17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Varsa-ti oful (chat)

Discussion in 'AMUZAMENT' started by Dan, Dec 6, 2012.

1. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Exact cu chestia asta nu-s de acord, o calificare asa pe burta si tu nu stii sa bati un cui defapt. Daca vrei sa inveti ceva, pai inveti!
    Daca esti atat de disperat, sorry, sunt alte tari in Europa in care romanii n-au restrictii. Si in care daca esti exploatat, reusesti sa te reorientezi f rapid. Mi s-a intamplat mie, intr-o astfel de tara in Europa, mi-a tras agentia teapa, in mai putin de o saptamana am avut alt loc de munca muuult mai bun.

@dromaderu, stiu ca sunt, asta nu inseamna sa si accept. Nu o sa le plang de mila acelora, nu am sa-i ajut, daca ei nu sunt in stare sa se ajute singuri cat de putin. Indiferent de nationalitate. Ei sunt genul care zic "am citit, dar n-am inteles nimic, explica-mi tu babeste." Ei sunt genul care traiesc intr-o tara de un an, doi si habar n-au sa rupa doua cuvinte in limba respectiva, iar daca ii intrebi sunt saracii persecutati ca-s straini - ca faptul ca nu vor sa invete limba, deci refuza sa se integreze n-are nimic de-a face cu felul in care sunt perceputi...! (am cunoscut personal un caz in UK).

2. Anonymous

Anonymous Guest

Nu faci decat sa-mi intaresti convingerea!
    Iti dau un exemplu: un cunoscut lucreaza prin Oxford la o firma care executa si lucrari de constructii! Omuletul e de un bun simt iesit din comun. Lucreaza pe excavator si e platit f putin . I s-a promis ca va fi trimis la cursul de excavatoare undeva in viitor ca blabla nu stie f bine engleza!
    Nu e ninic ilegal daca omul ar afla ca poate sa plateasca doar examenul , nu si cursul (adica muuult mai putin), la fel nu e ilegal daca ar afla ca CPCS ii vor pune translator la dispozitie!
    La fel nu e nimic ilegal daca ar afla ca la centrul de testare x e f usor sa treci examenul comparativ cu y!
    Aceste mici informatii il vor trece pe pusti de la 8£/h la 13£/h

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    John

Ai ramas fixat pe o idee ...

Daca este platit cu 8 pe ora pe excavator inseamna ca lucreaza ilegal , nu are calificarea necesara pentru asa ceva .

Nu este nici un secret ca poti sa faci ,,refreshment course,, care bineinteles ca , costa mai putin , dar acest refreshment course se adreseaza celor care au categoria , dar nu au lucrat de mult timp pe excavator . Tine de proasta informare a individului nu de secretele de stat ale reginei .

Este o idee buna sa avem ,,Tips and Tricks,, sau cum vreti voi sa ii spuneti , dar nu ar trebui sa se transforme ceva de genul ... cum iti cumperi oyster ...

1. La ASDA in Leyton , este benzinarie fara angajati , alimentezi singur si platesti singur cu cardul
    Chiar daca ai doar 2 pounds pe card , pompa dupa ce verifica PIN-ul te va lasa sa alimentezi de maxim 99 pounds .
    Adica , primesti un imprumut de la banca in valoare de cat alimentezi .
    Prinde bine cand esti in pana de lovele si mai ales ATENTIE celor care sunt la inceput si vor sa isi ridice credit score-ul .
    Fiind considerat ca si imprumut ai timp 2 saptamani sa platesti integral datoria , daca faci asta regulat si platesti in termen , credit score-ul tau va urca vertiginos .
    (voi cei care va frecati pe maini , crezind ca a-ti dat lovitura , stiind bine ca un card , pe numele vostru , il poti cumpara si cu 10 lire de la orice moneyshop , va inselati , nu functioneaza decat cu carduri care au atasat cont bancar )
    Acelasi sistem functioneaza si la parcarea din aeroportul Luton , ma refer la aia pe termen lung .

2. Cei care doriti credit card . Este foarte important sa aveti contul bancar upgradat , cu conturi simple nu o sa primiti credit card .
    Folositi saving contul , cu cat il folositi mai mult cu atat mai repede o sa primiti oferta pentru credit card , chiar si daca va depuneti 90% din salar pe saving si dupa aia ii scoateti incet , incet de acolo . Conteaza enorm pentru banca sa vada ca vrei sa economisesti .

3. Daca primiti amenzi de parcare , faceti recurs , cele mai folosite motive sunt starea de sanatate sau engine damage . Cu 10 lire puteti cumpara , aproape de la orice garaj , o factura care sa specifice data si ora ,,reparatiei,, Nu uitati ca 39% din recursuri sunt rezolvate favorabil , la nivel national .

4. Pentru fumatorii inraiti , puteti merge in Belgia sa va aduceti tabac , costa in jur de 4 pounds pachetul de 50grame (exista si mai ieftin) aici acelasi pachet costa 12 pounds . Conform legii , puteti sa aduceti 20 pachete de tigari (2 cartuse) sau ATENTIE 3kg de tabac , asta inseamna 60 pachete a cate 50g . Nu va uitati ca este drumul in jur de 100 pounds cu tot cu bac , mergeti 3 sau 4 fumatori si chiar ca o sa vi se merite .

and so on ca e dimineata tare

4. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Teoretic ai voie aduci 200 tigarete, afica 1 cartus. Tutun ai voie la 250g.

