18.8 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un om a murit...nevinovat...ce e de facut?

Discussion in 'SEZATOARE' started by momo, Oct 11, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu vad acest topic ca pe o dezbatere (off topic) pro si contra tiganilor. Este foarte important pentru mine, pentru ca ma ajuta sa aflu cu cine am de a face. Pentru a nu fi inteles gresit, repet: TIGANILOR, aceia pe care ii vad la stiri la tv sau prin ziare. Aceia sunt tiganii punctului meu de vedere. Alti tigani, eu unul, nu cunosc.

Pentru a fi de ajutor si unora (...), putem discuta si despre infractori/criminalitate indiferent de originea etnica. Aici, in schimb, pe acest topic se discuta (off topic) despre tigani. Imi scapa mie ceva?

P.S. Astept in continuare motivatia avertismentului. Sper ca nu va fi nevoie sa precizez semnificatia si etimologia cuvantului balaoaches.

2. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Draga doamna,

Nu pricep de ce vi se intoarce stomacul pe dos.Cred ca postarea dumneavoastra este off topic si nu cred ca s-a depasit limita bunului simt in nici unul dintre comentariile anterioare chiar daca,recunosc,au fost si comentarii off topic in care ne-am exprimat pareri legate de o etnie.
    Ideea comuna este tocmai aceea ca etnia respectiva traieste fara a respecta legile unei societati.
    Nu este nimic intamplator ca sportivul american a fost omorat cu bestialitate de un grup din etnia respectiva.Au loc astfel de acte violente in mai toate partile Romaniei si in cel mai mare procent sunt implicati tocmai etnicii tigani.
    Eu am vrut sa atrag atentia asupra unui eveniment si sa incerc sa gasesc impreuna cu toti cei ce scriu aici o solutie.
    M-as bucura tare mult sa veniti cu o idee care sa ajute si nu sa postati impresiile personale despre cei care comenteaza.
    Cred ca este mai important de sustinut o idee ce ne priveste pe noi toti romanii decat sa va ingrijorati de lipsa drapelului din poarta consulatului.

Cu stima si respect,

Cristian

3. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0

Hai sa nu generalizam. Nu toti tiganii sunt infractori. Dar 85% din romani sunt tigani. Au copiat cat au putut de mult comportamentul acetora, au "imbogatit" vocabularul limbii romane, au distrus traditiile romanesti si au improvizat altele.
    "Umflatul muschilor" gen " Si ce ai sa-mi faci ma? sau Ma p... pe tine ... cocalarule ... si alte asemenea sunt "neologisme" introduse prin copiere de la tigani. Este suficient ca un porumbel smolit sa aiba o traiectorie ascendenta pe plan financiar si cel putin 100 de romani il copiaza pe motiv " Ce tare e ala" sau "daca ala a putut eu de ce nu pot fi ca el?"
    Ca gravitatea acestor lucruri nu a fost perceputa sau a fost ignorata iar acum platim tribut delasarii sau si mai grav au fost incurajate prin mita este clar ca lumina zilei.
    A murit un sportiv. Se intampla oriunde in lume sa aiba loc asemenea evenimente nedorite.
    Problema de fond insa este cu mult mai grava ...

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ValiB spunea ca pana la momentul respectiv nu era nimic de modertat, lucru la care subscriu si eu. Pe tine, ca si pe reclamant, te inflameaza cuvantul balaoaches. Acum te invit sa spui si de ce, in contextul in care amandoi v-ati declarat nepartinitori cu etnia rroma, ca nu aveti absolut nimic in comun cu culorile. Considerati cuvantul respectiv o insulta sau jignire la adresa unei persoane sau etnii? Daca da, cum anume? De ce se face moderare numai intr-o singura directie, mai ales daca nu este necesar? De ce nu sunt remarcate amenintarile si limbajul arogant si dispretuitor al reclamantului la adresa mea si a lui dromadrerul?

Nimeni nu doreste sa raspunda? Toata lumea se multumeste sa dezaprobe in principiu fara a preciza ce anume.

Astept in continuare.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu ma bag in tarate, am spus ce am avut de spus.
    Apreciez comentariile Cristi1 si Cristi2.
    Balaoaches e peiorativ si nu se cade sa numim asa pe nimeni.
    Din nou, in loc de scuze, vad afirmatii ilogice.
    De aia mi se intoarce stomacul pe dos, Cristi1 si Cristi2, pentru noi, comunitatea romana din Uk, care stim sa ne porcaim intre noi si nu sa combatem idei.

