10.6 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

wizz air

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by catalinbaneasa, Mar 16, 2013.

1. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Am inteles bine ? daca ai bagaj pentru compartimentul de deasupra scaunelor trebuie sa platesti?
    A mers cineva de curand cu ei?

Multumesc.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu e asa, doar ca bagajul cunoscut ca si capacitate de a-l lua sus cu tine, s-a micsorat tare, un rucsac e OK dar, ceva mai marisor, e riscant, platesti acolo cam 15/20£, intra pe site si verifica, au devenit draconici, au la check in chestii speciale unde tre sa introduci bagajul, daca nu intra...platesti.

Repet, acum cateva luni erau OK,

3. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ai inteles bine, gratuit mai ai doar un ghiozdan mic/geanta de laptop. Au bagat regula asta de cateva luni bune, mai nou am vazut ca si cei din Skyteam (KLM, AF, Tarom, etc) o sa urmeze aceasi strategie

4. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Bagajul de cala gratuit sau cu plata il poti pune unde vrei sus sau sub scaun,daca este ceva mai voluminos si trebuie sa platesti pentru nu mi se pare un capat de tara 9 lire in plus la bilet
    uite aici toate detalile despre bagaje http://wizzair.com/ro-RO/useful_information/baggage

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cred ca faci o confuzie, adica nu cred, sunt sigur,
    bagajul de cala la wizz nu este gratuit, ci costa ca 17 £ each way, si poate ajunge pana la 32 Kg,
    bagajul de mana e gratuit dar, s-a micsorat ca si dimensiuni, asta e tot.
    Si sa nu depaseasca 7 Kg.

6. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Gresit, bagajul de mana la Wizz Air poate sa aiba:
    1. o greutate nelimitata, in conditiile in care il poti ridica deasupra capului singur - asta in cazul bagajului de mana cu plata cu dim. 56 x 45 x 25 cm
    2. bagajul mic (42 x 32 x 25cm - cel gratuit) poate sa fie de max. 10 kg.

Bagajul de cala poate se fie de 32 kg per bagaj si se poate duce 6 bucati per persoana, 3 cu online check-in si 3 cu check-in la aeroport. (Nu poti face check in pt. 6 bagaje online.)

Surse:
    w ww.youtube.com/watch?v=l8WGBEBtjow [minutul 1.26]
    http://wizzair.com/en-GB/useful_information/baggage

PS. Bagajele de mana indiferent daca e cel mare cu plata sau cel mic fara plata se pot transporta in compartimentul deasupra capului. Nu este nevoie sa bagi bagajul mic sub scaun. (Foarte multi nu stiau acest lucru pt. ca nu e destul de clar pe site.)

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well, eu am folosit des aceasta companie, fie pt mine fie pt apropiati, si,
    m-am tot inspirat de pe site-ul lor si nu de pe YT.
    Nu ai voie la bagaj de mana peste 7 Kg.
    Plus dimensiunile alea date acolo.Faptul ca mai treci cu ceva extra datorita unor functionari amabili...e alta treaba.

Repet, aceste noi dimensiuni sunt doar de cateva luni , multa lume habar nu are, mai ales cei care calatorim de ex odata pe an,
    adica, valijoara mica de anul trecut, nu mai este fara plata acum la wizz,
    verificati!

8. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Scuze! Nu fac confuzie m-am grabit si am scris bagaj de cala in loc de bagaj de cabina

9. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderule, tocmai am vorbit (18.03.2013 ora 15:40 UTC) cu compania de handling de la Luton si cu cei de la handling de la mine din oras (Romania).
    1. Cei din Luton mi-ai spus ca: 10 kg e greutatea maxima la bagajul de mana mic fara plata si bagajul de mana mare cu plata NU are o limita la greutate daca poti sa il ridici deasupra capului. Informatia asta am postat-o si eu. E si pe site-ul Wizz Air si pe WizzTV. (Clipul ala de YouTube e maraca Wizz Air, deci informatie oficiala. Ca e pe serverele YouTube nu e relevant si ca sursa nu il descalifica.)
    2. Cei de la mine din oras (aceeasi companie de handling ca si cea din Luton) spun ca bagajul de mana mare cu plata poate sa fie max. de 10 kg si cel mic fara plata 5 kg. La Iasi poate ti-au spus 7 kilograme.

