20.1 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

voua vi se spala bine hainele ??

Discussion in 'FAMILIE' started by sebastianpacurar, Mar 8, 2013.

1. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6
    Topic nou si de mare interes un familia noastra. De cand sedem in tara asta minunata nu reusim sa spalam ca lumea un rand de haine. Am incercat diferite tipuri de detergent, basca am adus si din Rromanica o cutie de detergent insa ne lovim de aceeasi problema. Hainele raman uneori cu pete, gri, tenisii sau adidasii nu se spala neam. Mentionam ca locuim in sud vest si ca pana in prezent am incercat patru masini de spalat diferite prin diferite case. Aveti aceeasi problema? Solutia? Mai mult Vanish? Mai mult Calgon?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu trebuie nici mai mult nici mai putin, ci atat cat este indicat de producator. Apa este ceva mai dura, dar la fel este si in RO. Incercati si cu un detergent de calitate. Verificati ca petele sa nu fie de provenienta anterioara constatarilor voastre. Pot fi pete care nu ies niciodata, indiferent de tara in care se spala rufele.

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nici o pata nu rezista la zeama de foarfeca -sssst- -sssst- -sssst-

4. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6
    Hai no. Asa te ai gandit tu. Ca nu stim ce e aia haina curata sau haina murdara sau ca nu stim ce i ala detrgent bun. Crede ma am incercat aceeasi pereche de papuci in Rromanica si aici, cu acelasi detergent. Numa asa, de test. In Rromanica au iesit albi, aici au iesit gri. Avem cativa prieteni romani care au in general aceeasi problema aici in zona asa ca am fost curios daca si altii se bat de treaba asta in restul regatului. Si daca da, care e solutia gasita de dansii. Da multam fain pt raspuns oricum ;)

5. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6
    Foarfecaaaaa ! Buna solutia. O bag in masina de spalat impreuna cu detergentu' ?

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Degeaba folosesti Ariel daca il pui cu pipeta .

7. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Eu n-am avut pana acum probleme.
    Doar de curiozitate, aveti masina de spalat conectata la teava de apa rece sau apa calda? Ca aproape ca m-am certat cu cumnatul cand am ajuns in UK, ca ne conectase masina la apa calda ca "asa se face".

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  9. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    dar matreata? am fost acasa de sarbatori.... ma spalam la cap si faceam matreata...dupa o saptamana parul si a revenit devenind frumos si viguros. apa e de vina?
    intorcandu-ma in uk parul a facut matreata....oricum dupa o zi ma mananca pielea capului....
    acum plec la sf lui martie acasa si iar voi face matreata.
    Ce sfaturi imi puteti da pt a combate matreata ? instant!

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tot zeama... de lama de ras! -da-da- -da-da- -da-da-

du-te cel mai bine la un dermatolog in ro, sunt mai multi factori gen stresul, dieta sau doar samponul
    poti incerca diverse sampoane gen nizoral, Bioderma Node DS+

11. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6
    Am aceeasi problema. Tratament doua saptamani cu nizoral, dupa care sampon obisnuit. Dupa ce treci pe sampon, din doua in doua saptamani faci o spalre cu nizoral. Daca renunti la nizoral revine problema. Saaaau lama de ras. Nu stiu daca se pune epilatul definitiv in cazul asta..

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sapun de casa si apa de ploaie.

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    trebuie sa incerci sa tratezi cauza.

14. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Matreata nu are legatura cu apa cu care te speli.
    Am auzit des treaba asta si intr-o vreme o credeam si eu.

Din fericire, stiinta a evoluat :)
    Cea mai comuna cauza a aparitiei matretii este stressul. Dermatologul la care am mers mi-a spus ca are o gramada de clienti care merg la el atunci cand au "deadline" la serviciu. Cand se apropie deadline-ul, matreata explodeaza.

Tratamentul cel mai comun cred ca este Bioderma Node DS+ (contine acid salicilic - care nu e aspirina :p)

Si cum spune sapanta - trateaza si cauza (daca poti - stressul). Cand schimbi mediul probabil devii stresat, trebuie sa recuperezi la munca, trebuie sa te adaptezi etc.

Uite si aici:
    http://www.nhs.uk/Conditions/Dandruff/Pages/Causes.aspx

Nicaieri nu zice ca daca schimbi apa faci matreata, cred ca e doar un mit.

----------

Despre cum se spala rufele: pe pungile si cutiile de detergent sunt niste indicatii. Daca e apa mai dura, pui mai mult detergent ca altfel nu se spala bine. Vezi pe o cutie de detergent "de firma" ce scrie.

Citeste si aici: http://www.water-treatment.org.uk/hard_water.html

15. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Am trait s-o aud si pe asta...
    Nici nu stiu ca sa fac. Sa rad ori sa plang?
    Poate guvernul britanic adauga ceva in apa ca sa ramana hainele cu pete. Ori noroiul de pe tenesi este noroi britanic si-i place sa ramana in tesatura.
    De ce nu punem intrebarea la Ambasada Romaniei? Ei ar trebui sa stie cel mai bine, ca doar ne sustin interesele in Uk.
    Sebastiene, lucrezi cumva la Academia Catavencu?

16. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6
    Nu mi sta in fire sa jignesc oamenii dar nu pot sa nu observ cat de rau voitor esti. La fel de bine cum trebuie sa accepti ca in tara asta exista o varietate mare de microclimate (de ex la bristol ploua si bate vantul mult iar la bournemouth e clima buna toata vara) sau de accente (somerset cu yorkshire nu seamana neam), la fel de bine sau de usor trebuie sa te gandesti sau sa accepti faptul ca in unele zone apa e mai dura sau mai moale. Ca trebuie sa pui mai mult detergent sau eventual Calgon (asta era solutia la mine). Frustrarea si negativismul asta iti vin ele de undeva dar nu e nici vina ta nici a altora de pe aici. Asa ca ironia prost expusa nu te ajuta ci doar te ingoapa. Numa bine.

17. alexdinu28

alexdinu28 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am aceeasi problema. Am incercat ariel si persil local si parca ies mai gri hainele. In schimb cu ariel din tara e ok. Intr-adevar, apa in Londra e mai dura. Se vede inclusiv la fierul de calcat pentru ca trebuie curatat mult mai des...

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai, daca are pete, cumparati altele,
    hainele sunt OK ca si pret in UK,
    daca e ceva la ce tineti personal, incercati spalatorii eventual.
    Initial am crezut ca e o gluma, recte raspunsul dar, sincer.... -nu-ma-uit-

who cares about some...pete?

19. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Nu, noua nu ni se spala hainele... noi ne spalam propriile haine...

... unii mai bine, altii mai rau, in functie de 'utilaje' si 'ingrediente'...

20. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa incerci sa respecti intocmai programul de spalare pentru cotton samd... Sa nu amesteci alb imaculat cu roz doar pentru ca "nu iese rozul". Eu nu amestec nici macar prosop alb cu bleu acum.
    Am avut aceeasi problema cand am locuit la tara, in vilage, aici. Scoteam tricourile polo (pentru scoala) gri in loc de albe! Este vina apei, a nerespectarii programului de spalare, mixarea rufelor... Cu timpul am invatat sa fac totul diferit. Si acum, cand scot prosoape albe sau tricouri, stralucesc. O alta solutie ar mai fi sa montezi un filtru de apa (softener) pentru ca scade duritatea apei considerabil!
    Si folosesc numai Persil sau Ariel + Vanish sau OxyPlus la fiecare spalare.

Share This Page