12.8 C
London
Monday, August 02, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Violenta, justificata sau nu?

Discussion in 'SEZATOARE' started by rebecca_uk, Jun 19, 2013.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Plecand de la comment-ul

A.S 'isi merita soarta' intalnit sub articole de ziare si citat/tolerat? pe acest forum

doresc sa dezbatem cum poate fi justificata violenta asupra ei/lui, in cuplu sau in relatii de orice fel.

Presimt ca vor iesi scantei, dar imi asum riscul. -da-da-

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Violenta nu e justificata, DAR daca citeai, observai ca acel comentariu era de fapt pentru "si-a iertat agresorul".
    Si era o figura de stil, nicidecum o justificare a violentei.

Si nu, nu se cearta nimeni.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Scantei pot iesi din radicalismul tau.
    Pe un topic de caterinca am spus ca "parca-si merita soarta" .

Pai hai sa vedem, cum e realiatea. In aparenta, multi ar spune ca si-o merita. Si e o cutuma, ca daca stai cu el si dupa ce ti-o iei prima data inseamna ca o meriti.

Uite, eram insa in camin la iasi , 2 cupluri in camera. El arata beton (nicolina) ea arata bine (Botosani).
    Lua fata aia bataie si era vanata zilnic. Da-l iubea. Si nu m-a lasat niciodata sa intervin.
    M-am mutat de acolo, 2 ani a stat la box, pana si-a gasit el pe alta in targusor.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, dar ideea e ca nimeni, indiferent cat de prost gandeste, nu-si merita soarta.

JN, de ce nu ai sunat la politie? De ce sa intervii tu?

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sunt multi factori care determina o femeie sa nu aiba curaj sa reclame:

1) ce spune lumea
    2) femeia trebuie sa taca si sa rabde - poate ca are si el dreptate si 'gura spurcata' a femeii trebuie calmata
    3) cum se va descurca ea fara el/banii lui

Bineinteles, niciunele din aceste aberatii nu justifica violenta, dar, din pacate, 'nu se spala rufele' si 'cine stie ce trag altele' le impiedica pe aceste fiinte sa actioneze in vreun fel.
    Mai sunt si altii, precum 'daca ma omoara prietenii lui' - frica, deci.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pana si-n Uk, noroc ca exista copii care dau telefon la politie, caci, altfel...se pare ca gandirea e 'rau cu rau, dar mai rau fara rau'

BTW, in UK ele nu sunt lasate sa-si retraga plangerea, din ce am vazut. Procuratura le pune la dispozitie consiliere de victima si vin organizatii care le ajuta, inclusiv cu bani si adapost, daca e cazul.

Dar nu numai romancele au parte de acest 'tratament'...

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am o curiozitate.
    Sunt unii si unele carora le place sa ia palme. Sunt carora le place sa fie batuti, le palce violenta, le zice masochisti parca.
    Unii au placeri de genul in timp ce se iubesc cu cineva, altii tot timpul.

In cazul asta e justificata violenta?

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vorbim de viata intima, aici.

Nu stiu...poate asta ii excita, dar cica ar trebui sa se mearga doar pana la limita dintre placere si durere, fara urme...din cate stiu, nu pe fata, in orice caz.

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Intrebam - daca "victimei" ii place, in cazul acesta violenta este justificata?

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dupa mine, nu. Si cred ca exista o problema daca se ajunge la duritate fizica in orice context.
    Dar...fiecare cu 'placerile' lui. Depinde daca stiu unde sa se opreasca. Sau...

11. Anonymous

Anonymous Guest

Prin interventie la politie ma refeream, Rebecca, pt ca nu ar fi batut-o de fata cu mine vreodata.

Sa inteleg ca tu nu-ti meriti soarta?

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai uite ca nu e dupa tine, pentru ca nu ar trebui sa judeci ce le place oamenilor si ce nu.
    Violenta exista si in sporturi (boxul e cel mai comun exemplu)
    Violenta place privitorilor (sunt milioane de spectatori pentru sporturile violente)
    Violenta place uneori si celor "agresati", pe unii ii excita, altii simt placere in durere (stiu ca suna ciudat pentru tine, dar nu decizi tu ce le place lor).

In plus, violenta e un lucru natural pe care noi il interpretam dupa normele morale dupa care am fost crescuti. Si aceste norme difera, chiar fiind crescuti in culturi asemanatoare.

