14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Unde e placut sa locuiesti in UK?

Discussion in 'EMIGRARE' started by Adi PC, Aug 26, 2010.

1. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Un topic deschis pentru a face cunoscut lumii (romanilor, dornici de emigrare spre UK, sau de mutare prin UK),puncte pozitive si negative din aria voastra de locuire. Ar fi corect prezentarea si din punct de vedere geografic, climatic, dar si al oamenilor, al facilitatilor, al accesibilitatii la ceea ce e necesar pt acomodare si o viata normala.
    Sper sa aiba succes si sa fie util.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    In UK sunt 2 anotimpuri, nu 4 ca la noi. Unul mai cald si umed, unul mai putin cald si umed -nervos- . Mai prin nord, in Scotia, iernile seamana cu cele de la noi. Pentru cine vrea sa se stabileasca aici si nu are nevoie sa munceasca, recomand puternic country side (zic si eu asa, ca nu cred sa fie cineva). In orice catun din Anglia este mai placut dacat in cea mai buna statiune din Romania.
    Pentru pamanteni ca noi, o solutie ideala (zic eu) ar fi sa ai un job bun in Londra dar sa locuiesti la periferie, undeva in apropierea semicercului sudic al lui M25, mai ales in SV, si sa vii la serviciu cu trenul, nu cu altceva. Evident sunt si alte opinii, dar eu cred ca periferia sudica a Londrei este mult mai putin multiculturalizata (pentru cunoscatori) decat alte zone.

Oamenii sunt la fel de cumsecade peste tot, deci e bine sa nu ai de a face cu ei. Ca sa te acomodezi nu iesiti prea mult din casa, decat daca este neaparata nevoie. Nu incercati sa va faceti prieteni englezi pentru ca ei nu sunt prietenosi decat in scopuri comerciale. Eventual, puteti simula o iesire din pepeni pe un motiv de nimic si, automat, le veti castiga respectul. A! ... si sa nu uit ... chiar daca sunteti microbisti pretindeti ca nu aveti nimic in comun cu fotbalul si, mai ales, nu va faceti publica simpatia pentru un club sau altul. Un alt lucru important este sa nu-ti exteriorizezi impresiile cand vezi un cuplu de acelasi sex in diferite ipostaze. Aici, daca esti etichetat homofob esti un om terminat, mai bine te muti in sudul Italiei sau in Spania. In rest e bine, incercati sa tineti aproape cu alti romani si va fi mai usor.

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    albea wrote:
    Nu ar trebui generalizata aceasta situatie.

Nu pot spune ca noi, cand ne-am mutat aici acum aproape 3 ani, nu am iesit deloc din casa si nu ne-am facut prieteni.

Da, relatiile intre vecini nu seamana deloc cu cele din Romania, unde sunt cazuri in care sunt toti ca o familie; aici vecinii stiu mai putin despre viata celorlalti decat stiu despre viata unor persoane publice.

Relatiile de prietenie poate nu se incheaga atat de usor ca in Romania dar o data realizate sunt durabile si cei care sunt considerati prieteni chiar se pot baza unii pe altii.

Depinde de caracterul fiecaruia cum si ce prieteni isi face.

4. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    .In rest e bine, incercati sa tineti aproape cu alti romani si va fi mai usor .

In 6 ani de zile am gasit o singura familie de romani la care pot sa le spun prieteni .Si asta dupa multe tentative ,cam 7-8 .
    Poate sunt eu pretentios ,dar cand subiectul principal de discutie este ,cat castigi ...ce masina ai....de cand ai venit....cat stai...nu stii un job cu multi bani si fara munca....ce rai si nesimtiti sunt cei din jur...englezii astia nu fac nimicetc ,e foarte greu sa alegi .

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ValiB wrote:
    -plaja- -ras1-
    Cu soarele cred ca vei avea o problema. Acum, ce-i adevarat, vara asta a fost bine, dar in anii precedenti ... hmm ... vara a fost intr-o zi de joi.

P.S. Sa ma scuzi Adi, dar eu vinerea iau leafa si sunt mai bine dispus, si tu vei fi la fel cand vei veni. Probabil am un simt al umorului mai pronuntat in aceste zile plus ca am citit niste bancuri de la Rebe -ras2-

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Aha, nice answers.
    Keep going. Ca o adaugire la descrierea zonei dvs de locuire mai puteti preciza ---->
    De ce va place sau nu va place locatia (zona, regiunea)unde locuiti acum in UK?

7. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    "Din experienta voastra, care ar fi zona cu cea mai blanda clima (cu cel mai mult soare)? Presupun ca zonele sudice in-land. Presupun bine? Din ce am vazut eu pe prognozele meteo, vara jumate din zile ploua, jumate este soare. Corect?"
    -salut-
    Eu locuiesc intr-un oras in Sudul UK-ului, ca sa fiu mai presicsa in Eastbourne, denumit si "Sala de asteptare a lui Dumnezeu"= "God`s waiting room". E denumit astfel din mai multe puncte de vedere ,unul ar fi pentru ca are cele mai multe zile cu soare si cea mai calda vreme din intreaga Anglie, doi pentru ca e un oras curat, intretinut, are vedere la mare dar si cu cei mai multi oameni de varsta a 3a ...ceea ce intr-un fel e bine ca sunt multe job-uri in domeniul CARE, Nursing, NHS si de asemeni turism insa daca orasul acesta nu te atreage destul ai oricand optiunea Brighton. -asa-asa-
    Brighton e la 1 ora de Eastbourne si este denumit si "Londra la mare" deoarece ca si Eastbourne se afla pe coasta UK-ului ,este la fl de bizy ca si Londra poate aceasi vibe ca si Londra e un oras plin de viata pt ca sunt numai "tinerei" si studenti cu o multime de varientati in Job-uri...ca si Londra.
    Oricum sunt doar cateva descrieri sccurte dar ca sa-ti faci o idee ar fi mai bine sa le vizitezi sau sa citesti mai multe prin giduri sau online.
    Multa bafta in a decide.... -hipno-

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ValiB wrote:
    Mi se pare cam scump. Asta e o chirie de zona 4-5 in estul Londrei, pe traseu de metrou. Sudul si sud-estul angliei sunt cele mei scumpe.

9. skiuri

skiuri New Member

Trophy Points:
    0
    ce spuneti de scotia ? am citit ca iarna e ca in romania deci ok daca mai e si zapada atunci e si frumos . am citit ca sunt si statiuni de schi , .
    dar vara cum este ?

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    skiuri wrote:
    ce spuneti de scotia ? am citit ca iarna e ca in romania deci ok daca mai e si zapada atunci e si frumos . am citit ca sunt si statiuni de schi , .
    dar vara cum este ?
    Daca ai de munca, Scotia este perfect OK. Este mai aproape de Norvegia si Islanda, beneficiaza de aceeasi infrastructura ca si restul UK si, cateodata, daca esti mai in nord, poti vedea aurora boreala. Sa inveti limba, nu cred ca ar fi o problema. Au invatat alti si limba japoneza. Mai greu este pentru noi, restul, care mai sunam pe la diverse call-centre si credem ca am apelat, din eroare, un numar international.

By the way, iertata fie-mi ignoranta: de ce ar vrea cineva sa emigreze in Scotia?

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Coata de Sud este cea mai "calduroasa". E normal sa vezi palmieri si alti arbori mediteranieni prin parcuri sau curtile oamenilor. Spre exemplu orasul unde stau este orasul cu cele mai putine precipitatii din Anglia - Hastings - dar pe alta parte este orasul cu cei mai multi dependenti de stupefiante pe capul de locuitor. Chiriile sunt cele mai ieftine de pe coasta - 2 bed flat in jur la 450 lire pe luna... nasolia in Hastings e ca munca se gaseste foarte greu. Va dau un exemplu: Se deschide un ASDA zilele viitoare si pentru 120 de joburi au avut in jur la 2000 de aplicatii. Asta spune multe...
    Odata ce te obisnuiesti cu o anumita zona, oras sau sat, e normal sa crezi ca e cel mai bun loc de trait. Frica de necunoscut... groaza mutarii, nebuneala creata in jurul cautarii unei noi locuinte sunt factori care ne fac sa indragim(acceptam) locurile in care ne ducem viata de zi cu zi.
    Iar daca ti-ai mai cumparat o casa... nici nu se mai poate vorbi de o alta mutare.
    In exemplul meu cel mai frumos loc unde am trait si m-as muta oricand e Insula Tenerife - Costa de Silencio... Dar asta a fost intr-o alta viata... cu multi ani in urma... Ciorile erau verzi... copacii erau palmieri... Marea era ocean...

12. skiuri

skiuri New Member

Trophy Points:
    0
    Am vrea sa emigram in Scotia din 3 motive mai importante:

1) nu vrem platitudinea din restul Angliei; vrem munte si vrem sa schiem cand suntem liberi. Nu vrem sa muncim sa ne spetim ca sa facem muuuulti bani, ci vrem ca cu ceea ce vom castiga sa traim decent si iarna sa putem sa schiem pentru ca ne place la toata familia.

2) nu vrem aglomeratia aceea cosmopolita cu indieni, arabi, chinezi etc... Vrem ceva mai multa liniste. Venim dupa vre-o 2 ani foarte agitati in viata noastra si am vrea sa ne asezam, sa ne lingem ranile si sa ne ocupam de cei 2 copii (de 9 si 6 ani) cu care venim.

