0.6 C
London
Sunday, January 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

VOTEAZA 2 MODERATORI si 5 MEMBRII SA NE REPREZINTE COMUNITATEA

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by ELLAWS, Aug 21, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca doriti sa merg, eu merg. Mai ales ca vine si Silverfern (cu care am facut echipa de exceptie).

Dar nu este neaparat nevoie sa fiu eu acolo, a nu se intelege ca sunt de neinlocuit.

Merci mult pentru incredere.

PS Nu-mi amintesc sa fi confirmat concret inainte. -ras4-

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Intradevar, am spus ca mi-ar placea, insa, ei imi datoreaza mie 120 £, , daca vin la Londra mai cheltui inca 70-80 £.
    Si stau si ma intreb daca se merita??!!
    Sa vin si sa le zic ...ce?.. ca au probleme... stiu si ei asta. Mi-a confirmat chiar doamna Bianca Mina (cand am sunat la ambasada a 2 zi de la incident. Mi-a zis 'Da stim ca sunt probleme')
    Daca le-ar pasa ar raspunde la telefoane, ar raspunde la e-mail-uri.
    Domnul ambasador e acum in concediu! Sa incerce si dansul sa dea un telefon la scretariatul ambasadei ('casa dansului de zi cu zi') si sa vada ca nu-i raspunde nimeni la telefon .
    In calitate de sef, dansul ar trebuie sa faca ceva neimpins de la spate de noi -nu-zic-
    Cum bine stim toti proverbul acela romanesc 'copii sunt copia fidela a parintilor' si in asta e cuprins tot.

3. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: Re: VOTEAZA 2 MODERATORI si 5 MEMBRII SA NE REPREZINTE COMUNITATEA

Sunt perfect de acord!
    Daca nu mergem cu lectia facuta, vom sfarsi prin a fi purtati de la "Ana la Caiafa" cu ideologii post-comuniste si zambete Iliescene.

In primul rand pe "agenda de lucru" ar trebui discutata atitudinea functionarului ambasadei vis-a-vis de muritorul de rand, faptul ca functionarul este in slujba lui si nu invers. Nu ma refer la zambetul politicos, ci la "privitul de sus", genul:
    - Da' tu ce mai vrei, bah!?
    Daca nu se schimba nimic la acest nivel, degeaba o sa angajeze telefoniste sa ne putem face programarile prin telefon, ca tot nu se v-a schimba nimic.

Daca vom reusi sa sensibilizam acest aspect, zic ca suntem pe calea cea buna, ca natie. Daca nu... Doar bifam un eveniment in plus in caietul de activitati al tovarasilor de la partid.

Astept si alte opinii.

Apropo! Stie cineva o data exacta cand toata aceasta "aventura" va avea loc? Cred ca ar fi cazul sa aflam o data exacta.

PS. Am zis aventura, fiindca nu am gasit un alt corespondent.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Off topic

Daca tot vine Silver, nu ne vedem si noi pe undeva? Ma rog, vin si eu cu o idee, nu va suparati pe mine!

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand multumesc tuturor pentru aprecieri, desi pe alocuri mai sunt si exagerari.

Referitor la intalnirea cu autoritatile, trebuie stabilita mai intai o data fixa, si stabilita cu ceva timp inainte astfel incat fiecare sa-si poata aranja programul (se vorbea pe topicul cu dezbaterea publica de o zi in jurul perioadei 17-24 septembrie ceea ce e ceva foarte vag, oricum o data banuiesc ca nu va putea fi stabilita pana nu se intoarce domnul Ambasador din concediu)

