7.4 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vine IARNA!!! Concurs de poze!

Discussion in 'Fotografie' started by Mutu, Nov 2, 2010.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    din Norwich- decembrie 2009

2. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  3. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Super !!! Un motiv in plus sa investesc in intr-un DSLR...

4. administrator

Trophy Points:
    38
    Daca-ti permiti, alege cu incredere Canon 7D www.dpreview.com/reviews/canoneos7d/ si ceva obiective bune. Canon EF-S 18-200mm IS f3.5-5.6 e super pentru inceput, ai landscape ---> tele-zoom pe un singur obiectiv, nu mai trebuie schimbat nimic, fain pentru calatorii lungi cum am fost eu prin creierii muntilor in Romania :)

5. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
  6. administrator

Trophy Points:
    38
    Nu-s fan Nikon, nu stiu ce sa zic, insa pot sa zic asta: stores.ebay.co.uk/DigitalRev-Photography...82&_sid=48958090 :)

Eu cumpar de la ei de vreo 5-6 ani, am avut Canon 300D, Canon 20D, Canon 30D, Canon 40D, Canon 5D MK1, Canon 40D, Canon 50D, Canon 5D MK2 :)

Obiective la fel, tot de la ei am luat, nici nu mai stiu cate mi-au trecut prin mana, Canon 17-40mm L f4, Canon 100-400mm L f4, Canon 100mm f2.0, Canon 24-70mm L f2.8

Nu mai zic de flash-guns Canon 550X, 580EX 1, 580EX 2, etc

Cumperi cu incredere, nu-ti fie teama de eBay legends, cel mai mare magazin online foto pe ebay si cel mai popular / ieftin.

Admin

7. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    admin wrote:
    Nu-s fan Nikon, nu stiu ce sa zic, insa pot sa zic asta: stores.ebay.co.uk/DigitalRev-Photography...82&_sid=48958090 :)

Eu cumpar de la ei de vreo 5-6 ani, am avut Canon 300D, Canon 20D, Canon 30D, Canon 40D, Canon 5D MK1, Canon 40D, Canon 50D, Canon 5D MK2 :)

Obiective la fel, tot de la ei am luat, nici nu mai stiu cate mi-au trecut prin mana, Canon 17-40mm L f4, Canon 100-400mm L f4, Canon 100mm f2.0, Canon 24-70mm L f2.8

Nu mai zic de flash-guns Canon 550X, 580EX 1, 580EX 2, etc

Cumperi cu incredere, nu-ti fie teama de eBay legends, cel mai mare magazin online foto pe ebay si cel mai popular / ieftin.

Admin

Merci pentru sfat. O sa iau in considerare tot ce este util. E totusi on mica investitie.

8. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mi-au cazut ochii pe asta:

Canon EOS 60D+18-200 IS Lens Kit+32GB+2ndBat+7Gift-XD4W

E <a href='http://cgi.ebay.co.uk/Canon-EOS-60D-18-200-Lens-Kit-32GB-2ndBat-7Gift-XD4W-/380282634157?pt=UK_CamerasPhoto_DigitalCameras_DigitalCameras_JN&hash=item588a9c7fad' rel=nofollow target=_blankAICI[/url]

Ce zici Adi? Merge? Sau sa ma bag la varianta cu doua obiective?

9. administrator

Trophy Points:
    38
    Eu as zice da, insa e decizia ta, in mod final.

10. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    admin wrote:
    Eu as zice da, insa e decizia ta, in mod final.

Tocmai am citit niste review-uri si lumea inclina mai mult spre EOS 7D, care e de fapt primul link de la tine. Diferenta de pret nu este enorma... si este la categoria pro. Banuiesc ca termenii de specialitate se invata usor. La fel cu putin "try and error".
    Oricum mai am cateva zile sa ma gandesc.
    Ce monitor ai sugera pentru PC? Am un Samsung bunicel pe 22" dar este varianta la care nu poti sa-i schimbi setarile prea mult. Merge bine la jocuri insa pozele nu sunt "reale"...