3) am inteles ca populatia este imbatranita si veneticii sunt mai bineveniti

Ma ingrijoreaza putin oferta mai scazuta de locuri de munca, mai ales ca eu sunt om de transporturi si marile depozite de logistica sunt in zonele aglomerate, dar Dumnezeu ne va calauzi acolo unde trebuie, stiu sigur!!!

13. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    skiuri wrote:

1) nu vrem platitudinea din restul Angliei; vrem munte si vrem sa schiem cand suntem liberi. Nu vrem sa muncim sa ne spetim ca sa facem muuuulti bani, ci vrem ca cu ceea ce vom castiga sa traim decent si iarna sa putem sa schiem pentru ca ne place la toata familia.

2) nu vrem aglomeratia aceea cosmopolita cu indieni, arabi, chinezi etc... Vrem ceva mai multa liniste. Venim dupa vre-o 2 ani foarte agitati in viata noastra si am vrea sa ne asezam, sa ne lingem ranile si sa ne ocupam de cei 2 copii (de 9 si 6 ani) cu care venim.

Ma ingrijoreaza putin oferta mai scazuta de locuri de munca, mai ales ca eu sunt om de transporturi si marile depozite de logistica sunt in zonele aglomerate, dar Dumnezeu ne va calauzi acolo unde trebuie, stiu sigur!!!

Scuza-ma ca intervin iar. In Scotia sunt ceva munti... dar nu aia care ii stii de acasa... Seretitudine si solitudine gaseti intradevar pe meleagurile scotiene. Mai bine cauti muntii din Tara Galilor - Snowdonia... dar si acolo e greu cu joburile. Despre ski? Scotienii au un fel de statiune pentru sporturile de iarna... dar nu ai loc sa arunci un ac cand este sezon(2-3 saptamani pe an), e mai aglomerat decat Mall-ul din Londra. Daca vrei sa mergi la ski, Franta ramane cea mai apropiata si mai adecvata destinatie.

14. skiuri

skiuri New Member

Trophy Points:
    0
    Am vazut ca muntii sunt niste galme dar e mai bine decat plat complet. Fac o micuta paranteza si imi aduc aminte cu durere de muntii pe care ii las in tara si in general relieful din Romania care este atat frumos cat si practic din punct de vedere economic. Avem de toate: munti, dealuri, campie, mare, delta... Mi se rupe inima cand vad cum e jefuita tarisoara asta.

Asadar sa revenim. Spuneam ca vrem munti si ii vrem la indemana, adica sa putem sa mergem in week end-uri pe ei. Franta din punct de vedere al schiului este o tara super, dar nu poti merge in fiecare week end poate cel mult in concediu. In plus ne place frigul, zapada si ar fi mers bine si altitudine dar ne multumim si cu 1000-1300 metri.

Sa speram ca ne putem face si un rost pe acolo!!!

15. i_bogdan82

i_bogdan82 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    De Liverpool ce parere aveti? Este cineva care sta prin zona aceea? Il recomandati?
    Mersi mult.

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    i_bogdan82 wrote:
    Salut.
    De Liverpool ce parere aveti? Este cineva care sta prin zona aceea? Il recomandati?
    Mersi mult.

N-am fost pe acolo, dar nici de bine nu am auzit multe.
    Totusi cred ca e vorba si de cartierul unde stai.

17. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    albea wrote:
    ValiB wrote:
    o casa cu doua dormitoare si o gradina super faina, cu helesteu ... £850/luna).

Mi se pare cam scump. Asta e o chirie de zona 4-5 in estul Londrei, pe traseu de metrou. Sudul si sud-estul angliei sunt cele mei scumpe.

S, SW ii cel mai scump in Londra; Wimbledon, Richmond, Kingston...etc.

£850, Casa, 2 Dormitoare + Gradina + Helesteu , + Probabil pesti...ii ok-eish; POate sa ia si cu 4 Dormitoare dar poate fara Helesteu si el cum are aspiratii Pescaresti se merita.

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    virusss wrote:

S, SW ii cel mai scump in Londra; Wimbledon, Richmond, Kingston...etc.
    Serios? Mai scump ca Chelsea, Kensington, Noting Hill sau Victoria?

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    skiuri wrote:

Voi sunteti chititi pe Scotia din start. Ar fi bine sa stii ca nici unul din cele 3 motive enumerate nu justifica Scotia. Poate ar fi bine sa va mai informati. Constat ca si sfaturile altora sunt inutile, dar probabil ca stiti voi ce stiti. Insa, va rog cu cea mai mare caldura sa aveti grija de copii ca sunt responsabilitatea voastra, nu a lui Dumnezeu. Sa nu uitati niciodata ca dragostea voastra nu le va tine de foame.

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page