E urat si trist...extrem de trist.
    PS Nu sunt o doamna inca, desi imi doresc.

Pace, liniste, buna intelegere si sanatate (mai ales)!

PS2 Nu ceream scuze pentru mine, asa ca nu ma faceti victima, va rog frumos.

6. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    "Lord" Albea
    Iti voi raspunde eu chiar daca acest comentariu este off topic
    Sunt tentat sa-ti raspund cu "Limbaj de cartier" dar nu cred ca apreciezi genul ... Mai nene tu ai probleme grave de caracter. Am promis ca te voi ignora dar nu concep ca "bolnavii" sa circule liberi. Numeste unul care nu te-a enervat sau iritat ....
    Atitudinea ta de zilier ce a prins o lucrarica si are universul in palma depaseste limitele bunului simt. Esti arogant, infumurat si croit pe tiparul lui "Guta & Salam" plin de ifose si inegalabil ...
    Vere, daca astia sunt emigrantii romani in UK, prefer Romania, pentru ca cei de acasa sunt parca mai civilizati ca tine. A numi pe cineva "balaoaches" este un afront adus interlocutorului si a gresit si cel care a formulat aceasta idee initial cat si tu. Dar nu, tu trebuie " sa-ti "umflii muschii" si sa ne arati ce tare esti! Sa ma ierte Dzeu dar esti demn de toata mila si inteleg acum de ce ai parasit ROMANIA! Ca sa fugi de un INGINER ca mine care este o RUSINE A TAGMEI INGINERESTI!
    Esti definitia perfecta a loazei scapatate care prin mijloace subversive a reusit sa induca in eroare pe englez ce are senzatia ca s-a capatat cu vreun angajat minune. In fapt un neadaptat ce a parasit cuibul ...

Si retine: Oricand si oriunde as fi pentru oricare roman as face eforturi in masura posbilitatilor mele sa ajut un roman .... Chiar si pe tine care ai nevoie de ajutor mai mult decat iti imaginezi ... Desi nu meriti.
    Atrag atentia tuturor ca acesta a fost un atac dircet la persoana si imi asum consecintele.

7. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    @gsm
    Daca tot iubesti asa de mult Romania si ti-e scirba de UK de ce nu te lasi de postat pe forumul asta si nu te angajezi la OTV sa debitezi off topic timpenii ingineresti toata ziua in direct si-n reluare?
    Pe orice thread te bagi faci tiganeala, trebuie sa te iei de cineva si sa-ti explici frustrarile aventurii tale in UK.

8. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt surprins de atitudinea lui GSM...am apreciat modul realist si obiectiv cu care tratezi orice topic si sunt mandru sa fac parte din Romania al carui cetatean esti si tu.Este foarte adevarat ca s-au facut multe comentarii inutile in contextul in care topicul a fost deschis cu o cu totul alta intentie.Am si eu vina pentru unele dintre ele.
    Suntem cu totii diferiti si ne manifestam diferit dar cred ca cel mai important este ce facem si mai putin ce spunem.
    Astept in continuare sa te adresezi la fel ca pana acum si sunt nerabdator sa iti citesc postarile viitoare considerand ca ultimul tau post la acest topic nu are nici o legatura cu modul cum te manifesti intr-un cadru normal.

P.S.Albea este un om trecut prin multe si probabil satul sa mai dea explicatii.Inca o data imi cer scuze pentru gluma pe care am facut-o la adresa lui Anghel(balaoaches) dar a fost o gluma nevinovata la fel cum cred ca si Albea a dorit sa fie.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Imi place cum ne loveste moralitatea,
    la intervale regulate de timp, pe unii dintre noi!

Cum daca, ne spune cineva saru'mana, asa frumos, gata, tre sa'l luam in brate pe viata!

Greseala este (dpmdv) ca, cuiva de varsta lui Anghel,
    oricat de inteligent si sarmant si, posesor de adrese de MSN ale unora de pe aici (ca le merita desigur)

i se "dau aripi",

adica e OK sa-i jignesti pe astia mai batrani (da'i dreaqu pan' la coada, rupti cu "jobu',nu prea mai stiu ce spun),

indiferentr ca jignirile s-au adus cu vorbe OK (asta nu-i niciodata greu de facut, uitati-va doar nitel la TV de ex)

Pentru mine sunt chiar amuzante expresii de genul :

"este urat ce vad eu aici" ca a rebecai sau,

era una mai veche,

a lui Florin (mutu) ca:

"cred ca trebuie sa intervin!" sau ceva pe acolo!

