12.4 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Work...study what else?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by FetitaMicaAlina, Oct 24, 2009.

1. FetitaMicaAlina

FetitaMicaAlina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,am si eu o mare dilema si sper ca aici voi gasi un raspuns macar.
    Am venit aici in anul 2007 in luna mai.La o saptamana am inceput sa frecventez un colegiu de engleza,cu a carui aplicatie mi-am scos yellow card.
    Aplicatia am facut-o ca dependenta de tatal meu(self employed ) cum ca el imi plateste anu scoalar.
    Intre timp dupa ce m-am plictisit de scrisori si refuzuri de munca am inceput sa lucrez cleaner,printr-o agentie,dar cu bani cash in ciuda faptului ca am insurance number.
    In luna martie am inceput un nou curs ( diploma tehnician accountancy),este un training in care fac o aprofundare a profilului meu contabil de liceu,deoarece cand eu am dap Bacalaureatul , diploma nu era recunoscuta aici.Colegiul il platesc cu cash din bani castigati din cleaning si am facut si o aplicatie sa platesc semestrial voluntar taxe.
    Exista vreo portita de a face aplicatie pt permis de munca avand in vedere ca nimeni nu imi da scrisoare pentru angajare imediat cum aude ca sunt romanca,si nu pot aplica folosindu-ma de tatal meu pt ca am 22 ani,si nu nici casatorita sa pot aplica alaturi de sot.
    Amandoi parintii mei au work permit numai eu sunt in stagiu de ilegalitate.Nu stiu unde sa ma mai documentez.Avocatu mi-a zis sa ma fac self employd drept cleaner ceea ce eu nu vreau.
    Cu aceeasta diploma de terminare a colegiu,nu ma pot folosi de ea sa scot asset registration card pt ca nu am nici o scrisoare.
    Cand este tanar nu te baga nimeni in seama pt ca nu ai experienta si daca ai nu te cred si tot asa... -plans2- -plans2- -plans2-

2. miticutz

miticutz New Member

Trophy Points:
    0
    intraba-l pe gogle el stie cel mai bine

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    miticutz,

Bine ai venit pe Romani-Online!

As vrea sa te felicit pentru primul tau post, dar nu prea e cazul.

Te rog sa postezi doar daca poti ajuta intr-ul fel sau altul. E foarte simplu sa trimitem oamenii pe Google, dar ma tem ca asta nu-i va ajuta prea mult.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    FetitaMicaAlina a scris:

Buna, Alina

De unde gasiti voi "avocatii" astia asa de documentati?
    In primul rand, tu inca esti dependenta de parinti, in care caz ai dreptul la blue card ca dependenta de tatal tau, care-si exercita "treaty rights in UK"

Tocmai am vorbit cu Dl Bogdan Carpaveche, Atasat Social Affairs, Ambasada.
    Dumnealui este deschis sesizarilor si mi-a transmis aceste date de contact:

tel 02079378125
    email: social_affairs@roemb.co.uk

Multa bafta! -dans-

Share This Page