3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Util!!! Echivalarea studiilor din ROMANIA

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Anonymous, Aug 1, 2006.

1. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Asa o fi, dar sunt de parere ca o echivalare a studiilor facuta in UK, e mai utila decat diploma din tara (care zic ei ca e recunoscuta).
    Eu am terminat in tara o scoala postliceala de electronica si IT si la Naric mi-au echivalat cu NSVQ level 3 - City and guilds care, zic ei, e ultimul nivel inaintea facultatii. -dance- ance-

2. eliza

eliza New Member

Trophy Points:
    0
    Naric - face recomandari doar legate de asemanarea dintre un sistem de invatamant si altul si unde se poate incadra diploma romana in sistemul englez. Acum si in Romania s-a mai schimbat sistemul s-a redus durata anilor de studii pt multe din facultati, dar te obliga la un master. Doar facultatea terminata . iti va spune ca esti bachelor in domeniul respectiv. Daca platesti varianta cea mai scumpa, va fi sub forma unei scrisori de recomandare, in care se va preciza: durata normala de studiu in tara, ce calificare obtii in tara, ce drepturi ai in tara de origine cu diploma respectiva si . iti va recomanda organizatia din UK care se ocupa de specializarea ta si sa-i contactezi pe ei pentru mai multe detalii.
    Depinde de fiecare angajator ce este dispus sa ia in consideratie si ... desigur in functie de specializare conteaza mai mult sau mai putin diploma pe care o ai deja.

3. florin.macovei

florin.macovei New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toti romanii din uk

VA SALUT PE TOTI RAMANII CARE SUNT IN MAREA BRITANIE.EU SUNT TOCMAI IN WALES IN HAVERFORDWEST UN ORAS DESTUL DE MIC.DORESC SI EU NISTE SFATURI INCLUSIV DE LA CEI CARE SUNT PROFESORI IN LICEELE BRITANICE.
    VREAU SA STIU DACA DIPLOMA MEA DE 10 CLASE NUMITA DUPA NORMELE EUROPENE CICLUL INFERIOR AL LICEULUI RESPECTIV TRADUSA IN ENGLEZA CERTIFICATE OF LOWER SECONDARY SCHOOL ESTE RECUNOSCUTA SI DACA IMI POT CONTINUA STUDIILE PENTRU GCSE.EU AM 22 DE ANI SI DORESC SA-MI TERMIN LICEUL AICI SI DACA STIE CINEVA VA ROG SA-MI DATI NISTE SFATURI.
    MULTUMESC PT.INTELEGERE!

4. onutza

onutza New Member

Trophy Points:
    0
  5. miky ionescu

miky ionescu New Member

Trophy Points:
    0
    Info re diploma

Buna!Poate sa ma ajute cineva?Am terminat anul acesta economia turismuluiin Buc.Cum as putea sa-mi egalizez diploma?ce cursuri tre sa fac si unde?Acum sunt in Londra...Mersi mult!

6. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
  7. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    recunoasterea studiilor in uk

rog pe oricine ma poate ajuta cu informatii in urmatoarea problema-sotia mea are diploma de inginer metalurg din romania,suntem aici de 4 ani,care sunt sansele/posibilitatile ca studiile ei sa fie recunoscute aici?,se poate face ceva?multumesc anticipat tuturor raspunsurilor.

8. oli_ro

oli_ro New Member

Trophy Points:
    0
    Re: recunoasterea studiilor in uk

intrebarea este ce face cu studiile recunoscute in plus fata de ce ar face fara recunoastere ?

in majoritatea cazurilor experienta este mai relevanta ca o diploma echivata. Parerea mea este daca nu ti se cere explicit sa nu te deranjezi.
    totusi, daca vrei neaparat: http://www.naric.org.uk/
    (eu i-am folosit cind am aplicat cu br2 in ian/feb)

P.S. Bineinteles sint meserii ca si medic/contabil/arhitect/etc in care recunoasterea este necesara.

9. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: recunoasterea studiilor in uk

multumesc pt adrese,cam asa e,trebuie experienta,dar merita incercat,mai ales la ce incompetenta mai gasesti pe aici,multumesc din nou.

10. vrmelena

vrmelena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Eu am terminat facultatea de drept in Craiova,am facut si un master, specializarea 'Administratie Publica Europeana".Credeti ca au vreo importanta in UK?In vara am fost la Londra si as vrea sa ma intorc cat mai curand.

Multumesc!

11. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Daca vrei sa fii barrister in UK, atunci verifica aici:
    http://www.barcouncil.org.uk/trainingan ... barrister/

http://www.graysinn.info/
    http://www.lincolnsinn.org.uk/
    http://www.innertemple.org.uk/
    http://www.middletemple.org.uk/

12. daniel_bucovina

daniel_bucovina New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar, singura organizatie care echivaleaza studii in Marea Britanie este UK NARIC (care face parte din reteaua europeana NARIC-ENIC - centre guveranamentale stabilite tocmai pentru a se dezvolta procesul de recunoastere a studiilor). Detalii despre serviciile de recunoastere pe http://www.naric.org.uk/index.asp?page=15 . Si inca ceva, in ciuda parerilor contrare, va asigur ca ale noastre mioritice calificari nu sunt subevaluate. Va spun in cunostinta de cauza, lucrez pentru UK NARIC.

