19 C
London
Tuesday, August 16, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Visa de student

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by oxanel, May 28, 2006.

1. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt cu viza de au-pair aici aproape de 2 ani si viza imi expira in septembrie, acum vreau sa merg acasa sa aplic pt viza de student la un colegiu privat de specialitate cu advanced degree (acasa deja am un degree) si ar trebui sa rezint un extras de cont cum ca am destulde mijloace banesti. cine stie e posibil sa arat extrasul de cont al contului din anglia sau neaparat tre sa fie un cont al unei banci in romania? mai mult de atat ma ajuta parintii si fratele cu banii asa ca mai indicat ar fi sa am contul meu nu cu banii transferati de la ei...dar unde? in ro sau e bine si aici?

ajutati-ma va rog ca nu mai stiu ce sa fac, vreau sa iau neaparat viza sa nu stau aici ilegal si mai mult de atat VREAU SA INVAT pentru un viitor mai bun aici, asa ca nu aplic doar ca sa fiu legal aici.

2. gaijin

gaijin New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Visa de student

te admir pentru hotarare. Daca puteam sa te ajut ..te ajutam ..dar eu unu nu ma pricep :)

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

In opinia mea un cont bancar in UK cintareste mai mult in favoarea ta, in procesul de decizie.
    Nu uita ca functionarii care vor analiza cererea ta sint Englezi si pentru ei un cont in lire in UK spune mult mai mult decit un cont in lei in Romania (sau chair in valuta in Romania).
    De asemeni, prin prezentarea activitatii contului tau bancar pe ultimele 3-6 luni sa zicem, ei vor observa de asemeni ca tu ai stat pe aici si joci jocul intr-un mod corect.

Este doar un sfat, decizia e a ta ;) :)

4. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

total de acord cu opinia exprimata de UKOK. este important sa se vada ca banii pe care i-ai pus inh cont a reflectat statutul tau de au-pair adica 55 lire/saptamana si te sfatuiesc cu cel putin 4 luni de zile sa pui bani pt taxele scolare si expenses intr-un cont de aici si sa nu te ating de ei.
    este foarte greu sa obtii din tara viza de student asa ca te sfatuiesc sa lucrezi printr-un avocat specializat chiar daca te costa mai mult. bafta si mult succes

5. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

de ce mi-ar trebui avocat? pai daca am toate actele la maina de ce sa fie greu sa iai viza? am luat viza de au-pair ft usor fara agentie si fara avocati..sper sa reusesc si cu aia de student!!! are cineva experienta cu viza de student?

6. Anonymous

Anonymous Guest

Nu cred ca este foarte important sa arati un extras de cont bancar din UK, si cel din Ro e perfect valabil. Important e sa ai un contract cu colegiul/universitatea de aici (ceea ce presupune achitarea unui depozit, depinde cum te intelegi cu ei), ca ei sa iti trimita o invitatie si detalii despre cursul respectiv cu care tu sa poti merge la Ambasada UK in Ro. Foarte important e sa poti argumenta/dovedi de ce ai ales tocmai Anglia pentru studiile tale (de ce nu Romania) si ei sa fie convinsi 100% ca visul tau e sa studiezi in scolile engleze, nu sa doresti sa te stabilesti aici. Te vor intreba unde vei sta pe timpul studiului, daca colegiul/universtitatea iti asigura ceva. Acum 5 ani cand am aplicat eu, stiu ca m-au intrebat cine ma "finanteaza" si le-am spus ca parintii imi vor trimite bani lunar. Au fost ok cu raspunsul meu. :) Important e sa iei si un part time work permit (20 ore pe saptamana), astfel poti capata si experienta profesionala in timp ce studiezi.

;)
    Succes

7. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

thanks negrutxa! cam putine persoane mi-au raspuns la intrebari, iti multumesc pt incurajare.am primit email de la ambasada cu actele necesare si doar atatea acte putine e nevoie? ia zi-mi ce acte si cum a fost cand ai luat viza? pun multe intrebari?

8. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

te admir pt optimism subscriu la tot ce a spus negrutxa numai ca de 5 ani s-au mai schimbat lucrurile la ambasada. prietena mea a fost anul trecut cat si sora mea si au fost respinse pe motiv ca vor sa ramana acolo. au avut toate actele in regule. nu mai merg gogosile. oricum iti doresc succes. fii optimista dar viza de student e altceva decat cea de au-pair. gandeste-te bine ce colegiu alegi daca vrei sa faci ceva english course te sfatuiesc ca ai in tara mai ieftine si mai bune

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Cu siguranta poti merge cu extras de cont de aici. Am doi amici studenti care au luat viza toamna ce a trecut in .ro, dupa ce fusesera 2 ani aupair aici. Au mers singuri in .ro, au aplicat in persoana la ambasada, cu documentele de la colegiile unde se inscrisesera in prealabil si cu bank statements pt conturile lor de aici. Ei au luat viza fara probleme.

Succes si tie!

10. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

Mersi Motanik!!! Sa stii ca m-a incurajat mult ce mi-ai scris,dar as avea o unica si importanta intrebare cam cat au avut mijloace financiare in cont? ce suma? sa stiu si eu cam cat sa rotunjesc suma contului :- ?pentru ca au zis ca ar trebui sa arat ca am minimum vre-o 7000 de euro!!!!! e adevarat?

