13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Violenta, justificata sau nu?

Discussion in 'SEZATOARE' started by rebecca_uk, Jun 19, 2013.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu n-am depus inca... -ras4-

2. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Ar trebui preventiv..n-ai vazut ca iti stalkuieste pagina de contact pe site ? Nu te risca...nu degeaba ii zice nut.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Cea mai ciudata creatie vestimentara: Colantii "parosi" anti-viol
    http://www.ziare.com/funny/amuzant/cea- ... ol-1241779

Reprezentatele sexului frumos din China sunt invitate sa poarte, atunci cand ies pe strada, colantii parosi, ultima inventie in materie vestimentara din aceasta tara.

Care este scopul unui asemenea obiect vestimentar respingator? Taierea poftei eventualilor agresori sexuali de a mai trece la actiune. Potrivit Huffington Post, hartuirea sexuala pe strada este larg raspandita in China, iar uratirea voita a femeilor ar mai duce la scaderea ei.

"Super colanti de vara, indispensabili tuturor fetelor care ies", in acest fel se face reclama acestor colanti care imita picioarele pline de par, pe Sina Weibo, cea mai populara retea de socializare din China (in aceasta tara, Facebook nu se poate accesa).

Inainte de colanti, sutiene si ceasuri anti-viol

Inainte de acest obiect vestimentar anti-hartuire pe strada, in India, tara in care femeile sufera enorm din cauza agresiunilor sexuale, au fost puse la punct sutienele si ceasurile anti-viol, potrivit Grazia.fr .

Sutienele respective trimit socuri electrice celor care incearca sa atinga sanii femeilor ce le poarta, iar ceasurile au un buton prin care posesoarele pot alerta familia sau o sectie de politie.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Oare intelepciunea populara conteaza in topicul asta? Sau cea guvernamentala? Ca bataia e rupta din rai, sau Guantanamo, alea, alea? Sau e numai pe marginea unui ochi invinetit al unei neveste rea de gura?

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, conteaza: din cauza ei (a 'intelepciunii') se intampla atatea. -nu-zic-

Si barbatilor 'rai de gura' ce sa le facem? sau ei sunt 'sfinti' prin definitie?

Dar, ce zic eu rai de gura, unii actioneaza direct, nici nu trebuie gura: pumnul, palma, piciorul, cureaua etc. vorbesc direct pentru ei.
    Transmit mesajele fix acolo unde trebuie: pe piele, la organe, in coaste...ca femeia/copiii trebuie sa stie 'cine-i seful'.

6. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Eu zic ca totul trebuie facut intr-un cadrul just si corect....bate el, apoi switch the roles, mai bate si ea. Asa toata lumea-i fericita.

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Voi vorbiti serios?

Ce forta are o femeie asupra unui barbat? bine cu exceptia celor care se antreneza sau sunt cat dulapul. Dar alea NU IAU BATAIE, unele mai si dau, ceea ce iarasi nu-i ok.
    Dac-as urma logica, as zice bate el, este batut el de alti barbati (dar bine de tot sa nu-i mai trebuiasca)

Nu urmez insa aceasta logica si sunt de parerea ca legea isi poate spune cuvantul, daca, bineinteles, reusim sa trecem de 'intelepciunea populara'

O lectie de gen: ceva luni la mititica, un cazier pe vreo 3 ani, dormit prin santuri...doar cu ce-a apucat sa plece imbracat si incaltat de-acasa pe el, pensie alimentara 3 sferturi din leafa.
    Nu-i mai trebuie nimic...isi doreste sa fie el cel batut, din contra.

8. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Nu stiu , eu ziceam de masochisti...voi despre ce vorbiti ? -nu-ma-uit-
    Il legi de pat si apoi revenge: de ce n-ai spalat vasele...pac, de ce n-ai dus gunoiul...pac...simples. -ras2-

9. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca un barbat care bate o femeie este un animal. Sunt femei pe lumea asta mii decat sa ajungi la asa ceva mai bine, pa si la revedere!
    Citesc posturile voastre si ma indigneaza faptul ca se face comparatie intre fortza unei femei si a unui barbat. Comparatia asta este ne la locul ei si aiurea. Nu are voie sa se ajunga la asa ceva.
    Eu o mai bat asa... pe prietena mea.. la popou... dar asa... ushor:))

10. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O lectie de gen: ceva luni la mititica, un cazier pe vreo 3 ani, dormit prin santuri...
    Nu-ti mai trebuie nimic...iti doresti sa fii tu cel palmuit la popou
    =)))))

In fine, ideea e ca zici ca cel care bate e animal, dar si tu bati, mai usor. Cum iti zice - mai animalule? =)))))

11. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Slava Domnului, sunt mult mai multi care o sprijina pe fata!
    Dar tot am ramas perplexa cand o duduie a scris pe pagina ei oficiala de pe facebook, ca nu exista psihopat care sa bata in halul asta doar pt ca si-a cerut banii, sigur a facut ea ceva... de parca exista justificare sa bati un om de sa-l bagi in spital, mai ales o femeie!