Unde vreau sa ajung - din punctul meu de vedere, violenta e inacceptabila doar in cazul in care agresatul nu e de acord cu ea. Daca e de acord, nu e problema mea sa ma bag sau sa judec. Prin faptul ca respectiva persoana "l-a iertat" pe agresor, unii deduc ca respectiva intelege gestul si ca i se pare pe undeva normal. Deci ca accepta violenta. Capisci?

13. Anonymous

Anonymous Guest

In cazul mimozei din articol, eu cred ca nu e la prima palma incasata. Am asa un feeling, ca animalul nu si-ar fi permis asa ceva daca nu ar fi fost "incurajat" de lipsa reactiiei ( sau de reactii in sine) din trecut

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu? Care soarta?

In mine daca are vreunul ideea nefericita sa dea vreodata, nu numai ca plec/pleaca, dar lui nu-i va fi bine, deloc. Si nu ma refer la violenta.
    Exista si alte cai.

Daca prin soarta, insa te referi la ce am realizat bine pana acum, este altceva.
    Daca te referi la incercarile prin care trecem cu totii in viata, nu cred ca le merita nimeni, dar 'Whatever doesn't kill me, makes me stronger', trebuie sa mergem mai departe.

Ai mei nu au dat in mine, eu nu dau in nimeni, oricat de nervoasa as fi, deci...chiar nu vad sensul intrebarii tale. Ma uimeste, chiar.
    O sa evit chiar sa 'spank the children', daca voi avea vreodata...daca insa nu voi rezista voi face 'anger management' si eu si sotul (partenerul)

Violenta nu e justificata de nimic.

15. Anonymous

Anonymous Guest

Pai te uimeste intrebarea mea, oare de ce?

Pt ca soarta e ok cand e buna, si ne-o meritam, e naspa si nemeritata insa cand o dam prost.
    Altii sunt de vina, sau sistemul!

Eu sunt ferm convins ca fiecare-si merita soarta, buna sau rea!

Sau aproape fiiecare, pt ca nu poti spune asta despre o persoana incapabila sa ia decizii!

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @John, eu cred ca respectivul n-ar trebui lasat liber. Si poate nici n-ar fi lasat daca respectiva nu l-ar fi iertat. Probabil sunt in joc lucruri pe care nu le stim.

Pe mine, referitor la cazul asta, ma deranjeaza cel mai mult comentatorii care spun ca aia e o non-valoare, ca n-are talent si o judeca prin prisma asta. Eu cred ca e irelevant daca are talent sau nu, ca e o diva de carton sau nu. Nici o legatura cu cazul in sine.

Pe langa asta, respectiva nu e deloc fara talent sau fara voce (zic eu, judecand dupa alte piese si dupa faptul ca alasat mut publicul la festivalul de la mamaia cand ea avea doar 16 ani daca nu ma insel). Putini ii stiu trecutul, dar comenteaza doar pe piesa "saxo beat" sau cum ii zice. Care indiferent ca e un succes international, pe ei nu-i intereseaza, ei stiu sa judece mai bine.

17. Anonymous

Anonymous Guest

Antreneaza-te cu mine sau cu dromaderu, sa vezi daca esti buna la anger management!
    :)

18. Anonymous

Anonymous Guest

Dan, eu habar nu am cine e respectiva "diva".
    Da, e un caz de violenta si ar trebui bagat la racoare individul chiar daca ea isi retrage plangerea!

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, ai dreptate. El nu e la 'prima abatere'. Si ea a stat pentru ca 'el a facut-o celebra'.

Referitor la ce ai zis, se poate sa se inceapa cu o bataie, nu doar o palma.
    Nu mi s-a intamplat mie, dar...in fine respectivul a avut parte de divort si a invatat sa se poarte, cat a fost lasat singur fara casa si masa, fara ea si copil, fara sprijinul parintilor, rudelor si al prietenilor.
    A fost lasat ceva timp cu hotarare de divort sa se chinuie efectiv pentru ca ea este o femeie foarte desteapta si in veci nu cred ca va mai fi atinsa vreodata.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu, nu e ok. Si...surprise, surprise: EU NU CRED IN SOARTA!
    Cred in cauze si consecinte, in efort si realizari/ rezultate.

Share This Page