15.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vizita in Londra

Discussion in 'LONDON' started by voxm, Oct 10, 2007.

1. voxm

voxm New Member

Trophy Points:
    0
    Sint nou pe acest forum si as vrea sa multumesc pentru mesajele si sfaturie postate noilor veniti. Le gasesc foarte folositioare.

Voi veni impreuna cu sotia pentru citeva zile in Londra si as fi bucuros daca mi'ati putea da citeva sfaturi legate de cazare si transport. Am gasit citeva B&B la 60GBP pe noapte/dubla, pe linga Imperial College, unde trebuie sa ajungem intr'una din zile. Cum vi sa pare pretul ?

In rest avem liber si doresc sa facem ceva site-seeing - merita, dupa parerea vostra, sa caut ceva mai ieftin intr'o alta suburbie si sa mergem cu metroul, sau este preferabil sa stai cental?

Bugetul este destul de limitat. In plus ar trebui sa inchiriem si o masina (din Kings Cross cred) pt o excursie in Exeter - cunoasteti vreo firma de inchiriat low budget ?

Multumiri VoxM -walk

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand, bine ai venit pe forum! -ww-

In al doilea, am sa copiez aici o lista facuta de mine cu ceva vreme in urma, un mic ajutor pt vizitatorii acestui oras.

Pt a calatori prin Londra, trebuie sa fim inarmati cu harta metroului, o gasim la orice statie de metrou gratis.
    In Londra liniile de metrou sunt de culori diferite si fiecare poarta un nume. De exemplu linia rosie se numeste Central Line, linia gri Jubilee Line si tot asa.
    Harta metroului londonez

Cele mai importante puncte de atractie sunt grupate in centrul Londrei, zona 1. Londra este impartita in zone, centrul zona 1 si apoi cercuri in jurul centrului pana ajungem la periferie, zona 6.

O vizita prin Londra trebuie neaparat sa includa:

* Big Ben si Houses of Parliament - statia Westminster, zona 1, liniile gri (Jubilee), galbena (Circle) sau verde (District)

La iesirea din statie va veti afla chiar pe malul Tamisei, in fatza impresionantelor cladiri ale Parlamentului. In spatele lor veti gasi si Westminster Abbey.

* Pe celalalt mal al Tamisei unde veti ajunge pe jos traversand podul, gasiti London Eye, biletul costa 14.50 si se sta la coada cam o ora. Calatoria in capsula dureaza cca 30min.

* Daca vremea este frumoasa, recomand o calatorie cu vaporasul pe Tamisa, puteti urca langa Roata si cobori la London Bridge.
    Daca va intoarceti la metrou, pt urmatorul punct turistic aveti de ales intre linia gri (Jubilee) pana la statia London Bridge sau liniile galbena (Circle) sau verde (District) pana la statia Tower Hill.
    Recomand Tower Hill caci va scoate exact in fatza la Tower of London.
    Intrarea 14.50 si vezi avea ocazia sa vedeti Bijuteriile Coroanei

* Schimbarea garzii la Buckingham Palace are loc in fiecare zi incepand cu luna aprilie, in jur de 11am trebuie sa fiti acolo. Statia Green Park pe liniile albastru inchis (Piccadilly), albastru deschis (Victoria) sau gri (Jubilee)

* La o statie de palat, pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Piccadilly Circus iar la o distanta de mers pe jos sau de acolo inca o statie pe linia maro (Bakerloo) pana la statia Charing Cross si ajungeti in Trafalgar Square unde gasiti si National Gallery unde intrarea este libera.

* Tot la o statie de palat dar in sens opus pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Hyde Park Corner, daca doriti sa va plimbati prin probabil cel mai celebru parc al Londrei, Hyde Park

* La inca o statie pe linia albastru inchis (piccadilly) la Knightsbridge gasiti celebrul magazin Harrods, al carui proprietar este Mohamed Al Fayed, tatal defunctului Dodi Al Fayed, decedat in accidentul de masina ce a luat viata printesei Diana in 1997.

