12.8 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vizita Londra

Discussion in 'LONDON' started by Traveler, Oct 19, 2011.

1. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Recent eu si sotia ma fost "invitati" la un interviu pt un job in Milton Keynes, mai exact interviul va avea loc vineri... Ideea e ca in virtutea acestei ocazii ne-am rezervat si weekend-ul pt a putea vizita fugitiv ceva obiective importante din Londra.
    Noi vom ateriza joi seara pe aeroportul Stansted de unde am si inchiriat o masina (din pacate cu cutie manuala, am ceva emotii cu schimbatul vitezelor -nas- )
    Ok, vineri dupa interviu planuim prima deplasare in Londra si aici am nevoie de sfatul vostru: unde pot gasi o parcare care sa nu fie in inima Londrei dar de unde pot ajunge usor in centrul Londrei?
    Mai am si alte cateva intrebari... dar asta e importanta.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Incearca aici,

http://www.purpleparking.com/?gclid=CMz ... LE&omppc=1

ai mare grija insa,
    daca masina o ai pt deplasarea Londra-Milton Keynes, e OK, dar,
    nu te-as sfatui sa te bagi in central London,

mai ales daca esti invatat pe cutie automata...
    Vei mai izbi cu mana dreapta portiera de ceva ori... -ras4-

in cautarea schimbatorului eventual.

Acest link este pt parcari de aeroport, dar,

cu un google ar trebui sa gasesti, daca te hotarasti totusi,

si parcari in Londra, sunt mii,

ai grija, daca esti in central London si in afara weekend-ului,

mai trebuie sa platesti si congestion charge.

Vizita placuta deci!

3. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu pot spune ca vreau sa intru cu masina in centrul Londrei ci mai degraba as vrea o parcare la "marginea" centrului Londrei care sa fie relativ aproape de un mijloc de transport...

Apropo duminica in UK circulatia rutiere este mai relaxata sau ca i orice alta zi?

4. saxx

saxx Member

Trophy Points:
    6
    In weekend nu se plateste congestion charge, in timpul saptamanii se plateste doar intre 7.00-18.00.
    Dai pe navigatie adresa unde ai tu treaba, si in jurul ei(deci cat mai aproape de adresa unde ai treaba) cauti in POI hypermarket-uri, te duci acolo, vezi daca sunt ceva placute in care specifica daca este limita de timp la parcare gratuita, daca nu, lasi masina acolo si iti vezi de treaba, daca da, repeti operatiunea.

5. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
  6. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    prima data cind am condus cu cutie manuala prin Londra, eu conduceam, el schimba vitezele, a fost foarte reconfortant:))
    super ideea lui Saxx cu supermarketurile si da, cit mai aproape de Londra, ca e un frig aici ca numai de plimbare n-o sa-ti arda:))

7. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Uite ca o facusi si pe asta. Dupa mai multe cautari pe net am facut in felul urmator: am mers cu masina din Milton Keynes pana la Stanmore, acolo era parcare chiar langa statia de metrou si a costat 4,5 lire toata ziua... de acolo am luat metroul pana la Waterloo (mai precis Jubilee), a fost mult mai simplu decat ma asteptam.
    Ideea e ca am avut parte de un weekend plin de soare, nici nu-mi venea sa cred ca ma aflu in Anglia -dans- ... Concluzia cea mai evidenta a fost ca Londra este un oras foarte scump, pana acum ziceam de Amsterdam ca e scump, dar aici in Londra... sa nu mai zic de transportul in comun!
    Revenind la vizita pt spune ca in ciuda preturilor mari Londra este unul din orasele ce trebuiesc trecute pe lista "must see": este impozant, plin de istorie si vestigii si cu siguranta voi reveni.
    Condusul masinii a fost putin cam ciudat la inceput si chiar derutant (mai ales ca aveam semnalizarea tot pe partea stanga si uneori nu stiam ce sa fac intai: sa semnalizez sau sa schimb viteza -nuuu- )... O alta chestie caracteristica zonei Milton Keynes este multitudinea sensurilor giratorii, practic GPS-ul meu nu zicea decat exit/enter roundabout...

Share This Page