13.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

vreau in Londra

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Lili-Ana, Jun 20, 2012.

1. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Nu puteti inchiria....trebuie sa stati cu altii in casa...adica va luati o camera si folositi baia si bucataria la comun

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Am un vag sentient ca aici este un topic pentru blonde.

Da, Barking si East Ham sunt departe de centru, dar centrul este o notiune foarte relativa in Londra. Distantele in Londra se masoara in minute, nu kilometri.

De exemplu, din East Ham ajungi mai repede la London Bridge (in centru) decat din Knightsbrige (care e tot in centru). Ideea este de a gasi un minim de confort la un pret pe care ti-l poti permite.

Cat de departe este aeroportul? Care aeroport draga, ca Londra are 5 aeroporturi. De exemplu, din East Ham poti merge pe jos pana la City airport, dar mai bine iei un bus cateva statii.

Inseamna toate astea ca e bine sa locuiesti in East Ham? Nu! Exista cartiere in Calcutta sau Lahore unde sunt mai multi albi decat in East Ham.

De aceea spun, nu exista reguli prestabilite pentru Londra. Depine de venit, de locatia locului de munca, de ce pretentii ai tu de la tine, etc, etc.

3. AmyS

AmyS New Member

Trophy Points:
    0
    albea ce vrei sa zici cu asta? simt vreo urma de rasism pe aici? -ras4-

nu de alta dar eu mi's blonda

4. Lili-Ana

Lili-Ana New Member

Trophy Points:
    0
    Neata ' . In primul rand vreau sa va multumesc ca mi-ati raspuns .
    Greseala mea , nu am specificat aeroportul , aterizam pe Heathrow. Am aflat cum putem ajunge la hotel de aici http://www.tfl.gov.uk
    cand am vb de inchiriere ne-am referit la o camera in Share house ca este mai ieftina , nici asta nu am specificat scuze !
    si acum vine intrebarea "in cazul in care nu putem demonstra ca lucram ce putem face , cum putem inchiria ? "
    deci din Barking , East Ham 30 -50 minute pana in centru . am pus aceasta intrebare ca poate nu ne gasim de munca in zona .

@albea
    sa inteleg ca East Ham nu este ok ca si cartier ?
    nu stiu ce sa zic , am inteles ca estul Londrei este mai ieftin si mai ok . daca are cineva o alta parere rog sa-mi spuna . multumesc !

nu mi-a raspuns nimeni despre acte . va rog stie cineva ce tre sa facem cand ajungem acolo si unde sa mergem ? Am inteles ceva despre o programare la Croydon , dar nu stiu exact ce fel de programare .
    Actele te apuci sa le faaci de cum ajungi acolo sau dupa ce te angajezi ? am citi pe sit ca invers , adik iti faci acte si dupa te angajezi .
    se poate lucra si la negru pana ies actele sau cum ?
    Rog mult de tot pe cei care au trecut prin asta sa-mi explice!

Multumesc frumos si o zi faina la toata lumea !

5. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Iti dau un sfat, daca nu ai un loc de munca iti recomand sa ai cel putin 2000 de lire la tine, 400 de lire se vor duce din start pe avansul la chirie, apoi daca vrei sa te mai inscri la un curs de engleza mai este si ala 600 de lire, pana incepe cursul va trebui sa platesti chiria la camera inca 400 si daca faci un calcul bani s-au dus deja, transportul este cam scump aici.

6. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Pana la Croydon mai e drum lung...

De acte te apuci dupa ce vei rezolva cu cazarea, sa ai unde sa primesti corespondenta. In vest chiriile sunt mai mari (450-500 cu baie si bucatarie comuna, 550-600 cu baie proprie), insa eu cred ca si oportunitatile sunt mai mari ( e doar parerea mea). Daca te hotarasti la o zona, sa ne zici. Poate e cineva pe aici care gaseste o camera libera pt 1-2-3 sapt.
    In ce domenii vreti sa lucrati? Intereseaza-te despre self-employed ( SE ). E cea mai usoara modalitate, dar nu mereu cea mai buna. Daca vrei sa faci un curs, atunci intereseaza-te de colegii care sunt in zona ta si sa fie acreditate. Pt orice eventualitate luati-va cazierul din Romania, eu am vazut ca se cere din ce in ce mai des celor nou-veniti.
    Trebuie sa ai rabdare, eu am venit la sfarsitul lui februarie si tot nu am ajuns inca la Croydon, nici nu a fost necesar...

7. Lili-Ana

Lili-Ana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc . Incepusem sa-mi fac griji ca poate nu reusesc sa-mi gasesc de munca fara acte .
    De zona nu stiu ce sa zic , nu cunoastem pe nimeni acolo iar ce am auzit despre londra in general am citi pe acest sit si am vb cu voi .
    Hotelul l-am gasit in partea de est mai exact Hackney undeva pe langa seven sisters, nu stiu cum este zona dar era cel mai ieftin.
    Nu vrem neaparat in est , poate fi oriunde numai sa fie de munca prin apropiere , acum eu stiu ca nimeni nu poate sa-ti spuna exact ca gasesti sau nu de munca .
    Eu am lucrat mai mult in fast-food iar sotul meu in curierat si fabrica de mobila. Nu avem pretentii !

