6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

***Westminster Bridge*** =/= Alba - Neagra romaneasca

Discussion in 'LONDON' started by Mutu, Nov 18, 2011.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Petru Clej - Exemplul meu a fost unul in mod evident exagerat, pentru ca dumneavoastra sa va dati seama ca fiecare poate interpreta in diverse feluri acelasi mesaj. Credeti ca omul asta chiar i-ar castra pe cei care comit infractiuni? Sincer?

Oricum, nu doresc sa sterg nimic, am vrut doar sa va atrag atentia asupra tonului aparent agresiv din aproape fiecare postare. Obiceiul care s-a format prin aceste locuri este spre "constructiv", si asa, in mediocritatea sa, acest forum a ajutat si continua sa ajute.

As vrea sa dezbatem in alta parte totusi "mediocritatea", sa pastram acest topic pentru alba/neagra

2. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau sa salut si in acest topic prezenta domnului Clej si vreau sa aduc si un omagiu ideilor domniei sale care in ultimele zece minute mi-au umplut inima de bucurie si sufletul de melancolia zilelor in care romanii erau altfel...se indeletniceau cu agricultura,cresterea animalelor,vanatorea si pescuitul...

La fel ca si dumneavoastra,si eu sunt indignat de transformarea pe care am suferit-o ca popor in ultimele decenii..si cand te gandesti ce fapte insemnate au facut parintii nostrii..
    reconstructia tarii demolate de cele doua razboaie mondiale,inlaturarea coruptiei si pedepsirea cu inchisoare pe viata a celor ce barfeau sau trageau cu urechea,desfiintarea penitenciarelor si transformarea lor in camine studentesti cu obiect de cercetare,exilarea politicienilor in Marea Britanie si implementarea unui sistem social in care tratamentul medical a fost la standarde nemaivazute.

3. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca singurul lucru pe care l-am putea face - if that - e nu in legatura cu politia care stie foarte bine despre ce e vorba, ci cu cei care se lasa prostiti - adica o campanie de informare, desi e dificil de realizat. De ex. un articol in presa britanica, un documentar (similar documentarului BBC Panorama realizat de Liviu Tipurita despre cersetorii din Oxford St), un website, posters, etc. - astea sunt cateva exemple in care sa li se explice britanicilor si turistilor cum sta treaba cu alba neagra, sa fie avertizati despre hotii de buzunare cu care cei de la alba-neagra sunt 'parteneri', etc.

ps. btw, jocul se cheama 'shell game' in engleza si cica ar fi existat si in Grecia Antica, zice wiki.

http://en.wikipedia.org/wiki/Shell_game

"Scamatorul" de Hieronymus Bosch.
    Acest desen ilustrează un operator făcând jocul ”ceștilor și bilelor”. Alba-neagra are originile în acest truc. De notat hoțul de buzunare (în stânga) care lucrează pentru scamator.

4. aphra

aphra New Member

Trophy Points:
    0
    Lightplay,aceeasi idee o aveam si eu cand am vazut topicul,nu am avut timp sa intru pana acum si sa comentez.Ma indoiesc de faptul ca politia londoneza nu ar sti ce se intampla pe strazile "bune" ale Londrei,cred ca fie sunt la etapa de observare,fie,momentan,resursele lor sunt indreptate catre tinte mai daunatoare(urmeaza Olimpiada,urmeaza alte razboaie,alti nefericiti ce nu mai au nimic de pierdut..)

Eu locuiesc la 5-10 min de locul unde personajele prezentate de Mutu isi desfasoara activitatea.Am 2 zile in fiecare saptamana cand nu lucrez.Sunt dispusa,timp de cateva ore pe zi,sa impart fluturasi si sa stau de vorba cu oamenii.Am avea nevoie de o prezentare succinta a ceea ce se intampla si de o si mai scurta prezentare a noastra.Stiu ca oamenii astia se misca repede,dar noi ne putem tine scai de ei,putem comunica.Nu e cazul sa consideram ca au o inteligenta nativa si,cumva,reusesc mereu sa scape.Sunt oameni,se vor simti haituiti si la un moment dat vor ceda.In acelasi timp,cred ca ar fi bine sa fie informati si ei ca exista alte cai prin care se poate castiga un trai decent,posibil ca multora dintre ei sa li se para calea cea mai usoara,unde duce nu cred ca sunt constienti.

Astept propuneri -dans-

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Hahaha, asta a fost cea mai tare! Pacat ca pe Tapatalk nu merg emoticoanele.

