7.8 C
London
Friday, November 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vreau Sa plec din ROMANIA!!!!!

Discussion in 'ARHIVA' started by cosmin_mitroi, May 23, 2006.

1. cosmin_mitroi

cosmin_mitroi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Sunt Cosmin Mitroi si sunt student la Facultatea de Drept Universitatea Bucuresti in anul 2. Vreau de mult sa ajung in Anglia si cu toate ca am incercat din rasputeri nu am reusit. Vreau sa plec din romania si sa imi termin studiile acolo...Este posibil??????si daca este care e procedura??? E greu sa studiezi drept in anglia??? VA rog daca aveti timp sa-mi raspundeti v-as fi profund recunoscator... Multumesc pt rabdare ....

2. mimi

mimi New Member

Trophy Points:
    0
    Re: vreau sa plec din romania

Buna Cosmin!

Nu as spune ca e neaparat greu sa studiezi in UK, ci ca e foarte diferit. Ai toate conditiile pe care ti le poti dori, orice carte vrei se gaseste la biblioteca. Felul de a lucra este diferit pentru ca ei nu accepta sub nici o forma sistemul plagiaristic romanesc de a copia totul din carti. Ei vor idei originale si exprimare proprie. Toate astea intr-un eseu foarte bine structurat si argumentat. Dar nu e greu, e motivant.

Vei putea studia acolo printr-un Exchnge Program Erasmus sau Socrates. Trebuie sa te interesezi cu ce Universitate din UK are Universitatea ta legaturi. Nu stiu insa pe ce perioada se ofera schimbul, dar stiu cazuri de studenti care au stat un an in UK.

Alta optiune este sa vii ca 'Visiting Student', pentru jumatae de an sau un an. Dar aici te descurci cu taxele, care sunt foarte mari pt 'overseas sudents' in UK.
    Iti trimit link-ul de la Edinburgh University Scotland ca sa iti faci o idee:
    http://www.international.ed.ac.uk/applying/

Institutia din UK care ofera burse pt studentii straini e ORSAS
    http://www.orsas.ac.uk/
    Dar trebuie sa iti depui cererea cam cu un an inainte de inceperea studiilor.

Sfatul meu: mai studiaza un an in Romania, iar cand vom fi in UE taxele de studiu in UK vor fi de 4 ori mai mici (2500 in loc de 9000!). Intre timp poti aplica si pt o bursa la ORSAS.

Multa bafta!

3. cosmin_mitroi

cosmin_mitroi New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult, Mimi. Daca nu te supara as mai avea cateva intrebari...Ok..Deci sa inteleg ca dupa 1 iunie 2007 voi putea veni in Anglia pt studii pentru o taxa anula de scolarizare de 2500 de Lire ??? Atunci voi fi anul 3. Daca voi veni acolo cei trei ani imi sunt echivalati sau va trebui sa imi reincep studiile incepanad din nou cu anul 1? Daca exista posibiltatea de a ma angaja si astfel sa imi pot permite cele 2500 de lire pe an...As putea face fata si cu scoala si cu serviciul?Si care va fi procedura pt a veni acolo dupa 2007 (in masura in care ai idee) ? Multumesc pentru promtitudine !

4. mimi

mimi New Member

Trophy Points:
    0

Buna Cosmin!

Daca Romania intra in UE din ianuarie 2007, vei putea incepe anul 4 in UK in sept/oct 2007. Vei putea veni ca Visiting Student. Taxele pentru anul universitar 2006-2007 la Edinburgh University sunt:

Tuition Fees 2006-07

For New EU Visiting Students
    £1,700 is payable for the full academic year
    £850 is payable for one semester

Visiting students will be required to pay the tuition fee themselves

Fees for International (non EU) Visiting Students

Humanities & Social Science £8,950 per annum
    £ 4,725 per semester

Mai multe informatii gasesti la link-ul pe care ti l-am sugerat. Taxele sunt cam aceleasi peste tot in UK, le-au egalizat acum vreun an de zile pentru a evita aglomerarea studentilor la anumite universitati (in special in Scotia).

Studentii din UE au voie sa munceasca fara restrictii. Acum depinde ce se va stabili in legatura cu dreptul romanilor de a munci in UK si daca se va aplica si studentilor romani. In momentul de fata un student non UE are voie sa munceasca 20 de ore pe saptamana in timpul semestrului si full-time in vacante.

In ceea ce priveste echivalarea studiilor din Romania nu stiu nici eu. Cu siguranta iti vor recunoaste anii precedenti daca vor accepta sa faci anul 4 acolo! Pe mine m-au primit la Master, deci au recunoscut ce studiasem anterior.
    Cu toate acestea nu stiu ce se va intampla cu licenta ta, daca va trebui sa te intorci in Ro pentru a o sustine sau daca o posibil sa o sustii in UK. Trebuie sa te interesezi direct la universitatile din UK. In plus, fiind vorba de drept, cred ca ceea ce studiezi tu aici e foarte diferit de ce studiaza ei in UK (cu exceptia dreptului international).

Intra si pe pagina de la British Council si n-ar strica sa le ceri lor cateva lamuriri.

Multa bafta!

5. cosmin_mitroi

cosmin_mitroi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    Numele meu este Cosmin. Sunt student la Univ. Buc. Fac de Drept. Ma tot chinui de 2 ani sa plec in UK. Am incercat cu programele de la Agronomie insa cei de la facultatea mea nu mi-au eliberat adeverinta. Vreau sa plec neaparat. Sunt anul 3 la facultate. Va rog sa-mi spuneti daca stiti vreo modalitate sa ajung legal acolo.As vrea sa ma angajez si daca s-ar putea sa imi continuu si studiile acolo...am inteles ca se poate...Daca aveti idee si cat m-ar costa sa ajunga acolo si cam ce preturi la chirii si celelalte...Va rog ajutati-ma. Multumesc mult.

6. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    poti sa incerci si cu niste cursuri de limba...Da de continuat studiile...Pentru moment cred ca nu vei putea,si asta din cauza banilor...Costa enorm pentru non-eu nationals.Eu trebuia sa-mi dau doar licenta...am depus dosarul,mi-au acceptat transfer de credite,totul o.k...doar ca trebuia sa mai fac un an la ei...Da am cazut pe spate cand mi-au cerut 7000 de lire...

7. cosmin_mitroi

cosmin_mitroi New Member

Trophy Points:
    0
    Aha...deci sa inteleg ca nu prea am nicio sansa deocamdata...Multumesc mult.

8. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    nu cred ca e greu de venit , greu ca e foarte greu de stat , pt ca atunci cand vezi ca vin facturile si chiria , o sa zici ca ti-a fost intinsa o cursa , ca nu muncesti decat sa platesti taxe si facturi si alta distractie nu ai ca asta iti ocupa tot timpul , si asa ajungi repede ion pub si hai sa bem -burn-

Share This Page