15.1 C
London
Saturday, June 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Viza U.k

Discussion in 'ARHIVA' started by jhondoe, Mar 31, 2006.

1. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Pai da ai si tu dreptate ....poate are si Cristina nu zic.dar ce sa fac am terminat liceu teoretic nu am facut liceu de meserii sifacultatea nu am terminat-o....deci nu am pot sa ma bazez pe nici o meserie ....aaa daca faceam scoala de arte si meserii dau asa ca exemplu si terminam pe o meserie oarecare ....da normal mergeam pe ea dar asa...ca nu am nimik...incerc si eu ..!!!cred aca am si eu un pic de dreptate , nu..??

2. cristina samara

cristina samara New Member

Trophy Points:
    0
    Tu alegi ce vrei normal.Nu iti pot spune ce sa faci.Eu i-am spus doar cum este munca la ferma..Poate tu vei avea alt noroc..

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Pai sigur ca ai si tu un pic de dreptate dar problema nu se rezolva din picaturi de dreptate. Eu zic sa iti termini facultatea si atunci vei avea o meserie pe care sa te bazezi si care sa te ajute sa profesezi la un nivel ceva mai inalt decat nivelul la care poti profesa in cazul in care nu o termini.

Bineinteles doar tu decizi ce faci ... tu ai cea mai tare motivatie pentru a face ceva in legatura cu tine dar din punctul meu de vedere, care privesc lucrurile mai detasat pentru ca nu sunt in postura ta ( nu ma preseaza nimic ) eu cred ca este mai bine sa mai astepti.

Cat mai ai pana termini facultatea ?

4. Anonymous

Anonymous Guest

JhonDoe gandeste-te de 2 ori inainte sa iei o decizie. Nu umbla cainii cu colaci in coada pe aici...si chiar daca esti mai bine platit aici, si cheltuielile sunt pe masura, chiria este pe primul loc. Acum nu stiu cate "sacrificii" esti dispus sa faci pentru inceput...cu atat mai mult ca nu stii nici "o meserie", asa cum ai spus. De ce atata graba? Termina facultatea si apoi vii, asa o sa ai o tinta.

Nu vreau sa par negativista, nu te descurajez sa incerci sa realizezi ce iti doresti, ci doar vreau sa fiu realista. Nici nu se pune problema sa vii ilegal ,iti inchizi orice orizont din prima.

;)

5. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Eu probabil ca vreau , ce vrea majoritatea cred eu care se duc nu neaparat in U.K , in orice tara straina...sa merg sa muncesc sa reusesc sa strang niste bani cu care sa-mi fac viata mai usoara aiciadika sa ma realizez cat de cat daka nu se va putea sa ma realizez bine . La meserie , stiu multe sa fac nu este asta o problema ca m-as descurca cam in orice , dar m-am gandit ca este ca la noi in tara ex: lucrezi la un restaurant ca bucatar tinand cont ca nu ai nici diploma de specializare dar te angajeaza pana la urma si iti dau ei specializarea , nu iti face carte de munca , dupa care pleci sa te angajezi la un alt restauran ca nu-ti mai convine acolo iar ceilalti iti cer diploma sau cartea de munca de acolo si tu nu ai nimik sa le arati....dar tu stii meseria asta bine si nu te angajeaza . Asta ziceam ca e si acolo chiar daca sti meseria aia dar nu ai documente si calificari care sa ateste ca esti meserias in meseria aia nu te angajeaza .Deci repet ca nu mie frica de nici o meserie sunt rezistent la munca , si cred ca m-as descurca in tot felul de domenii dar problema mare cred ca sunt acele acte care sa ateste meseria pe care vrei sa o practici....

6. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Zicea cineva ,ieri de ferma ca faci 15 lire si platesti si caravana.Nu e chiar asa...E drept ca depinde si de ferma da si de tine in principal.Majoritatea fermelor platesc pice-work nu la ora si daca muncesti k-lumea faci o gramada de bani.Iti spun din proprie experienta nu din auzite ca poti ajunge si la 100 de lire pe zi.Vara trecuta am STRANS 6000 IN 5 luni la o ferma in Scotia lucrez de 4 ani n ferme si am facut o gramada de bani.Cazarea e foarte iftina si fara billuri.Odata m-am saturat si eu si-am fugit la Londra.Am stat 3 luni si mi-a ajuns !!Abia faceam bani de chirie si mancare si eu nu fug de munca...Doar ca n-am avut noroc...Eu zic ca ferma nu e o optiune asa de rea cel putin pt. inceput...

7. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Scuzama ca nu-ti ti-am raspuns da am fost plecat la Bucuresti sa-mi iau biletele de avion.
    Cu privire la restante:-nu trebuie sa ai nici-o restanta si trebuie sa achiti pe tot anul taxa daca e cazul ca poate esti la buget( eu sunt la master anul 1).
    La viza:-astia de la programul hops iti trimit actele si cand iti vin actele adica permisul de munca (work permit),te duci la ambasada te inscrii la ambasada pe niste liste de seara(recomandabil 17-20 ca sa apuci sa intri mai devreme a doua zi)si dimineata in functie de numarul de pe lista depui dosarul si nu trebuie sa faci vreun interviu nimic deoarece ai contract de munca si la ora 16 vii sa-ti iei pasaportul vizat!

8. cristina samara

Trophy Points:
    0
    RBK, poate ma insel eu in privinta muncii in fermele din anglia.
    Dar sunt sigura ca situatia era diferita acum 4 ani, chiar si acum 1 an.Chiar a fost un reportaj la tv despre munca in ferme , numita slavery.Prost platita, munca multa, fara multe conditii.Poate depinde de norocul fiecaruia, de locul de unde se lucreaza, totusi anglia e diferita fatza de scotia.Eu cunosc persoane care au lucrat in anglia....
    Cand ma refer la biluri, zic de curent,(se foloseau cartele), gaz.Normal ca sunt mai mici fatza de o casa normala....
    Oricum, cum am mai spus depinde de noroc acum...
    Dar nu este exclus sa se lucreze si pentru 15 lire pe zi...

9. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Cu privire la ce ai zis Cristina Samara,pot sa-ti spun ca eu sunt platit cu 43,82 lire pe 8 ore(no more than 8 hours/day),prima de acomodare 3.90 lire pe zi,iar despre utilitati:1 dus pe 6 persoane,1 aragaz,1 frigider,apa calda si electricitate :)

10. cristina samara

Trophy Points:
    0
    Well, 43 de lire nu 100:)
    Oricum daca s-ar strange atatia bani s-ar duce toti sa lucreze la ferme:))
    Parerea mea doar..

11. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Avantajul meu valabil pentru Romania este ca la mine se pune ca experienta si sa-ti relatez ce scrie din adeverinta de la facultate catre british emabassy necesar pentru eliberare viza:
    The student is taking part on the HOPS(GB) program as part of his studies and vacation,being allowed to postpone taking exams after returning from the scheme.I consider this program valuable for the student in learning about British farming techniques.(daca observi nu se face referire la munca propiu-zisa ceea ce nu e adevart, o sa muncesc pe branci din relatarile colegilor care au mai fost;un truc pentru ca angajatorul sa fie scutit de taxe,de asemenea si eu beneficiez de aceste scutiri de anumite taxe,de aceea le convine la angajatori sa cheme studenti)

12. miki

miki New Member

Trophy Points:
    0
    munca la o ferma este o experienta interesanta si daca ai ocazia go for it.eu asa am ajuns in anglia.am plecat prima oara in anul 3 de facultate si a fost foarte bine drept urmare am mai plecat inca o data in anul 4 si am si ramas in uk, pe atunci se putea schimba viza in cea de self employed sau viza de student.asta a fost acum 4 ani.am castigat binisor de fiecare data, mi-am acoperit cheltuielile de cazare si mi-am facut toate poftele.daca eram mai strangatoare din fire as fi putut pune deoparte bani frumosi atunci, cu siguranta mai mult decat as putea pune deoparte acum cand locuiesc in londra si cheltuielile sunt altele.
    poate eu am fost un caz fericit, am auzit si de studenti carora nu le-a mers asa de bine insa eu imi amintesc cu placere de periada aia si de faptul ca nu aveam grija zilei de maine.merita sa incerci oricum.

13. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebarea este si cit iti ramine in mina din cei 43 de lire. Sau erau net-ul ? Cine plateste avionul, cine plateste viza, etc. Oricum, e o experienta, dupa ce vine omul aici se lamureste daca continua sau nu...