Auzi: "mediocru"! Pai e un calificativ care onoreaza prea mult posturile dvs, domnu' Clej. Asta e chiar culmea! Btw, acolo la "munca" dvs, asa vi s-a spus? Ca trebuie facut public ce vedeti si auziti pe acolo?

Forumul, ca si hartia, suporta orice. Iti da sansa sa te exprimi in fata unei comunitati.

Fac eforturi sa raman in termeni decenti, ca as fi vrut sa ma exprim altfel, dar iar sare Rebe la jugulara mea.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Daca te referi la Petru Clej pe care il stiu eu, si care a lucrat aproape 20 de ani la BBC, nu pot decat sa il salut. Mai mult ca sigur nu moare de foame… e laudabil ca si-a gasit timp sa posteze pe forum, iar tematica abordata e de actualitate.

E normal sa te adresezi cuiva pe numele mic, mai putin cand ai de-a face cu personaje de rang inalt sau vita nobila.

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Tin sa va reamintesc una din regulile forumului. Aceea ca noi nu judecam persoane ci idei.
    Daca domnul Clej a spus ca forumul este mediocru (banuiesc ca asta v-a iritat), parerea mea este ca ar trebui sa judecam ce a zis, nu pe dumnealui ca persoana, ca nimeni nu-i perfect.

Oricum, sper ca de acum sa ramanem on-topic si sa ne gandim cum e cel mai bine sa tratam o problema cu care britanicii nu sunt obisnuiti?
    Eu cred ca un telefon la politie in momentul in care observati "evenimentul" este mai bun decat o petite semnata de 'jdemii' de persoane.

8. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nevoie să ocupați timpul poliției cu telefoane inutile. Poliția din Westminster este la curent cu ceea ce se întâmplă pe podul Westminster și intervine, repet, ÎN LIMITA RESURSELOR pe care le are la dispoziție.

Am fost translator un astfel de arestat pe pod, nu mai departe de joi (a propos era român, nu rom). Fusese unul din șase (pentru că în general acționează în grup) și era un singur polițist. L-a arestat pe acest individ, iar ceilalți au reușit să fugă. Dar au fost arestați când jocul de abia începuse și nimeni nu a fost păgubit (turiștii gogomani care pun 20 de lire la bătaie).

9. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Tot nu inteleg, de ce incercati sa opriti oamenii daca ei doresc sa faca ceva, nu are rost sa faceti aia, nu ocupati timpul politiei, si multe alte indrumari care vin dein partea dumneavoastra.
    Daca nu iasa nimic macar am incercat ce e rau in asta?
    Domnule Clej noi suntem oameni din toate bransele aici, si daca dorim sa facem ceva o sa facem viniti si dvs cu ceva constructiv la ideeile si discutiile ce le purtam aici, de ieri de cand ati intrat pe forum prima data loviti lumea in stanga si dreapta, tot ce faceme e rau, noi suntem rasisti, si multe alte cele.

10. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Cunoașteți dictonul "Drumul spre iad este pavat cu intenții bune"? Nu are rost să vă agitați în cazul de față, poliția știe despre ce e vorba. Rasist este individul, avertizat și de Adrian Cherciu, care a afirmat că cei care joacă alba-neagra sunt doar romi. Oameni ca aceștia ar trebui ostracizați pe acest forum.

11. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Domule Clej noi nu ne agitam deloc, dar daca asta vi se pare dvs e in regula. Doar discutam si dezbatem, asta e ce facem noi pe forum, in liniste, fara sa ne adresam cu vorbe grele unu la altu, dar din cand in cand spiritele se mai agita unii nu isi masoara cuvintele, altii doar riposteaza negandind.
    Dar hey suntem oameni si toti gresim, nu putem sa-i sarim in cap la unu si la altu, iar orice initiativa e bine venita, o discutam, analizam si vedem ce putem face, nu incerca nimeni sa schimbe nimic sau sa iasa in evidenta, suntem o comunitate si ne exprimam puncte de vedere, indicnari, fericiri si suparari.

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Domnu' Clej, io zic sa luati putin dictionarul la mana sau sa recititi ce a spus "rasistul". Nu a mentionat nicaieri cuvantul "rom" ci a spus tigan, care poate insemna 3 lucruri:
    Tigan - Persoană ce face parte dintr-o populație originară din India și răspândită în mai toate țările Europei, trăind în unele părți încă în stare seminomadă.
    Tigan - Epitet dat unei persoane brunete.
    Tigan - Epitet dat unei persoane cu apucături rele.

