3.6 C
London
Saturday, December 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

***Westminster Bridge*** =/= Alba - Neagra romaneasca

Discussion in 'LONDON' started by Mutu, Nov 18, 2011.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Apropo, in engleza 'alba-neagra' se numeste 'tick-tack-toe'.

Deci, daca auziti aceste cuvinte, stati departe de acel loc.

Pedeapsa este doar inchisoare, cu sau fara amenda. Nu se accepta eliberare conditionata. (sursa- cursurile pentru DPSI/Met Police Certificate)

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Adică X și 0? :)

Semnătură!

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, denumirea e folosita pentru mai multe 'jocuri'.
    Stiu din practica, dar nu am voie sa dau detalii.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Tocmai am fost contactata de un jurnalist cu privire la acest lucru. Redau aici:

Dear Liliane,

I am a journalist working for LBC Radio- we are a London`s biggest talk radi###### with around a million listeners.
    We would like to investigate reports of an increase in Romanian nationals arriving in London ahead of the Olympic Games.

We want to find out:
    - if the reporting is true,
    - (if it is true) why Romanians are coming to London and
    - whether there is a gang influencing them or even forcing them to work here.

The reason I need your help, is I need to find a competent Romanian speaker, who can be our translator- we want to talk to some of those coming to the UK and ask them in Romanian, to tell their stories.

It would take around half a day and we could pay you a small amount for your time- we are looking to do this project in the next few days.

Hope you can help,

Dan

Raspunsul meu:

Dear Daniel,

I happen to be an official interpreter working for the Police and Courts Service.
    As such, I am not allowed to participate in any unofficial inquiry or poll, unless I am contacted through NRPSI, Police or Her Majesty`s Courts Service.

Kind regards,
    Lily

Daca cineva vrea sa faca pe interpretul pentru acest ziar/radio, e liber sa o faca.
    Eu una:
    a) nu am voie
    b) ma tem ca rezultatul acestei povesti nu va fi unul pozitiv pentru imaginea noastra.

5. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
  6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da,

Si eu stiam la fel, insa la proces procurorul a mentionat ce am zis si acuzatul a confirmat ca e alba-neagra, dupa care s-a ordonat distrugerea lor.
    Am ramas si eu surprinsa, caci si eu stiam de pe net, dar...multe lucruri difera in practica si-mi place la nebunie ca invat lucruri noi si practice.

7. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
  8. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Stii ce ma mir eu? Lipsesc din poza femeile. Se pare ca totusi au observat atacul politiei si s-au evaporat multi. Pt ca:
    Eu cand am fost pe acolo, am observat foarte rapid modul lor de organizare.
    Dintr-un capat la altul al podului am numarat in trecere circa 9 grupuri de alba neagra. (asta are, asta n-are). La fiecare grup erau:
    - 1 care face jocul.
    - 1 care il supravegheaza pe el si pe clienti....sta langa cel principal
    - 1 care urmarea in stanga si dreapta ...de sase..sta in spatele celui principal, ca si cum ar fi relaxat sprijinit de marginea podului.
    - 1-2 fete care tineau banu in mana si se prefaceau ca sunt cliente si ca joaca....ca si cum nu ar fi cu ei.
    - 1 in spatele fetelor la o distanta, mai langa sosea, care la fel era supraveghetor al fetelor banuiesc precun si bineinteles, era de sase vine politia.

Deci absolut la fiecare grup am observat aceasta structura. Cam minim 5 persoane.
    Din cand in cand la cate un grup sau mai multe, i vedeai ca rapid strange covorasu si se misca colo colo prefacandu-se turisti. Apoi in 1-2 minute sau mai rapid, se schimba rolurile intre barbati si reincepe treaba.
    Bai nene, ma uitam si ma minunam, dar si radeam in sinea mea ce usor i poti citi.
    Ciudat totusi, ca trecuse si un politist pe la cap de pod, doar grupul din imediata proximitate s-a sesizat. Ceilalti erau relaxati.
    Le-am vazut si urmarit toate astea, caci eram si eu ca turistii, mai o poza mai un moment de relaxare si admir a peisaj (arhitectura nu peisajul mai sus prezentat).
    Credeti ca a durat mai mult de 1 zi sa revina grupurile? Astea sunt grupuri mafiote legate in retea, cade un membru, e rapid inlocuit. Caci altfel se pierd bani.
    Si buzunareala credeti ca nu faceau? Mai ales cei ce supravegheau.
    Da Doamne putere de munca politistilor sa prinda cat mai multi. Dar da-le Doamne si minte sa nu-i asocieze generalizat cu imaginea ROmaniei si romanului.
    Cum sa nu le zici pe nume de minoritate? Cand nu au o tara a lor, cand sunt raspanditi peste tot, de vreme ce ei nu respecta o lege a tarii caror cetateni sunt, fie ea Romania fie oricare alta, ci sustin cu tarie ca ei au legea lor tiganeasca din batrini, ca au traditiile lor, pai atunci de ce e rasism sa le rostesti numele etnic? Ce, un maghiar din Romania, striga rasism daca-i zici ca e ungur? Nu. E chiar mandru. Atunci de ce se simt intr-atat acestia, cand le zici denumirea, pt ca nu apartin nici unei tari...
    Asa ca eu zic. Ei sunt cei care fac discriminare. Discriminare a legii, caci fac ce vor, pretind doar legea lor, care defapt nu este compatibila cu nici o tara....poate undeva printre triburi amazoniene sau africane.