In concluzie tin sa precizez ca informatiile oficiale sunt pe site-ul Wizz si sunt cele prezentate de mine in postul meu anterior. Cei din Romania zic o greutate inferioara (5 respectiv 7 kg) pt. ca ii place oamenilor sa duca "un pic" mai mult decat este permis. Deci asa incearca ei sa tina un echilibru intre greutatea reala si cea permisa. Dreptul insa avem la 10 kg.

Surse: http://wizzair.com/en-GB/useful_information/baggage
    http://wizztv.com/travel-videos/new-bag-policy/ sau ww.youtube.com/watch?v=l8WGBEBtjow
    respectiv companiile de handling pt Wizz Air.

PS. Daca veniti cu alte informatii va rog sa postati si sursele ca sa putem verifica si noi acele info.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai zi asa,
    eu ma refeream la ala mic, care ar trebui sa mearga mokka,
    desigur ca la restul platesti extra, however, ca sfat,
    daca e de 20/50 £, mai bine mergeti cu normal airlines,
    te simti respectat macar, nu patesti cum mai patesc unii pe la lowcost, insira budigaii prin aeroport, sa mai da 300 de grame jos din bagaj! -nu-ma-uit-

11. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru detalii.
    Am ales wizz air pt ca ma duc pana la Eindhoven sa vizitez niste amici .Mi sa parut o conexiune buna catre Bucuresti
    Am tot fugit de wizz air dar ...asta e pana la urma.
    Au un booking fee nesimtit de 7 lire pe rezervare..Si cand aduni 7+7+9+9 (bagaje de compartiment) iti dai seama ca puteai zbura frumusel cu BA .

12. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Reducere de 20% la biletele achizitionate in perioada 5-7 aprilie.

13. tun

tun Member

Trophy Points:
    16
    stie cineva un nr de fix de la wizzair romania (tg mures)

mersi

14. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Din 29 octombrie Wizz o sa operereze 3 zboruri pe saptamana pe ruta Craiova-Luton si retur.

15. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Poate opera si non stop tot o companie de 2 lei ramane.

16. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am zburat de cateva ori cu ei si pana acum n-am avut probleme. Bine, inafara de faptul ca ultima data am stat vreo 1h si ceva la pasapoarte pe Otopeni pt ca unui pasager i s-au furat telefoanele in avion...

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    De acord, dar au totuși un rol bine definit: să țină cei de la Tarom și de la BA prețurile cît mai jos. -ras4-

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu stau aia dupa wizzair si blue air. Au alte criterii pt stabilirea tarifelor. Oricum, ce tb facut pt a ingropa low costul in romania s-a facut deja. I-au mutat pe otopeni unde platesc aceleasi taxe ca si ceilalti. Eu unul prefer sa fiu tratat ca om cand folosesc avionul.

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ei, nici chiar asa. E ca si cum ai spune ca LIDL si ALDI ii face pe M&S si WAITROSE sa tina preturile jos. Fiecare are segmentul sau de piata. Sunt oameni care nu zboara cu low cost nici in caz de urgenta. Altii le prefera pe unele sau pe altele ca sa zboare cat mai aproape de destinatia calatoriei.

Eu, de exemplu, daca planific un drum cu 3-4 luni inainte aleg BA, care (nu toata lumea stie) are "SALE" de 3-4 ori pe an. Daca e mai din scurt sau urgent, iau si la wizz, asta numai pentru optiunea cu spatiu suplimentar. Fizic nu prea ma incadrez in standardul lor.

20. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @albea - aici sunt de acord cu mufa. Daca n-ar exista concurenta, si-ar face de cap BA si Tarom. Pe rutele unde nu este concurenta preturile sunt mari si e si normal.
    Daca pretul wizz cu spatiu mult si prioritate la imbarcare ar fi un sfert din pretul BA, te asigur ca oamenii care nu sufera low-costurile s-ar gandi bine daca sa arunce cu banii sau nu. Pentru ca cel mai mic rpet de pe piata defineste in capul oamenilor pretul real al serviciilor.

Si daca tu STII ca un bilet de avion poate costa £100, deja te enerveaza compania care cere £200 sau £400. Zic si eu.

Share This Page