6.2 C
London
Friday, November 27, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ura la Londra

Discussion in 'UK vs Romania' started by adi_28, Jun 5, 2014.

1. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Lucrez in constructii.
    In ultimele 2 site uri unde am lucrat am fost singurul emigrant.
    Am incetat munca in ambele locatii si acum imi caut in alta parte.
    Se pare ca ura se manifesta peste tot.
    Tot timpul imi spuneau ce sa fac (din 5 in 5 minute) cu toate ca treaba era deja discutata in sedinta de dimineata si stiam foarte clar ce responsabilitati am.
    Cum ma vedeau incepeau aaaa acolo erai, cu toate ca ala era locul unde trebuia sa muncesc.
    Tot timpul imi ziceau ca ma misc prea incet cu toate ca aproape tot timpul doar eu munceam in site, restul erau la ceai.
    Ma puneau sa ridic mult peste limita admisa legal si dupa aia ziceaua ca nu am forta suficienta.

Din 2008 sunt aici, m-am calificat in alta industrie, in constructii lucrez ca necalificat. Am investit ani buni in aceasta tara si toti banii pe care i-am avut ca sa ma calific si sa fac ceva cu viata mea.
    Acum este timpul sa pun ceva deoparte si sa spun NEXT.
    Le construim casele, le umplem visteria cu taxe si cu toate astea ne trateaza ca pe o rasa inferioara.
    Londra, un oras unde nu ai cum sa ti cumperi casa pentru ca este prea scumpa si nu are rost sa ti iei masina pentru ca traficul te omoara.
    Un loc unde daca te enervezi si tipi la careva ca este imposibil de nesimtit si/sau idiot si te enerveaza, se considera asalt.
    Trebuie sa fi un sclav ascultator si sa traiesti ca o leguma care se duce la munca, se intoarce, isi cumpara de mancare si se uita la TV.
    O ura pentru transportul scump si de proasta calitate.
    O ura pentru ca sunt platit 5.6 pe ora dupa taxe si asa traiesc mult mai prost decat in Ro, stau intr-o casa cu 8 oameni intr-o camera denumita single gen, care in tara o numeam debara.
    Este clar ca probabil nu se va intampla niciodata, dar cum ar fi daca maine am avea curaju sa plecam toti de aici in aceasi zi ?

Probabil vanzarea de ceai ar scadea drastic.

Domnilor si doamnelor, Va doresc o seara linistita

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    adi, e trist sa citim asa ceva, dar cred ca nu trebuie chiar generalizat.
    si intre englezi se intampla sa nu fie armonie la locul de munca - un cunoscut englez abia a plecat de la noul job dupa 6 luni, la precedentul fusese 10 ani... am ramas f surprins, cand l-am intrebat de ce, printre altele a spus ...Also some bad people...

in general in situatiile astea depinde de tine cum stapanesti situatia - o discutie ferma, barbateasca cu cei care te provoaca sau o retragere urmata plecare.

iar unele lucruri trebuie sa le vezi si din perspectiva lor - de exemplu faptul ca Le construim casele, le umplem visteria cu taxe nu prea are nici o rezonanta pt colegii tai, care fac acelasi lucru ca si tine, muncesc si ei tot pt familia lor. iar proprietarii cladirii poate nici nu sunt englezi, ci cine stie ce fond de investitii/firma straina samd

e bine ca prezinti in mod clar cum stau de multe ori lucrurile din alte aspecte, poate ca in felul asta sa ii ajute pe cei care spera la marea cu sarea (mai ales in londra)

cu putin noroc o sa-ti gasesti ceva in alta parte, incearca sa schimbi putin aerul sa te indepartezi de londra si o sa fie ok

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Vad ca te simti tot timpul urmarit si abuzat , personal cred ca ura si abuzurile sunt doar la tine in cap in incercarea disperata de a da vina pe toti ceilalti dar nu pe tine .

Te rog sa imi spui ce calificare ai in noul tau job :

http://www.cityandguilds.com/qualificat ... ion#fil=uk

Eu stiu ca in aceasta tara te plateste in functie de calificare , daca tu te-ai dus pe santier fara nici o calificare nu ar trebui sa te superi ca primesti un salariu de necalificat .

Pe de alta parte chiar nu inteleg ce cauti pe santier , alte meserii nu te atrag ?

4. sarson

sarson New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Adi,

Ti-am scris si in privat.

Eu as incerca si in afara Londrei.Consider ca a devenit o gluma proasta orasul asta pentru o mare parte a populatiei.Se traieste,de multe ori, in conditii destul de precare la niste preturi exorbitante.Sansele ca situatia sa se schimbe in urmatorii ani nu cred ca sunt prea mari.Londra a devenit un fel de destinatie pentru toata lumea;un alt exemplu doar http://www.theguardian.com/commentisfre ... tteo-renzi

Mai exista oameni care se gandesc sa se intoarca,nu esti singurul :)

Si,cu siguranta,ca vor exista si cei care sunt foarte bine,fie ca lucreaza intr-un domeniu si intr-o pozitie ce le permite sa aiba un confort relaxant,fie sunt foarte prietenosi si atunci ceilalti sapte din casa sunt o parte pozitiva a situatiei..

5. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc tuturor pentru sustinere.
    Sa avem o zi frumoasa.

