3.7 C
London
Tuesday, November 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

veterinary surgeon`s topic

Discussion in 'ARHIVA' started by adytas, Feb 14, 2008.

1. adytas

adytas New Member

Trophy Points:
    0
    Deoarece mi-au scris foarte multi colegii de breasla si vor cat mai multe detalii, desi unele sunt la indemana pe site`uri, si cum se pare ca sunt singurul veterinar care a scris pe acest forum, m-am gandit sa deschid un topic pentru a da informatia la toata lumea si sa nu ma repet de zeci de ori.... si nu o fac doar pt berile promise -badteeths- adteeths- .

DECI :

1) cei care nu au inca Diploma de licenta scoasa de la USAMV , incepeti sa o procurati pt ca dureaza mult ( birocratia dracu). Traseul e cel comun ( PT Bucuresti ) : D-na Flory, te trimite la o doamna la Universitate in Agronomie …. Si in 1-2 sapt ai diploma.

2) Dosar ptr obtinerea Certificatului de Conformitate de la Biroul Executiv al Colegiului Medicilor Veterinari
    Adresa: Splaiul Independentei nr. 105, sector 5, Bucuresti,
    Tel./fax: 021-319.45.04 .PE SITE-UL LOR aveti toata metodologia de recunoastere a Diplomelor de medic doctor veterinar ORIUNDE IN UE

- cerere tip (printata de pe site)
    - adeverinta tip( printata de pe site ) semnata si aprobata de catre Universitate ( la biroul eliberari Diplome si apoi la Registratura ) in AGRONOMIE -taxa 20 RON
    - Copie legalizata dupa Diploma de licenta
    - Copie legalizata dupa CI/BI/PASAPORT
    - IN ORIGINAL Certificatul European cu Referire la Statutul Profesional Prezent : se ia de la C.M.V. , strada ILIOARA, acolo unde va platiti taxa anuala. Dc nu aveti platita taxa la zi nu va da nici Certificatul acesta.
    - Copie CI a medicului veterinar ,vizata la zi
    - Taxa PT ELIBERAREA CERTIFICATULUI DE CONFORMITATE platita la ei, 100 RON.
    - In 2-3 zile se elibereaza certificatul

3) Dosarul pentru RCVS, Tot ce doriti gasiti pe site`ul lor la RCVS-veterinary surgeons-membership and registration-how to register-Romania: Contact Details
    Royal College of Veterinary Surgeons
    Belgravia House
    62/64 Horseferry Road
    London
    SW1P 2AF
    Telephone: (00 44) 20 7202 0707
    Facsimile: (00 44) 20 7222 2004
    Email: registration@rcvs.org.uk
    Map of RCVS large
    Hours of business are: Monday to Friday, 9.15am-5.00pm
    Staff responsible for Membership and Registration matters are:

• Registration Officer - Jenny Harris

Dosarul trebuie sa contina : copie tradusa si legalizata dupa: Diploma de licenta, carte de identitate a medicului veterinar, BI/CI/PASAPORT, atestat de libera practica pe teritoriul Romaniei, precum si certificatul de Conformitate si Certificatul European cu Referire la Statutul Profesional Prezent eliberate de C.M.V. direct in limba Engleza.

Trebuie sa va faceti cate 2 copiii din fiecare , una o trimite-ti prin posta la adresa RCVS si a 2 copie sa o aveti la voi cand mergeti sa va inregistrati, totodata ei doresc sa vada si toate actele in original, sa le aveti la voi. + taxa anuala de 277 £, veti platii direct proportional cu data la care va duceti sa va inscrieti , anul socotindu-se de la 1 Arilie. EX . eu am fost in nov. si am platit 139, bine`nteles la 1Aprilie voi da 277 £, pe anul 2008.

3) Ei vor confirma primirea actelor prim e-mail si va vor da niste date la care puteti venii, voi va alegeti data si apoi confirmatii sosirea. De obicei martea si vinerea la ora 11. Va rezervati avion ,de preferat cu o zi inainte si un Hostel in Londra unde sa dormiti o noapte. F aproape de RCVS este zona Belgrave , tot pe acest Rd. sunt f. multe Hoteluri ( max 50 pe noapte) si Hosteluri ( max 15 pe noapte). Eu am stat la Astor Youth Hostel si am platit 12£.