5. Anonymous

Anonymous Guest

TheMannnn, debitezi prostii una dupa alta! Dar si lucruri interesante si utile.
    Daca e platit cu 8 la ora e platit prost, nu munceste ilegal!
    Exact asta e baiul, lipsa de informare. Si multitudinea de informatii ce exista in sistemul asta supercomplicat! De aceea ....Tips&Tricks.

Eu si inca ceva cunoscuti avem conturi la Barclays, simple... si carduri de credit.
    Nu stiu daca Passport Account de la HSBC te ajuta pt asa ceva !
    Conteaza ce si cum rulezi prin el, credit score (cu tot ce cuprinde) ...,etc

Sarumana pt aia cu amenzile de parcare! Tare bine era s-o fi stiut acum cateva luni

6. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Mare pacat ar fi sa nu existe un topic special cu titlul asta, care sa adune la un loc genul asta de informatii-comoara, care sa iti faca viata in uk mai usoara

7. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm, credeam ca nu poti lucra pe excavator (sau alta masinarie de genu') fara nush ce curs si nush ce card.... Oi fi auzit eu gresit si citit gresit anunturi de angajare, na.

Oricum, plecam de la a lucra pe baza unui NVQ pe salariul minim la orice altceva care sa-ti sustina punctul de vedere.... -ras4-

Si ca tot suntem la varsa-ti oful: iarasi ne lovim de "nu prea stie engleza"!!!!! -nervos-

8. Anonymous

Anonymous Guest

Da, asa e. Ne lovim de "nu prea stie engleza" si ce facem in situatia asta? Il las sa-si bata joc astia de el, nu? Sau suntem asa de orbi incat sa nu vedem realitatea, ca nu toti emigrantii din UK stiu engleza!
    Eu ma gandeam ca se merita ajutati ai nostri chiar daca nu stiu.
    Poate ca astfel ajutati vor trai mai bine si nu iti va mai fi tie rusine cu ei!

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Daca nu vreau sa discut despre mura'n gura inseamna ca vorbesc prostii ?
    Da munceste ilegal , pentru ca nu are categoria necesara . Cum sa iti explic mai simplu ?
    Cunosc si eu cazuri in care la doua zile de UK au avut cont si credit card , dar marea majoritate trebuie sa urmeze etapele normale .
    Sistemul asta supercomplicat nu este de loc supercomplicat , doar noi romanii ne plangem toata ziua daca nu primim totul pe tava , babeste .
    Daca eu vreau sa fiu sofer pe basculanta , ma informez singur in toate partile , nu astept sa-mi pice pleasca in fata sa ma lovesc de ea , sau gresesc eu in gandire ? Sau e mai simplu sa dam vina pe oricine inafara de noi ?
    Mersi pentru aprecieri.

10. Anonymous

Anonymous Guest

TheMann, ticketul respectiv nu e obligatoriu, de aia-ti zic ca vb prostii.
    Parca mai ieri erai suparat ca nu te descurci sa faci passport account , acu deja consideri ca esti singurul care meriti sa traiesti aici?

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Gresesti omul tinere si ai o gura mult mai mare decat ceea prevazuta de lege . Incearca sa te relaxezi .

12. Anonymous

Anonymous Guest

Nu gresesc deloc , asta doar daca nu faceti cu randul la scris pe contul asta! Da amenintarile astea de pe unde le inveti ?

13. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Va tai portia de palinca daca va mai luati unu de altu.

14. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  15. Anonymous

Anonymous Guest

Scuze, nu tu erai cu contul ci Deceneu!

16. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Am cont la Barclays . Suficient ?

Limbajul il am exact de acolo de unde il ai si tu .

Ar fi o idee buna sa-ti revizuesti limbajul , asta asa pentru tine .

Cat am tacut nu a fost bine de ce tac , daca incerc sa ajut , nu e bine de ce ma cred prea invatat . Cum sa o scot la capat cu voi ?

Experienta mea de viata nu se aplica altora , ce este bine pentru mine e foarte posibil sa nu fie bine pentru tine , ai inteles ?

Am zis ca este o idee buna sa facem acest topic unde sa incercam sa ne facem viata mai usoara si vii tu si incerci ce? ca tot nu am inteles .

Stiu ce vrei tu : cea mai sigura metoda pentru NI ,pe bani ca doar suntem romani , cea mai simpla metoda pentru beneficii , maxim de maxim ca doar suntem saraci , adresa tuturor dealer-ilor de iarba , locul de intalnire al hotilor ca sa cumparam marfa la juma de pret , chiar vrei asta pe un forum public plin de romani ? Daca chiar crezi ca este o idee buna le pun toate pe forum .

17. Anonymous

Anonymous Guest

Hahaha si eu am avut la HSBC pana m-am mutat la Barclays! Nu e suficient, try more, please!

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    O sa pun pe forum contractul sa vezi ca este facut acum 2 ani .

19. Anonymous

Anonymous Guest

Eu ti-am spus ceva, ca nu e asta o conditie sa nu fi avut cont la HSBC in trecut daca ai acum la Barclays.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am o problema. Si v-am mai spus.
    Nu va mai bateti joc de elevii romani cu rezultate bune.
    Mie mi-ar fi rusine... -nu-zic-

Share This Page