Multumim si va dorim o seara buna !

8. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    IN stanga forumului sunt niste chestii colorate. Daca faci click pe 'Gata de drum' sau 'UK de la A la Z' o sa gasesti info despre dreptul de munca. Cauta pe forum, sunt zeci de topicuri despre cum poti munci legal in UK. Spor la citit -hipno-

...."Ce optiuni legale am?

Romanii, ca cetateni ai UE, au dreptul sa stea in UK pentru o perioada nedeterminata de timp. Restrictiile apar doar cand vine vorba de munca.
    Optiunile romanilor pentru a munci legal in UK sunt urmatoarele:
    self employed – Statutul de Self Employed
    blue card, yellow card si purple card –Drept de munca
    au-pair - Totul despre Au Pair" ....

9. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Avand in vedere ca nu cunoasteti Londra, ca nu stiti pe nimeni in Londra, ca nu are cine sa va indrume macar cu un sfat, ca nu aveti nici cel mai mic habar despre cursul firesc al actelor necesare obtinerii unui drept de munca, ca nu aveti o calificare anume, si nu in ultimul rand, avand in vedere vremurile de criza si lipsa joburilor, as spune categoric ca este nebunie.

Aveti pe site-ul asta aproape toate informatiile necesare, nu trebuie decat sa le cititi si sa incercati sa le intelegeti, pentru ca nu este deloc o bagatela. Treziti-va macar in al 12-lea ceas si nu plecati la drum fara sa aveti un minim habar despre viata din UK, pentru ca dezamagirea va va fi proportionala cu lipsa de informatie.

p.s. Hackney este una din zonele problema ale Londrei

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Hackney
    Plaistow
    East Ham
    Leyton
    Leytostone
    Stratford

Cam in ordinea asta zic eu ca poti pune zonele cu probleme din est-ul Londrei , dar in acelasi timp aici gasesti cea mai mare comunitate romaneasca

Eu locuiesc in Stratford si lucrez in Plaistow -trist- si sincer sa fiu nu prea simt ca stau in UK , parca as fi in ceva lagar de tranzit pentru emigranti in drumul lor inapoi spre casa , este adevarat ca peste tot scrie in engleza ...... ca de vorbit nu prea , dar nu prea sant englezi pe aici

Newham has one of the highest ethnic minority populations of all the districts in the country, with no particular ethnic group dominating. The local authority is Newham London Borough Council, the second most deprived in England.

Ethnicity Newham :

32.6% White British
    1.1% White Irish
    5.4% Other White
    1.2% White & Black Caribbean
    0.8% White & Black African
    0.8% White & Asian
    0.9% Other Mixed
    12.1% Indian
    8.7% Pakistani
    9.0% Bangladeshi
    12.7% Other Asian
    6.7% Black Caribbean
    12.7% Black African
    1.1% Other Black
    1.4% Chinese
    2.4% Other

11. Lili-Ana

Lili-Ana New Member

Trophy Points:
    0
    @splash
    Multumesc pt indicatiile tale , asa am reusit sa am si eu un pic habar despre Londra si ce inseamana permis de munca si cum il poti obtine . Greu pot spune pt inceput.

@theman73
    Foarte nasol Estul din ce mi-ai scris tu . Nu stiu ce sa zic .
    Poti merge linistit pe strada seara fara sa te trezesti cu o bata in cap ? Sper ca nu e chiar atat de rau , daca e ceva gen Ferentari sau Baicului chiar nu-mi doresc sa locuiesc acolo. Acum probabil multi vor zice ca Londra nu e Bucuresti sau Anglia nu e Romania dar cred ca mai peste tot exista o zona din asta.

Ati avut dreptate ! mai intai trebuie sa ma preocupe unde o sa stau si dupa actele .

O zi buna !

12. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Ti-am trim pe privat un anunt cu nr de tel. Am sunat si eu si e ceva incepand cu 120/sapt cam. Suna dupa ora 18-UK.

13. Lili-Ana

Lili-Ana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de mesaj ! Voi suna chiar azi si revin cu detalii.

O zi buna !

14. Lili-Ana

Lili-Ana New Member

Trophy Points:
    0
    @marianfim
    Multumesc inca o data pt mesaj. Am sunat la nr respectiv si mi-a raspuns un domn , mi-a zis ca are o camera dubla de inchiriat la 120/ sapt cu bill-uri incluse in regiunea Hayes. In acea casa locuiesc 2familii si are doar un singur grup sanitar cu noi ar fi 3 si mai are o camera single de inchiriat din cate am inteles. La inceput nu mi-a suras idee dar mi s-a parut un domn serios si de treaba chiar s-a oferit sa ne astepte la aeroport. Asa ca am rezolvat si cu chiria si asta multumita voua si a sit-ului.
    Acum nu stiu cum este zona , stie cineva sa-mi spuna ?
    Mai ramane sa ma inscriu la un curs mai ieftin in zona pt acte si nu in ultimul rand sa ne gasim de munca cat mai repede. Stiu ca nu este usor si mai am multe de citit.
    Daca a urmat cineva un curs in zona rog frumos sa-mi spuna .