5) Dup ace va inscrieti la Colegiu, luati site`uri ,ziare, prieteni, cunostinte, firme de recrutare speciale pt vet surgeons si cautati-va de lucru. Site`uri : vetClick, vet recruitment, vetjobs uk, veterinary times, veterinary record, etc ; firme de recrutare : RIG vets recruit Agency ( nu va costa nimic sa va inscrieti) vb cu Kelly Pike spune-ti sa va faca rost de niste interviiuri in saptamana in care veniti la Colegiu sa va inscrieti.

6) sa aveti un CV IN ENGLEZA si o Scrisoare de intentie ( cover letter) pe un suport electronic pe care sa le trimite-ti la toate cele peste 1000 de oferte de munca din UK, sau alta tara din UE.

7)Engleza sa stiti cam 60%-80% dar sa scrieti in CV : limba engleza fluent ( rugati pe cineva din

tara sa va faca un cover letter si un CV ca la carte din pct de vedere al exprimarii in engleza.)

8) Fiti sociabili si zambitii mereu, iar la interview fiti detasati ( nu va omoara nimeni)

9) Salariile variaza intre 31-40 mi de £ pe an pt junior vet ( mai putin de 5 ani experienta). Sa cereti minim 2000 £ pe luna. 90% din Surgeries ofera accommodation and car ceilalti ofera salarii mai mari si iti gasestii tu cazare si transport. Cele mai mici salarii ( 0-20 mi /an )le gasiti in modulul de scolarizare si munca de tip, masterat,internship, rezidentiat, phd, dar….. pt unii merita…. Inveti multe si nu ristii nimica ( atentie iti risti chiar si viata, ai facut ceva gresit, nu e ca in Ro, aici mergi la tribunal direct, e ca si doamne fereste ai omori un om , mare grija clinicieni, voi sigur stiti la ce ma refer ) Nu vreau sa ofensez pe nimeni dar e diferit,sincer !!!

10) dupa ce ati gasit de lucru, nu uitati ca sunte-ti Romani si suntem supusii to IMIGRATION CONTROL la fel ca si Bulgarii si ne trebuie Work Accession Card care dureaza cam 1-3 luni pana il elibereaza de la Home Office( gasiti toate datele pe site`ul lor) aveti grija sa completati BR3 FORM.

11) Exista si alte modalitati de a lucra ca si vet in UK , cum ar fii self employed si nu mai trebuie work permit, e de studiat problema… BAFTA

Mai multe detalii maine seara, keep in touch -takecare- akecare-

2. Andreea Lina

Andreea Lina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, vad ca esti singurul pe aici cu informatii competente in domeniul asta :).
    Am inceput si eu procesul de adunare a actelor pt UK si voiam sa te intreb in cat timp ti-au dat cei de la Bucuresti certificatul de conformitate? pt ca cei de la Iasi mi-au zis ca dureaza 1 luna :( si ma gandesc sa ma duc personal la Bucuresti in cazul asta.
    Diploma, suplimentul trebuie vizate de Ministerul Invatamantului sau legalizate?
    Am absolvit anul trecut si, cum bine stii, in RO domeniul e putin cam inapoiat fata de UK si as vrea un sfat- pt inceput, sa caut mai degraba un post de asistenta veterinara, rezidentiat in loc de veterinary surgeon?
    As vrea totusi sa invat cum fac ei treaba acolo inainte sa practic. Poate imi poti recomanda niste carti in sensul asta.
    De locuit am unde locui in UK, mai complicat mi se pare gasitul unui job si facutul actelor atat pt mine cat si pt sot care e pe alt domeniu.
    Sper sa reusesti sa-mi raspunzi. Multumesc!
    Andreea

3. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
    Draga Lina,
    Adytas a postat informatiile de mai sus in urma cu patru ani. Intre timp anumite lucruri s-au mai schimbat, dar asta nu inseamna sa te descurajezi.
    Citeste cateva zile forumul, pentru a-ti face o idee despre Marea Britanie, in acelasi timp urmeaza pasii enumerati mai sus.
    Succes!

PS. Daca esti medic veterinar, ai nevoie de scoala separata, pentru a putea munci ca asistent veterinar.

4. Andreea Lina

Andreea Lina New Member

Trophy Points:
    0
    Am postat in speranta ca poate mai este cineva care a trecut recent prin experienta asta si sare in ajutor cu info, nu doar pentru Adytas.
    Merci de raspuns.

Share This Page