Apoi, o intalnire face to face a membrilor comunitatii, la care sa se faca un plan de bataie ar fi excelenta. Nu de alta dar si acum doi ani s-au mai pus intrebari pe topicul 'Romani Online intreaba, Ambasadorul raspunde', iar pe langa faptul ca raspunsurile primite din partea Ambasadei erau cel putin nesatisfacatoare, pe langa faptul ca mesajul in care au fost postate acele raspunsuri a disparut (din motive tehnice banuiesc) privandu-i astfel pe mai noii membri ai comunitatii de o imagine reala a situatiei, nu vad sa se fi rezolvat ceva din acele nemultumiri. Iar daca facem un astfel de plan de bataie cred ca n-ar trebui sa ne limitam doar la activitatea consulatului, ci si la cea a Ambasadei Romaniei ca institutie reprezentand statul roman, si sa nu ne limitam la prezentarea unei liste cu probleme si posibile solutii, ci sa si cerem anumite termene in care sa se rezolve aceste probleme. Nu de alta dar se apropie un an electoral. Macar sa ne facem frate cu dracul pana trecem puntea daca nu se pot rezolva problemele altfel. O fac si britanicii, cei care au pretentia de experienta intr-ale civilizatiei, democratiei, drepturilor omului, de ce n-am face-o si noi?
    Avand in vedere ca exista exprimata dorinta de a se organiza o noua intalnire Romani Online, poate n-ar fi o idee rea sa cuplam o astfel de intalnire fie cu o intalnire pentru a lamuri ce s-ar putea discuta la o intalnire cu oficialitatile, fie s-o cuplam chiar cu o intalnire cu oficialitatile, astfel incat sa mai coboare si domniile lor in randul membrilor comunitatii, nu doar sa invite cateva persoane in turnul de fildes din care totul se vede roz si astfel sa mai fie bifata inca o actiune in "caietul de activitati" cum bine spunea Out Fishing. Bine-nteles ar trebui delimitate activitatea referitoare la problemele cu ambasada/consulatul de cea mult mai relaxanta de socializare intre membrii comunitatii, insa in felul acesta am da posibilitatea mai multor membri macar sa participe/asiste la intalnire (cu respectarea unor minime reguli in ceea ce priveste desfasurarea discutiilor).

In ceea ce priveste dorinta ca acei 5 membri sa fi avut probleme cu consulatul, desi la prima vedere pare evident de ce trebuie sa fie astfel de membri (relatarea directa a problemelor), sunt multe alte probleme care se pot identifica si de catre cei care n-au avut de-a face cu functionarimea consulara, iar solutii pot aparea si din partea celor care n-au calcat prin cladirea consulatului (doar sa se vrea sa se ia in considerare astfel de solutii).
    Toti cei enumerati pana acum au sustinerea mea, ca de altfel orice alt membru al site-ului/comunitatii care are ceva de spus, sau doar doreste sa asculte ce au de spus oficialitatile romane(e loc pentru oricine, doar dorinta de implicare sa existe).

6. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am uitat!

Revin in perioada 2 -7 Septembrie. Maine am ultima zi de la un curs la servici, mai am si ceva pe la dizertatie - proiectul de diploma si ...mai am si o vizita la consulat -sssst- sa ma duc sa imi fac pasaportul acolo - cat de curand -da-da- ...Asa ca imi iau notite si vi le atasez..
    Referitor la ce s-a scris pe acest topic tb sa ne impartim cumva sarcinile dar mai intai sa citim toate postarile - cap coada..la fel cum a facut Silverfern si sa aducem posibile imbunatatiri daca e cazul...Daca e ceva mai detaliat => PM.

Am fugit la ale mele!

Sa aveti o zi usoara!

Andreiuta12345

7. Hunter45

Hunter45 New Member

Trophy Points:
    0
    Sint sigur ca echipa propusa este ok....mai ales ca dintre cei propusi sint de ceva timp in Uk,cunosc indeajuns de bine legislatia din Uk cit si problemele cu care se confrunta atit cetatenii romani care sint in Uk cit si cei care vor sa vina pe viitor.

8. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Asadar, 1 septembrie 2011. Ati decis cine ma insoteste?

Am nevoie va rog de un email pe adrian@romani-online.co.uk cu detaliile celor care vor merge la intalnire si anume: Nume, Nr de mobil, Adresa de email - pana la sfarsitul zilei de astazi.

Va multumesc pentru implicare!

Admin
    -vampir-

9. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Hmmmm.... 1 septembrie este astazi.

10. administrator

Trophy Points:
    38
    In sensul ca ati avut destul timp sa votati, etc...

