15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

vot in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by cata246, Feb 15, 2008.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ceva timp in urma era pe site un subiect despre inscrierea la vot in UK,dar nu mai dau de el.
    Acum ,problema mea e ca nu sunt sigur sau nu daca sunt inregistrat,am trimis niste chestii semnate,stiu sigur ca am primit ceva inapoi,dar nu sunt sigur daca suntem inregistrati doar pt vot local,sau la nivel national,iar hartiile alea sunt undeva intr-un TEANC mai mare de hartii.
    Cineva spunea ca exista un site unde poti verifica daca esti sau nu inregistrat.Asa e?Mersi de ajutor,scuze pt repetarea topicului,daca e cazul...

2. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    M-ar interesa si pe mine ,chestia asta cu votul,putem noi romanii sa ne inscriem pt vot aici si cum?Am inteles ca chestia asta ne ajuta pt credit scoring.E adevarat?
    Astept raspuns!Merci!

3. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am primit un formular de completat ptr mine si sot de la agentia prin care am inchiriat flatul si am auzit ca da bine la credit scoring daca votezi nu stiu cat de adevarat e insa, dar veteranii forumului cred ca ne pot edifica in aceasta privinta...
    Nu am primit nimic insa ca sunt deja inregistrata, ca pot vota si unde si cel mai important cand...

4. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    daca esti pe liste, iti afecteaza in sens pozitiv credit scorul, pentru ca-ti da un statut de rezident plus adresa fixa.
    Eu as suna la local council sa vad daca sunt pe liste sau nu (numerele le gastiti pe net). In mod normal nu ar trebui sa gasiti pe net informatia directa cum ca ati fi buni de alegatori, ca asta implica niste date confidentiale (see watchdog bbc, but can't find it now)

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Teoretic, atunci cand va mutati intr-o casa primiti prin posta formularul de inscriere pe listele electorale (si daca nu ma insel exista si o amenda de maxim o mie de lire pt cei care nu trimit datele) de la consiliul local.

Daca nu ati primit, v-as sugera sa contactati consiliul local, ei sunt cei in masura sa va dea detalii si sa va inregistreze daca este cazul.

6. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Eu am trimis, foarte constiincioasa, si am primit raspuns inapoi ca nu am drept de vot.... -oops- ops-

7. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Probabil, respectivul functionar care s-a ocupat de aplicatia ta nu a inteles ca esti cetatean roman (european) sau inca n-a aflat ca Romania face parte din EU, ceea ce nu m-ar mira deloc. -sorry- orry-

8. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt sigur ca am primit scrisoarea de confirmare a dreptului me vot,atat eu cat si sotia,eu intreb,asta e?adica pot vota oricand sunt alegeri?,inclusiv parlamentare,sau ce au ei aici,sau numai pe plan local,scuzati-mi ignoranta,dar tot ce ma "doare " de aici e chestia pt credit score.

Share This Page