18.7 C
London
Monday, August 08, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Visa de student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by oxanel, May 28, 2006.

1. morringain

morringain New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Visa de student

-happy-

Salut, eu inca nu am ajuns in Anglia, dar nici nu mai am mult (in octombrie), la un master in relatii internationale.
    De gasit un curs nu e nici o problema daca ai o foaie matricola bunicica. Problema cea mare sta cu fondurile: taxele pentru non-europeni sunt cam mari, dar sa zicem ca tu o sa fii considerata din Ianuarie ca EEA national. Dupa asta vin cazarea, mancarea si altele, gasesti informatii mai mult decat detaliate pe fiecare site de universitate. Daca aplici foarte devreme (mai in gluma mai in serios acum pentru la anul), poti sa gasesti si burse, aici iarasi fiecare facultate are gama ei de burse, sau poti sa incerci pe pagina ambasadei UK in Romania.

Mult noroc,

Dana

2. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0

Buna din nou la toata lumea!
    As avea o intrebare pentru cei care ma pot ajuta.
    Familia mea care a vrut sa ma sponsorizeze,bineinteles ca pan' la urma s-a sucit.
    Ar fi o problema pentru viza de stundet sa-mi pun prietenul ceh sa faca asta,sa-mi fie sponsor(el are salariul de 2.000 de lire si sta in chirie)
    credeti ca nu as avea sanse.
    Am toate actele care-mi trebuie: scrisoare de la scoala(1.150 lire platiti din suma totatala de 3.000 de lire), bani in cont(2.600 lire) si toate celellatle acte(recomandari,cazier...)
    Ce safturi imi dati?
    Va multumesc foarte mult!

3. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0

Buna la toti!
    cu putin timp in urma am scris aici pe forum cateva intrebari despre viza de student. Vroiam sa zic ca am fost si din pacate am primit refuz cu drept de apel...in fine,am voie sa merg inca odata in termen de 28 de zile la ambasada. Ce pot spune despre acest interviu este ca:
    1: a fost un monolog nu un dialog
    2: discriminare pe fata
    3: putin ii intereseaza de actele care le-ai adus,se uita 2 minute peste ele si cred ca stiu tot :)|
    Deci! in concluzie...va zic sincer la toti care vreti sa veniti inapoi in tara sa cereti o viza...ganditi-va de doua ori inainte!! Eu am crezut ca sistemul lor este drept si bine pus la punct si uite ca sunt foarte foarte dezamagita...dar..ehhh...mai incerc...poate data viitoare o sa dau de altcineva la interviu care o sa aiba mai bun simt...sa speram!!
    Toate cele bune de la mine...si sper ca data viitoare sa pot spune ca am luat viza...in rest...cine vrea sa stie cum a fost la interviu,ce acte am avut sau il intereseaza ceva de viza de student...ma gasiti pe mes cu ud-ul olidi84
    va pup!!

RV

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Olidi, imi pare rau ca nu ai luat viza, iti tin pumnii la apel. Cand te duci?

5. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0

multumesc motanik
    eu o sa merg dinou saptamana asta sau daca nu termin toate actele saptamana viitoare.
    di cate am auzit este mai bine sa ma duc iar cu dosarul sa nu ma duc cu foia de refuz cu drept de apel,caci merge mai repede asa.
    sponsorul pe care il am acum este unchiul meu care este un om care are afaceri de milioane de euro si pe langa asta imi da si o foaie ca ma intorc dupa curs sa lucrez la el la hotel.Sper sa fie ok si sa nu mai gasesca ceva,dar crede-ma ca sunt foarte pesimista. Acum cum o fi o fi. Oricum o s ava anunt ce am facut. Daca cineva mai are sfaturi ar fi super sa mi le dea:p
    Va pup pe toti!!!

6. cami

cami New Member

Trophy Points:
    0

Buna ma numesc Camelia si sm citeva intrebari despre viza.
    Am aplicat la un colegiu aici si planuesc sa merg acasa sa depun acte pt o viza de student.
    Asa ca orce informatie despre interviu i-mi ma fi de folos.
    Daca se poate te rog sa ma contactezi la:CAMELIA_BOZ@YAHOO.COM
    Apreciez orce infotmatie ,
    mersi,
    te pup,
    Cami

7. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0

AM LUAT VIZA!!! dUPA UN REFUZ ACUM 2 SAPT. AZI AM FOST SUPER LUCKY SI AM PRIMIT VIZA PE 1 AN SI 2 SAPT.
    VA MULTUMESC TUTUROR PT SFATURILE CARE MI LE-ATI DAT!!!
    NE VEDEM PRIN LONDRA!!
    PUPICI MULTI!

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Olidi, felicitari! -ww-
    Cand vii?

9. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0

CEL TARZIU MARTI SUNT IN LONDRA,MAINE MERG SA-MI IAU BILETUL,DEPINDE CUM GASESC.
    AM AUZIT CA ESTE UN PARTY...POATE VIN SI EU CU PRIETENUL MEU DAK NU E NICI O PROBLEMA!!
    MULTUMESC MOTANIK...PUPICI ALL!!!

