9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vreo mamica peste 35 de ani?

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by agnb1, Jan 13, 2010.

1. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Am aflat ca o sa am bebe ( doar acum citeva saptamini) si, fiind primul, mor de frica. Nici nu am spus la servici inca, si la nimeni nu pot - pt ca nu am trecut de perioada " critica" de 12 saptamini.

Numai sotul meu si sora mea stiu, parintii lui, care sint morti dupa copii ( si mereu bat apropo) nu stiu si de-abia asteptam sa le spunem, dupa primul scan in Feb.

Cine mai e peste 35- sau in jur de drop me an email!

2. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    WOW, felicitari angb1, asta e o veste minunata, sarcina usoara :)

Sotia mea a nascut anul treut in septembrie la 32 de anisori, iar acum ne pregatim sa-i facem o surioara micutului David. Poti sa-i scrii daca vrei, Lutoniana este nickname ul ei pe acest forum.

3. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Taranu, mersi mult, si eu va urez " congratulations" si ...sinteti " brave". Lutoniana este inca f tinara, o invidiez!!! Eu nu cred ca o sa vreau 2, vreau 1 copil sanatos, destept, frumos si rasfatat ... deci " nu mult" cer de la Dzeu!

mersi pt email.

intre timp, mai astept raspunsuri de la femei intre 35-40, daca exista.

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua la toata lumea,

Felicitari Taranu si Lutoniana MAI ALES PENTRU CURAJUL DE-A MAI AVEA COPII... Parca nu-i nici asa greu si nici asa rau! MULTI INAINTE !...

Felicitari Agnb1,

Asta este o adevarata BINE-CUVANTARE DUMNEZEIASCA ! Mai ales ca E PRIMUL TAU COPIL “mai bine mai tarziu decat niciodata”. Poate Doamne-Doamne te vede si la anul cu inca unul, ca tare-i bine cand mai ai un frate sau o sora pe lume…In alta ordine de idei COPIII DAU VIETII NOASTRE UN SENS !... Am cunoscut personae invarsta, care din motive independente de vointa lor, nu au avut copii si simteau uneori ca “degeaba au facut umbra pamantului”…

Departe de a-mi fi frica, cred ca as innebuni de fericire in locul tau sau daca mi s-ar intampla mie asta (desi am 41 de ani!)

Poate fi dificil (indeed) daca ai decide sa ai o nastere normala (at any time) dupa varsta de 30 de ani…Dar NU IMPOSIBIL mai ales ca tehnologia din zilele noastre este atat de avansata.

Cand aveam 24 de ani am decis sa nasc prin cezariana (prima, dar si singura mea nastere) din doua motive : siguranta copilului, care n-as fi vrut sa aud de complicatii la nastere si Dumnezeu cred mi-a dat acest bun gand, deoarece fetita mea avea la nastere cordonul dupa gat (ceea ce ar fi putut cauza REALE PROBLEME in cazul unei nasteri normale) si al doilea motiv a fost acela (fostul meu sot zicea ca asta era un motiv chiar mai serios decat primul LOL) ca sa nu-i stric lui “jucaria”… Unele femei au unele probleme de la nastere, daca bebele e prea mare… Ruptura vaginala (chiar daca bine cusuta…aia tot operatie se cheama si poate afecta viata/activitatea sexuala pe perioada nelimitata de timp! Acestea fiind unele posibile riscuri prezentate de-o prietena foarte buna (medic) la vremea aceea in RO. Lasand la o parte gluma, am decis asa “Decat sa ma rup…sau sa ma taie aia la spital cu forcepsul, sa-mi strice jucaria… Ia sa ma duc io de buna-voie sa ma taie (mai sus).

Operatia a fost un success, sub anestezie locala, nu am simtit nimic si nu am avut niciodata probleme, dureri sau intepaturi…cum avea fostul meu sot de la 2 cm de operatie (apendicita) era mai tare ca meteorologii nostri (romani) stia cu exactitate cand ninge, cand ploua…si fac acusica 18 de la acea cezariana!

Sunt convinsa ca in curand INSTINCTELE MATERNE isi vor face simtita prezenta MEREU MAI MULT, iti vor invinge teama si iti vor da curajul de-a trece “prin foc si prin apa” DOAR PENTRU SANATATEA si BINELE COPILULUI TAU!

FELICITARI !

PS: Asta a fost doar cazul meu, experienta pe care am trait-o eu… Asta nu inseamna ca sunt impotriva nasterilor normale si nici n-as intentiona sa influentez lumea sa puna mereu raul in fata…

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Felicitari, well done. Stai linistita caci nu esti singura trecuta de 35 de ani, sa nu iti fie frica. Eu am nascut la 33 de ani-acum 5 luni, mai am cateva zile si fac 34...sunt pe aproape.Plus ca ne chinuim si noi cat putem sa il facem pe al doilea, sper sa fim surori de suferinta cat mai repede
    Astept mesajul tau anytime
    Bafta multa!

6. ruxandra11m_uk

ruxandra11m_uk New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari, agnb1! -dans-

Sa dea Domnul sa fie totul ok!! Ai grija sa nu te obosesti sau sa te stresezi sau sa uiti sa maninci! -hipno-

Si asteptam vesti ;)

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    poti intra la "Gravidutze si mamici, haideti aici!"
    Acesta este topicul care te va ajuta sa fii alaturi de alte mamici sau viitoare mamici.
    Numai bine!

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Asta da veste buna, felicitari si sarcina usoara, ma bucur tare pt tine!

Share This Page