17.8 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un restaurant

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ramo10_10, Jul 30, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ramo10_10

ramo10_10 New Member

Trophy Points:
    0
    *** CENZURAT ***

Te rog sa vizitezi Regulamentul acestui forum: http://www.romani-online.co.uk/forum/reguli-utilizare

Noul username este: ramo10_10

2. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Re: website

Mă văd nevoit să mă repet, întrucât e al doilea topic deschis în care afișați doar un link:

Ar fi fost frumos să fi venit cu o prezentare, cu siguranță ar fi avut mai multă priză și ar fi trezit mai mult interes.

Așa, doar un link trântit pe un topic, nu spune mare lucru. Un nick italian izbește un link cu un restaurant românesc pe un domeniu britanic.

Succes și mulți clienți, dacă restaurantul e nou! Dar nu așa se face o reclamă adecvată.

Așa <strong>click AICI</strong> a fost mult mai bine.

3. ramo10_10

ramo10_10 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: website;www.larobertorestaurant.co.uk

Daca ai cauta cu atentie ai gasi si o prezentare dar insuficienta ta te face sa te simti stanjenit din cate observ. Cat despre nume...... Roberto este numele meu. Daca m-as fi numit Iubitul Londrei,l-as fi numit (La Iubitul londrei Restaurant). I-mi cer scuze ca parintii mei au ales un nume (italian). Eu unul sunt un adevarat roman si ma simt ca atare, iar daca ai alte ideii privitoare la modul in care i-mi fac reclama astept sfaturile tale. Multumesc!!!!

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari Roberto, arata yummi tot. Cind o sa mi se faca dor de-o mincarica romanesca, la tine la restaurant ma opresc. Vad ca e curat, meniul super, asa ca mult succes!

5. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0

Domnu' adevarat roman...mai intai..ar trebui sa stiti ca nu e frumos sa faceti reclama fara sa platiti...v-ati consultat cu detinatorii forumului si v-au permis acestia sa va promovati aici?
    Faceti un exercitiu de empatie si vedeti daca dvs. v-ar place daca cineva ar face ceea ce faceti dvs. acum....trist...pe langa asta veniti si cu un ton nu tocmai prietenos si vorbiti la adresa unui utilizator fidel al forumului. Poate ca ar fi fost suficient sa apas butonul "Report to moderator" dar simteam nevoia sa spun asta...si oricum ma abtin sa spun mai multe despre metodele dvs nu tocmai ortodoxe de a incerca sa va promovati afacerea -nu-nu-

6. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0

Salut Roberto , bafta multa cu restaurantul , daca ajung in manchester sigur dau o fuga :)!
    PS: Ti-am trimis un mesaj privat

7. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

Nu stiu cum sa dau repliCA CA sa nu ma intelegi gresit si "insuficient". Mai bine nu o dau. Tu ai inteles ca eu am ceva impotriva ta, cand eu de fapt iti atrageam atentia ca poti face o promovare mai buna restaurantului tau.

O sa imi permit un sfat, totusi. Nu miza pe curiozitate ca fiind factorul decisiv in a atrage clienti (daca la asta te-ai gandit cand ai postat doar linkul, fara alte explicatii; desi ma indoiesc). Suntem in 2011 si de obicei lumea e grabita. Si pretentioasa. Vrea detalii, nu mai intra oriunde vede o tabla unde scrie "Aici e restaurant". Asta a-propos de suficienta/insuficienta. Doar iti spuneam cum se vede "din afara".

Un al doilea sfat: "imi" se scrie legat. Asta asa, doar sa nu se interpreteze ca toti romanii "adevarati" scriu "i-mi".

Succese nebanuite.

