0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Viza U.k

Discussion in 'ARHIVA' started by jhondoe, Mar 31, 2006.

1. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea . Va scriu din Romania si am si eu o intrebare daka sunte-ti draguti sa ma ajutati si pe mine macar cu un sfat . Cum pot sa imi iau si eu viza pentru Anglia...?incerc printr-un program pt studenti dar cam scartaie....nu stiu ce sa fac as merge si ca turist pentru 3 sau 6 luni dar nu stiu de cati bani am nevoie sa demonstrez ca pot sta acolo atat , eu sunt in asteptarea unui contract de munca dar astept de fff mult timpce sa fac cum sa procedez sa obtin viza si sa ajung si eu in U.K ....??!?va multumesc

2. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Cauta pe forum ca s-a mai discutat subiectul acesta.

3. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc am gasit ,am mai invatat cate ceva din discutiile despre viza pe forum , dar m-ar interesa mai mult cateva nume de Agentii din Bucuresti acreditate de Home Office in eventuala obtinere unui contract cu drept de munca in U.K....daka pute-ti sa-mi numiti cateva agentii de contact...!!!scz.

4. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Home Office-ul nu acrediteaza astfel de agentii, din cate stiu eu, iar daca da, atunci sunt doar de au-pair. Crezi ca noi astia cu vize de self-employed avem astfel de vize ca ne e prea bine, sau ce? La unii e mai bine, la majoritatea nu cred.

5. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Oliviu, baiatul a intrebat frumos, iar mie mi s-a parut ca i-ai raspuns cam ironic :-

6. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Scuzele mele daca am deranjat pe carevadar cand nu sti , ce sa faci ,intrebi in stanga si in dreapta , chiar daca pentru unii este ceva ridicol sau este o prostiesi te privesc cu dispret sau iti arunca vorbe in sictireu nu vreau sa se intample asta . Pur si simplu trag pentru mine si pentru alti 2 baietii in stanga si in dreapta , de care cum apuc sa reusim sa obtinem contracte de munca in U.K si mie , mie foarte greu , cum probabil v-a fost si voua , ca sa ajunge-ti acolo....si tocmai de aceea am incercat si aici pentru ca am vazut prin tot forumul toate acele discutii ,(cred ca am citit cam tot :)) sunte-ti de treaba toti cei de aici si m-am gandit ca poate ma ajutati cu cateva indrumari..Imi pare rau ca va deranjat aces lucru pe unii dintre voi.. :(

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    John , nu deranjezi pe absolut nimeni , poate ti s-a raspuns putin mai altfel si din cauza ca nu toti suntem zambitori , veseli tot timpul. Daca ai fi deranjat in vreun fel ... nu cred ca ti s-ar fi raspuns deloc.
    Dar ... stai linistit , ca daca tu ai deranjat ... ce sa mai zic de mine !! ;D

Cheers

8. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Pana una, alta, S2K este printre putinii care le raspunde celor care intreaba de vize.Nu mi s-a parut deloc ironic raspunsul ci doar realist!

9. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Da asa e ave-ti dreptate si voi , ca stiu ca nici acolo viata nu e roz chiar daca nu esti la inceput , dar si eu sunt fff suparat si stresat , ca deobicei ai o sansa in viata de care trebuie sa profiti de ea , si sansa noastra probabil e sansa pe care at-i avut-o si voi si multi alti romani , adika sa ai bani pentru plecare si majoritatea actelor necesare si mai ales sa mai ai si cativa prieteni pe acolo . Acesta e un vis al meu si a celor 2 baietii pentru care trag cum am spus , un vis pe care incerc sa-l fac sa devina realitate , sunt constient ca nu ne va fi usor deloc dar cred ca ar fi singura solutie aceasta plecare in U.K , pentru ca sunte-m tineri toti 3 , avem un viitor in fata ca si multi dintre voi si sincer nu vreau sa trag toata viata pentru salariu de nimik in Romania sa duc o viata de pe o zi pe alta si sa ma chinui si eu ca parintii mei sau aici e vorba de fiecare care se simpte in situatia in care ma aflu eu si multi altii . Cat m-am chinuit eu sa strang banii astia si eu si cei 2 baietii , cred ca asa v-ati chinuit cu totii...si e greu cu toate pregatite aproape , pana la urma o sa ma duc sapt care vine pe la Oficiul Fortelor de Munca poate gasesc ceva pe acolo , incerc si pe acolo :(....ce zice-ti as putea gasii ceva pe acolo?

10. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Comunicarea virtuala... creaza impresii gresite.

11. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    Saliu,John
    mmmm...sustin pe Oliviu.Raspunde intotdeauna la aceste subiecte si aceste raspunsuri sunt scurte si la obiect.Sunt sigura ca nu a vrut sa fie ironic.
    John
    www.globaljob.ro
    sau scrie la.
    mirela.dorobat@globaljob.ro
    ai aplicatii pe MYJOB sau pe BESTJOB?
    o sa revin cu adrese mai multe pt ca le am in baza de date la servici.asa cum mai spuneam,nu le da bani inainte.
    ;)succes

12. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc fff mult Gobryella , e prima veste buna pe care o primesc in ultimile 3-4 luni de zile , sincer raman dator si foarte recunoscatorpentru informatiile date.multumesc mult de tot inca odataIar cu Oliviu , Doamne fereste n-am avut , nu am si nici nu voi avea vreodata ceva cu el , a incercat sa ma ajute cu cateva sfaturi , lucru foarte dragut din partea lui n-am ce sa comentez si nici nu am comentat ceva despre el . Sunt nou pe aici si inca nu cunosc felulul fiecaruia de a raspunde , de a comunica sau eu mai stiu fel de fel de lucruri care se petrec pe aici....oricum site-ul e super tare si sper sa apuc si eu ziua in care si eu la randul meu sa pot sa ajut pe persoane cu indrumari si sfaturi si de ce nu daca se poate si cu mai mult.multumesc mult inca odata

13. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    John, eu te-as sfatui sa astepti pana cand Romania va adera la UE. Nu as recomanda nimanui sa vina cu viza de turist pentru ca este greu cu munca la negru.
    Nu stiu cati bani ai strans sa vii aici , dar sa-ti spun cum a fost la noi. Am venit LEGAL cu 1600 lire si la sfarsitul primei luni ramasesem aproape pe zero. Prima munca a fost ca si la negru si si-au cam batut aia joc de mine in special cand trebuia sa-mi ridic salariul o data pe saptamana-120 lire pe care le dadeam si invoice !!!Munca era de 4h/zi.
    Chiria: dadeam 100 pe saptamana doua persoane, pe o camera de 2.5 X 2.5m si cand am ajuns ni s-a cerut din start un depozit 400 lire plus chiria pe 2 saptamani in avans.TOTAL:600 lire
    Transportul: un abonament saptamanal de autobuz (Bus Pass) este acum 13.50 lire. Metroul este scump.
    Prima mea munca era relativ aproape-schimbam 2 autobuze si pierdeam in jur de 1h dus, 1h intors.
    Mancarea sa spun ca supravietuiesti din 10-15 lire/saptamana, asta daca nu ai vicii si faci cumparaturile la LIDL(un magazin cu preturi mici si calitate relativ buna)
    Munca: daca esti la negru, cea mai intalnita modalitate de a-ti gasi de munca este "iesirea in strada". Sunt locuri unde se aduna dimineata barbati si asteapta sa fie luati de oameni care vor mana f. ieftina de lucru pt lucrari de 1-7 zile max.si sansa ca sa fii luat este de 1 la 20 de oameni. Politia face razii, verifica actele.Munca este grea!
    Nu vreau sa te bag in sperieti, doar vroiam sa-ti faci o idee despre ce inseamna greul despre care-ti spune si S2K.
    Se poate si mai bine dar se poate si mai rau decat ceea ce am expus eu!
    Incearca ori sa ajungi aici cu contract ori sa mai strangi bani si cand RO va adera la UE sa ajungi aici fara frica!
    Succes!

14. Anonymous

Anonymous Guest

casper

15. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Mda...oricum nu aveam de cand sa vin acolo cu viza de turis...cu contract vroiam sa vin si ma gandeam (dar nu stiam)ca poate sunt agentii in Bucuresti care fac contracte legale pt. U.K....si astfel sa ajung acolo . Ma gandeam ca si voi ati plecat legal si cu contracte (unii dintre voi) si daia am cerut si eu cateva nume de agentii (dar repet nu am stiut cum e treaba)...dar daka vin cu contract sa zic ca da Dumnezeu si facem rost de contracte....dar dupa ce expira contractu mai pot sa lucrez cu work permiss-ul ala si in alta parte cum ar venii tot la negru ca in momentu cand expira contractu ma gandesc ca expira si viza , dar zic daka gasesc si e mai usor sa-ti gasesti de lucru...?

16. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut John,

Casper si Oliviu ti-au dat cele mai pertinente indicatii si sfaturi, desi mi se pare greu de crezut ca se poate rezista doar cu 10-15 lire pe saptamina pt. mincare, mai aproape de realitate mi se par 25 de lire, asta pt. a te hrani corespunzator.
    Nu incerca sa ajungi aici ilegal, cu viza de turist, etc. Sint multe aspecte de luat in calcul si privind din exterior, adica din Romania, totul pare foarte frumos si roz dar nu e chiar asa. Este roz daca esti legal si ai un venit multumitor.
    depinde si ce experienta ai, in ce domeniu esti calificat, etc. Nu as sfatui pe nimeni sa vina aici sa munceasca cu circa, mai bine stai in tara. Serviciile medicale sint f. scumpe.
    Cea mai buna varianta este sa gasesti o firma din Anglia cu reprezentanta in tara, care te poate angaja in tara o perioada dupa care poti trece la pasul urmator, pregatirea pt. a veni aici. Pe contractul de munca de la o firma poti lucra doar la acea firma; un alt angajator trebuie sa iti faca un nou contract; altfe, tot ilegal lucrezi. Bineinteles, obtinerea vizei este cea mai importanta, dar cum fara un Work permit nu prea sint sanse...ne intoarcem de unde am plecat.

Dar cel mai bine este sa mai astepti si sa vezi ce se va mai rezolva pe plan politic, asta incepind din 2007.

17. agronext

agronext New Member

Trophy Points:
    0
    Jhon n- ;Dai mai plecaT!
    Iti dau un pont daca mai ai rabdare pana....in ianuarie-februarie2007 ;D :viza 6luni!
    Baga dosarul la facultatea de agricultura sau horticultura si cand se fac interviurile pentru munca la fermele din anglia sa aplici si cam in cateva luni pleci sau chiar iintro luna depinde de perioada contractului iar viza o iei intr-o zi! ;D
    Eu am reusit, pe 10 aprilie 2006 plec!
    Mult noroc!

18. jhondoe

jhondoe New Member

Trophy Points:
    0
    Asta incer si eu sa fac prin programul Hopsdar se pare ca nu mai sunt contracte deocamdata ....ne-a zis ca trebuie sa mai vina niste suplimentari de locuri...dar eu stiu ce sa zic ca asteptam de ceva timp...a mai incercat la alt probram Happysummer sau ceva de genu asta .... o sa mergem si acolo sa vedem ce e si acolo programul asta e in domeniul hotelierdak poti sa-mi spui si mie agronext cum e la viza si ce faci acolo si ce te-ntreaba prin programu asta prin care ai plecat te rog mult sa stiu si eu si daka cumva ai restante e vreo problema si daka suna la facultate sa te verifice daka ai restante ...!!!ms mult si astept raaspunsul tau

19. cristina samara

cristina samara New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu sa lucrezi la fermele de aici e f greu.Se plateste in jur de 15 lire pe zi, din care trebuie sa platesti si caravana in care stai.e in jur de 120 lire pe luna+alte biluri.
    Am cunoscut o fata care a lucrat asa si mai recent am primit un telefon, de la o ruda mai indepartata..eu nu il cunosc.Vroia sa plece de la ferma, era undeva in nord.Se plangea ca e multa munca, nu au conditii si ii plateau numai daca aveau de munca.
    Dar daca tu vrei sa vii cu orice pret aici

Sper sa nu ma insel in ceea ce am spus.
    Cristina

20. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu inteleg ... de ce sa te duci acolo ca sa traiesti mai rau decat aici ? crezi ca daca te duci sa muncesti la o ferma , mai tarziu vei avea posibilitatea sa obtii mai mult ?
    Ce inseamna lucrul la o ferma pentru "CV"-ul tau ?
    Tu ce crezi ... vor angaja fermieri la hotel ?
    Parerea mea este ca daca te duci sa lucrezi la ferme ... la ferme vei ramane si cum se castiga si prost (din ce spune cristina) ... s-ar putea sa ramai doar cu timpul pierdut si aerul umed respirat.

Eu zic sa nu te precipiti.

Share This Page