13. razvwan

razvwan New Member

Trophy Points:
    0
    Cat costa estimarea('echivalarea')?!Am vazut un 23.5 pt ce anume?!
    Banuiesc ca v-a ajuta si la intrarea intr-o fac. aici!
    Cam cat costa un Cambridge Certificat sau Ielse sa dau examen doar, pt aprobabare ca stiu eng.Am inteles ca numai acestea sunt valabile pt a intra la cursuri univ.
    Stie cine clar ,cu adresa de web un curs poate de it sau bussines f scurt si mai ales f ieftin care are acele minim 20h pt a fi considera student si aavea yel.card?!

14. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    salut.
    Pt. un NVQ 2 sau 3 in educatie e ok o diploma de licenta din romania in acelasi domeniu? merci.

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    http://www.cambridgeesol.org/exams este o pagina care te poate ajuta in acest sens. bafta!

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Examenele acceptate sunt IELTS (International English Language Testing System) http://www.ielts.org/ sau Cambridge CAE (Certificate in Advanced English), desi am auzit si de unele facultati care accepta si FCE (First Certificate in English), dar nu recomand.
    Pagina de mai sus este utila pt. IELTS, iar pentru Cambridge accesezi http://cambridgeesol-centres.org/centre ... =ALL&=Sear si primesti info despre centrele de examen cu datele lor de contact de unde afli cand are loc examenul, conditii de participare si taxa de participare.

Taxa difera in functie de centru sau alte criterii.

In 2004 eu am dat 90 lire pt. CPE (Cambridge Proficiency in English), in centul Londrei,dar nu cred sa se fi marit cu mult.
    Sper ca informatiile sa fi fost utile.
    Un sfat, daca-mi permiti: Nu te lasa in baza ca stii engleza, examenele au o anumita structura si sunt destul de dificile asa ca PRACTICE MAKES PERFECT! Good LucK!

17. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    In 2004 mi-am echivalat si eu diploma de licent la NARIC, am platit o suta si ceva, intre timp preturile s-au triplat cel putin, ce am aflat eu PE URMA :) e ca multinu dau mare lucru pe echivalarile astea si ca multe profesii au reglementarii proprii si ca trebuie sa te inscrii la diferite consilii, organizatii etc. De exemplu, eu sunt asistenta socioala, pt a lucra ca asistenta social ain UK a trebuit sa ma inrgesitrez cu General Social Care Council, si ei sa imi elibereze un certificat de inrgegistrare si un numar personal fara care nu pot in nici un chip lucra aici ca social weorker. GSCC nu iau in considerare recomandarile NARIC ci onduc propria investigatie pentru a se asigura ca ce am invatat eu in Romania e transferabil aici. Fiecare caz e luat in considerare separat, astfel incat de la aceeasi facultate unii iau altii nu acest certificat, depinde si cum stii sa expui experienta acumulata. La fel, exista o asemenea institutie si in cazul psihologilor. Recomand ca fiecare sa caute sa vada care sunt conditiile de a munci aici in domeniul lor si numai daca NARIC e esential atunci sa aplice pentru echivalarea studiilor cu ei, pentru ca altfel aruncayti multi bani in vant.

18. veroniqlaw

veroniqlaw New Member

Trophy Points:
    0
    salut, aseara am aplicat online la naric pentru echivalare studii universitare si cum imi trebuie pentru a prinde un loc de munca mai bun, am ales scopul echivalarii sa fie pentru "occupational employment sper ca am ales bine -aha- ha-

19. aronoele22

aronoele22 New Member

Trophy Points:
    0
    buna! Este cineva care a terminat fac. de biotehnologii in bucuresti sau cineva care a terminat fac. de administratie publica?
    A echivalat cineva diploma in uk? Ce echivalare primeste?
    Mai am o intrebare: DACA AS FACE NISTE CURSURI DE OSPATARI IN ROMANIA,POT SA-MI ECHIVALEZ DIPLOMA IN UK? aS VREA SA MA LUCREZ IN ANGLIA IN DOMENIU HOTELIER. MA INTERESEAZA SA STIU DACA MA BAGA CINEVA IN SEAMA CU DIPLOMA MEA DE ROMANIA.

MERSCI ANTICIPAT!

20. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Si fratele meu e student la fac de Biotehnologie in Buc si se gandeste sa se inscrie cand termina aici la un master in domeniu,am inteles ca a studiat si sunt in domeniu...
    Multa bafta!

Share This Page