18.8 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Violenta, justificata sau nu?

Discussion in 'SEZATOARE' started by rebecca_uk, Jun 19, 2013.

1. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    ''ca sa numai vorbesc despre tzaranii carora le place sa taie porcul.''
    Nu identific problema...toate animalele care ajung sa fie consumate, ce sa vezi.....is omorate. Am asistat o singura data cand eram mic, poate 8-14 ani, nu mai stiu exact..mult de atunci. Si ce a fost ? porcul porc, nu a vrut sa se sinucida, a luat-o la fuga, apoi lumea, taicamiu+ 2 frati+veri, hai sa-l fugareasca putin pana oboseste, apoi unul din ei i-a taiat gatul si restul e istorie culinara.
    Se procedeaza altfel in abatoare ? La pui, gaini, vaci, cai lol ? Defapt vacile le impusca in cap cu o capsa de marimea unei mingi de golf am impresia. Foarte uman ? Putin mai uman, nu foarte, ca mor ''cica'' instantaneu...acum romanul ce sa faca daca n-are pusca ? Sa-l asfixieze, sa-l electrocuteze ?
    Care-i metoda ta care ar trebui aplicata de oamenii de la tara, sau chiar de cei de la oras care merg la tara sa taie porcul ? Sa cumpere din magazin ? Si ala tot viu a fost si apoi e mort. Sa-l calce cu masina ? Sa-i arate o poza cu base marinar ca sa faca infarct ?

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mergea o sedinta de consiliere, dar trebuia inceputa prin septembrie, astfel ca de craciun sa fie porcul gata convins.

ciobanu' se referea la aia care simt placere cand taie porcul, adica vreo 2-3 obsedati la milionul de persoane. Practic n-a spus nimic, dar ii place sa se citeasca.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Poti sa spui foarte bine ca violenta este o manifestare a fiintei umane, nu neaparat primitiva. Se evidentiaza in toate nivelele societatii omenesti, de la familie pana la guvern. Violenta are la randul ei mai multe nuante, numai ca unii bat moneda numai pe aspectul fizic. Eu sunt de parere ca violenta, indiferent de natura ei naste violenta. Ca si in fizica in cazul principiupui actiunii si reactiunii.

Nu cred ca poate cineva sa-mi dea un exemplu din natura, de convietuire non-violenta. Nu exista asa ceva, nici macar in zona plantelor. La animale, ca si la om dealtfel, accesele de violenta provin tocmai din instinctul de supravietuire si de perpetuare a speciei. Orice agresiune, de orice fel ar fi, nu neaparat violenta fizica, naste o reactie de aceeasi sau de alta natura. Fiecare se apara cum poate. Astfel devine dificil sa stabilesti cine este victima si cine este agresorul. De la momentul in care violenta incepe sa afecteze societatea, societatea (instinctual) a creat reguli (legi) impotriva violentei a caror punere in aplicare se face (culmea!) tot prin violenta.

Deci, putem dezbate noi subiectul pana la adanci batranete. Violenta se afla in genele fiecarei specii, determinand instinctele de conservare si de perpetuare a speciei pana la stadiul de specie predominanta. Stim cu totii ca omul este in fruntea listei, deci a avea pretentii de non-violenta este un concept absurd si numai indivizi lipsiti de simtul realitatii pot promova asa ceva. Violenta nu poate fi eradicata ci, in cel mai fericit caz, controlata.

4. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    logic ca a fost o manifestare primitiva.

5. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    @Dan
    Nu stiam ca exista din aia care simt satisfactie sa omoare un porc lipsit de aparare...credeam ca se rezuma la distribuit coase si topoare in discoteca locala.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Ba uite la Basescu si Ponta, ce frumos convietuiesc!!!

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai e omniprezenta, cum spuneam, de la ala care-i da un capac lui nevasta-sa pana la NATO. De ce primitiva? Inseamna ca omenirea este in stadiu primitiv, nu?

8. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    eu refuz sa mai comentez pe tema asta daca nu sunteti de acord ca violenta este o manifestare primitiva a unui om fara argumente.

9. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Cred ca-i primitiva. Omenirea e intr-un stagiu oarecum mai primitiv la capitolul violenta decat alte specii...caii de ex. nu se omoara zilnic intre ei....sau alte specii...pinguinii, zebrele..adica se mai omoara, ca se musca, se infecteaz si moare..dar nu in felul premeditat cum apare la om. Cam toate speciile isi protejeaza indivizii de alte specii, iar conflictele internet in specie nu rezulta in morti pe cat rezulta in specia umana. Probabil peste vreun milion de ani nu va mai exista violenta deloc in specia umana...probabil facillitata de aparitia unei maini de lucru mai ieftina ce nu cere plata/mariri/nu face revolte..a.i...atunci cred ca omenirea va fi in stare sa elimine conflictele pt. ca fiecare va avea tot ce-si doreste. Momentan, cand omul trebuie sa munceasca pt mancare, automat ca e irascibil la orice ii ameninteaza sursele.

10. Anonymous

Anonymous Guest

Esti de acord ca insasi exprimarea ta e un pic "primitiva" prin prisma celor spuse de tine?

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Deci te atrag persoanele care au apucaturi primitive apoi le judeci?

Da pe astia de comenteaza pe acest topic de ce i-ai facut prosti? Crezi ca are vreo relevanta ca i-ai facut pe toti sau doar pe unii? Asta nu e o manifestare primitiva, cand n-ai argumente sa "dai cu pumnu" sau sa injuri?

Dupa parerea mea nu te deosebesti cu nimic de unul care intra intr-un cinema si se apuca sa dea cu pumnii in femei, barbati, copii, pentru ca asa are el chef. E deoar o parere.

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Cred că si-a închis din greșeală tab-urile cu dicționare online și autocorect .

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Primul semn de prostie apare in momentul in care începi să te crezi deștept .

Mă mir că nimeni nu reacționează la câte jigniri aruncă baiatul ăsta zilnic pe forum .

14. Anonymous

Anonymous Guest

Sunt unii cazuti in extrema opusa si e bine de tinut balanta

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    De dragul unei balanțe se duce de râpă un forum ?

16. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    eu nu jignesc. eu tit dau de gandit.. daca tu te simtzi jignit este problema ta. Daca asta este concluzia pe care o tragi tu din ceea ce afirm eu inseamna ca suntem incompatibili intelectual.

17. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    @theman73

eu nu am asa mult timp ca tine. Trebuie sa scriu in graba. Oricum nu ar trebui sa folosesti telefonul cat stai pandar prin magazine pentru ca nu prinzi hotii si te vor da afara. Si oricum nu am afirmat niciodata ca nu sunt agramat. Sincer chiar nu doresc sa te jignesc dar trebuie sa mentionez ca nu am rabdare sa citesc posturi de-ale tale care contin mai mult de 5 cuvinte pentru ca sunt incapabil sa le inteleg. Esti mult prea profund pentru mine.

18. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @cioban - dar cand spui "multi dintre voi sunt prosti", la cine te referi mai exact? Ti-e frica sa dai nume?

19. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    nu e vorba ca mi-e frica dar ma distrez cu voi pe aici si tu nu prea sti de gluma. Daca vrei pot sa va fac prosti direct cu conditia sa supui la voi banarea mea nu sa ma banezi. Ca sa apesi pe butoane e usor. Eu nu inteleg de ce tzi partea prostilor atat timp cat si tu-ti dai seama ca sunt prosti.
    Iar theman73 nu are dreptul sa guitze ca am citit niste posturi de-ale lui in care si el jigneste. Cel drept, nu am putut sa citesc toate postarile lui pentru ca nu am rabdare ... pur si simplu nu inteleg ce scrie...

20. Anonymous

Anonymous Guest

Cred ca erau prafurile expirate! Chiar nu-ti dai seama de ridiculozitatea ta?

Share This Page