9.8 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

***Westminster Bridge*** =/= Alba - Neagra romaneasca

Discussion in 'LONDON' started by Mutu, Nov 18, 2011.

1. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Propun sa strangem cat mai multe dovezi pe acest topic, video, photo, etc si voi contacta sectia de politie din Westminster cu link spre acest topic.

2. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    nu inteleg de ce va faceti griji, sunt tigani nu romani -limba-

3. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Au acte de identitate romanesti, deci sunt romani.

P.S.
    Grija mare la comentariile xenofobe, rasiste, discriminatorii, etc, am alergie totala la ele. Nu pot sa-mi stapanesc reactiile -nervos-

4. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    glumeam, stiu ca sunt romani in acte, asta e, deocamdata ei sunt "cei mai buni ambasadori"

5. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este, e ingrijorator cand o dati inspre rasism cu tiganii... si ei cred ca ar fi la fel de ingrijorati cand ar fi gata sa te fure sau sa iti dea in cap la colt de strada fie ca esti la Bucuresti sau in alta parte.
    Comentariile la adresa tiganilor sunt total neindreptatite si nu isi au locul, asa este.

6. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Am o întrebare: pe ce se bazează această afirmație categorică?

7. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Adrian, ca de obicei, unii dintre cei care postează pe forumul tău practică sportul național românesc - vorbitul după ureche. Nu mai departe de ieri am avut de a face cu unul arestat pe Westminster Bridge cu alba neagra și era etnic ROMÂN nu rom. Am avut probabil peste 10 astfel de indivizi în munca mea și pot spune cert (și colegii mei translatori pot confirma) că nu toți cei care joacă alba-neagra pe Westminster bridge sunt romi, nici măcar nu știu dacă sunt majoritatea. Altfel, n-am auzit de o petiție împotriva acelora care comit fraudă la bancomat în UK, din rândul cărora romii aproape că sunt absenți. De ce acest dublu standard?

8. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Adrian, ți-am reclamat deja acest personaj care postează comentarii rasiste.

9. mimi_pana

mimi_pana New Member

Trophy Points:
    0
    si eu semnez cu cea mai mare placere petitia,pentru ca sincera sa fiu cand ii vad acolo mi se intoarce stomacul pe dos...noi ne chinuim aici sa gasim un job,sa obtinem acte,sa platim taxe ca sa fim legal ,si pe ei nu ii deranjeaza nimeni si nu ii ia la intrebari pentru ceea ce fac. -nervos- -nervos-

10. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Este o confuzie de termeni.
    Cand spui "taran" nu te referi neaparat la cei care locuiesc in mediul rural, iar cand spui "tigani" nu te referi neaparat la etnia roma.

Este vorba, evident, de o prejudecata, de o generalizare care nu este tipica romanilor. A se observa celelalte natii care folosesc termenul de "gipsy" pentru a defini un locuitor al Romaniei.

Frustrarea "romanilor" vine din cauza faptului ca romii sunt romani, iar romanii care nu sunt romi nu au alta denumire si sunt asociati automat cu elementele negative ale rasei conlocuitoare. Ei ar vrea o denumire numai a lor, de care sa fie mandri, fara sa fie patata de nici un fel de elemente negative.

11. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Fals. Poliția, prezentă pe podul Westminster inclusiv în haine civile, îi arestează prompt. Eu personal am fost implicat în vreo 10 interviuri la poliție cu arestați pe podul Westminster.

12. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa nu mai spun ca, stiind cum sta treaba, nu am niciun fel de simpatie pentru turistii care, fiind la 100 de metri de Big Ben, nu gasesc altceva mai bun de facut decat sa puna 20 de lire pe o escrocherie.

În plus, mai este și o chestiune administrativă. Până la jumătate, dinspre Palatul Westminster, podul este pe teritoriul poliției Westminster, pentru care practicarea jocurilor de noroc fără licență - unde se încadrează alba-neagra - este o infracțiune prioritară, turiștii fiind principala sursă de venit pentru Westminster. Dincolo de jumătatea asta, înspre County Hall, este teritoriul Poliției Lambeth, un borough renumit pentru omoruri, tâlhării, trafic de droguri, pe lângă care alba-neagra e un mizilic. Iar infractorii români au aflat acest lucru și de multe ori își amplasează business-ul ad hoc înspre County Hall.

13. radio

radio New Member

Trophy Points:
    0
    Totusi, nu inteleg la ce ar ajuta o petitie?
    Nu va elimina criminalitatea in randul acestor oameni, nici nu o va reduce la nivelul unei comunitati.

Iar daca Westminster Bridge nu va mai fi un loc in care sa poata practica acest 'sport' pentru oameni visatori, usor de fraierit, trupa de romani isi va cumpara bilet spre o alta capitala europeana. In vara am surprins imagini similare in Paris, langa turnul Eiffel. Veti vedea doua gasti de alb-negristi. Dupa cateva minute au inceput sa se certe pentru teritoriu. Isi aduceau amenintari de tot felul. Nu am reusit sa mai filmez. De altfel, pentru acest material am folosit doar o camera foto, cu care imi era imposibil sa setez sunetul. Nici nu puteam sa ii tintesc pentru prea mult fiindca daca m-ar fi observat probabil ca as fi incasat cateva 'negre' in cap.