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Deanna,

Ti-ai lasa tu fast food-ul tau de izbeliste, la Londra sa bati atata cale pana in Manchester pentru o mancarica romaneasca, in loc s-o gatesti singurica... din pasiunea ta pentru gatit?... -wow- glumesc Diana -ma-iubesc- poate mergem impreuna "La Romerto" intr-o zi cu soare... -hipno-

Mai Anghelus si iubitulondrei... rai mai sunteti... cu clienti ca voi da omu' faliment -ceeee?-

Roberto, bun venit pe forum... -hipno-

Ideea restaurantului e salutara, chit ca-i inca recesiune, iar romanul nostru tinde sa-si dramuiasca "every single penny" inca si sa gateasca acasa... singura sansa e reclama "care-i sufletul comertului". Restaurant romanesc, cu reclama in stil romanesc... -nu-nu- -plasture- -nu-ma-uit- asa reclama... asa clienti...

Dar da, ai ales BINE acest loc sa-ti faci reclama, in locul tau as lua legatura cu Admin sa-mi pun un banner publicitar care sa apara pe fiecare topic... si sunt convinsa ca in timp... reclama ta pe RomaniOnline va merita "every single penny" !!

Vorba aia, pe tine te-a costat atatia bani restaurantul ala... da' tu stii ca si intretinerea acestui site costa o groaza de bani? Si vai saracul Admin (zicea p-aci pe undeva) era sa-l alunge nevasta de-acasa... pentru cati bani (din bugetul familiei lui) baga acilea, pentru intretinerea site-ului asta... -nu-ma-uit-

Ce zici, iei legatura cu Admin, ca un adevarat roman ce esti, da' unul cinstit si care se respecta... ca un adevarat businessman -da-da-

Mult succes si MULTI clienti !! -hipno-

9. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0

ELLAWS, daca ar fi toti asa de rai ca mine, zic eu ca ar fi bine. :)

Observasem ca ii sarise omului mustarul aiurea si ma gandeam ca are mai multa nevoie de el in restaurant decat sa-l imprastie gratis aici. :p

10. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0

Breh, pai ori e recesiune si n-are romanu' bani de cheltuit la Roberto (deci Roberto n-are bani de reclama), ori vinde sarmalute de rupe si-atunci musai sa treaca si aici pe la casierie? -ras2-

Ella draga, mergem cind vrei tu sa halim la nenea asta, numa sa nu-i zici ca nu s-a intilnit cu owneru' spatiului, de la a 3-a generatie incoace, ca poate pica omu' in depresie, ca mine! :)

Iubitulondrei n-are intentii rele, in schimb Anghelush cred ca-i prea scrupulos:)

11. Dan.UK

Dan.UK New Member

Trophy Points:
    0

1. Pai cine te pune sa te repeti? Sau e doar ca sa ai postari? Ti-ai propus sa ajungi la un anumit numar?
    2. Linkul e spre un site (bine facut, bravo Roberto) deci ce prezentare sa mai faca omul? Sa repete ce scrie in site? Sau in graba de-a avea postari nici nu ti-ai seama ca e un link spre un site???
    3. Nick-ul e numele restaurantului deci putea sa fie si pe luna ca nu putea omul sa-si faca alt nick. La restaurantul La Roberto tu ti-ai fi pus nick Gigel?
    4. Ce sti tu despre reclame (adecvate!)? Ca daca esti profesionist in ale reclamei (mai ales adecvate!) poate n-ar strica sa-ti faci si tu o reclama (adecvata!) si poate ca omul ar fi apelat la tine pentru reclema (adecvata, desigur).

Din cate am vazut din postarile tale iti place sa-ti dai cu parerea despre oricine si despre orice chiar daca habar nu ai despre ce e vorba si mai si recunosti asta cateodata!
    Daca tot traiesti in Londra (sau nu?) poate renunti la mentalitatea de roman care le stie pe toate, fara sa se priceapa la nimic, dar care se simte obligat sa invete pe toata lumea.
    Si oricum, pana la urma e o chestie de bun simt.

@angel93
    mie mi-au placut cele mai multe dintre comentariile tale anterioare, dar de data asta nu numai ca n-ai dreptate dar si gresesti. Atentie, daca vei dori vreodata sa pleci din ro. sa sti ca in strainatate nu vei fi apreciat daca iti dai cu parerea in probleme in care esti ignorant.

