptul ca obtinand un yellow card acel student va putea sa se intretina si muncind part time(sau full time in anumite conditii). De exemplu, in cazul NVQ-urilor cu work placement extrasele de cont pot fi inlocuite cu scrisoare/contract din partea angajatorului in care se specifica faptul ca aplicantul va primi un salariu de pe urma muncii prestate. Cred ca ei ar putea explica asta prin faptul ca un student nu trebuie sa devina o povara pt sistemul de asigurari sociale, si vor sa vada ca inca mai are ceva resurse.

Formularul e orientativ (chiar daca multi functionari sunt ca niste roboti si n-au in cap decat ticking boxes). Important e sa stiti pentru ce aplicati, sa aveti actele necesare sustinerii aplicatiei.
    Dovezile ce insotesc aplicatia pot fi trecute la 9.4. Eventual se poate explica pe o foaie separata ce dovezi sunt furnizate si de ce.

L.E.
    Avea dreptate in sensul ca fiecare aplicatie e analizata in functie de particularitatile cazului. Insa nu avea dreptate in ceea ce priveste relatia sponsor-dependent. In cazul vostru era o relatie sot-sotie, iar blue cardul trebuia sa fie acordat in baza acestui lucru. Sotia ta avea dreptul de rezidenta/munca din momentul in care tu aveai acel yellow card, ea cerea doar recunoasterea (nu obtinerea) acestui drept.

17. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    pe ukba scrie:
    Sometimes we may be able to consider your application urgently, but only in the following exceptional circumstances:

bereavement
    urgent medical treatment
    urgent business travel
    urgent employment start date
    aste ce inseamna:daca aduci de la placement o scrisoare cum ca ar avea nevoie de serviciile tale,s ar urgenta trimiterea yellow cardului?
    va rog,lamuriti ma si pe mine,cei care stiti.
    multumesc

18. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    imi raspunde ,va rog,si mie cineva?

19. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Da, se poate urgenta analiza dosarului daca angajatorul are nevoie de acel student(si e vorba de studentii NVQ aici) si aplicatia e completa.

P.S. Ar fi bine ca cererea de urgentare a analizei dosarului(insotita de scrisoarea din partea angajatorului) sa fie facuta dupa ce e trimisa aplicatia. Altfel s-ar putea sa fie tratata ca orice alta aplicatie.

20. moniqueee

moniqueee New Member

Trophy Points:
    0
    ms de rasp...a mai procedat cineva si a mers?eu am dat o n bara cu trimisul actelor [trebuia sa fac programare la croydon,desi stiu ca se prinde greu,dar macar incercam]....silverfern,daca cunosti o situatie asemanatoare.....multumesc mult

Share This Page