[video]http://www.youtube.com/watch?v=0sUsDUFwU_M[/video]

Dupa cum spunea si Petru, "pentru poliția Westminster e mult mai important decât pentru cea din Lambeth, de pildă". Romanii respectivi cunosc foarte bine slabiciunile sistemului. Ca dintotdeauna, le vor folosi in favoarea lor. Nu cred ca fac de rusine pe nimeni si nici nu trebuie sa consideram ca ar reprezenta pe cineva (ca de exemplu o comunitate). Sa fim seriosi. Singurii care se fac de rusine sunt trecatorii tentati de colacii din coada cainilor.

14. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    N-am zis că pentru întreaga poliție din Londra alba-neagra e un nimic. Pentru poliția Westminster e mult mai important decât pentru cea din Lambeth, de pildă. Dar totul e o chestiune de priorități, pentru un departament care, ca și toate celelalte instituții publice trebuie să facă reduceri drastice de resurse. Nu uitați că și la această oră numeroși polițiști din Londra sunt încă ocupați cu investigarea tulburărilor din august, încercând să identifice suspecți sau să adune dovezi pentru inculparea suspecților identificați.

15. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
    Bingo am gasit deja formula ma duc in Uk si ma fac SE ca muncitor Alba-Neagra nu poate sa ma refuze fiinc nu este nimeni nascut in UK care sa vrea sa practice asa ceva. -lolozaurmic
    Deci dupa glume sa vorbim de ceva serios sint de acord si daca va fi posibil voi semna on-line orice petitie ce va fi intocmit de rebecca_uk desi dupa cum bine stiti sint in Romania inca dar ma supara faptul ca indivizi din astia ne facreclama in toate colturile ale lumi. Haideti fratilor sa semnam sa facem lobby sa incurajam pe toti care muncesc inafara tari sa se delimiteze de acesti indivizi care aduc numai prejudicii poporului Roman
    Trebuie sa facem dovada ca nu trebuie sa fim asimilati cu cei care fura sparg inseala si omor oameni daca ar fi dupa mine s-ar odihni de mult pe fundul Tamise cu niste medalioane de plump la git.
    imi cer scuze pentru cruditate dar deja am ajuns la limita rabdari.muncesc in strainatate aproape 4 milioane de romani si din cauza a citorva zeci de mii ne catalogeaza pe toti in aceleasi oala.Nu e fear. As propune oun proiect de lege Cel care e prins ca face smecherii adica(furturi,cersit,crima,bani de protectie, si alte lucruri nepermise de lege sa fie trimisi in tara natala (adica in Romania) si sa nu aiba drept de a parasi tara macar 10 ani.(aviz amatorilor)sa fie valabil interdictia pe CNP nu pe nume ca astfel daca de ex : lucut comite infractiuni si politia il prinde il trimit in tara unde desteptul isi schimba numele adica preia numele de fata a sotiei care este poate de ex:Stan si in doua saptamini tot acolo il gasesti si fura mai departe.asta asa ca un avertisment
    daca ar fi dupa maine eu sincer si imi cer scuze dar eu personal AS castra pe toticare comit infractiuni

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Domnle,
    poate va rog careva sa scrie repede asa,
    un draft de petitie?

Adica petitie pentru ce?

Sa semnam ce?

"Noi, cetatenii romani care muncim cinstit in UK,
    va cerem sa-i arestati pe astia cu alba/neagra?"

17. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    Ce opinii fascistoide... Pentru știința dumneavoastră: există așa numitul IM3 - avertizare cu expulzarea - care poate fi decisă doar prin hotărâre a justiției. Problema e că după expulzare, cetățenii români se pot întoarce în UK, în calitate de cetățeni UE și nu e mare lucru ce pot să pățească.

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu as intocmi si semna o petitie in care sa cerem sa aplice pedeapsa cu expulzarea definitiva a infractorilor romani. (celor judecati si condamnati)
    Acesti indivizi isi pierd dreptul de cetateni europeni prin faptele comise.
    (Ce este asa de greu de imaginat? Daca esti cetatean legal -ai drepturi; infractor- esti privilegiat -previlegiul nu are caracter permanent.)

19. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    De cand a devenit pedepsirea infractorilor ceva "fascistoid" domnu' Clej?
    Distrugerea renumelui Romaniei ar trebui tratat ca tradare de tara domn'le in opinia mea. Daca vor sa faca prostii in UE sa scoata pasaportu de UE, nu ala de Romania.

PS: domnu' Clej, daca maine o sa recititi ce ati scris si o sa cereti sa vi se stearga postarile, sa stiti ca o sa fie prea tarziu. Eu zic sa pastram o limita, pentru ca din postarile dumneavoastra din ultimele ore reiese ca vreti sa va certati cu toata lumea. V-o spun in calitate de cititor, nu va luati de ce scrie in drptul numelui meu.

20. Petru Clej

Petru Clej New Member

Trophy Points:
    0
    “Trebuie sa facem dovada ca nu trebuie sa fim asimilati cu cei care fura sparg inseala si omor oameni daca ar fi dupa mine s-ar odihni de mult pe fundul Tamise cu niste medalioane de plump la git.”

“daca ar fi dupa maine eu sincer si imi cer scuze dar eu personal AS castra pe toticare comit infractiuni”

Astea sunt acțiuni pe care le luau regimurile comuniste și fasciste. Aceleași regimuri considerau "distrugerea renumelui țării" ca "trădare".

În sfârșit, dacă doriți să ștergeți postingurile mele, nu ezitați. Oricum acest forum este extrem de mediocru și dumneavoastră pierdeți, nu eu.

Share This Page