Va multumesc tuturor !

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    120 în Hayes e mult, găsești la 100 cameră dublă. Zona, hmm, merge de stat 1-2 luni pînă îți aranjezi ceva. Sau, dacâ ești blondă și fană black on blondes... :d

Semnătură!

16. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Eu stau in Hayes, si mi-se pare destul de buna zona...

17. Lili-Ana

Lili-Ana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea !
    Am ajuns in Londra . Se pare ca Hayes s-a transformat in Harlington langa aeroportul Heathrow. Deci locuinta nu este in Hayes. Este pe langa o padure si aeroport, ca sa poti ajunge la un magazin tre sa iei busul vreo 3-4 statii. Mda... nu este ceea ce speram! Londra este frumoasa cu lume civilizata , ne place . Proprietarul cand am vb cu el din tara a zis ca are net si ne amana de o sapatama ca nu stie unde este receiver-ul si alte cele . nu este serios ! Tre sa merg in Hounslow la un internet caffe sa pot intra pe net.De munca nu am gasit nimik pana acum , atata timp cat nu am net nu pot intra nici macar pe site-uri sa mai aflu cate ceva . Daca este cineva prin zona in care locuim si stie ceva sa ne dea de stire . Multumim !

18. luci31

luci31 New Member

Trophy Points:
    0
    sal. Eu zic ca este ok in East Ham...depinde din ce mediu vii...am mers la orice ora din zi si din noapte pe jos prin toata zona ...am mers pe jos din East Ham pana in Canning Town... erau negrii, indieni, si culmea, cei cu care statea politia de vorba erau romani (asa isi zic tiganii pe aici :)))
    In mai am stat doua saptamani in Finchley Central(in Nord)...mi sa parut aiurea rau....acum depinde si unde iti gasesti de munca...ca e nasol sa dormi 50 min in metrou :)) ... mie imi place foarte mult cu autobuzul, dar dureaza...si transportul e cam scump daca nu ai loc de munca... sunt aici de la sfarsitul lui iunie si este destul de greu sa gasesti ceva de munca...eu am mare noroc ca logodnica mea lucreaza... urmeaza sa ne casatorim si aici o intreaga aventura (pentru ca vor dovada de adresa si de unde intr-o luna...am gasit la primarie loc doar la inceputul lui octombrie) si dupa urmeaza nebunia cu Blue Cardul si toate astea se vor sfarsi probabil pe la inceputul lui noiembrie :))) deci dupa 4 luni...daca avem noroc...sfatul meu este sa nu va aventurati fara sa aveti la voi bani, caci aici orice costa (si costa mult daca nu ai de unde sa iei bani)... va pot da exemple o gramada: 50 preschimbare permis, 400 depozit pe o luna la chirie, 400 chiria/luna daca sunteti norocosis-o gasiti cu biluri incluse,minim 20-30 mancarea pe saptamana, dci120/luna, nevoia de miscare, caci distantele sunt marisoare, doar sa mergi la un interviu pentru un job te cost sa calatoresti min 3lire....35lire/persoana sa dai un notice la primarie ca vrei sa te casatoresti,+190 daca vrei sa te casatoresti sambata :)))))) daca te interesezi mai bn o sa gasesti si cursuri gratuite de limba engleza... sa-ti echivalezi studiile, caci se poate si acolo peste 50lire pentru fiecare diploma...:)))) in concluzie , eu zic ca daca sunteti doua persoane sa calculatii cheltuielile pentru sigur doua luni... adica min 2000 sa aveti la voi...;) nu va zic sa va calculati si bani de intors acasa , caci nu veniti sigur cu gandul asta, orice s-ar intampla...;) multa bafta !!!!

19. bogdan_09

bogdan_09 New Member

Trophy Points:
    0
    @Lili-Ana

Dupa parerea mea decat sa mergi la internet caffe este mult mai practic si ieftin sa cumperi un stick (internet mobil) pe care sa il incarci lunar. De exemplu, daca folosesti "3" (three.co.uk) prima data platesti cam 40pounds pt stick si 3MB trafic, dupa care platesti doar pt trafic, si anume £20.49 pt 3MB. Probabil alti operatori sunt mai ieftini, nu am verificat.

In legatura cu munca ar fi bine sa cautati cat mai multe agentii de recrutare, sa aveti un cv bine pus la punct si apoi sa le faceti cate o vizita pt a va inregistra in baza de date. De asemenea este foarte important sa deschideti un cont bancar daca nu ati facut deja acest lucru.

20. Lili-Ana

Lili-Ana New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de raspuns . nu stim nici o agentie . stie cineva ?

unde iti poti deschide un cont bancar fara dovada de adresa?

Multumim frumos.

Share This Page