18.5 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un om a murit...nevinovat...ce e de facut?

Discussion in 'SEZATOARE' started by momo, Oct 11, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Fara sa spun ca ti-am simtit lipsa as vrea sa te rog sa postezi on topic.
    Chiar nu ma intereseaza ce crezi tu despre mine sau despre cei mai in varsta ca tine.
    Daca ai ceva de spus sau poti sa iti aduci contributia prin ceva la a gasi o solutie la problemele creeate de tigani te rog sa o faci in continuare iar daca nu,te rog sa te abtii de la a da replici puerile doar din dorinta de a iesi in evidenta.

p.s. ai promis ca nu mai postezi pe forum.Ai spus ca nu poti argumenta cu mentalitatea noastra invechita iar acum ne bagi in oala cu orientarile comuniste.Pot sa te rog sa ne lasi si sa te intorci la lopetica?
    Si inca ceva....si mie imi pari cam balaoaches -ras2-

2. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Pt cei mai tineri de aici de pe forum: ce nu stiti voi este ca cei batrani au fost la randul lor tineri, in schimb noi nu am fost batrani.(scuze pt cuvantul batrani)
    Nu degeaba se zice "cine nu are batrani, sa-si cumpere".
    Invatati, invatati, invatati. Pt ca aici chiar aveti de la cine invata.

3. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    BA !!

De Caragiale ati auzit.. !??? -ras2- -ras2- -ras2-

4. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Ba????Garda???? -ras2-

In ce an de studiu s-au predat termenii astia?
    Imi cer scuze ca i-am ratat si nu pot sa ii inteleg.Dar daca mai detii in vocabular si alti termeni de acest fel te rog sa ii faci cunoscuti sau sa aplici pt un job la click,libertatea,cancan.

p.s. am auzit de Caragiale...dar tu de care vorbesti? De "faimosul" liceu din Bucuresti sau de Nenea Iancu? -hipno-

5. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0

"Voiesti sa cunosti lucrurile, priveste-le de aproape. Voiesti sa iti placa, priveste-le de departe." I.L.Caragiale
    -sic-sic-

6. Anghel

Anghel New Member

Trophy Points:
    0
    Zise unul care are la profil niste pinguini -dans-

7. Anghel

Anghel New Member

Trophy Points:
    0
    Ia mergi mata si invata definitia cuvantului "respect", ca te-ai luat de mine dar m-ai facut in 2 randuri impertinent si direct, nu pe ocolite cand eu nu ma adresam tie. Si pt tine si momo: voi la varsta mea, inca va jucati par-pac si visati la revolutie, ori va gandeati pe unde va repartizeaza nea Ceasca dupa ce terminati profesionalele/liceele...mai oameni buni, nu mai lasati comm-uri inteligente ca nu reflecta felul in care sunteti in realitate. Pariu ca intr-o discutie fata in fata lucrurile ar fi decurs altfel ,fara atat de mult scandal si nici nu veneati cu povete si proverbe pe care le-am invatat in clasa a 2 a. -cu-bine-
    Si ca sa fim intelesi, eu vorbesc pe limba fiecaruia, mi te adresezi cum trebuie, sunt respectuos ( a se cauta alte topicuri unde am mai lasat comm-uri sau topicuri deschise de mn si va convingeti)..cand vii in schimbi si te apuci sa zici vrute si nevrute si sa ataci ,stiu si eu de astea. Asa ca fiti pe pace, ca putem continua discutia asta si nu ajungem nicaieri.

8. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Daca mai vrei o parere, si eu cred ca esti cam balaoaches -da-da-

9. Anghel

Anghel New Member

Trophy Points:
    0
    Pai faceti un sondaj, vedeti ce spun toti, daca in final toti sunteti de acord ca sunt tigan, atunci am un motiv in plus sa caut sa denunt forumul si pe useri pt rasism, calomnie etc bla bla...gasesc eu vreun ONG/site specializat pt asta -da-da-

10. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Pai de ce mai pierzi vremea? Eu credeam ca deja ai gasit ONG-ul -ras2-

Spor la intins mana -ras2-

11. Anghel

Anghel New Member

Trophy Points:
    0
    Frumos a sunat asta -bravo- , sa zici asta cand ti-oi cere vreodata ceva -asa-asa-

12. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    @all Sa stiti ca si eu cred ca termenul de "balaoaches" nu isi are rostul.