Dar cel mai important: bravo Roberto si felicitari.
    Ceilalti ar fi mai bine sa ia exemplu de la tine care ai avut curajul sa muncesti si sa faci ceva concret in loc sa-ti dai cu parerea de pe margine.
    Vei reusi cu siguranta!

12. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0

Si uite cum cineva spune o parere la adresa mea care nu isi avea rostul. Deci doamna Deanna..eu am sa incerc sa va dau un raspuns cu cat mai bun simt si diplomatie. Eu am spus doar ce e corect..dvs. ati mai avut si alte ...neintelegeri cu mine si am incercat sa va evit de atunci..acum reveniti la ideea de baza. Nu va inteleg pozitia si nici intentia...dar poate o sa vorbim pe privat in termeni cat mai civilizati si diplomati posibil pt a evita viitoarele altercatii...asta ca sa ma lamuresc ce aveti cu mine..pt ca inca nu am aflat. Si nu imi cer scuze pt ton...

@Dan.uk nu eram interesat sa va aflu parerea in legatura cu mine chiar deloc, dar e parere dvs si o respect, sunt ignorant ..da poate...lucrez mult ca sa indrept asta...am spus doar ce e corect din punctul meu de vedere...

13. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0

Anghelus, iar calci in strachini inainte de a te informa. Am spus ca esti scrupulos. Sa mergem la DEX: SCRÚPUL, scrupule, s. n. - Sentiment foarte dezvoltat al cinstei, al moralei, al corectitudinii, al datoriei, manifestat în acțiunile, în munca, în realizările cuiva.

Asa ca inainte de a sari ca arsi ca e cineva rau cu voi, mai puneti mina pe o carte(un as de pica, o dama, faceti un careu, ceva -ras2-

14. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0

Mie nu mi se pare ca e spus tocmai cu intentii bune ..dar binee am calcat in strachini poate...ma retrag pentru linistea mea -nu-zic-

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Dan_UK

Ai mai fost atentionat de un moderator, in trecut, ca aici pe forum SE ATACA IDEI si NU ALTI MEMBRII AI FORUMULUI. Ar fi bine sa-ti revizuiesti atitudinea si mentalitatea de roman frustrat sau sa te abtii sa mai postezi daca nu ai argumente si nimic concret a spune...

Nu era vorba ca userul Roberto n-a facut o treaba buna cu restaurantul lui... n-a zis nimeni asta! -nuuu- Era vorba ca prin postarea lui a incarcat regulamentul acestui forum. Se acorda si circumstante atenuante... fiind nou venit.

Atat eu, cat si Angel93, cat si iubitulondrei am incercat sa-i atragem atentia asupra acestui aspect.
    In rest doar cuvinte de lauda pentru Roberto !! -bravo-

Cat despre tine Dan_UK si atitudinea ta... ori o slefuiesti nitel... ori te abtii in a mai jigni alti useri sau a face comentarii tendentioase si aberante!

-multumesc- -cu-bine-

16. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0

Pe mine nu ma deranjeaza stilul lui "iubitulLondrei".... e putin ironic si la obiect. Asa e omul...
    Daca am scrie toti ca niste roboti fara urma de ironie, fara umor, fara a incerca sa dam o intonatie unor litere scrise negrupe alb ar fi dezastru.
    Avand in vedere ca La Roberto a postat simplu dand un copy/paste, nimeni nu avea de unde sti ca Roberto e numele lui s.a.m.d.
    Primul meu gand a fost acelasi...restaurant romanesc cu nume italian.... bine ca nu m-am apucat eu de comentat ca si asa m-au facut multi nesimtit si mai stiu eu cum pentru ca nu ma pot abtine sa nu comentez...altfel decat banal ....