Pai nu suntem mai oameni buni noi cei mai morali de pe aici.

Tot timpul, aceste asocieri de nume/useri,

ca ala a spus bine, ca ala nu, adica se doreste crearea de mici aliante, sau ce?

Ar trebui sa fim amici (nu neaparat prieteni) unii cu altii si, sa ne respectam ca atare!

Apreciez ca aceste postari vor lua calkea recycle bin,
    dar, in incercarea de a ma mentine si pe topic,
    am sa postez un clip, gasit intamplator,

analogie sau nu, cum intelege fiecare,

remarcati insa cam ce a ajuns Romania de astazi (pastrand proportiile de rigoare desigur!),

pustani de 18/19 ani care arunca cu milioanele, si,

atentie, toate fetele alea frumoase acolo dar ei, nuuuu,

tot in jurul balaoachesului stau!!!

Asta inteleg eu prin manelizare/tiganire a romaniei (si nu numai),

asta va duce la decaderea morala si mai inaintata a generatiilor ce va sa vina!

Ca sper ca nu crede cineva ca aia au banii stransi de-a lungul timpului din alocatia de la stat!

Enjoy!!

http://www.youtube.com/watch?v=DkOJfSG1 ... re=related

10. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Nu m-a lovit moralitatea brusc dar vroiam sa mai spun inca o data ca a fost o gluma si nu trebuia tratata ca o ofensa.
    Nu sunt insa de acord cu modul in care Anghel a gasit de cuviinta sa raspunda si nici cu incurajarile venite din partea Rebecai.
    Primul semn ca se poate schimba ceva in tara aia ar trebui sa vina tocmai de la generatia lui Anghel si cred ca inca nu sunt nici el si nici cei de varsta lui constienti de asta dar nici nu sunt deschisi sa asculte si vorbele unor adulti...ce sa-i faci...si noi am fost rebeli si am spus NU ASA..chiar daca mai tarziu am realizat ca am gresit.
    Dar pana la urma ei sunt cei care vor trebui sa se descurce cu ceea ce le lasam noi...si eu nu vreau sa las in urma o Romanie lipsita de viitor si controlata de clanuri manelisto-politice.

P.S...super clipul...manelizare curata -dans-

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ca de obicei 'Unde dai si unde crapa'. Eu l-am temperat pe Angel prin 'positive reinforcement' si spre surprinderea mea am observat ca deja tu, Catalin, il judecasesi gresit.
    Da, iubesc sa am de-a face cu tineri respectuosi si care nu provoaca ei o cearta, ci doar se apara. Asa vad eu generatia de maine. Pana sa fie ei insisi provocati ataca ideile in general. Nu e vina nimanui daca cineva nu pricepe ce inseamna atac la idee (Angel, Ade...) si atac la persoana (GSM tocmai a zis ca a facut atac, el macar a recunoscut si-si asuma consecintele).

Cred ca se merge mult prea departe.
    De ce trebuie sa evidentiem mereu lucrurile/atributele negative?
    Pana la urma 'bad publicity is still publicity'

Haideti mai bine sa ne avem cu totii ca frati:

http://www.youtube.com/watch?v=EeFb0iPq8mI

'Sa traim bine!' -da-da-

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Il sustin pe Cornel cu topicul 'Azi cu cine ma cert?' -ras2-

Daca mi se permite as cita si din 'Cainele si Catelul' de Grigore Alexandrescu

'-Gandirea voastra, zise, imi pare minunata
    Si sentimentul vostru il cinstesc, fratii mei
    -Noi fratii tai? Noi fratii tai, potaie?
    O sa-ti dam o bataie, care s-o pomenesti
    Cunosti tu cine suntem si ti se cade tie,
    Lichea nerusinata, astfel sa ne vorbesti?'
    >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
    Aceasta intre noi adesea o vedem
    Si numai cu cei mari egalitate vrem'

In fabula asta este atata adevar si contine niste principii dupa care m-am condus de la 18 ani, indiferent ce au spus 'cei mari'. Nu ma refer la parinti si bunici, ei m-au sustinut mereu, fiindu-mi 'egali' ci la cei care 'nu mi-au dat aripi' sau 'mi le-au taiat'.

13. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Scriem si noi ceva on topic domnisoara?

Abia astept sa scrii si ceva interesant!

Super citatul...dar topicul e altul iar dumneavostra nu ati comentat on topic deloc...si mai mult v-ati permis sa comentati postarile altora fara sa vi se ceara asta.Noi le-am apreciat si le-am respectat dar asteptam si ceva on topic.

