15.2 C
London
Friday, July 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un sfat pt. scoli bune in Bradford?

Discussion in 'FAMILIE' started by emili, Aug 17, 2008.

1. emili

emili New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara la toata lumea.

Suntem o familie cu 2 fetite, cea mare de 6 ani jum, cea mica 4 jum.
    Intentionam ca din 28 sept sa fim in Bradford, si inainte de a gasi o locuinta, am vrea sa cerem ceva sfaturi cu privire la scolile mai bune din oras.
    Ptr ca vrem sa decidem zona de cautat casa in functie de scoala, nu invers.

Va multumesc mult, si va raman datoare!
    -takecare- akecare-

2. karina27f

karina27f New Member

Trophy Points:
    0
    In Bradford sunt cateva grammar Schools foarte bune( stiu pentru ca eu am un baietel de 11 ani care este in Romania, iar anul trecut intentionam sa il inscriu aici la scoala, dar am decis ca este mai bine pentru el sa ramana in Romania cu familia mea, avand in vedere ca este ft bun la invatatura , iar engleza lui nu este chiar stralucita, iar deslipindu-l din mediul lui din tara ,ar conduce la slabirea rezultatelor)
    Cea mai buna scoala care este defapt Privat este Bradford Grammar School http://www.bgs.bradford.sch.uk/
    Costa cam mult dar....merita....poti vizita situl lor pt mai multe info.
    Apoi este Salt grammar School
    http://www.saltgrammar.org.uk/map.html
    (este guv school, foarte buna)
    Acum spui ca fetita ta are 6 anisori, asta inseamna ca va merge la primary school, iar dupa 11 ani va opta pentru Grammar School

Sunt destul de multe primary foarte bune.Trebuie sa stii ca aici locul in scoala ti se acorda in functie de area unde locuiesti.De exemplu dca tu locuiesti in zona 5 si vrei sa optezi pentru o scoala di zona 1, vei fii undeva la capatul listei lor de prioritati, deoarece ei se bazeaza pe urmatoarele criterii:
    -zona unde locuiesti, scoala sa fie in zona ta
    -daca fratele/soara este la aceeasi scoala

Oricum nu este imposibil, sa obtii un loc in intr-o scoala care nu este in zona ta, doar ca trebuie sa ai niste argumente bune.

http://www.lister.bradford.sch.uk/
    http://www.greenlane.bradford.sch.uk/
    http://www.upmystreet.com/local/schools ... ml?lea=380
    Sper ca siturile sa iti fie de folos.
    -santa- anta-

3. emili

emili New Member

Trophy Points:
    0
    wow, karina, multumesc mult ptr raspunsul tau,
    ma apuc de cercetat.

Dupa ce ne vom afla la capatul celalalt al cautarii, si ne vom fi linistit, o sa revin cu experienta, sa mai fie de ajutor si altora.

-kiss- iss-

4. emili

emili New Member

Trophy Points:
    0
    si uite ca ma aflu de partea cealalta a cautarii, si dupa cum am promis, sa va zic cum am ales scoala:
    am facut mai intai o lista cu scolile de pe situl Ofsted considerate "good" si "outstanding" din Bradford (o lista destul de lunga)
    Apoi confruntand-o cu ofertele de case de inchiriat pe care le aveam, am ales sa ne orientam si facem acorduri preliminare cu proprietarul unei case pe care am vazut pe google maps ca era cel mai aproape de una din scolile de pe lista (mai aveam inca un punct de reper care trebuia sa se incadreze in schema de proximitate, o biserica cu care ma mandresc sa ii dau numele, Abundant Life Church, ceva ce ne-a umplut viata cum ...n-am cuvinte sa descriu, trebuie probat ptr a intelege...;)

Sa revin: in final am ales casa si scoala care erau efectiv una vis-a-vis de cealalta.
    Cand am ajuns insa in Bradford, au avut loc in scoala numai ptr fetita mare, in Year 2. Ptr cea mica nu aveau locuri in Recepetion, asa ca am pus-o pe waiting list (era a 8-a), si vreo 2 sapt am dus-o la alta scoala din apropiere, asteptand rezultatul la apelul facut la Education Bradford (un fel de Inspectorat).
    Cum ca raspunsul la apel nu mai venea (de fapt trebuia intai sa primim invitatie la hearing-audienta), am sunat la un mom. dat la scoala de vis-a-vis sa intreb din nou daca nu cumva li s-a eliberat vreun loc in Reception, si ...suprise! Li s-a eliberat un loc (am avut prioritate probabil ptr ca o avea pe sora-sa in scoala)! Am renuntat asadar la appeal la Education.
    A trebuit sa cumpar din nou alta uniforma, dar... asta e, important e ca acum sunt amandoua la un loc, peste strada.
    E destul de plin de pakistanezi si bangla (preponderenta de cca. 80%), dar ... e bine, scoala e considerata Good de Ofsted, iar copii sunt dragutei, practic niste englezei mititei, doar ca au culoarea mai inchisa. -badteeths- adteeths-
    (au fost si ceva episoade de rasism din partea lor, lavinia mi-a zis ca un grup de colege n-au vrut sa se joace cu ea, i-au zis "go away", dar... ce sa facem, erau de asteptat si chestii din astea, mergem inainte, incercand sa cultivam in ele oricum respect si apreciere ptr oricine, ptr ca toti suntem valorosi, doar ca unii nu isi dau seama...)
    Acestea fiind zise, inchei, sperand ca informatiile sa fie utile si altora.

5. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Bravo emili si succes in noul an scolar pentru scolarite.Vezi ca daca se mai repeta scene de genul "go away", vorbesti cu Miss... daca se repeta si fetele sunt puse in minoritate sau li se creeaza astfel de scene se considera startul la bullying si exista legislatie severa in cadrul scolilor si in invatamant.
    -dance- ance-

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pt locul obtinut si pt cea mai mica,cateodata poate fi chiar dificil,eu am tot doi,si pe baiat mi l-au primit la aceiasi scoala cu fetita pe acelasi considerent (sibiling in scoala),chiar daca intre timp ne mutasem din zona aferenta scolii.
    Dupa cum a zis si alicestela,nu lasa sa se mai repete istoria cu rasismul,fara sa raportezi,astia iau masuri repede aici,mai ales ca acum au varsta mica si au cu cine sa se inteleaga.
    Cat despre faptul ca sunt asa multi pakistanezi,pot doar sa-ti spun ca poate fi inspre bine,eu lucrez in nursing home,tot ce vine sa ne viziteze ca si doctori,sunt 80% paki/indieni,sau mai stiu eu ce.
    Ideea e ca au dorinta de a invata,ceea ce poate naste competitie.
    Din pacate pt noi .ca si romani,vrem nu vrem,ne este imposibil sa nu-i asociem in subconstient ,cu o patura sociala mult mai de jos din RO.

Share This Page