Anghel, sa stii ca nu ar fi nici o problema daca ai fi tigan. Nici noi nu am spus ca avem ceva cu toti tiganii, ci decat cu cei care nu isi trimit copiii la scoala (eu cred ca de aici se trag toate problemele lor), ci la cersit/furat, cei care fura de toate, inclusiv utilitati pentru care noi platim si ajutoare sociale pentru care decat altii au cotizat, etc.
    Din cate vad tu esti un baiat citit si destul de la locul lui. Problema ta este ca te aprinzi prea repede si dai rost la astfel de discutii.

Din punctul meu de vedere ce se intampla acum pe acest topic este bashcalie curata. Adica asa cum iti mai fac si amicii uneori. Nu cred ca e nimeni rau intentionat.

Calmeaza lucrurile si sa vezi ca nu vor mai fi probleme.

Pana la urma suntem aici sa ne ajutam unii pe altii nu sa ne ciondanim.
    Discutiile in contradictoriu sunt foarte bine venite atat timp cat sunt constructive. Aici deja nu mai este cazul.

13. Anghel

Anghel New Member

Trophy Points:
    0
    Pai sa se calmeze domnii mai intai si sa mai lase la o parte comentariile acide care nu isi au rostul, crezand in sinea lor "vai mama ce tare sunt ca il iau la misto pe asta"..probabil ca au frustrari ce vin din ceea ce inseamna job-ul de zi cu zi unde seful e cel care face misto de ei si vin aici pe forum ca sa se mai descarce. E greu cu strainatatea, va inteleg, dar voi astia mai noi pe forum, mai priviti un pic cum arata inainte sa apareti voi, acum usor usor ...incepe sa mearga pe calea celorlalte forumuri, blamate acum ceva vreme aici pt neseriozitate si pt astfel de discutii. Ca ma aprind repede, asta e stiut de la primele postari aici, dar mereu mi-am cerut scuze atunci cand a fost cazul si am stiut sa renunt cand trebuia, doar ca domnii de aici continua sa dea curs la ceva total lipsit de bun-simt si de morala...Nu-i nicio problema, sa continuie in aceeasi maniera daca atat stiu sa faca sau sa spuna.

14. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2-
    De unde stii tu ce munceste lumea pe aici? Si cum este la job? Sau esti nepot de-al mamei omida si te-a invatat ea sa citesti in glob -da-da-

15. Anghel

Anghel New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca nu ai de gand sa o termini si continui pe aceeasi tema..si in cazul in care nu ai observat am zis "POATE".
    Si...maturizeaza-te pe bune acum...in momentul de fata nu esti cu nimic mai special (prin cele spuse, desigur) decat unul din curtea scolii care tot cauta cearta si nu are cu cine. Fa-ti o viata prietene pt ca vad ca ai lipsa de ocupatie mare daca altceva mai bun nu ai de facut decat sa o tii pe a ta una si...proasta de aceasta data, nu buna -obosit-

16. CORNELS

CORNELS New Member

Trophy Points:
    0
    @ all
    Dragilor! -wow- (mai tineri si mai batrani) -nu-stiu-

