11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Work permit/accession card

Discussion in 'ARHIVA' started by Anonymous, Sep 3, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Salut, am gasit o firma care doreste sa ma angajeze, este in domeniul telecomunicatii. Ce trebuie sa faca compania respectiva? Ce formulare trebuiesc completate si trimise? Ei nu stiu cum sa faca pentru ca e prima oara cand angajeaza un roman, my luck ;) - asa ca m-au rugat pe mine sa ma interesez de ce formulare trebuie sa completeze ei.

Apropo... trebuie neaparat ca ei sa aplice pentru un work permit pt. mine sau pot sa aplic si eu pentru un work accession card?!? Care e diferenta intre aceste doua tipuri?

Astept raspunsul vostru. Multumesc!!!!

2. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Re: cum?

Salutare,
    Problema mea este asemanatoare:
    Eu sunt deja in UK de 4 luni dar vreau sa-mi aduc un prieten aici sa munceasca.Sa presupunem ca i-am gasit de munca la un hotel...ce trebuie sa faca?Angajatorul se ocupa de acte ptr.Home Office?Ce documente trebuie trimise?
    Please help....
    Multumesc

3. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

naomi, vei avea nevoie de work permit (permis de munca). Angajatorul tau va trebui sa aplice pt acest permis de munca. Daca ai timp sa citesti postarile din sectia Employment de pe forum, vei afla mai multe detalii.

Pentru info suplimentare mergi aici:

http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... ms.html#WP

si citeste despre Work Permit Arrangements (mai ales Business and Commercial guidance notes si WP1 Application Form - aceasta din urma reprezinta formularul pe care angajatorul tau va trebui sa-l trimita la Home Office impreuna cu celelalte documente necesare)

4. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca aici se afla si raspunsul meu....totusi :
    este suficient ca angajatorul sa trimita formularul respectiv la Home Office sau mai sunt si alte cerinte?(dovada ca nu a gasit o persoana de nationalitate eng.care sa muncesca...etc)
    Multumesc.

5. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Da, Symbol, sunt si alte cerinte, printre care si cele mentionate de tine. Consulta paginile pt care ti-am trimis adresa electronica si vei gasi raspuns la toate intrebarile. Daca nu intelegi ceva, intreaba-ne, dar mai intai, cred ca ar fi bine sa citesti materialul online care contine tot ce trebuie sa stii despre permise de munca in UK

6. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Buna...
    poate ca ceea ce scriu eu este descurajant pentru voi, insa nu acesta este scopul:
    -cand am auzit in luna noiembrie anul trecut ca nu vor scoate restrictiile ptr romani (eu vrand sa lucrez in UK) i-am cerut unei prietene - care este Deputy Manager intr-un hotel sa - se informeze daca poate obtine WP ptr mine ca si simplu lucrator. Raspunsul primit - in baza faptului ca hotelul aplicase inainte ptr alte persoane - a fost ca nu se elibereaza permise de munca ptr functii mai joase de management....asa ca aplicatia mea ar fi fost cu siguranta respinsa (chiar daca as fi reusit sa demonstrez ca nu privez lucratorii rezidenti de un loc de munca).
    In ochii autoritatilor, a fi un simplu ospatar/barman/supervisor. etc... esti o persoana de care nu au nevoie, atat timp cat piata muncii este plina de alte nationalitati (de exemplu cei care au aderat in 2004) care ar fi doritori sa ocupe aceste pozitii.
    Asa ca, am ales varianta de a veni ca student, chiar daca asta inseamna a putea munci numai 20ore/saptamana....dar intr-un an cu siguranta imi voi atinge scopul!!
    Numai bine! -wave-

7. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Diferenta este urmatoarea: WP a existat si in anii precedenti (sub forma unei vize in pasaport) iar Accession Worker Card este un document (carton de culoare roz/mov si cu un fel de viza pe el) introdus dupa 1 Ianuarie 2007, special ptr Romani si Bulgari.
    In cazul tau scenariul ar fi urmatorul:
    - angajatorul aplica la IND in numele tau...apoi
    - daca cererea este acceptata, IND va elibera o scrisoare(letter of approval) care confirma dreptul tau de a lucra ptr acel angajator
    - acea "letter of approval" + formularul BR3 (cu toate actele indicate in el), vor fi trimise din nou la IND (centrul din Sheffield) si vei primi Accession Worker Card.
    Deci ptr "letter of appproval"=WP aplica angajatorul, ptr Acceession Worker Card aplici tu!! In cazul descris de tine...nu se poate una fara cealalta!!

IMPORTANT!!
    Chiar daca angajatorul a primit aprobarea ....pana cand nu ai in mana Accession Worker Card....este ilegal sa incepi lucrul!!
    Numai bine! -wave-

Share This Page