9.8 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

WORK PERMIT NEWS!! cititi!

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by spirit_braker, Oct 13, 2007.

1. spirit_braker

spirit_braker New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa nu fiu pe dinafara si sa ma fi trezit eu tarziu, dar cat de relevanta e urmatoarea afirmatie:
    "..Nationals from the following countries do not need a work permit to take up employment in the UK:

Austria France Liechtenstein* Portugal
    Belgium Germany Lithuania Romania..."
    Si mai erau tari
    S-a schimbat ceva in directia asta? ne putem angaja neconditionat de work permit?
    Astept vesti.!

2. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0
    Unde ai gasit tu asta? Da-ne si noua un link, te rog!

3. Anonymous

Anonymous Guest

Regula apare peste tot... urmata de mentiunile speciale pentru Romania si Bulgaria.

4. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Pare tare tare greu de crezut ceea ce zici tu...ia si citeste aici:

http://www.ziare.com/Romanii_pot_munci_ ... 52827.html

Deci, Austria va elimina toate restrictiile DOAR peste 4 ani...asa ca din lista ta mai cade o tara...si nu m-ar mira sa cada toate tarile pe care le-ai trecut acolo...nu de alta, dar...SUNTEM ROMANI si
    se pare ca asta e un blestem pe capul nostru...din cate stiu eu, romanii si bulgarii inca mai au impuse restrictii...pana cand...asta ramane de vazut...

Sa auzim numai de bine -wave-

5. spirit_braker

spirit_braker New Member

Trophy Points:
    0
  6. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    sigur s-a strecurat o greseala si nu i-a atentionat nimeni...daca intri pe site-ul aratat de ei pt Slovaci,Cehi samd...vei vedea ca pt Ro si Bl sunt aceleasi reguli si restrictii ca si pana acum(din ian 2007).Deci,parerea mea e sa citim cu atentie tot ce ne cade in mana(sub ochi) si apoi sa ne alarmam...cu siguranta nu va fi asa usor cat de curand si tot vom avea nevoie de permis si orice alt card pt a munci...
    Succesc si numai bine!

7. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    toti anglia visati. Cine e destept traieste bine si in romania.

8. spirit_braker

spirit_braker New Member

Trophy Points:
    0
    Ah cat de folos ai fost cu aceasta replica... vezi tu, esti destept traiesti bine oriunde.. problema e sa iti fie si recunoscuta inteligenta... ca daca o stii doar tu, nu tine de foame.. ce zici sa faci ceva constructiv decat replici de lehamite?

9. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Hi

Urasc sa-ti sterg entuziasmul, dar de pe site-ul al carui link l-ai dat, e missleading. Imi pare rau, dar cred ca inseamna asta:

Nationals from the following countries do not need a work permit ( INSEAMNA VIZA, ENTRY CLEARANCE ISSUED BY CONSULATES ABROAD) to take up employment in the UK:
    Austria France Liechtenstein* Portugal
    Belgium Germany Lithuania Romania
    Bulgaria. etc etc etc, etc , etc! STIM ASTA!

From 1 May 2004 nationals from New EU Member States ( TOATE INAFARA DE BULGARIA SI ROMANIA CARE JOINED IN 1ST JAN 07) will be free to come to the United Kingdom. STIU CA DE LA 1/1/07 SI NOI PUTEM VENI, DAR NU SA LUCRAM .... VEZI URMATORUL PARAGRAF.

Nationals from the following new member states; Poland, Lithuania, Estonia, Latvia, Slovenia, Slovakia, Hungary and the Czech Republic who find a job in the United Kingdom are required to apply to register with the Home Office under the new 'Worker Registration Scheme' as soon as they find work. DECI, CELE 8 TARI DIN 10 CARE AU INTRAT IN EU ( MINUS CIPRU SI MALTA) TREBUIE SA REGISTER CU H.OFFICE CIND GASESC DE LUCRU. NOI NU SINTEM INCLUSI, IAR CIPRU SI MALTA NU AU NEVOIE DE NIMIC.(putin nedrept daca ma intrebi pe mine!)

Dar din pacate, nu inseamna ca nu avem nevoie de permisie, ceea ce nu e nevoie e de vize.
    Block C
    Whitgift Centre
    Wellesley Road
    Croydon
    CR9 1AT

10. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca la un moment dat ai fost si tu unul din visatorii astia..daca imi amintesc bine,ai spus ca ai muncit in Anglia si apoi ti-ai facut afacerea ta ,in Cluj,parca?Deci...lasa lumea sa viseze...cei informati si ambitiosi vor reusi..Nu inseamna ca cei mai putin destepti vin in Anglia,pt ca nu-i duce capul sa traiasca bine in tarisoara lor,nu? Sper ca nu asta ai vrut sa insinuezi...

11. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Legat de permisele de munca pentru romani, in ce stadii mai suntem? ramane 2014 adik la 7 ani de la intrarea in UE? Auzisem de la un prienten ca prin 2012 ar putea sa scapam de povara permiselor.

12. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Ramane 2014 daca nu iese UK din UE pana atunci -nas-

13. Smayly

Smayly New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- Puff cat am cautat un raspun din asta ,,bravo pt ce ai zis,meriti respect numia de bine sa auzim-ras2-

Share This Page