10.7 C
London
Saturday, May 30, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Vacanta USA, plecare din UK

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by robertdinu, Jan 23, 2008.

1. robertdinu

robertdinu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, sunt in Uk de 3 ani ,am venit aici cu viza , 2 vize de 2 ani ,acum am contract nelimitat BW Hotels , as vrea sa plec in concediu un USA pentru cateva zile, stie cineva cam cat ma costa actele si de unde sa incep?,va multumesc si cu speranta ca cineva de aici a mers in SUA si imi va da un raspuns va doresc toate cele bune.

2. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0
    salut, in primul rand trebui sa incepi cu viza. Pentru ca domni americani sa-ti dea viza de turist care poate fi si de 10 ani, tu trebuie sa demonstrezi ca ai "radacini" (ai la ce te intoarce) in tara in care locuiesti.
    Cei de la ambasada ii trateaza pe cei intervievati ca posibili imigranti.
    Domnul Ukok cred ca stie mai bine.

3. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    La aplicarea vizei eu zic sa consideri includerea acestor documente
    - evidence of return ticket
    - evidence of " cazare" - fie hotel sau prieteni dar sa ai adresa pe care sa o complete pe " landing cards"
    - evidence of employment - visa e buna dar si o scrisoare de la " bossul" tau sa dea in evidenta faptul ca esti employed and expected to return to work
    - evidence of medical insurance (medical si travel insurance pe care le cumperi intr-un singur pachet).
    - evidence of funds available to you ( bani)
    daca ai masina inchiriata - arata documente printouts
    Nu fi nepregatit si nedocumentat. Mai bine sa ai prea mult decit mai putin cu tine.
    Daca mai ai intrebari, nu ezita sa ne intrebi.

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    nu cred ca ti-as fi putut da un raspuns mai bun decit "agnb".
    Trebuie sa ai la interviu tot ce este legat de aceasta calatorie: bilete dus intors, hotelurile sau adresele unde vei sta, scrisoare de la patron ca esti in vacanta si data cind esti asteptat inapoi, poate ar fi bine si o copie dupa contractul tau de unde reiese clar ca tu ai o pozitie sigura in UK si tot ce-ti mai trece tie prin cap.
    Miza este mare, caci daca te plac si ai un interviu pozitiv intr-adevar iti pot da viza pe 10 ani!
    Imi pare rau dar nu cunosc costurile, dar nu cred ca mai mult de $100 cel mult. Eu fiind Canadian nu am nevoie de cele de mai sus dar si eu am obtinut viza de 10 ani pe vremea cind nu aveam inca cetatenia Canadiana. Interviul mi s-a parut foarte civilizat, dar asta era acum vreo 12 ani.

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Cam acelasi lucru,doar ca destinatia mea este Egiptul,in vara,chestia e ca cei de la Thomas Cook,nu mi-au putut spune daca imi sau nu imi trebuie viza pentru Egipt,ca cetatean roman,intentia mea e sa caut prin
    ambasada lor,dar poate stie cineva de aici,multumesc.

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cata, acum 1 an si ceva am intentionat o astfel de excursie si am fost sfatuita sa aplic pt viza, formularul se poate descarca de pe net de la ambasada Egiptului, google pt ea.
    Se poate insa ca intre timp sa se fi schimbat procedura, oricum cel mai simplu afli direct de la ei.

7. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Cata, hai pe topicul cu vacante sa discutam daca doresti, acesta este spre USA cu plecare din UK.

P.S: Noi am fost in Egipt, Taba Heights anul trecut

8. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    ce pot sa spun ca am fost eu in vacanta de iarna in State. Viza a fost o chestie foarte usoara. Nu am avut prea multe documente suportative ci doar statement de banca, contract de munca, payslip-uri si actele doveditoare ca am fi proprietarii unor case aici, pe care nici macar nu s-0au uitat. Prima procedura e sa completezi un formular pe care-l gasesti pe site-ul lor, vezi sa fie cel pt turist dupa care ii suni sa programezi interviul care costa cam $ 113. Noi am luat-o pe 10 ani si a fost foarte simplu. Doar ca Statele nu ne-au lasat o impresie prea buna...