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Olidi, party este duminica acum, pe 17 septembrie, dar vom organiza si altele, suntem la nr 3 deocamdata.
    Asa ca sunteti bineveniti la urmatoarea noastra intalnire!
    Pana atunci insa te asteptam pe forum. -ww-

11. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0

dac esti doctorand shi cu diploma de master luate la noi in tara , cam ce ar trebui sa faci sa le update aici , stie cineva? -beer-

12. crisa81

crisa81 New Member

Trophy Points:
    0

Olidi, ma bucur foarte tare ptr. tine. Felicitari ...
    Eu am fost in aceeasi situatie ca si tine. Pe 18 septembrie am avut interviu(student visa), am fost refuzata si nu am mai vrut sa aud vreodata de Ambasada UK in Romania. M-am intors din nou in Londra pe baza vizei de turist care este inca valabila si mi-am modificat data inceperii cursurilor ptr. data de 8 ianuarie.
    Iti apreciez curajul pe care l-ai avut .... Bravo.

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Sa echivalezi diplome http://www.naric.org.uk/
    Sa continui doctoratul aici nu stiu.

14. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0

Sunt au pair in UK iar viza imi expira in aprilie 2007.As dori sa mai raman aici cu acte in regula si cred ca cel mai simplu ar fi daca m-as inscrie ca si stundet (ca as putea sa lucrez - ceea ce este ff important pentru mine). Am terminat facultatea in Romania si as dori sa intreb daca cineva de pe forum-ul acesta si-a echivatat diploma de licenta si daca s-a si inscris la masterat (sau cursuri ca sa poate si muncii part-time). Mi-ar fi util sa aflu prin ce ati trecut ca sa stiu ce sa fac.
    Multumesc anticipat

15. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

da cam asta intentionez sa fac si eu, nu ar trebui sa ai probleme, iti traduci diploma si apoi o echivalezi si aplici la o universitate care vrei, vezi si tu cand incep si ei inscrierile desi cel mai bine e de prin ian-feb, apoi astepti raspunsul, insa scoala incepe in oct '07 deci de abia atunci vei avea drept de munca part-time ca student, insa totusi din ian o sa stim mai multe cum e cu work permit-ul pt romani in uk mai ales cei high-skilled...

16. mariuspt

mariuspt New Member

Trophy Points:
    0

O sa imi legalizez actele si o sa le echivalez la NARIC. Si-a echivata cineva de pe forumul acesta diploma de licenta? si daca da, s-a putut inscrie la masterat?

17. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0

Eu mi-am echivalat la UK NARIK diploma de bacalaureat, licenta, dar nu mi-am echivalat diplomele de specializare si nici pe cea de profesor. Nu le-au recunoscut.
    In privinta aplicarii la un master, este foarte simplu, dar te sfatuiesc sa astepti, daca poti, pana dupa 1 Ianuarie ca sa nu platesti taxele pentru cei din afara UniuniiEuropene. Pur si simplu, intri pe Internet pe site-urile Universitatilor, cauti masterul care te intereseaza si ceri sa iti trimita formele de aplicare. Le completezi, te duci la interviu cat mai sigur pe tine si stai de vorba cu cei de la universitate. Nu cred sa te refuze, pentru ca aceste cursuri se platesc si ei au nevoie de bani.
    Eu am o prietena care a aplicat anul trecut la un master direct cu actele din Romania, traduse si legalizate, bineinteles. Nu este nevoie sa apelezi la UK NARIC pentru aplicatia la master.
    Eu am apelat la ei pentru ca nu imi explicam de ce nu sunt buna de profesoara la ei cand sunt atat de specializata. Altfel, sunt bani aruncati pe fereastra.

18. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Nu inteleg ce se ingramadeste toata lumea la tradus-legalizat. Eu sunt anul 4 la o univ de top din UK si nu mi-am tradus diploma de Bac, le-am trimis doar un fax imediat dupa ce am primit-o. Am fost inscris si la ASE pe loc de buget si aia mi-au tinut diploma acolo in primul an asa ca tot ce am avut aici a fost o copie alb-negru legalizata.

19. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0

Nimeni nu se ingramadeste la tradus-legalizat. Sincera sa fiu eu nu cred ca autoritatile britanice cunosc limba romana asa cum o cunoastem noi.
    Este foarte frumos ce ti s-a intamplat tie, dar nu li se intampla tuturor, asa incat tonul razboinic nu are sens. Fiecare povesteste ceea ce i s-a intamplat lui nu pentru a scoate o definitie a situatiilor ci pentru a imbogati experienta de viata a altora si, eventual, a ii incuraja.

20. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

si eu sunt tot la o universitate top in londra si am trimis doar copie legalizata dupa diploma de bac. nu au avut nevoie de altceva. naric cred isi bate joc de noi nu echivaleaza studiile decat acolo unde le place lor. sunt sigur ca fiecare universitate are stilul ei si e posibil sa ti-o accepte chiar si in foto-copie. nu uitati ca la o mare universitate nu esti singurul roman sunt zeci asa ca stiu ei romana nu va faceti griji. dar e drept fiecare are experienta lui si n-ar fi rau sa invatam unii de la altii.

Share This Page