13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Violenta, justificata sau nu?

Discussion in 'SEZATOARE' started by rebecca_uk, Jun 19, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @rebecca - tu chiar crezi ca vreunul de aici si-a lovit vreodata in viata lui nevasta? Aici se vorbesc niste teorii, oamenii s pun in stanga sau in dreapta liniei in functie de interlocutori.

Si apropo, pentru ceilalti - abuzul emotional este la fel de grav ca abuzul fizic. Daca ea nu tace si iti face viata un cosmar, este fix acelasi lucru ca o bataie administrata fizic. E un fel de trolling in familie - hai sa ne testam limitele. Numai ca abuzul psihic/emotonal nu prea poate fi dovedit, asa ca abuzul fizic. De aia cele care nu mai tac scapa nepedepsite. Dar n-ar trebui.

Iar despre glume - nu mai spune "se intelege" ci "eu inteleg", pentru ca poate tu intelegi altfel decat altii, n-ai de unde sti.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dan,

Tu crezi ca forumul e citit numai de oameni educati?
    La ei 'se intelege' si chiar stiu ce vorbesc.
    Am trecut si prin abuz emotional, de mai multe ori, de fapt de aia nu-s maritata.
    De multe ori lucrurile se rezolva prin comunicare, dar despre asta nu vorbeste nimeni.
    Si nu, nu cand va uitati la meci sau la filmul preferat, nu in timpul serviciului lui (apropo, in zilele noastre si ea are de obicei servici) si nu de fata cu prietenii lui. De fapt, eu recomand sa existe prieteni separati, in felul asta nu sunt pusi in situatia de a decide daca sunt de partea lui sau a ei.

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Explicatia lui nu e pertinenta (din punctul meu de vedere) pentru ca:
    - Sustine ca adevaratele valori nu's aia care canta, ci compozitorii - inseamna ca Pavarotti, Andrea Bocelli si toti ca ei sunt niste non-valori. Yeah, right.
    - Minimizeaza talentul ei, spunand ca o stie dintr-o singura piesa de rahat. Care piesa e un succes international. Si fireste, nu stie celelalte piese, nu stie cum canta fata live, unplugged, nu stie cum canta la 16 ani si cat a studiat muzica.
    - Spune ca Alexandra avea o relatie cu impresarul - asa si? Cu atat mai mult nu trebuia sa si-o ia.
    - Spune ca nu e bine sa fii curva - Really? Cine a decis asta? El? Fiecare om e fix ce vrea el. De cand decide un oarecare ce "e bine" sa fiu eu?
    - Spune ca e "alegerea" ei. Nu e deloc alegerea ei sa fie batuta. Alegerea ei poate fi palme la fund, nu ochi vineti. Nu cred ca e alegerea ei, ci mai degraba poate fi vorba de o prostie pe care a facut-o (din punctul de vedere al multor oameni) iertandu-l.

Deci eu inteleg ca omul vrea "scandal", dar cat timp abereaza, cu ce se deosebeste de click si cancan?

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    1. Pai de unde stii tu ce intelege un om needucat din discutia asta? Dupa teoria ta, un om needucat intelege ce vrea si de unde vrea, deci topicul asta e oricum irelevant. Deci unde-i problema?

2. Abuzul emotional = abuz fizic (ca gravitate a faptei, poate cel emotional lasa semne pe termen mai lung si e mai dureros decat 2 palme). Daca unul se rezolva prin comunicare, celalalt de ce nu s-ar rezolva prin comunicare? Adica daca iti iei doua palme, de ce te duci la politie si nu incerci sa comunici cu respectivul? In cazul abuzului emotional, care uneori lasa urme adanci si pe viata, de ce alegi "comunicarea"?

5. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Hai mai Dane, ce naiba, o comparam pe asta cu Pavarotti? -ras2-
    Eu tind sa cred ca a fost "alegerea" ei. Am ceva indoieli ca a luat direct bataia de zilelel trecuta si probabil ca nu e prima oara. De ce nu a luat attitudine pana acum?

6. Anonymous

Anonymous Guest

Mai, fara suparare, cred ca discutia tinde sa se rupa de cele lumesti!

Rebecca, tipa aia nu era de ieri sau de azi cu ala. Si ma indoiesc ca a devenit ala violent peste noapte. L-a scos ea din pepeni cumva.
    Nu e normal s-o pocneasca, dar nici nu te mira ca ti-o iei peste gura cand excaladezi conflictul .
    Incidente de genul asta apar doar atunci cand se depasesc limitele.

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Violenta ... hmmm

Mai bine ma abtin .

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Este prevazut si abuzul verbal in lege, dar putini au curajul sa reclame asta.
    Verbal assault, stalking, harassment aici se incadreaza.

Mi-e cam teama sa vorbesc despre astea pe forum. Multi considera fara importanta, dar vorba in general se rezolva prin vorba; fapta prin fapta.

Putini stiu ca exista counselling, terapie de cuplu...si alte metode in functie de gravitate, pana la 'going on separate ways'.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Stii tu????

Nu ma mira, DIN NOU.

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O comparam dupa standardele lui. Argumentul lui era ca nu e artist cel care canta, ci cel care compune. Deci nu sunt de aceeasi parte a baricadei dupa fix acest standard?
    Eu chiar sustin ca fata asta are voce. Am ascultat-o si unplugged si da clasa la cel putin 90% din restul cantaretilor romani actuali. Deci care's standardele pana la urma? De ce lasi sa se inteleaga ca e o non-valoare? Pentru ca a avut succes cu o piesa oarecare?

Eu pot sa spun ca are o vina, nu ca a fost alegerea ei.

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu vorbeam de alea.

12. Anonymous

Anonymous Guest

Nu numai eu stiu.
    Acu depinde cat de largi sunt limitele la fiecare.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Radu, tu asta ai inteles din ce-a zis Dan acolo?
    Pacat... -trist-

14. Anonymous

Anonymous Guest

Eu refuz sa cred ca violenta apare din senin, adica...vine el/ea acasa de la munca sau spa , da drumu la TV si apoi se apuca la batut parteneru/a

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ei, eu am vazut asemenea cazuri.
    i.e. E mancarea rece, nu-s calcati pantalonii...

16. Anonymous

Anonymous Guest

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mai, eu stiu cazuri din astea.
    Cazuri destul de grave, cu aruncat farfurii pe pereti ca e ciorba putin mai rece decat "standardul" si tot felul de abuzuri. Nu apar neaparat de la problemele din familie, ci presupun ca apar din cauza ca respectivul e la randul lui abuzat la munca si n-are pe cine se razbuna.
    Sunt oameni care nu fac diferenta intre supararile de la munca si cele de acasa. Si mai sunt cei care se insoara "ca trebuie" sau dracu stie de ce, nicidecum pt ca iubesc o persoana.

La fel si femeile, vin intoarse pe dos si incep scandaluri din nimic. Si cum barbatii nu's pregatiti sa contreze argumente la probleme care nu-i intereseaza deloc... se indeaperteaza. Uneori atat de mult incat nevasta nu mai e "prieten", ci "dusman".

18. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm, la ora asta, cu ochii carpiti atat am inteles. Dar vorbesc strict despre ceea ce scria ala pe acolo. A nu se intelege ca sunt de acord cu orice fel de violenta fizica sau verbala.

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vezi? Ai fost victima unui abuz. Dar astea sunt "normale", nu e ca si cum ti-ar fi dat o palma.

20. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Eu? Sunt cam incet azi, ma prin mai greu...Damn, nici macar nu sunt mahmur -ras2-

Share This Page