Au fost la TV reportaje interesante cu munca la ferma si au luat interviu unui polonez, spunea ca era multumit, ca a cistigat si 2000 lire pe luna asa ca nu se stie unde nimereste omul.

Succes !

14. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Mda...ce sa zic pareri si pareriacum se pare ca depinde de norocul meu cum voi pica.. . Deci vreau sa muncesc mult dar sa reusesc sa castig bani pe masura , adica sa pot strange niste bani frumusei de acolo . Mersi pentru raspunsuri Agronext....deci tresa fac ceva ca am 2 restante , trebuie sa fiu baiat bun :D pe la facultate ;D...A vroiam sa va spun ce am vazut azi la ProTv la stirile de la ora 13:00...A fost un reportaj in care in urma bunei colaborari romano-engleze pe plan politic si infractional , ca cele 2 puteri am reusit sa depisteze mai multe retele de tot genul , ma rog asta nu conteaza , ce conteaza e ca au zis ca Anglia doreste sa scoata vizele si probabil permisele de munca pentru Romania , inainte de intrarea ei in U.E adika anul asta...ce zice-ti de asta..?

15. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni, daca dati sfaturi baietilor astora care vor sa ajunga aici, incercati macar sa dati cuifre aproape de realitate!
    Unde e ferma aia la care se strang 6000 in 5 luni ca ma duc si eu acusica!
    Marian, se poate trai si din 10-15 lire/saptamana ,dar cum am spus doar pentru inceput cand nu-ti permiti sa-ti iei pui la rotisor si altele. Gandeste-te asa: la LIDL o paine este 21p, un pui 1.80, un borcan mare de nutela pana intr-un pound,gem-50-60p, conservarie ieftina deci pentru inceput 10-15 lire de persoana pe saptamana pt mancare ajung ;)
    John, am uitat sa specific ca, abonamentul de autobuz saptamanal la 13.50 lire este valabil pe absolut toate liniile de autobuz.
    Daca mai ai si alte curiozitati cu privire la cat de scumpa/ieftina este viata aici, intreaba-ma!
    Cu bine!

16. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    John din cate am inteles eu se scot doar vizele turistice,dar de permise de munca nu!,ca sa poti lucra in anglia,cica decat pe baza de contract!(vezi Germania) ::)

17. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vorbi prosti ca nu s-a scos nici o viza si nu se vor scoate pana in momentul aderarii cand vor trebui sa le scoata impotriva vointei lor. Iar au vorbit prostii aia din presa mioritica.

Uite ce spune BBC:

Data ridic?rii vizelor - incert? înc?

Ministrul român de interne Vasile Blaga - citat de Mediafax - a declarat miercuri, dup? întâlnirea cu domnul Clarke, c? acesta l-a asigurat c? "ridicarea vizelor de Marea Britanie pentru români se va face înainte de intrarea României în Uniunea European?".

La conferin?a româno-britanic? pe tema colabor?rii dintre cele dou? state în combaterea criminalit??ii ?i în promovarea justi?iei, ministrul Charles Clarke nu a f?cut nici o referire la ridicarea vizelor, vorbind doar despre m?surile referitoare la migra?ia ilegal?.

În timpul recentei vizite la Londra a ministrului afacerilor externe, Mihai R?zvan Ungureanu, omologul s?u britanic Jack Straw a explicat c? regimul vizelor nu va fi ridicat, deoarece num?rul imigran?ilor ilegali din România este înc? de ordinul sutelor.

18. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Casper,
    Stiu ca la Lidl sint preturi mici dar chiar nu vad cum poti sa maninci doar de 2.14 lire pe zi si sa mai faci si fata la munca fizica grea de la o ferma. Sanatatea este cea mai importanta.

19. Anonymous

Anonymous Guest

La ce bun atatea sacrificii care tin de sanatatea noastra si respectul fata de sine? Pentru niste cash? Nu stii ce iti ofera ziua de maine...de ce sa nu te bucuri asa cum iti doresti de ziua de azi?
    Nu sunt povesti, ci lucruri reale. Insa fiecare cu stilul lor de viata.

20. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Negrutxa ce ti se pare asa injositor munca la ferma;nu toti avem norocul tau si toate au inceput(un punct de plecare in ascensiunea profesionala), fie ca esti multumit sau nu de munca pe care o faci la inceput!(te multumesti si cu putin asta e) :)

Share This Page