Sustineti in continuare un meci dinainte pierdut de fiecare din voi! -trist-
    De la o tragedie intamplata in tara, ati ajuns sa purtati un meci interminabil,copilaresc, ce nu mai are demult legatura cu topicul -nu-nu- . Mai bine hai sa infiintam un alt topic,sa-l denumim "cine vrea sa se certe cu mine astazi?!!! " -nervos- si acolo sa ne certam fiecare cu fiecare, pana ne terminam nervi,frustrari sau mai stiu eu ce.
    E penibil sa continuati asa.... nu ajungeti la nici un rezultat.... si pana la urma discutia este iesita demult din topic.
    Chiar nu vad vreo legatura intre ceea ce s-a intamplat si balacareala dintre doua parti care mai de care cu mai multi adepti.
    Nu are nicio legatura varsta cu faptele. -nu-nu-
    Suntem cu totii departe de tara, departe de ceea ce se intampla acolo, fiecare are motivele lui pentru asta, dar cred ca pana la urma nici unul din voi nu este de acord cu ceea ce s-a intamplat acolo si cu ceea ce se intampla in continuare.Cred ca fiecare din noi toti, indiferent de varsta, am avut la un moment dat de a face cu acea "smecherie" cu acea nesimtire a unora si cu nepasarea celor din jur.Ca sunt colorati sau nu, ca sunt de o etnie sau de alta, nu cred ca are mare relevanta culoarea pielii sau etnia ci mai mult fenomenul in sine. Nu cred ca ar trebui sa combatem o etnie si.... mai mult nu ar trebui sa ne combatem intre noi....aici.Hai sa folosim energia asta intr-un sens mai constructiv.Aici suntem toti ROMANI...hai sa fim si prieteni,hai sa fim si uniti,hai sa ne ajutam unii pe altii daca putem, indiferent de culoarea pielii. Hai sa nu lasam termenul de "tiganie" sau de "tiganeala" (care chiar nu mai are legatura cu etnia in sine) sa fie inlocuit de "romaneala" ! -nuuu-

17. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Ideea principala a topicului a fost gasirea de solutii si revolta impotriva unor atitudini tolerate pana acum.
    Toata bascalia a aparut in momentul cand s-a deviat de la subiect.
    Nu a fost ideea topicului de a apara sau acuza pe cineva pentru ca nu e cazul.Toti cei care au scris si-au aratat dezamagirea fata de comportamentul tiganilor sau sustinerea luptei de integrare a lor.
    Multumesc tuturor care au scris si au postat parerea lor fata de crima de la Giurgiu.

Cornel astept si o idee de cum vezi rezolvarea problemei.

Anghel imi cer scuze daca gluma mea(preluarea unei glume pe care am gasit-o amuzanta)te-a deranjat.
    Am incercat decat sa te "detensionez" si sa relaxez discutiile.
    Astept sa vii cu idei si tu si sa argumentezi ceea ce postezi.

In rest,pace si voie buna!

18. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu pot sa ma abtin si sa privesc impasibil cum de la o intentie ati ajuns la porcaiala!
    Motivul este un eveniment cu consecinte tragice dar am convingerea ca pe nimeni nu a durut cum a durut-o pa maica-sa.
    Un interes masiv de a ne arata interesati, de a ne exprima indignarea, consternarea si alte sentimente invelite in val negru si .... cam atat. Ne adresam injurii, expresii vulcanice, ne contrazicem si gata, am rezolvat in mod genial o drama.
    Cine sunt tigani? Cei care au subjugat o Romanie intreaga sau noi cei care am PERMIS unor astfel de INFRACTORI sa se cocoate in structurile de conducere ale tarii?
    Manelismul vi se pare a fi o forma de manifestare locala? Valabila doar pentru cei ce traiesc in Ro?
    Caci la ce vad postat ....
    De ce punem pe seama altora lipsa de reactie si lipsa de eficacitate a noastra ca CETATENI ROMANI ?
    De ce aceasta atitudine de justitiari de doi lei iar cand dati de un eveniment petrecut in fata voastra va intoarceti capetele si priviti in alta parte?
    Ce ati intreprins, concret, carei institutii v-ati plans de aceste lucruri, ce demersurri oficiale ati efectuat si de ce bariere v-ati lovit ?
    Cam acesta ar fi un subiect ...
    Haideti mai bine sa vorbim despre tendintele meteo si incalzirea globala.

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai Anghelus,

Ia si tu o pauza si o sa vezi ca nu se intampla nimic daca taci. Asta ar o lectie de viata in sine, da' nu asta era mesajul meu.

Tu esti tanar si necopt (aici nu ai ce comenta) si vezi viata ca un om nevinovat. Nu este rau, ar fi chiar minunat sa ramai la conceptiile "de baza", unde albu-i alb si negru-i negru. Partea proasta este ca vrei, nu vrei, viata tot te va lua la tavalit.

