20.1 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Viza de munca !!

Discussion in 'EMIGRARE' started by motorulro, Mar 8, 2013.

1. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am fost si am dat un interviu pentru driver delivery ... la o pizzeri. Totul a fost ok dar mi-au cerut viza de munca. Cum pot obtine aceasta viza de munca ? ce reprezinta ? cat dureaza ? cat costa ?
    Am pasaport, permis schimbat , si cam atat

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Bun topic! Si pe mine ma intereseaza.

3. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    MI-au spus ca romanii si bulgarii pot munci fara viza .. sau 100% legal ceva de genul din 2014. Pana atunci imi trebuie VIZA DE MUNCA. Daca m-ar putea ajuta cu cineva informatii as ramane dator cu o lada de bere.

4. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Fii atent aici, in partea din stanga a ecranului sunt niste link-uri. Da click pe butonul negru pe care scrie 'DREPT DE MUNCA'. Sa ma anunti cand esti gata cu berea.

5. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit .. dar daca ar incerca cineva sa-mi explice clar .. ce acte mi-ar trebuii sa lucrez ca un driver delivery ar fi mult mai ok. Ei vor sa ma angajeze LEGAL. Si mi-au cerut VIZA DE MUNCA. Detaliati-mi un pic daca doriti si aveti un pic timp liber ... cum as putea sa o obtin, cat timp dureaza, ce solutii ar mai, costuri etc

6. Claudiu 198

Claudiu 198 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea ai drept de lucru din pacate poate doar ca self employed la inceput(persoana fizica autorizata), poti cere Work permit , cea ce m-ar mira sa il acorde asa de usor ,e greu. Ei nu te pot angaja daca esti roman sau bulgar pentru ca au restrictii .

7. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    Deci nu am nici o sansa :(

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    sanse ai, trebuie doar sa incerci.
    mai mult ca sigur la pizzerie nu ai treaba 24h/zi, in gen dupa masa/seara e activitate.
    deci poti gasi ceva similar dimineata de ex si in felul asta incepi sa-ti construiesti baza de clienti samd pt self

9. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    Is foarte dezamagit de tara asta ... vrei sa muncesti si nu poti.
    Ilegal as putea gasi pe undeva ? eu stau in zona chelsea .. as lucra in aproape orice domeniu, dar nici sa lucrez pe 20 lire 12 ore.

10. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    Daca vrei la spalatorie auto suna-ma maine.cunosc un pakistanez care angajzeaza ,spunea ca e satul de romani dar poate al convingem. 07450222222.
    Numai fi dezamagit,e greu la inceput...capul sus! Spalatoria e in Chelsea.

11. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    Stau in chelsea deoarece aici am o ruda .. care ma ajuta cu chiria cat de cat. Adica nu imi ia decat 40 pe saptamana si este super bine pentru aceasta zona.

Eu sunt venit de o luna. Am cautat de munca in toate domeniile, peste tot. Am incercat sa fug cat se poate de lucrurile ilegale(furturi sau alte prostii), pentru ca imi este frica de puscarie si de politie in general.

Am 20 de ani si am zis ca o sa-mi fie usor sa ma angajez dar nu a fost asa. Momentan sunt cu moralul la pamant. In seara asta chiar cautam bilet de avion spre Romania. Deja am cheltuit 1200 E din banii parintilor si sunt foarte dezamagit de situatia actuala.

Daca m-ar putea ajuta cineva cu sfaturi ar fi foarte bine.

Catalin maine promit ca o sa te sun. Multumesc frumos.

12. sebastianpacurar

sebastianpacurar Member

Trophy Points:
    6
    Ma baiete ma tot uit la ce ai mai postat pe aici si sincer nu te inteleg. Unu la mana ai venit ara sa stii in ce te bagi, fara sa ai idee despre ce e in tara asta si tot tu esti dezamagit de tara asta? Cel mai imoortant lucru pe care ti l spuneau si rudele la care stai e ca ai nevoie de dreot de munca. Punct. Cea mai usora clae e sa te inregistrezi ca self employed. Adica persoana fizica autorizata. Citeste tot ce scrie la rubruca respectiva si te lamuresti. Pizerii aia te oit lua ca self employed. Ar trebui sa mai cauti vreo doi angajatori din atia care sa te ia ca si self employed, iti faci o baza mica de clienti si cu asta ti ai rezolvat problema. Da nu mai posta peste tot ca nu stii ce sa faci si ca esti dezamagit. Pe forum o sa gasesti sfaturi dar restul trebuie sa l faci tu. Sa nu mi o iei in nume de rau da nu prea stii ce vrei. Simplul faot ca ai mentionat ca incerci sa stai departe de ilegalitati ar trebui sa te puna pe ganduri. Notiunea de furt nici macar nu ar trebui sa fie in creierul tau

13. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca ai venit la plesneala....
    De obicei inainte de a te muta in alta tara te interesezi si tu de cultura, conditii, chirii si mai ales neimportantul drept de munca. Si pentru asta nu-ti trebuie decat internet si un motor de cautare.

Eu am venit sa fiu cu sotul meu care e britanic si tot am studiat pagina UKBA de o stiam pe dinafara inainte sa aterizez pe aeroport...

Share This Page