Cum poate fi justificata? Simplu, in Ro nu exista educatie privind violenta domestica si sunt perpetuate mituri din generatie in generatie; mai ales ala "e o proasta daca sta cu el, inseamna ca-si merita soarta". Si in UK exista astfel de mituri, sa nu ma intelegeti gresit, dar exista mult mai multe organizatii care pot acorda sprijin, mult mai multe adaposturi, ca sa nu mai spun ca pe violenta domestica exista departament special in politie si proceduri speciale.

12. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    4) puterea/farmecul pe care il are asupra ei (ca relatiile violente nu-s violente din start, incep cu o perioada lapte si miere, apoi izolare, apoi epuizare si abia apoi bataie care se repeta ciclic)
    5)nu are la cine apela/ nu stie la cine poate apela - din cauza izolarii
    6)are increderea in sine distrusa complet - din cauza epuizarii
    7)faptul ca lumea va spune "ca-si merita soarta" si ca sigur a fost vina ei ca a fost batuta
    8)crede ca e vina ei ca e batuta - din cauza izolarii, epuizarii si lipsei de incredere in sine
    9) -dupa cum ai spus si tu- frica: frica sa nu escaleze vioenta daca pleaca, frica sa nu o urmareasca, frica sa nu o prinda exact in momentul in care pleaca etc. Apropo, aceasta frica este mai mult decat justificata, pentru ca majoritatea omorurilor au loc cand victima decide sa plece/dupa ce a plecat.

Si mai sunt multe altele...

13. Anonymous

Anonymous Guest

IPS,
    Poate par paranoia, insa motivul principal al plecarii mele din Romania a fost lipsa acestor institutii, programe si a personalului specializat.

Am o fetita, si ma uitam pe drumul spre scoala la altele, mai mari, 16-17 ani , care fumau etnobotanice. Tentatii exista de a o lua "pe langa drum", slava domnului. Dar, ma gandeam eu, ce sprijin as avea in romania, in asa un caz, de ami aduce copilul inapoi pe calea cea buna?

Atat timp cat "psihologii" sunt scosi pe banda rulanta, fara ca multi dintre ei sa stie unde e facultatea X sau Y pe care au absolvit-o.

Apoi la scoala, programa scolara plus activitatile scolare, care nu erau nici pe departe facute pentru a dezvolta personalitatea copilului ci pentru a face un tocilar din el.

PS: Tocmai ce am citit in Metro de azi ca 1/3 din femeile din intreaga lume sunt supuse la violente

14. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
  15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mai mult sau mai putin.
    Mai mult nu comentez ca mi-o iau peste ochi.

Apropo, dupa ce am citit ce ati scris pe aici, mi s-a cam taiat pofta sa ma vad altfel decat in public si unde este multa lume cu 'oameni' de pe aici.
    Imi este efectiv frica, pentru ca se pare ca mesajul concluzional este ca 'merita', 'e ok', 'e voie', 'asa-i trebuie'

Inainte de a scrie asa ceva pe un forum public, ganditi-va va rog, ca mai citeste si x si-i zice nevesti-si:
    'I-auzi fa ce zic aia pe forum: ca meriti batuta. Pai vino fa o leaca: n-ai facut aia - jap; ai zis cealalta - poc'

Ei, eu personal va consider vinovati pentru ce i se poate intampla unei femei, dupa ce barbatul ei citeste prin aburi de alcool pe-aici'sha, pi/după forum, dupa caz.

Pentru IPS
    Lucrez cu asemenea organizatii si nu e deloc placut ce vad. (da, sunt multe de spus..., dar 'mintile inguste' nu inteleg de cuvant, nici macar de violenta, propavaduita pe aici ca metoda de corectie - doar legea-i potoleste - de tot, adica-i lasa fara nimic, asa cum de altfel merita.)

16. Anonymous

Anonymous Guest

Dat daca ea-i matoala si nu tace?

Mai Rebecca, cum iei tu totul in serios??? Si mai si duci la extrem!!!!

Relaxeaza-te!!!

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O trimiti la culcare si vorbiti a 2-a zi, daca aveti ce.
    Daca nu se calmeaza, eu una plec de-acasa: Indiferent ca este ea sau el.
    Dar nu e ok nici el, nici ea sa dea.
    Degeaba imi racesc eu gura de pomana aici...

Este important insa ca acei care dau in femei sa inteleaga:

Pentru asa ceva se merge direct la inchisoare, se intrerupe orice contact - nu doar fizic - cu femeia, copiii, se primeste cazier pe 3 ani si, deci angajarea intr-un loc decent va fi aproape imposibila, pe langa sume de bani care sa acopere procesul si, daca e cazul cheltuieli de judecata in cazul unui divort si pensie alimentara.

Dati in mama copiilor vostri si nu va veti revedea copiii decat dupa mult mult timp, asta daca acestia mai vor sa va mai vada vreodata.

Acesta este mesajul real de aici.

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Iau, pentru ca din glumele voastre se intelege ca e ok si nu e.

19. Anonymous

Anonymous Guest

Bine, dar daca chiar atunci ea a marturisit ca nu e el tatal copiilor, ci laptarul?

Nici atunci macar? :(

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Se pare ca ati decis voi cand si cum.

Btw, :( inseamna 'suparat', nu gluma. Iarasi mesajul se transmite serios. -da-da-

Share This Page