Vad ca pe multi supara un anumit ton sau stil...cu toate ca eu ma uit ca un prost si nu inteleg unde e greseala....comentariul a fost cu bun simt si motivat......oameni buni daca nu exista polemica si putin piper pe un forum, eu imi gasesc altceva de facut decat sa-mi spun o parere pentru ca mai apoi sa fiu huiduit

17. mihai.dumitriu

mihai.dumitriu New Member

Trophy Points:
    0
    In general, noi romanii, nu incapem nicaieri unul de altul.. -trist-
    Si unde-s romani e si cearta, scandal, asa e si va fi si in viitor.

18. Dan.UK

Dan.UK New Member

Trophy Points:
    0
    1. Eu nu stiu nimic de nici o atentionare din partea vreunui moderator vreodata! Dar e adevarat ca sunt atentionat frecvent de menbrii unei bisericute de pe forum imediat ce contrazic pe unul din membri acesteia. Forumul e un spatiu deschis unde oricine are dreptul sa vina sa-si spuna opinia.
    2. Postarea mea are puncte, ca si cea de fata, tocmai pentru ca am argumentat fiecare afirmatie a iubitului cu afirmatii cat se poate de concrete. Fiecare punct ataca o idee si nu persoana iubitului.
    3. In postul iubitului n-a fost deloc vorba de regulament, deci daca faci confuzii (intentionate?) ca sa acuzi apoi oamenii, nu e deloc o metoda fair.
    4. Chestia cu frustarea si celelalte sunt prea jalnice ca sa merite vreun comentariu. Cat despre slefuire poate n-ar stica sa te mai uiti si tu insuti in oglinda din cand in cand.
    5. Nu va obositi prea tare sa ma expulzati de pe forum ca n-are rost. Atata timp cat va fi liber si deschis voi continua sa amendez postarile care incalca decenta logica si a bunului simt.

19. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand asta e treaba moderatorilor, in al doilea rand, modul in care scrieti nu e nici pe departe prietenos si sa vin si eu cu argumente asa cum si dvs faceti:
    1)"Fiecare punct ataca o idee si nu persoana iubitului" (spuneti aici)....insa mai jos spuneti asta "habar nu ai despre ce e vorba si mai si recunosti asta cateodata!" mie imi spuneti asta "iti dai cu parerea in probleme in care esti ignorant." Ellei iti spuneti asta "Cat despre slefuire poate n-ar stica sa te mai uiti si tu insuti in oglinda din cand in cand." ce vi se pare ca ati atacat aici, ideile sau persoanele? -wow-
    2) Da ,forumul e un loc deschis in care fiecare isi poate spune parerea, dar cat se poate de moderat, nu cu acuze. In regulile oricarui forum e clar specificat ca nu ai voie sa faci reclama gratis si o regula a acestui forum spune ca nu poti avea drept nickname nume de organizatie/corporatie etc (deci aici am avut dreptate cand eu , iubitul londrei si Ella am incercat sa atragem atentia).
    3) Singurul care nu da dovada de bun simt in chestiunile de mai sus sunteti dvs.
    4) Nimeni nu incearca sa va expulzeze de pe forum, categoric nu asta e intentia Ellei, care e o membra mai veche a forumului, ajuta pe cine poate cu ce poate si mereu cu un ton impaciuitor chiar si atunci cand cei care se adreseaza ei folosesc vorbe ca cele utilizate de dvs. mai sus.
    Si acum in incheiere: stiu ca o sa imi sara lumea in cap dar imi asum responsabilitatea pt toate cele spuse de mine -asa-asa-

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mihai,
    ai citit pe Marin Preda,

"Morometii" de exemplu, asta asa repede de mi-a venit in minte, citindu-ti postarea?

BTW, daca ne luam pasaport britanic, crezi ca ne si schimbam,
    adica nu ne mai certam?

Nea Roberto,

sa-ti mearga restaurantul UNS!

Stau la cca 3 ore de Mabchester dar, aveam in plan o vizita cu familionul sa vedem Old Trafford Arena,

daca o facem , musai dam pe acolo!!! -bravo-

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page