15.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un sfat pt locuinta

Discussion in 'LONDON' started by albea, Feb 21, 2008.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sunt foarte aproape de plecare la Londra. In prima faza am cazarea asigurata de companie intr-o casa inchiriata de companie. De fapt cazarea este asigurata permanent, dar acolo voi locui impreuna cu 4-5 colegi si este posibil ca nu toti sa fie romani. Pe mine ma intereseaza sa gasesc o locuinta unde sa-mi pot aduce si familia, adica un apartament sau casa cu macar 2 dormitoare. Am inteles ce am de facut in sensul de a cauta (cum si unde), dar m-ar interesa cam la ce nivel sunt chiriile, ce cartiere sunt mai ieftine si, eventual, daca parcarea masinii este gratuita sau cu plata in zona respectiva.

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Draga albea,

Londra este f mare. Intai trebuie sa vezi unde o sa lucrezi in Londra, si apoi poti vedea de cazare. Degeaba iti zic eu acum tie un anumit loc in Londra unde este mai convanabil, daca tu vei lucra in partea cealalta de Londra. Vii aici, vezi cum stau lucrurile ... vorba aia ... "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ".
    Vii cu o firma de plasament si o sa lucrezi ca si career? Ca ei obisnuiesc ca sa asigure cazare la inceput si sa mai stai si cu alti "colegi" in camera. Daca vii asa, trebuie sa pui niste banuti la inceput deoparte, si deabea dupa apoi sa iti cauti chirie. Sa fie si ieftin, si bun, si cat de cat in zona unde o sa lucrezi tu.
    Oricum, daca vii ca si career, este fff prematur sa te gandesti de pe acum la locul de cazare, pentru ca firma cu care vii te plaseaza dupa 2-3 saptamani unde au contracte (de ex. Manchester, Liverpool, etc) deci nu este nimic sigur.
    Depinzand de bugetul tau, vei casi aici si apartamente, si case, si tot ce vrei tu cu cate dormitoare vrei. Insa daca nu stii in ce parte a Londrei vei lucra si mai ales nu stii ce buget vei avea, este prematur sa iei o decizie.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Voi lucra chiar in Londra, sofer taxi (de fapt privat hire vehicle) asa ca locul de munca e situat pe tot teritoriul Londrei, sau, ma rog, pe strazile Londrei. Asa ca zona din care pot alege este foarte vasta. Nu ma intereseaza cat de aproape sau departe este de metro, bus, station, etc. Cel mai important criteriu este cel financiar.

4. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca ai putea gasi informatiile pe o sumedenie de subiecte deja existente.
    Dar ca si idee, nordul si estul Londrei sunt mai ieftine in ceea ce priveste chiriile, pt un 2 bedroom flat sa te astepti la aprox 700-900 lire, excluzand cheltuielile de intretinere.

Parcarea...dupa cum nimeresti casa. Eu una la vechea casa aveam loc in fatza casei, dar unde stau acum e casa chiar la strada si fara loc de parcare in fatza asa ca parchez (ma rog, sotul) pe o straduta in imediata vecinatate. Gratuit, pe principiul primul venit, primul servit.

Share This Page