19 C
London
Tuesday, August 16, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Varsa-ti oful (chat)

Discussion in 'AMUZAMENT' started by Dan, Dec 6, 2012.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, vom merge la greci in Kentish Town.
    Nu e vorba de inghesuiala, ci de cat de mare e inghesuiala.
    Prietena mea-i fiica de preot si tot nu i s-a parut ok ideea.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mi se pare mie , sau tu cauți biserici cu cât mai puțini români ?

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ti se pare. Nu acuza fara temei.

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cred ca a vrut sa spuna ca unei anumite parti a romanilor ii place in aglomeratie. Si tie nu.

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu, e facuta in extra-sezon.

Logica alora cu hoteluri la mare e simpla si se rezuma strict la bani. De ce ar face ceva acum, sa se deterioreze in cele 30 de zile pana la inceperea sezonului? Pentru 2-3 nopti de cazare? Daca vin termitele la plaja fara rezervari... sa se descurce.

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Banuiesc ca această logică sta la baza numărului tot mai mare de romani pe litoralul bulgăresc .

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    100%
    Romanii prefera Grecia si Bulgaria pentru clasica saptamana la mare.

Ce este mai grav este ca patronii romani de hoteluri NU VOR altceva.
    Uite, citeste, e de anul trecut:
    http://stirileprotv.ro/stiri/travel/che ... itate.html

Acum nu stiu daca "patronul" care a dat interviu e nebun sau reporterul ii pune vorbe in gura, dar afirmatia asta:
    este o dezinformare. Serviciile de cazare si cazare+mic dejun au TVA-ul = 9% in Romania. Adica un om care are in subordine 1500 de camere de hotel nu poate da vina pe TVA-ul de 24%, pentru ca ar insemna ca hotelurile lui sunt trecute in acte drept cafenele, nu unitati de cazare.

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    sezonul e iulie-august doar. se fac eforturi pt extindere, vezi chestiile cu 1 mai, litoralul pt toti, dar cam greu, mai ales ca scoala e pana prin 20 iunie. in sezon e plin, prin mamaia abia gasesti o camera

cei care se duc in bulgaria merg pt all inclusive; in ro nu cred ca se mai taxeaza cu 9% daca e all inclusive.
    iar grecii si taxele... -nu-ma-uit- -nu-ma-uit- -nu-ma-uit-

10. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Servicii de consultanta. Oare in ce consta trainingul pt NINo?

- GP (NHS) Register assistance - 15£
    - Register and training for NINO interview - 20£*

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    POwerpoint cu exemple de pe forum. :p

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Iar facem misto. Se putea fara?
    -nuuu-

13. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Sorry, dar chiar nu pot sa ma abtin de la asa ceva -ras2-

14. Anonymous

Anonymous Guest

daaaa

Faza e ca multe din "tutorialele" de pe pagina principala sunt outdated.
    Real world e un pic diferita acum decat in 2007-2010 si se schimba zilnic. Fac pe desteptul acum si apelez la cineva cu experienta pe forumuri si timp de cheltuit ca sa incepem o modificare a lor.Ma gandesc la o "culegere de sfaturi" in functie de intrebarile puse de altii pe forum.
    Eu de ex, nu am o problema cu cel ce intreaba cum se obtine CSCS sau NIN-o , am o problema cu cel care il jumuleste de bani pt ai vinde informatii de aici.
    Dar nici aluia nu am ce sa-i fac , asa ca singura solutie este sa-i dam omului sfaturile care trebuie.
    Sincer impertinenta unora si niste experiente avute in particular m-ar face sa renunt si sa-i las sa fie storsi de ultimul penny , daca nu as fi intalnit romani care nu mai aveau nici unde dormi nici ce manca dupa niste experiente cu asemenea firme de consultanta.

Pentru cei mai vechi de pe forum care vor sa faca asa ceva se cere un efort destul de mare in asi calca orgoliul de atotstiutor, de feminist,salvator al padurilor ecuatoriale , balenelor cu si fara cocoasa etc..
    Avocatul aici pe forum da sfaturi foarte corecte daca este intrebat. Pe langa sfaturile sale legale mai sunt si niste " combinatii" de facut , legale/morale intr-o oarecare masura care ar putea ajuta la integrarea unui roman in UK .
    Am auzit ca si pt CSCS s-a ajuns la spagi de aprox 200 de lire. ( apropos de supercinstitii britanici). E revoltator.
    A aparut si mai apar anunturi de angajari cu Blue Card pt camerista la nu stiu ce agentie. Se duc saracele femei sa munceasca in conditii de sclavagism pt 10000 pe an. Din toate , poate sunt cateva care pot merge la un colegiu si sa primeasca aceeasi bani. Cu sanse ulterioare de a se angaja ca altceva.
    Repet , de ce sa facem pe sfintii pentru ai nostri atat timp cat chestiile astea sunt facute de ei . Cu ce e mai bun un indian sau pakistanez analfabet pentru acel colegiu fata de un roman de-al nostru?