Adi

6. Sayd

Sayd New Member

Trophy Points:
    0
    Nu esti singurul in situatia asta. Poate sunt mai norocos ca sunt chirias intr-o camera cu doar 3' persoane.. dar cred ca e si chestie de noroc. Recent am intalnit un inginer onstructor din Buzau care nu stia nici limba si nici meseria dar a gasit un sef de santier care tot il ia dupa el si are rabdare sa-i arate de vreo..5 luni, ce trebuie sa faca, o mai face pe soferul si are mancarea asigurata, plus 60-70 de lire. Asta in situatia in care sunt zidari si alti constructori buni, care lucreaza pe 50 de lire/ziua.
    Eu am lucrat intr-o echipa, la modernizarea instalatiei electrice a unei cladiri si cand sa ne pregateam sa negociem pt urmatorul nivel, contractorul a gasit o duzina de pakistanezi pe care seful lor ii binecuvanta cu 35 de lire/ziua.
    singura optiune e sa ne pastram optimismul si facem tot posibilul sa ajungem macar la un nivel de trai decent.

7. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    Salut Adi vreau sa-ti spun ca imi place sa citesc acest site si imi pare bine ca exista un asemenea loc unde ne putem intalni virtual si comunica.
    Am locuit in Londra am lucrat si eu in constructii am stat si eu in chirie cu alte cinci persoane si de aceea iti inteleg situatia.
    Parerea mea este ca tu trebuie sa ai o conversatie cu tine sa te intrebi de ce locuiesti acolo de ce lucrezi unde lucrezi si care sunt posibilitatile de avansare.Nu stiu cati ani ai banuiesc 28 dar daca ai strans atata rautate impotriva sistemului eu iti recomand sa pleci in Romania sau daca stai muta-te din Londra.Ori accepti orasul asa cum este ori iti pierzi viata judecand orasul si oamenii care traiesc in el.
    Intreaba-te de ce esti aici ce calificari ai si daca exista posibilitate de avansare daca nu identifica rapid ce iti place sa faci care este pasiunea ta du-te si fa un curs de specializare si incearca altundeva.Bafta sa auzim de bine!

8. tranqui

tranqui New Member

Trophy Points:
    0
  9. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc Tranqui !
    Clar trebuie sa ma calific, mai mult respect, mai multi bani.

Faceam o legatura intre Londra si Bucuresti.

Bucuresti, garsoniera 30 k berceni + masina 7 k Dacie noua
    Cu 37 k iti faci o viata modesta, linistita si fara stress.

In Londra cu 37 k poate dai un avans la vreo 30 de ani de mortgage.
    Si cand mori devi proprietar :):):)

Adi

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ok, ce mai cauți în Londra atunci? Sclavia s-a abolit pe la 1800, iar libera circulația ceva mai tîrziu.

Zău că nu înțeleg de ce te plîngi? Din ce-ai spus lucrezi necalificat pe șantier, nu ți se pare normal ca și cîștigurile să fie raportate la asta? Nu-ți convine? Foarte bine, asta e și ideea. Învață altceva, caută ceva mai bine plătit, mergi în altă parte. Văitatul nu ține de foame, nu-ți aduce un venit mai mare și nu te va face mai fericit.

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Adi , ca sa ajunci sa ai 37k in Bucuresti o sa lucrezi tot atata la Londra cat sa ajungi la 370k .

Cu cat ramai din salar dupa ce iti platesti bill-urile in Bucuresti ?
    Cu cat ramai din salar dupa ce iti platesti bill-urile in Londra ?

Daca nu este nici o diferenta sesizabila inseamna ca te aflii in tara gresita .

12. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu neapărat. Eu de exemplu nu m-aș întoarce în România chiar dacă aș cîștiga la fel ca aici.

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu trebuie sa mearga inapoi in Romania , sa mearga in Franta , salariul minim 1500 euro , nu trebuie sa stea in Paris .

14. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Mersi beaucoup monsieur,

Egalite, fraternire, liberte ! si e si aproape, trebuie doar sa trec garla.

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    La o adica faci o pluta si nici nu dai bani pe bilet.

16. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0
    Ceva e neverosimil in toata povestea.
    Din cate imi amintesc ca si cititor de forum,userul adi_28,a urmat o calificare de contabil in UK,lucra la un moment dat ca si contabil,dar esenta nemultumirilor era cam aceeasi.
    Dupa care,lumea l-a sfatuit exact ca si acum,sa-si schimbe profesia,sa urmeze noi traininguri de calificare,sa se faca paznic sau constructor.
    Si el a zis,ok fratilor,iau lopata in mana,binecuvantati sa fiti voi de mi-ati deschis mintea..da-le incolo de studii.
    Asa ca dumnealui spune ca lopateaza acum,si evident ca sursa nemultumirilor nu a secat .Exploatarea capitalista,discriminarea,bla-bla bla
    Ceva imi da cu virgula in toata povestea ,nu stiu de ce am senzatia ca in spatele userului adi_28 nu este o persoana care traieste efectiv in tara asta,de nu vede diferenta colosala intre un sistem corupt in maduva si un pamant in care nu se da la pace cu politistii si nu se plateste actul medical mai mult decat scrie pe chitanta etc etc.
    Daca esti o persoana in carne si oase la 28 de ani,"Adi" si nu 3 colonei burtosi care invata sa posteze pe forumuri dintr-un birou prafuit,nu stiu,ce poate fi facut.Dar pot sa garantez ca vei fi subevaluat,discriminat,nemultumit si in birourile din City,si in piata Matache,in general cam prin cam toate capsunariile,si posibil chiar si in livezile de maslini. -nas-

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mi-ai luat vorba din gura ...

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ce vi se pare atît de neverosimil? Chiar aveți impresia că toți românii cîștigă mii de lire lunar și se adaptează extraordinar de bine oricăror condiții?

19. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Probabil ca nu mufa , dar totusi are 8 ani de UK , parca as avea asteptari mai mari dupa 8 ani aici .

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Poate și-a atins nivelul de incompetență de la bun început. -ras4-

Share This Page