9. taisia

taisia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

si eu as vrea sa merg sa vizitez America anul asta. Am crezut tot timpul ca trebuie sa merg in Romania sa aplic pentru viza de turist la ambasada lor din Bucuresti.
    Pot sa merg ,deci si la ambasada lor de aici, din Uk si sa aplic ptr viza de turist pentru America?e o intrebare stupida acum dupa ce ati tot discutat dar vreau sa imi confirm -shamed- hamed-

Mersi

10. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Da, sigur la ambasada de aici. Toata lumea are dubii, dar e foarte simplu, sau cel putin asa a fost pentru noi. Unde anume vrei sa mergi in State ?

11. taisia

taisia New Member

Trophy Points:
    0
    Super , mersi. Ma ingrijora dusul acasa sa aplic si toate cele. Nu stiu unde o sa merg, cred ca la Las vegas si as vrea sa ajung si la New York. -staycool- taycool-
    Pana acum eram doar la stagiu de facut planuri, acum pot sa incep sa ma uit dupa oferte si sa incep sa imi organizez calatoria si sa imi pregatesc actele pentru viza. -dance- ance-

Mersi

12. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo, da-i inainte. Noi am fost in Miami si New York, nu pot zice ca nici una nu a fost wow, dar concediul in sine a fost super. Acum vreau Las Vegas poate poate se lasa cu vreo cerere...mult promisa -eyebrows2- yebrows2-

13. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    E exact acelasi regim ca in RO la aplicarea pt. viza USA. Trebuie sa demonstrezi ca ai un statut social solid si fonduri,pe scurt sa-i convingi ca nu ramai acolo!

14. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    tin sa cred ca la noi un procent foarte mare in luarea deciziei au fost contractele de munca. am mai fost cu unca un cuplu, din care tipa chiar nu avea nimic, nici statut, nici munca, nici casa si a luat viza !

15. robertdinu

robertdinu New Member

Trophy Points:
    0
    WOW, super easy pentru mine tinanc cont ca toate actele mentionate mai sus le am ,nu ramane decat sa stabilesc datele zbor si hotel ,va multumesc mult pentru sfaturi si ma bucur ca o data cu intrebarea pusa de mine mai multi conationali au putut afla procedeul .Multumesc si bafta in continuare.

16. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    parerea mea e totusi sa nu faci nici un booking pt flight si accomodation pana nu iei viza.

17. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    La mijlocul lui septembrie trebuie sa fiu pentru 2 zile la o conferinta -obosit- in Florida , in concluzie am anulat alte planuri de concediu pentru anul acesta si am luat o vacanta de 2 saptamani in Orlando (Florida)

Acu problema e.......e prima data -hipno- in SUA .
    Ma intereseaza ce buget trebuie alocat pentru 2 pers. 2 saptamani ( cazarea si zborul le am asigurate )si in general .....generalitati. -nu-stiu-

18. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    -nas- Chiar nu primesc nici un sfat ?

19. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    si cam ce sfat ai vrea sa primesti? de ex. sa iei o piatra in gura ca mergi prima data. :)
    buget: fiecare dupa cum il tine. pune si tu o masina de inchiriat pt toata perioada sa te poti deplasa in zona. cauta pe site-uri de travel reviews ce este de vazut si unde in zona aia. numai tu stii unde esti cazat deci nu te putem ajuta cu zona inconjuratoare. daca ai fi mai explicit poate te ajuta cineva.

20. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Cu piatra e riscant ,deja am mari probleme cu dintii -plans-

Masina am inchiriat deja pe toata perioada ,basca am si cumparat un gps(usa map) de pe amazon cu 38 £ (de inchiriat pe 2 sapt 140$)

Nelamuririle ar fi :

Prizele sunt pe 110 sau 220 ?
    Platile cu card sau cash ?
    Credit card sau debit ?
    Regulile in privinta fumatului (mea culpa ) .
    Cumparaturile ...am inteles ca pretul afisat la raft nu include taxele (estimativ care sunt acestea)
    Asigurarea pentru masina ,simpla sau full (diferenta de 280 £) ?
    Exceptand 3 zile din 14 masa nu o am asigurata , care sunt preturile la mancare ( din punga pe bordura -sssst- sau localuri)

Share This Page