Nu-mi trece nimic prin cap despre structura unui astfel de topic , si realizez ca modificarea celor vechi presupune o munca mare , insa idei sunt bine venite.
    Probabil ceva similar cu Avocatul va raspunde , numai ca sfaturile o sa fie mai...."practice".
    Apoi baietii ( si fetele) care se pricep vor putea da o solutie pt sortarea lor in asa fel incat sa apara mai repede cand se da search dupa un cuvant sau altul, un metatag ceva in titlu pus, sau habar nu am.

Acum , daca unu vine cu un ton impertinent si intreaba (cere) ceva de parca-i suntem datori e treaba lui, s-ar putea sa fie luat la misto sau sa nu primeasca raspuns.

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    John , aceste scurtături atât de dragi românilor , ne-au adus renumele de nație de 2 bani .

Tind să cred că in orice țară există posibilitatea de a trai in zona gri a legii , dar nu cred că in țările nordice sau Elveția , numărul celor care ocolesc legea este mare .

Nu putem merge pe ideea , că și alții fac așa . În loc să ne bucurăm că trăim intr-o societate care ne acordă încredere , noi vrem să exploatam toate slăbiciunile sistemului .

Nimeni nu are nimic cu faptul că statul plătește pentru studiile tale . Problema e că aceste fonduri sunt accesate de oameni care nu sunt eligibili . Și asta se numește fals in acte și fraudă . Aceste colegii nu sunt interesate de persoana ta , ci doar de banii primiți pentru tine . De aia vor închide ochii daca tu nu ai prezența necesară pentru a obține in continuare finanțare si asta tot fals in acte și fraudă se numește .

În 2011 au fost închise peste 200 de așa zise centre de pregătire pentru licențierea SIA . Toate in estul Londrei , toate conduse de pakistanezi sau indieni . Pe deasupra au și anulat toate licențele celor care au făcut cursul cu ei .

Eu zic că există o diferența de percepție între România și Suedia . Bănuiești din ce cauză ?

16. Anonymous

Anonymous Guest

M-ai spart, sincer!
    Eu m-am saturat de fete mari!
    Despre scurtaturi... nu te supara, sunt si merg f bine. Si sunt legale aceste "ponturi" de ex finantarile pt NVQ-urile de lvl 2! Aici sunt variante , sa-l faci pe bune sau mai peste rand. Dar finantarea e pont.
    Si vin sa-ti spun, tie, imaculatule, e mai corect ce se intampla prin hoteluri ca te pun la munca cate un an poate si mai mult pe cateva sute pe luna pt acelasi nvq.
    Si cate asemenea "ponturi" or mai fi.
    Aceste iesiri de fata mare ma fac sa ma gandesc la altceva ce tine de neamul romanesc: daca m-am scos eu .....sa nu cumva sa aiba si altul sansele mele ca nu mai sunt cel mai tare, nu mai am cu ce ma da rotund.

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O alta problema romaneasca este asta cu "mai corect".
    Din pacate nu exista termen de comparatie pentru un adjectiv care exprima o calitate absoluta. Nu este "mai corect" in vreun anume fel.
    Ori e corect ori nu.
    Si de aici o gramada de probleme. Ni se pare ca e "mai corect" sa furam 3 lei, pentru ca vecinul oricum, fura 5.

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dan, pentru ce ai spus ai 'cel mai' like. -dans-

19. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0
    Adica pe salariul minim?
    Nu stiu cum indraznesc!

Sa-ti spun eu ceva, imaculatule, barbatul meu, cetatean britanic, lucreaza ca bucatar pe salariul minim. Ce e grav, acum vreo 8 luni lucra pentru alta companie pe post de Sous Chef (care e a doua pozitie ca importanta intr-o bucatarie profesionala - macar acum e chef simplu) tot pe salariul minim! Si compania nici nu le platea concediu de odihna! Companie britanica get beget!
    Ba au avut si tupeul sa se roage de el dupa Craciun sa vina inapoi pe acelasi post si cand a cerut salariu de sous chef, i s-a spus "salariul minim sau nimic".
    Asa ca mai usor cu sa ni se dea totul pe tava pentru ca suntem imigranti, si cu vai ce discriminati suntem noi pt ca suntem imigranti! Macar noi avem luxul de a tipa discriminare, dar britanicii ce sa mai faca? Sau crezi ca pe ei autoritatile si companiile in general ii trateaza cu manusi? Ba din contra!

20. Anonymous

Anonymous Guest

@ rebecca.... Stii cum e cu ala "mai catolic decat papa" si cu folositea gradelor de comparatie putin "deplasat" pentru a intari afirmatia! Sau banuiesc ca stii.
    Pt doamna cu sotul bucatar pe sal minim... exact catre cei ca ea ma indreptam. Se poate muuuuult mai bine dar se pare ca nu se vrea. Lasa sa munceasca pe 6.2£ si sa am motiv sa ma plang decat sa incaseze bani frumosi si s-o duc bine.
    Marea problema a multoa de aici e ca-si dau cu parerea fara a citi esentele celor spuse mai devreme... Da na, fiecare cat poate si cum poate...

Share This Page