* Madame Tussaud's Wax Museum este celebrul muzeu al figurilor de ceara. Preturile sunt diferite in functie de ora la care doriti sa intrati, cel mai ieftin bilet costa 14 lire daca intrarea este dupa 5pm. Muzeul se afla langa statia de metrou Baker Street, pe linia maro (Bakerloo) - sunt si alte linii acolo dar cel mai usor este sa folositi Bakerloo Line.

* British Museum se afla in buricul Londrei, la cativa pasi de statia Holborn pe liniile rosie (Central) sau albastra (Piccadilly), sunt indicatoare de la statie catre muzeu. Intrarea libera.

* St Paul's Cathedral la statia St Pauls pe linia rosie (Central).

* La cumparaturi pe Oxford Street ajungeti cu metroul, recomand sa coborati la Tottenham Court Road pe linia rosie (Central) sau neagra (Northern) si de acolo pe jos pana unde se termina magazinele, la statia Marble Arch, tot pe linia rosie (Central).

Nota: o cartela de o zi valabila pt orice mijloc de transport in Londra costa 5.70 pt zonele 1-4.

Mai departe, la pretul de 60 lire pe noapte poti gasi si ceva mai bunicel decat B&B, ca de exemplu hotelurile Ibis care au camere la 59 lire. Da o cautare pe www.travelsupermarket.com sau www.lastminute.com sau www.opodo.com
    Pretul asta insa nu il vei gasi la un hotel central, ci in zonele 2-3-4.
    Ce sa iti spun, eu merg la Roma in noiembrie si am avut aceeasi problema, sa iau hotel central mai scump sau la periferie mai ieftin. Am ales ceva mai scump in centru pt ca la o socoteala rapida, cu banii pe care ii dadeam pe transport plus timpul pierdut pe drum catre centru ajungeam la acelasi rezultat.

Cat despre masina, vezi www.easycar.com sau www.budget.co.uk

Calatorie frumoasa si te asteptam cu impresii! -ww-

3. voxm

voxm New Member

Trophy Points:
    0
    -dance- ance- Motanik, merci pentru sugestii impresionant!

am dat un search pt masina si cele doua situri nu ofereau inchiriere din oras si retur
    la aeroportul Stansted - am gasit in final un site www.1car1.com care ofera acest serviciu
    pt 75GBP pt 2 zile - daca's ok merita trecuti la "sugestii".

cit priveste vizitarea orasului, din pacate avem doar 2 zile, si as vrea sa imi aloc ceva timp si organizarii unei sederi mai lungi (self-employed visa) - nu de alta dar as vrea sa "simt" pe pielea mea viata Londoneza ... dar asta'i un alt topic.  -k-

Multam fine, VoxM

4. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    prietene,toate muzeele alea sunt frumoase intr-adevar,london eye iti ofera un view spectacular ce-i drept,dar,daca esti pt prima oara in londra,sau uk,sa nu omiti a vizita,si a bea ceva ,intr-un PUB adevarat.Am avut doi prieteni ce m-au vizitat in anu asta,am fost cu ei in Birmingham intr-un pub,au fost,si eu de altfel,f placut impresionati,nu se compara cu nimkic din ce au incercat unii patroni sa copie prin tara...sedere placuta in uk

5. voxm

voxm New Member

Trophy Points:
    0
    -walk musai bere, stiu

In primul rind ca vin din Norvegia, unde bautura e al dracului de scumpa :)|
    asa ca voi apela la traditionalul nostru obicei de a inlocui apa cu .... orice (bere).

Al doilea, am trait multi ani in Australia, unde am fost introdus de "pomi" in PUB-culture, in special malt beer/whisky 3s din pacate n'au apreciat de nici un fel Murfatlarul (introdus acolo cu mare greutati) - doar cu palinca reuseam sa mai apar imaginea Romaniei !!!

Noroc si multam, voxM

Share This Page