11. Anonymous

Anonymous Guest

Oxanel la mine situatia era diferita, nu terminasem facultatea, asadar mi-a trebuit o hartie si de la Decan ca e de acord sa lipsesc pe perioada cursului. Apoi am avut extras de cont, un contract de sponsorizare (cei care imi plateau cursul), documentele de la Colegiu si parca (virgula) cartile de munca ale parintilor sa dovedeasca ca ma pot intretine (nu mai stiu sigur, am imbatranit :D )

Sunt convinsa ca lucrurile s-au schimbat in ultimii 5 ani. Eu cand am luat visa, am fost un grup de 10 persoane, toti cu dosare similare. Eu am fost singura care am luat visa ;D Cred ca i-am impresionat cu argumentele mele de a studia in UK si m-au vazut foarte hotarata sa imi indeplinesc "visul" (modestia nu e printre calitatile mele ;)). Depinde foarte mult ce curs alegi, daca se potriveste profilului tau. Daca mergi pe engleza, ei foarte frumos iti pot spune ca engleza la nivel avansat poti studia si in Ro, nu e nevoie de UK. O tipa a luat refuz pe motiv ca ce rost are sa studieze contabilitatea in UK, cand 1. o poate face in Ro foarte bine si 2. sistemul contabil din UK (anglosaxon) e oricum diferit de cel din RO(francez). Makes sense, doesn't it? ;D

P.S Eu am avut un extras de vreo 1500 euro...asta acum 5 ani! (Cursul fiind deja achitat integral, biletele de avion cumparate si acomodarea asigurata)

12. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

NEGRUTXA eu am acasa un economy degree si acum vreau sa aplic pentru advanced bussines administration la un colegiu privat pentru ca la un curs de limba engleza nu ma risc,ca e mai mult ca sigur ca nu iau viza si la 2 ani de anglia si universitate acasa terminata, iti dai seama ce sanse as avea..eu zic zero! asa ca eu chiar vreau sa studiez aici, dar nu prea stiu ce sa le zic la ambasada ca de ce am alez uk. trebuie sa ma mai gandesc..sau o sa-mi vina de la sine. oricum zic ca cunostintele de acasa nu imi sunt deajuns pentru a-mi crea propriul bussines in tara, si dupa experienta..am stat 2 ani in uk am ajuns la conluzia ca as vrea sa invat metoda lor ca sa am asigurat succesul bussinesului meu :p . ma mai ajuta cineva ce sa zic? ???

13. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

de ce nu aplici pt un master?

14. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

nu-mi permit..dup cate am investigat e cam scump masteratul

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Oxanel, amicii mei aveau fiecare cate £3,500-4,000 in cont.

16. Anonymous

Anonymous Guest

Eu zic sa iei in considerare si sugestia lui Razvan. Dupa ce intram in EU, preturile vor scadea semnificativ si pentru noi, poate vrei sa astepti pana atunci. Intre timp poti incerca ce ai propus tu. ;) Ar fi o continuare a studiilor la un nivel avansat, te folosesti de cunostintele dobandite in timpul facultatii si de faptul ca stii limba engleza. Poti sa le zici ca usa care ti s-a deschis acum e ceea ce iti doresti de mult, de mic copil (English my love, cartea albastra ;D ) ::) ::) si ca vrei te bucuri de sansa oferita. Visul tau era sa studiezi in scolile engleze ::) si apoi sa te intorci in tara cu noi cunostinte si experienta utila pe plan profesional ;D. Urmeaza un :) :) :) :) lung, urmat de : "I know i am smart, i've been told"! Vor gusta gluma ::) E foarte important sa fii deja inscrisa in colegiul respectiv si sa ai invitatia si documentele de la ei.

Hai nu mai sta, timpul trece!
    ;)

17. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

normal ca e scump dar daca stii unde sa cauti o sa gasesti si burse. pt graduates sunt o sumedenie de bani pusi la bataie pt cei ce vor si pot sa studiez la nivel avansat.succes! tu decizi ce e cel mai bine pt tine

18. olidi84

olidi84 New Member

Trophy Points:
    0

Buna la toata lumea!
    Este cineva care imi poate da mai multe informatii despre viza de student?! Eu am fost au pair timp de 2 ani si abia m-am intors si as dori sa plec cu o viza de student. Daca cineva stie vre-un caz care a fost in aceeasi situatie ar fi super sa-mi lase mesaj.
    As mai vrea sa intreb pe cine stie mai multe daca pt student viza este bine ceea ce am la dosar.
    Sponsor din uk (familia la care am stat au pair 2 ani),care imi ofera cazare si mancare
    Accept la facultate(150 lire pt taxa si alta 1000 de lire din cei 3000 care trebuie sa-i platesc)
    In cont banii de bilet de avion si aproximativ 2000 de euro
    Ca sponsor mai am si familia mea din tara si sora si cumnatul din Canada.
    Daca ar mai trebui ceva imi puteti spune anume ce?
    si..inca ceva...ce stiti despre vizele online...sunt mult mai dificile?!
    Va multumesc foarte mult !

19. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Olidi, ai un raspuns la subiectul cu sfaturi.

20. simona

simona New Member

Trophy Points:
    0

buna la toti
    sunt in tara si as vrea sa stiu cum pot sa incep niste cursuri in Anglia, ce posibilitati si oportunitati ar fi sa ajung legal acolo, am mai fost in uk la munca pe perioada vacantelor de studentie si am revenit de fiecare data la timp

Share This Page