Tapatalk/Galaxy S2

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    dar oare cu ce e mai mai prejos asa ceva decat chestia asta? http://www.independent.co.uk/news/busin ... 93782.html

Investigators from the US and the UK discovered that Barclays traders routinely manipulated one of the world's most important interest rates, affecting everything from mortgage rates to the value of complex financial derivatives, all in the hope of increasing their trading profits and their own yearly bonuses.

adica sunt afectati putin mai multi oameni de pe intreg globul, nu doar cei care trec pe pod...

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

-ras4- -ras4- -ras4-
    @sapanta

alte dimensiuni, aceleasi fapte practic!
    Problema e ca, pe astia ai nostri ii vezi zilnic, ai de un sa'i salti,
    pe ailalti...afli doar la striri...nu-i atinge nimeni cu un fir de praf dreaq!

Chiar azi, sefu' ala mare de la Barclays a zis ca de ce sa demisioneze ,
    caci,
    vorba cantecului,

"nici nu's de de pe'aici
    si nici nu's de servici!"

12. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    va fi un banking inquiry zic eu... interesant va fi daca si ajunge cineva dupa gratii :)

Is the ras deaia ii fura toti cum vor - costul incarcerarii unui detinut ajunge si la 50k/an ... Ei sunt incadrati la street gambling sau ceva de genu: imi amintesc ca incadrarea e fix pix :) - toti pledeaza vinovatii si sunt amendati cateva sute.. £300 spre exemplu pe care ei intotdeauna ii achita, ei niciodata nu petrec mai mult de 24 de ore... Si eu am fost f. mirat ca nu pedepsesc nici recidiva repetata - si la 10 condamnari tot amenda le da :) -- >> la fel cum niciodata nu i-as vedea sa incarcereze pe cineva care canta fara busking license :)

Eu am asistat la un caz in tribunal si pot spune ca nici procurorul nu prea stia exact cum se produce inselatoria si judecatorul era f. plictisit si ii se parea ciudat ca rromul nostru era in boxa aia de sticla cu privirea in pamant si familia care il plangea teatral in sala pt simplul fapt ca se juca cu niste dopuri pe vreun pod :)

Daca politia ar fi politie in tara asta (sunt de departe cei mai inapti din europa) - noroc cu cctv'ul si cu mia reward de la crime stoppers ca altfel in afara de flagranturi nu stiu pe cine erau in stare sa aresteze :)

Daca ar face anchete calumea si ar pune sechestre pe proprietatile lor din Romania samd - e si crima organizata si trafic de persoane acolo... totul e interconectat... Metu' nu stie cum sa isi faca datoria in primul rand... sunt de ras la capitolul asta... deaia si urmeaza sa vedem prezenta armatei britanice la olimpiade ceea ce mie personal mi se pare ciudat, to say the least :) - va imaginati ca in US ati vedea elicoptere de la armata la un eveniment sportiv si nu fbi, cia, nsa, homeland etc ? Ei vor sa para puternici si in ritmul asta vor parea speriati...

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    England and Wales has one of the highest rates of incarceration in Western Europe, with Scotland close behind ...... so ?

14. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    so it's costly ? :)

si la fel cum un doctor a ajuns in tara asta sa ia in considerare costul unui test spre exemplu, la fel o face si un judecator..

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca nu e fapta cu violenta, slabe sanse sa ajunga la racoare.

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Cam multa lume pe forum cu noapte'n cap ...... :)

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    -ras1- -ras1- -ras1- -ras1- -ras1- -ras1- -ras1- -ras1- -ras1- -ras1- -ras1- -ras1- -ras1- -ras1-

unde ai vazut tu asta in romania!??!!?

18. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Politia e politie in tara asta, iar rezultatele se vad de la o posta. Sistemul juridic de aici are cel putin 50 de ani avans fata de cel din RO. Fara discutie ca politia in sine nu atinge perfectiunea nici in UK, dar cel putin e foarte usor de transat disensiunile prin tribunal.

Ai sansa sa ajungi la zdup garantat in cazul in care comiti ofense de natura violenta, sexuala sau trafic de droguri. Mai exista ofense serioase si in alte zone… de exemplu, pervertirea cursului justitiei (care dealtfel lipseste din RO ptr ca intr-o tara imaculata justitia nu poate fi pervertita) e o alta chestiune serioasa. In rest, exista clementa, scapi cu un avertisment, o amenda, ceva ore in folosul comunitatii.

Jocul de-a alba/neagra nu reprezinta un pericol ptr societate…. Nu te oblige nimeni sa joci la pacanele, la loterie, la cazinou sau la alba/neagra… problema majora care deranjeaza e ca alba/neagra nu se desfasoara intr-un cadru legal specific jocurilor de noroc care sa genereze taxe de rigoare la bugetul HMG.

19. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    De acord cu tine ca nu te obliga nimeni sa intri intr-un joc necunoscut multora inca ,chiar daca in Romania nu-l mai fumam cam de 20ani .

Dar problema este alta ,acest joc nu este un simplu joc de noroc ,este doar o inselatorie mascata de acest joc ordinar ,nu are nimic de a face cu jocurile legale. In ce cazino ai vazut sa se joace alba/neagra ?

Modu de organizare in mare descris de Adi PC este fff real . Ce ma mira cel mai mult este ca englezi au avut prima carte publicata in care se mentioneaza acest joc in sec.XVI ( Hull Elections ) . Iar pentru autoritatile britanice inca este o necunoscuta acest joc ..

20. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    @Dio - am exagerat spunand ca sunt cei mai inapti din europa dar oricum in opinia mea daca e sa ii comparam cu alte tari de acelasi calibru nici fruntasi nu ies...

Au procedurile bine puse la punct dar cand vine vorba de 'real police work' pe mine unul ma lasa rece... crima organizata e in toi, cu ramificatii in toata lumea... sa nu mai vorbim de internet fraud sau de cati teroristi gaduieste UK'ul..

Ce zici despre cum masluiesc statisticile cand vine vorba de furt spre exemplu? Din 10 oameni care intra in sectia de politie sa raporteze un portofel furat cate furturi se inregistreaza ? Atatea catora autorul este cunoscut de reclamant, in rest, puteai sa il fi vazut cand ti-a furat portofelul ca tot 'lost property in the street report' primesti si e nu mai e nici un furt inregistrat... - asta din pacate nu mai e perverting the course of justice... si rasismul din met...

Fac flagranturi la cateva grame de coca si au umplut puscariile de dealeri de duzina cand NICIODATA nu va exista 1 consumator de cocaina sau orice alt drog, care la orice ora din zi sau din noapte sa nu gaseasca ce ii trebuie in orasul asta....

Sunt cluburi, nu unul ci TOATE in care daca stai in toaleta 5 minute e imposibil sa nu auzi cativa cum intra in cubicle sa traga... - si in city se trage in loc de morning coffee...

E foarte multa ironie in sistem zic eu ... si all that matters is the stats :) De procedurile de complain sa nu mai vorbim ca de la duty officer pana la superintendent tin unii cu altii si ipcc'ul nu mai stie cum sa aplice pt dispensation sa se scape de tine.... in tribunale e un adevarat teatru in care pana cand si judecatorul 'sugereaza' ce vrea el juriului...

Personal sunt dezamagit de tot sistemul juridic.. Te-ai astepta ca o tara de un asemenea prestigiu sa se ridice la nivelul asteptarilor...

Ce mi-a pus capac a fost un documentar difuzat pe bbc sau itv cu cea mai mare operatiune MI6 desfasurata in Londra - surveillance officers' de la MI6 sunt neinarmati :) si culmea a fost ca au mai fost si nevoiti sa aresteze niste teroristi cu mainile goale pt ca acei agenti inarmati erau blocati in trafic pe undeva :) - promit ca o sa caut documentarul - reflecta perfect stilul lor zic eu :) - E chiar interesant, reflecta si increderea americanilor in serviciile britanice :)

Share This Page