Poate ca vei ajunge si tu sa ai un "job" pe aici pe unde suntem noi, ca sa vezi mai exact cum este cu alb si negru. Eu sunt doar un amarat de sofer de taxi in Londra, am mai mult decat dublul varstei tale, si indiferent de cat de tari ai tu dintii, eu am o experienta de viata de departe, mult mai vasta decat ai tu.

Tu esti indoctrinat cu idei si principii pe care nici macar cei care le impun nu le (mai) respecta. Discriminarea de toate felurile este intalnita la toate nivelurile societatii, inclusiv in marile democratii. Cat despre rasism, un amanunt care m-a frapat pe mine, este acela ca noi, albii, suntem cei mai putin rasisti dintre toti. In domeniul meu de activitate, colegii de etnie africana militeaza pentru introducerea unei regului noi care spune ca nu poti fi sofer de taxi daca nu ai deja minim 3 ani de rezidenta in UK. Ghici in cine loveste aceasta regula? Cat despre dragii nostri de englezi, ei ne tin lectii despre multiculturalitate (ce dracu o mai fi si aia), ne explica ca femeia este egala cu barbatul dand exemplu biserica anglicana unde femeia poate ajunge la rangul de episcop, dar cand se insoara, isi face casa, sau vine vorba de crescut copiii lui, uita tot ce a spus pana acum. Casa in afara Londrei (numai albi), scoala catolica (numai albi), etc.

Si tu ce faci? Vii cu modernisme dintr-astea, sa iriti lumea pe aici? Tine minte o vorba care ti-o spun: tiganul integrat nu mai este tigan, este ce este societatea aia in care s-a integrat, el pierzandu-si identitatea. Cine a vrut sa se integreze s-a integrat de mult, de pe vremea comunismului. El (tiganul) nu vrea integrare, vrea sa ramana pata de culoare a societatii, asta este vointa lui si nu ai ce face. Dragoste cu sila nu se poate.

Nu mai face basici din nimic, ca poate stie lumea ce spune (afara de cazul ca poate ne consideri niste papa lapte, idioti care avem nevoie de o minte luminata (a ta de exemplu) care sa ne lumineze si pe noi). O sa te dai tu cu capul de ele si o sa ne dai dreptate atunci.

20. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca nu exista un loc pe pamant unde sa existe pareri diferite fata de o problema.Suntem oameni si nu suntem la fel,nu gandim la fel.Nu cred ca a fost o porcaiala ci mai degraba cred ca au fost opinii diferite iar argumentele de multe ori fara acoperire.
    Sunt de acord ca in cateva randuri s-a deviat de la ideea de baza dar asta nu este altceva decat parte a unui argument.
    Nu s-a vorbit vulgar si nici violewnta de nici un fel nu a fost.
    Ai dreptate cand spui ca ar trebui facut si nu doar postat.
    Iti promit ca eu voi face tot ce pot sa sustin ideea mea care este foarte simpla si normala in momentul acesta.
    Cat vom mai suporta umilintele celor lipsiti de educatie si celor care se sustrag de la respectarea legilor?Cat vom mai tolera manelizarea,interlopizarea si imbecilizarea Romaniei de catre o minoritate etnica violenta,sustinuta de mizeriile corupte care conduc tara?
    De 20 de ani sunt aceiasi oameni care ne conduc,sunt aceiasi oameni care inainte de revolutie erau in banca a doua.Ei sunt la fel de vinovati pentru tragediile care se intampla aproape zilnic in Romania.

Eu pot sa schimb ceva o data la 4 ani.Ma tem insa ca nu am pe cine vota.
    Cea mai buna solutie ar fi un referendum national in care sa fim intrebati daca suntem de acord sa fim condusi de oameni numiti de la Brussels.
    Nu stiu cum am putea insa sa convingem parlamentarii sa faca acest referendum.
    Promit ca voi reveni cu mai multe detalii dupa ce ma voi informa foarte bine.Astept si sfaturile celor care au cunostinte mai multe,sunt mai informati si celor care vor sa faca ceva pentru viitorul copiilor nostri.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page