19.7 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Violenta, justificata sau nu?

Discussion in 'SEZATOARE' started by rebecca_uk, Jun 19, 2013.

1. Anonymous

Anonymous Guest

I-am ascultat o melodie a celebrei cantarete botite. Nu mai sunt asa de revoltat pe om. Putea totusi sa-si verse nervii pe ea cand i-a venit ideea sa se faca artista, nu acu, ca e prea tarziu

2. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.

De acord, ce se intampla intre ei fiindca le place, treaba lor. In cazul in care e fara acord, nu mai exista drept ca unul sa-l ating pe celalalt.

Nu spun ca cea verbala se justifica. Deci unu: cea fizica nu se justifica decat in cazul de mai sus. Doi: Cea verbala nu se justifica, nu e ok, DAR nu e aceeasi ca cea fizica. Nu ramai cu oase rupte/vindecate rau, cu ochi fara vedere, cu tumori pe creier...etc..o tota de comlicatii care tin o viata.
    Cea verbala e mult mai usor sa-i faci fata. Pui degetele in urechi, dai tv la max, sau tipi mai tare. E de la egal la egal. Daca se ajjunge incat e zilnic, atunci despartirea e singura cale. Deci trebuie incheiata situatia nu prin bagarea in mormant a unuia, ci prin eliminarea conflictului in cel mai eficient mod. Despartirea ca varianta extrema, nu violenta fizica ca varianta extrema.
    Ca tipa toata ziua la el despre bisrica si etc, nu inseamna ca poate sa-l duca cu forta la biserica, nu are aspect fizic. tipa si atat. Vorbe se pierd in aer, loviturile nu.

@IPS & Dan
    Fix asa se intampla. Unul tace, se acumuleaza nervii si apoi explodeaza. Prefera sa taca decat sa se ''razboiasca'' verbal. Crede ca o sa poata ani la rand..dar intr-un moment pierde controlul. Asa se intampla si in societate...a se vedea cazurile in care angajatul arunca monitorul crt pe geam :) sau pune capul sefului in copiator -good old days-

@Dan ''Un abuz paote fi, din punctul meu de vedere, orice lucru impus celuilalt, lucru cu care respectivul nu este de acord. Deci care e limita? ''
    Pai nu-i abuz...poate ea sa-mi impuna ce vrea...daca eu nu vreau sa execut, ce-o sa-mi faca ? Abia atunci e abuz, cand incepe sa-mi faca. Pana atunci is doar vorbe.

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Inlocuieste "Rebecca" cu "Gina", eu doar continuam ce s-a zis mai sus, n-am avut nici o intentie sa comentez credintele tale.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aha! Deci iar se justifica, nu ca 'nu-s calcati pantalonii, ci ca ''nu are voce/a falsat'"

5. Anonymous

Anonymous Guest

Asa zice popa, Rebecca! Nu o bate barbatu, ci Dumnezeu!

6. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Adica doar in folclorul romanesc faci amigdalita daca bei/mananci rece. In realitate amigdalita este inflamtia amigdalelor datorita unei infectii cu un virus sau cu o bacterie si nu are nimic de a face cu ceea ce mananci sau bei.
    Aceasi chestie referitor la dureri de dinti, cap, etc pe motiv ca "te-a tras curentul".
    Trist e ca vezi si personal medical care sustine asemenea aberatii...

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Am serioase dubii ca tuta aia si-a luat-o din motive muzicale. Cred ca a deranjat cu altceva.

8. Anonymous

Anonymous Guest

Eu nu spun ca din motive muzicale a luat-o, ci doar ca nu-l mai condamn asa de tare pe ala, de la 100% am scazut la 90%

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Un dobitoc. Putea macar sa nu-i lase semne.

10. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    dupa parerea mea Violenta este permisa numai ca auto-aparare considerand raportul de fortze. Daca o femeie iti da o palma o lasi in plata ei si pleci. Daca un barbat sare sa te bata, te aperi, folosind forta rezonabila. Trebuie sa fi un animal sa bati femei. Violenta este cea mai primitiva manifestare a fiintei umane.

11. Anonymous

Anonymous Guest

N-a nimerit :)!

12. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    tot primitivi sunt si oamenii care gasesc placere prin a vana ca sa numai vorbesc despre tzaranii carora le place sa taie porcul. Romanul este un primitiv dar se viseaza prin Europa civilizata. Ne-a pus Dzeu mana in cap cu UE asta ca poate ne mai tarasc dupa ei.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Deja esti in extaz la cate PM-uri primesti dupa ultimele 2 postari. Noi am latrat aiurea doar sa te punem pe tine intr-o lumina favorabila dincolo si dincoace de ocean.

Dai si tu o bere la baieti si ne povestesti cum a fost

14. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    faptul trist este ca mentalitatea " e barbat, isi mai bate nevasta" este adoptata si de multe femei.

Acum vreo 2 ani am fost la spitalul Colentina din Bucuresti. Asteptand sa intru la doctor am fost martorul unei discutii intre doua femei simple .. tzaranci. Una din ele povestea ca toata viata a mancar batari sora cu moartea de la barbatul ei. Cealalta zicea ca si pe ea a batut o barbatul ei dar ca... mai cu mila asa. Cand deja au dus discutia din derizoriu in penibil am intrebat-o pe femeia care a fost cea mai batuta de ce a stat toata viata cu un barbat care si-a batut joc de ea. Raspunsul ei a fost:

"Nu si-a batut joc de mine, e si el barbat si barbatul mai bate femeia. M-am gadit o singura data sa-l omor , sa-i dau cu ceva in cap, dar mi-a fost teama ca nu-o dau klumea si se scoala nenorocitul si atunci... chiar ca m-ar fi omorat"
    Femeile trebuie sa stie ca au dreptul la intergritate morala si corporala si la propriile opinii. Din pacate, in Romania, femeile duc "povara" unui copil singure in sensul ca daca barbatul nu-si asuma responsabilitatea copilului pe care-l au impreuna, femeia nu este ajutata de societate si este destul de greu. Pe de alta parte eu sunt adeptul idei ca "cine se aseamana se aduna" asa ca... draga femeie, daca ajungi intr-o relatie in care esti abuzata fizic probabil ca este si ceva in neregula cu tine din punct de vedere al echilibrului emotional ... cel putin..Femeile abuzate timp indelungat nu prea mai au scapare pentru ca ele insele ajung sa-si apere agresorul(sindromult Stockholm)

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Deci daca iti da o palma e ok? :))))))
    Feministule care esti tu.

16. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    mi-am luat cateva palme, unele chiar mi-au placut:)))

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Justificate?

18. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    In America, am fost combinat cu o tipa care avea o fetita de 6 ani. Tipa era din Republica Dominica. Intr-o zi m-a rugat sa le duc si pe ele la Chucky Cheese(este un fel de restaurant pentru copii unde au o gramada de jocuri pentru copii). Pentru ca-mi dadeam examenul CCNA la acea vreme eram destul de prins in ceea ce faceam si i-am zis de vreo 2 ori ca invat. Ea tot insista si pana la urma , nervos, i-am zis sa o duc pe fi-sa ta-su pentru ca eu sunt ocupat. Frate si mi-a dat o palma naspa rau... din spate asa:))) Ce era sa fac? sa o omor???

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Deci palma a fost justificata? A fost o manifestare primitiva?

20. Anonymous

Anonymous Guest

Ciobanuldinoras= sf Spiridon

Share This Page