Sa traiesti bine!

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ontopic
    Ma straduiesc sa traiesc decent. Asemenea!
    Nu-mi place nimic de aici- acest topic. Nu am solutii, pentru ca nu fac parte din sistemul justitiar romanesc.
    (Dar ma afecteaza ce se petrece in Uk, mai ales pe acest forum.)

15. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Atunci de ce scrii aici????Iti dai cu parerea ca nea Ion??
    Am inteles mesajul...ne-am cerut si scuze pt ca v-am deranjat..dar chiar e nevoie de comentarii din partea celor care cauta si vin cu solutii.Tie vad ca iti place decat sa iti dai cu parerea..mai sunt cateva milioane si in Romania...te rog sa postezi on topic.
    Bafta multa!

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ rebeca

Scuze dar, cand citesc anumite chestii, cu greu ma abtin de la "tastat ",
    din pacate, nu sunt genul sa "prelucrez " materialul, bla/bla, ca de asta e forum, daca aveam timp de prelucrat, scriam o carte ceva.

Tot ce vreau sa subliniez este starea de abrutizare emotionala/intelectuala a tineretului roman (vorbim deci de cei ca cei din video/barul tragediei/),care,din nefericire, sunt prea prea multi in numar,

impusa de acest gen de atitudine, plus, mediatizarea televiziunilor tembele din Ro!

Hai sa-l scoatem pe Anghel din discutie, nu si din ecuatie,

daca intr-adevar este rrom, as fi chiar extrem de fericit,

pentru felul in care se prezinta/scrie, ar arata ca "se poate".

Ca e "fierbinte" , asta e, toti am fost tineri, toti am sarit v'odata la gatul alora mai mari,

numai ca noi nu aveam forumuri, sa o facem public...

De ceva zile mi-am impus sa nu ma mai uit la stirile din Ro,
    scandalul luase o amploare uriasa, doctorii amendati de ministerul sanatatii,

SPITALUL amendat, asta m-a socat!!!

Deci atentie:

spitalul judetean Giurgiu, a fost amendat cu 35000 lei noi parca, caci nu avea tomograf computerizat , adica, care ar fi trebuit cred eu, procurat de minister.

Vine cam asa: eu l-as amenda pe Andrei al meu ca s-a dus la scoala fara ghiozdanul pe care trebuia sa i-l cumpar eu!

Asta e Romania!

Un pariu final: vinovat va fi mortul!

17. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Este incredibil ca nici unul dintre colegii lui nu au incercat sa il apere,ba mai mult au spus ca nu au auzit sau vazut nimic.
    Sunt consternat de modul in care se comporta acei romani...sa le fie rusine...nu au scuza...chiar daca ar fi fost amenintati de triburile locale ei trebuiau sa fie oameni si sa apere un ideal..nu au facut-o de frica....frica care face din noi romanii un popor de mana a doua...aste e o mare problema in Romania..frica...frica de cine pana la urma...de analfabetii care ne conduc sau de cei ce ne vor conduce???...frica de mizeria care poate fi scoasa la suprafata..frica de a nu a mai fi primita spaga noastra sau frica ca nu vom mai avea cui sa dam spaga....

Rusineeeeeeeee mareeeeeeeeeeee!

18. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
  19. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Apreciem interventia ta Vali dar cred ca asteptam altceva...nu este cea mai mare problema ca Albea a spus balaoaches si nici ca noi romanii ne-am saturat de tigani.Problema cea mare este ce facem...si in calitatea ta de participant la aceste discutii ar trebui sa vii cu ceva...de moderat poate modera si bunica...de facut ceva nu mai poate saraca ca este 2 metri sub pamant.
    Lasa la o parte "functia" de moderator si spune-ne ce crezi tu si ce ai aduce tu la obiectul de comentat.
    M-am saturat sa vad moderari...vreau si altceva..idei,solutii...de moderat si de spus ce este bine sunt satul...

20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Daca as fi eu 'Doamna Codruta, as destitui toti procurorii, avocatii, magistratii, si cine mai e pe acolo, care nu-si fac treaba, m-am saturat de infractori scosi pe 'procedura gresita', nu mai stiu termenul folosit de ei, sau 'disparuti ca magarul in ceata'!
    Si de aici as incepe treaba, dar.... cum bine stim cu totii, vorbim de Romania, unde NU se vrea nimic bun., iar doamnele alea de sunt puse in functie, si dau bine la camera ca au piciorul frumos sunt puse de marionete.

PS: 'viciu de procedura'

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page