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Dar si in sensul ca nu se stie o data precisa, ci doar ca va avea loc o intalnire, pe undeva prin Londra, in jurul perioadei de...

12. administrator

Trophy Points:
    38
    Imediat ce am lista cu participanti ii scriu domnului ambasador sa propun sambata 17 septembrie incepand cu ora 13:00.

13. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    S-a asternut linistea si pacea...

Eu nu sunt disponibil in ziua mentionata mai sus, dar sunt sigur c-o sa se gaseasca alti doritori.

Imi cer scuze!

Va doresc succes!

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ala eu...ala eu:

ValiB

Silver (il poate convinge cineva?)

Georgiv (gasim o bb-sitter?)

eu (daca sigur ma vreti!)

Hai s-o scoatem la capat! ('cand se stinge lumina' -limba- )

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca suntem prea putini, vin si eu. Sambata e singura mea zi libera.

Sent from my iPhone using Tapatalk

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Te rog. -bravo- -multumesc-

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Lili,

Cine nu te vrea ?? Si din ce motive ?? Aici nu-i vorba de simpatii / interese personale... Esti unul din membrii comunitatii noastre care intotdeauna a avut CEVA de spus... "ceva" care a sifonat un pic hainele / imaginea oficialitatilor romane de la Londra... Stiu SIGUR ca nici eu nu le sunt foarte draga, nici Silverfern..si MULTI ALTII... Dar aici e vorba de interesele comunitatii romane din UK!!

ValyB a propus o intalnire la o data anterioara celei stabilite de cea oficiala (Consulat/Ambasada)
    mi se pare o propunere buna, ESENTIALA chiar, unde pot participa cat mai multi membri ai comunitatii, toti cei care stiu ca au CEVA de spus...toti ce care simt nevoia sa se implice... iar atunci veti stabili si cine merge exact... Pentru inceput puteti face o lista informativa...

Nu uitati ca s-a anuntat Andreiuta, Albea (e ca si cum as veni eu -limba- )

Si restul lumii... pregatiti-va discursuri...daca mai aveti probleme care credeti ca ar trebui discutate... le puneti pe hartie si le selectionati impreuna... Tre sa fim si noi "cu poezia invatata"... ca domniile lor o au deja invatata, don't worry... n-avem noi suficienta gargara... sa-i contrazicem / combatem prea mult, DAR...merita incercat ! -da-da-

Ei, au puterea de-a ne reprezenta / ajuta pe noi, de a ne sustine interesele si drepturile (daca nu cumva pentru asta au si fost investiti) -nu-stiu- Numai ca ajung si ei la anu' la mana noastra si-au inceput sa gandeasca (pe alocuri) un pic mai englezeste, ca la Tesco "every vot helps" -ras4- si 500.000 de oameni pot fi priviti ca "every little helps" -sssst-

Daca intalnirea va fi sambata pe 17, voi ar trebui sa va intalniti cu o sambata / Duminica inainte, la cineva acasa... sau poate rezolva Admin cu sediul, ca doar si el va trebui sa fie prezent... FACE PARTE DIN ACEEASI TABAR CU NOI!... -da-da-

Doamne ajuta! -ingeras-

18. dragunov_sv

dragunov_sv New Member

Trophy Points:
    0
    Tinand cont ca sunt cel mai noobie pe forum, nu cunosc personal pe nimeni, dar am citit in proportie de 30-40% din postarile celor mai sus numiti, -hipno- go guys go! Kick some ass! You got my vote! -bravo-

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Din fericire pentru autoritatile noastre, nu voi putea fi prezenta!, deci vor putea rasufla usurati!
    Motivele... le-am expus mai sus, nu le mai repet.

20. administrator

Trophy Points:
    38
    Dragilor,

Domnul ambasador mi-a confirmat disponibilitatea intregii echipe de la ambasada de a ne intalni sambata 17 septembrie 2011 incepand cu ora 10:00 la 1 Belgrave Square.

Inteleg ca ne ascundem dupa degete, pe la colturi, doar suntem romani, nu?

Asdar: CINE MERGE?!?! Este cineva destul de responsabil sa-si asume reprezentarea si sa mearga cu mine?

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page