19 C
London
Tuesday, August 16, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

voua vi se spala bine hainele ??

Discussion in 'FAMILIE' started by sebastianpacurar, Mar 8, 2013.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Bravo! Elegant spus! Daca oamenii folosesc masini de spalat "recuperate" de pe starda si detregent de £0.99 punga de 3 kg, cum dreaqu sa nu iasa gri. Doamne fereste si de niscai boli de piele. Si un sfat folositor: masinile de spalat nu au fost concepute pentru incaltaminte. Si inca unul: cititi cu atentie toate etichetele.

2. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Exista masini de spalat care au program special de spalat incaltaminte.

De exemplu:

http://www.indesit.co.uk/appliances_i/W ... 65UK/40.do

Au mai evoluat masinile de spalat.

3. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Eu folosesc numai deteregent de la Lidl sau Aldi, varianta 2 in 1 de obicei. Si zau ca n-am probleme.
    Asta apropo de detergenti ieftini.

Am incercat varianta Bio de la Lidl o data si n-am fost prea multumita, de aceea merg pe 2 in 1 sau non-bio.

4. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    foarte important de spalat albe cu albe, negre cu negre, niciodata de amestecat intre ele.

cand spalati tesaturi care contin mai multe culori (dungi, buline de diferite culori etc) adaugati 2-3 coli de COLOUR CATCHER se numeste si culorile nu vor 'fugi' in alte culori ci se vor prinde in acea hartie groasa.

eu nu am avut niciodata probleme cu spalatul dar nici nu port bluze/tricouri/camasi/ciorapi/sa nu mai zic altele de uz strict zilnic, mai mult de o data. astfel spalatul are rol de improspatare si nu de 'scos la lumina' haina.

hainele care necesita curatare chimica de ex, niciodata sa nu se spele in masina de spalat.

unele cer a fi spalate la 30 de grade, cele cu tendinta de decolorare.

albitul cu clor trebuie facut cu cap. nu orice tesatura poate fi albita cu clor, pentru ca este puternic - evident mereu trebuie adaugat in functie de cantitatea de apa.

fiecare obiect vestimentar are instructiuni de spalare, calcare, intretinere. nu sunt puse acolo degeaba.

succes!

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu orice incaltaminte. La adidasii din piele (de exemplu) au chiar semn pe eticheta o masina de spalat cu X mare pe ea. Nu prea cred in "evolutia" asta. Echilibrarea rufelor in masinile de spalat ramane totusi esentiala (pentru masina de spalat). Chiar mai mult, cred ca putem vorbi de involutie, masinile alea vechi cu rotor si incarcare pe deasupra (Albalux 4?) se pretau mai bine la incaltaminte (o, tempora!). Ce zici?

Share This Page