11. administrator

Trophy Points:
    38
    Nu stiu ce sa zic, eu fac editare pe un Apple MacBook Pro 17" 2.8Ghz 8GB RAM si SSD de 256GB, nu folosesc monitor, dar daca mi-ar trebui cred ca tot la Apple as apela :)

12. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    admin wrote:
    Nu stiu ce sa zic, eu fac editare pe un Apple MacBook Pro 17" 2.8Ghz 8GB RAM si SSD de 256GB, nu folosesc monitor, dar daca mi-ar trebui cred ca tot la Apple as apela :)

Da! Apple face toti banii... Faza este ca abia mi-am facut o "rasnita" noua si ma gandesc sa fac un upgrade la monitor. Initial ma gandeam la o plasma pe 50" si s-o folosesc pe post de monitor, insa se pare ca in afara de vizionatul filmelor nu se merita investitia. Filmele pot sa le vad si pe TFT-ul ala vechi de 42". Iar de cand mi-ati bagat microbul cu fotografia am si uitat de un nou TV.
    M-am gandit ca fotografia m-ar scoate mai mult in natura, as iesi mai mult din casa. De o vreme am devenit cam sedentar si nu ma incanta deloc. Inca nu m-am ingrasat(prea mult) dar cred ca asta urmeaza... Sa fie varsta de vina? Nu cred! E doar hipnotismul TV-ului, statul in fata PC-ului si comoditatea.
    Un aparat foto cred ca m-ar scoate din casa...

13. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa revin la subiectul topicului, adaug cateva poze facute nu de mine, ci de Paul, un fost coleg de serviciu si prieten din Constanta.

Pozele au fost facute pe faleza de la Cazino in Ianuarie 2006:

https://files.me.com/valentin.voica/s6hh6s

14. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    valentin wrote:
    ...

valentin cu ce aparat ai facut punctele alea?

15. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
    Mutu, daca vrei sa investesti intr-un aparat, eu zic sa incepi cu un entry-level. D3100 de la Nikon poate sa fie o varianta si il gasesti la 400 lire cu tot cu obiectiv. De ce spun asta? Ma gandesc ca de 900-1000 de lire iti poti lua si aparat+tele obiectiv si bicicleta, daca tot vrei sa faci miscare. Si mai e varianta aia in care ajungi sa cheltuiesti 1000 de lire pe un aparat, esti entuziast in primele 2-3 sap si apoi il vei uita prin dulap.

Daca gresesc, imi cer scuze. Vreau doar sa zic ca aceleasi lucruri le poti face si cu un aparat de 400 de lire, atunci cand esti nou in "domeniu" si nu sesizezi diferentele.

Atasez si eu un exemplu realizat acum o saptamana. Scuze pt. lipsa zapezii din cadru. :)

16. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    @ admin - intrebare :

mai ai cumva flash guns sau accesorii foto care nu le mai folosesti ? asta in cazul in care ai vrea sa le vinzi , poate pe viitor unu ca mine (newbie) ar cumpara chestii de-astea SH ... , pana sa-mi iau ceva profesional si mai scump..

17. administrator

Trophy Points:
    38
  18. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    am inteles ,
    eu sunt pus pe nikon , deh , pitici pe creier ... vreau sa-mi iau kitul D5000 cu 18-55 si 55-200mm nou iar in schimb la inceput poate niste flash-uri , spoturi , umbrela de difuzie , trepied etc second hand... ceva mai ieftine.

19. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
  20. robocris

robocris New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Deanna nu o sa poti face panning in low light niciodata , m-am chinuit si eu la Raliul Aradului sa fac asta , si m-am chinuit si m-am chinuit...

Mutu - parerea mea e ca daca tot iti iei un DSLR ,atunci sa fie unul bun si mai scump cum ar fi 7D -ul care e undeva mai sus de mijlocul clasamentului la canon mai sunt doua peste cele full frame , decat sa iei un aparat mai ieftin iar dupa un an sigur o sa vrei ceva mai bun , alti bani alta distractie, 7D-ul sigur te va tine cel putin doi ani, bine daca nu cumva intre timp te infectezi cu virusul foto si atunci nu mai ai scapare aparate peste aparate , lentile peste lentile bine inteles numai L -uri-ras4-
    Dar dupa cum am mai spus asta e doar parerea mea.

Share This Page