0.3 C
London
Monday, November 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un sfat - cum aplic pentru beneficii

Discussion in 'SEZATOARE' started by the_wolfitza, Jun 3, 2013.

1. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea sa trimit actele pentru blue card. Am yellow card , am mai mult de un an lucrat, cursul terminat, toate actele in regula. Am email de la UKBA cum ca nu am nevoie de Blue card dar pot aplica daca vreau. Ideea e ca sunt insarcinata,in curand vine bebele, in septembrie trebuie sa mergem acasa si am nevoie de buletin pentru ai face actele bebelusului. Se poate aplica pentru child benefit si altele beneficii cu buletinul? Asa as putea sa trimit pasaportul la Home office si as putea pastra buletinul pentru beneficii si pentru actele bebelusului. Ce ma sfatuiti sa fac?

2. ciobanuldinoras

ciobanuldinoras New Member

Trophy Points:
    0
    este trist sa vad ca englezii au dreptate catalogandu-ne pe noi milogi. Toate lumea vrea sa traiasca si sa suga de la altii.

RUSINOS!!!

3. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Ms pentru replay dar eu am nevoie de un sfat nu de critici. Si sa stai tu linistit ca am platit taxe cu varf si indesat asa ca tineti parerea pentru tine.
    Ms frumos!

4. iQi

iQi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut "the_wolfitza" cel mai bine uitate pe link-ul asta, nu stiu unde stai dar te pot ajuta cei de aici ...citizens advice bureau london ... http://maps.google.co.uk/maps?gs_rn=15& ... d=0CEAQtQM

cheers,
    iQi

5. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    nu, nu poti cu CI, trebuie pasaport, si la CB trimiti si certificatul copilului in original.

6. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt raspunsuri. Numai bine!

7. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Imi pare rau ca ai fost catalogat milog sau ma rog, ca simti ca cineva are dreptate cand te catalogheaza asa.
    Sper ca e doar o situatie temporara. Oricum, n-ar trebui sa pui la suflet, o sa fie bine.

8. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Unii poate nu stiu ca atunci cand esti insarcinata ti se reduce venitul la jumatate . Asa ca daca ai dreptul la anumite beneficii nu vad care e problema dat fiind ca ai lucrat si ai platit taxe. Dar din pacate asta este ...unii se grabesc sa judece...pacat!

9. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    sunt multi romani care stau pe beneficii si noi platim taxe. Mie mi-ar fi jena sa ma duc la council sau la jobcentre sa ma milogesc pe acolo.
    Child benefit sa zicem ca ar fi ok, dar de ce trebuie sa platesc eu si altii care platim taxe faptul ca o femeie sta acasa cu copilul? Unii spun ca ei sunt viitorul societatii in care traim??? de unde.. poate sa ajunga in violator.. de ce sa invesc eu in altii?

Este problema ta ca om sa faci un planning familial sa vezi daca-ti poti permite sa ai cun copil.
    Sper ca guvernul britanic sa schimbe ineptia asta. Sunt de acord sa vi in Anglia, sa muncesti sa platesti taxe timp de 5 ani si dupa ce devi british sa te califici pentru beneficii dar doar pentru situatii inopinante(daca ramai fara job).

Multumesc pentru aprecieri avocate DAN!

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dar cine te pune fată să plătești taxe?

11. macovei75

macovei75 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mai criticati o femeie insarcinata, are tot dreptul sa ceara beneficii, criticati pe cei care sunt apti de munca si stau pe social.

12. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    @DAN

habar nu am ce vrei sa intrebi.

@macovei75
    Vreau sa-ti amintesc ca sarcina este o chestiune FIZIOLOGICA NU PATOLOGICA!!! O FEMEIE GRAVIDA NU ESTE BOLNAVA!!! POATE MUNCII LEJER!

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    poti face invers! trimiti CI la Home office cand aplici pentru blue, si iti pastrezi pasaportul.
    bafta multa si sarcina usoara.

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vreau sa inteleg de ce esti suparat pe o femeie care vrea alocatie pentru copil in conditiile in care nu ea iti cere sa platesti taxe.
    Daca esti suparat ca ti se cer taxe pentru diverse lucruri, ia un carton mare, scrie ceva pe el si plimba-te prin fata parlamentului.
    Zic si eu, dar poate n-am dreptate.

15. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    bunica mea a fost invataroare la sat si s-a nascut in 1913 a sucombat in 2006(92 de ani). A nascut 4 copii, acasa, sanatosi tun, fara epidurale, fara pastile, fara ginecolog. Toti cei 4 copii ai ei traiesc si azi si sunt sanatosi. Acum femeile s-au smecherit, vor epidurale si cezariene. Vor sterilizatoare de biberoane. Ne jucam noi de-a Dzeu. Doamne, unde esti Nea Iancule?????(Caragiale)

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Un stra-stra-stra-stra.....-stramos de-al tau vana animale sa traiasca. Tu ai Internet. Cat tupeu!

17. ciobanuldinoras

Trophy Points:
    0
    Alocatia pentru copii e ceva relativ normal. Se da si in Romania. Dane, tu sti ce fac nenoricitii astia aici??? Divorteaza, ei locuiesc tot impreuna,
    iar lepra(femeia) se declara mama singura ca sa ia beneficii... asta afecteaza GRAV imaginea romaniei si a celor care sunt cinstiti!!!! NU INTELEGI?
    Din Cluj se vad lucrurile altfel, crede-ma. Altii se incriu la scoli ca sa ia diverse granturi...

18. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Si te doare mana sa intri pe link-ul asta?:
    https://www.gov.uk/report-benefit-fraud

Cum se vad lucrurile din Cluj, ia explica.
    Ai fost politist cumva si ai frustrari de pe vremea aia? De unde si pana unde stii tu ca in cazul de fata se intampla asa?

Si daca se inscriu la scoli e rau? Pentru cine?
    De aia ai insistat sa fii primit inapoi pe forum? Ca sa ne explici tu cum se vede lumea de la Cluj?

19. macovei75

macovei75 New Member

Trophy Points:
    0
    Domnule nu toate femeiele sunt la fel, pentru unele este f usor pentru altele foarte greu iar atit timp cit are dreptul la concediu de crestere a copilului de ce sa nu o faca ? Cresa aici este aproximativ 800-1300 lire lunar iar pt un puscarias se aloca 32 000 lire anual.

20. Anonymous

Anonymous Guest

Eu sugerez banarea ciobanilor pe forumul asta!

Share This Page