Eu nu stiu de unde ati facut deductia "logica" despre rasism. De fapt dovediti ca aveti idei preconcepute si introduceti cuvantul "rasism" oriunde aveti ocazia.
    Pe langa asta, nu a spus ca sunt "doar" tigani (dedus de dumneavoastra automat - romi)

Conform legii, o persoana care observa o infractiune si NU o raporteaza, devine automat infractor.
    Incurajati incalcarea legii? Incurajati ignoranta?
    Sa fim seriosi, din informatiile mele acest forum are alte valori. Sper sa reusim sa le pastram.

Sustin in continuare anuntarea politiei la observarea oricarei infractiuni, indiferent daca sunteti al 147-lea care suna.

13. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
    Cu tot respectul cuvenit as dori sa va intreb domnule Petru Clej ce pedeapsa ati propune dumneavoastra pentru cei ce comit infractiuni in tara sau in strainatate cum era vorba si in acest topic Poate ar trebui sa li se ofere Steaua Romaniei in Grad de Cavaler pentru servicii aduse Tarii??

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Vad ca-l cunosti bine, nu stii si ce grad are? Ori ati fost (sunteti) colegi, ca vad ca zici si tu ca din carti: "laudabil". ... "tematica de actualitate" ??? Hmm ... Chiar intru la banuieli.

15. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Stai linistit, nu am grade, nu am fost colegi… dar stiu foarte bine BBC-ul de pe vremea lui Jimmy Cornell si Doina Biggs… in paralel cu John Peel, DLT, etc in anii ’80.

Iti dau dreptate ca nu e placut sa vorbesti de funie (infractionalitatea conationala) in casa spanzuratului (forumul romani-online.co.uk), dar care-i alternativa?

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Tu chiar nu pricepi nimic? Clej, asta care zici ca-l cunosti, isi face reclama revistei lui. El este autorul textului in cauza (scuze pentru folosirea cuvantului "text"). El nu vine sa ne informeze cu ceva, doar posteaza un link catre site-ul lui, personal, si ne spune noua despre acest forum ca este "extrem de mediocru".

El, eruditul Clej, aduce noi dimensiuni mediocrului, care poate fi si extrem. Adica mediocrul, mijlocul, nici bun nici rau, nici alb nici negru. Adica mijlocul extrem (?!). Eu as spune chiar fascistoid de mediocru.

Asta om de radio?? Daaa, desigur! Ii car eu cu masina, daca vin/pleaca de la serviciu intre 11 noaptea si 6 dimineata, le plateste BBC-ul taxiul. O pata de culoare in BBC este world service, care este considerat chiar si de celelalte servicii o rusine pentru radio. Li se spune ca sunt rau-mirositori (la propriu), drept pentru care I-au bagat pe toti intr-o singura cladire la Bush House (pe bune, chiar asa ii spune).

A! Daca avea in CV ceva cu radio2 sau 3, sau vreun radio privat, tot respectul, dar asa ...

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu stiu cine-i spanzuratul, nu stiu care-i funia si mai ales de unde asemenea idei.
    Putem vorbi clar? -nuuu-

Referitor la petitie, cum spuneam, eu o sustin si sunt de acord sa o si scriu.

Ea ar trebui trimisa atat politiei, cat parlamentului, DWP si HMRC.

Ce scriem in ea este alta poveste, dar ar trebui sa reiasa ca romanii din Uk condamna asemenea practici si cer maximul de pedeapsa posibila pentru infractorii romani din UK, indiferent de natura infractiunii, o data ce se dovedeste ca respectivul este vinovat.

Altceva, odata prins acel individ, trebuie vazut daca e inregistrat undeva, daca a eliberat vreo factura pentru ce face. Nu _ amenda pana cand se inregistreaza, nu are bani- inchisoare cu deportare fara drept de reintoarcere.

18. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Azi dimineata, stire BBC trenul sau linia Nxea avea intarzieri din cauza furtului de cablu -ceeee?-
    Sunt curios daca i-au prins pe hoti....

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    -sparg-pc- -sparg-pc- haules baules, asta e discriminare pe fata! adica vine oamenii la munca cinstita, nu da in cap la nimeni si pac vine neste fete si baieti cu etajatu' care nu stie jocuri de perspicacitate si te inhata...

http://www.standard.co.uk/news/london/y ... rnalSearch

Share This Page