6.9 C
London
Tuesday, January 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un om a murit...nevinovat...ce e de facut?

Discussion in 'SEZATOARE' started by momo, Oct 11, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Incercam doar sa raspund civilizat si sa nu ma las atrasa in provocari.Dar se pare ca nu prea mi-a reusit.
    Perceptia mea despre realitate, deformata sau nu, e ok pentru mine iar asta e ceea ce conteaza.

Iar in ceea ce priveste ineptiile mele (pana la urma se pare ca ineptie e cam orice parere care nu coincide cu a ta), eu macar am decenta sa le exprim civilizat -asa-asa-

2. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- Mergeti la somn, sunteti obosit probabil dupa job, ati fost atat de profund in cele spuse ca am nevoie de o batista sa imi sterg lacrimile, pastrati-va sfaturile pt cine doriti, eu nu am nevoie de ele -hipno- ma descurc si fara....nu mai incercati sa pareti ceea ce nu sunteti -da-da- ca o dati in bara din ce ince mai rau...da hai sa o las eu balta aici...nu e vorba de "cel mai inteligent cedeaza" nu am nevoie de validare ca sa stiu cine si ce sunt si de ce sunt capabil, spor la insulte in continuare si la a va arata tiparul...din pacate, sunt multi ca dvs.

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @angel93

Ai reusit sa faci in scris, ceea ce multi dintre cei incriminati aici, o fac doar din vorbe...

Ce inseamna mai exact

"Daca am fi unul langa celalat nu as avea nevoie de moderatori , dar acum apelez la instantele competente.."

4. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0

5. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Pai asta a invatat el de la cei pe care ii apara.

6. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Va doare capul?
    Angel, tu ai implinit 18 ani sa nu inca?!

Te rog sa iti arhivezi acest topic at cd te plictisesti de contraziceri si sa il revezi peste vreo 10 ani cel putin!

Pt tine si pentru Adelaide, care daca ar fi spus "stop joc" nu mai statea sa priveasca topicul, mai jos extrag definitia rasismului, ca presupun ca nu v-ati straduit deloc de cand vb sa o cauti:

RASÍSM s.n. Concepție social-politică antiștiințifică și reacționară care susține ideea nefondată a inegalității biologice și intelectuale a raselor, precum și caracterul determinant, în istorie, al particularităților rasiale ale oamenilor, al luptei dintre rase.

Dupa ce o cititi, atent, verificati ce am scris noi ... restul... suparatii astia si intolerantii (Adelaide!!!! cine ti-a zis ca avem obligatia de a tolera pe cineva?) si vedeti daca nu cumva vreti sa reveniti asupra a ceea ce scris.

7. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce am vrut sa spun e ca puteam purta o discutie, ba mai mult ma putea vedea cu ochii dansului cat de negru sau alb eram si totul s-ar fi rezolvat fara atat de mult tam-tam...si tu oltene stai la tine in banca, ca nu ti-am adresat nimic -ras4- ..fii pe pace si nu te apuca sa gandesti si pt mine, vrei sa faci asta te rog? Daca poti, multumesc, daca nu poti, tot multumesc pt laude -hipno- .

8. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Am 18 ani, dar asta nu va priveste.

9. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2-
    esti genial. Pai tu esti impertinent cu un om si vrei sa stau in banca mea? Asta nu se poate. Si daca albea iti dadea motive sa te comporti in acest hal, asta tot nu justifica purtarea ta.

10. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    @all Cei mari si cu experienta, oare cand o sa invatati ca pt a fi respectat trebuie sa respecti si tu la randul tau pe cei de la care ceri asta, indiferent de varsta -obosit- ? E clar ca forumul asta nu mai merita osteneala. La revedere tuturor, mi-a parut bine de cunostinta.

11. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    Acum doua seri, intr-unul din cluburile din Swansea am avut neplacerea sa vad cativa conationali. Trei masculi care se comportau absolut haotic si fara pic de bun simt si 2 pitipoance care urlau mai tare ca muzica. Evident, cu sticla de vin, apa plata si pahare puse pe jos, fix in spatiul de dans. Nu m-a deranjat ca erau tigani ci felul cum se comportau, cum aratau. Nu imi place felul cum isi traiesc viata si cum gandesc. Daca nu ar afecta pe cei din jur nu m-ar interesa, insa nu exista comunitate izolata pe lumea asta.

Cat despre accidentul despre care a zis OP, nu inteleg ceva: Care este mirarea? Cel putin unde locuiam eu se intampla asa ceva destul de des...

12. gdinuk

gdinuk Member

Trophy Points:
    6
    dragilor,

daca s-a ajuns la cea mai ''fierbinte'' problema a noastra, cea a conationalilor de etnie rroma, cu permisiunea dumneavoastra, va adresez o simpla intrebare la care doresc un raspuns cat se poate de sincer si scurt, postat aici:

- Ati vazut la munca vreun tigan in UK/Franta/Germania/Italia/Spania etc ?

Raspunsul meu este foarte scurt: eu NU am vazut!

PS statistic vorbind, sunt sigur ca 99,999% au plecat la cu totul alte indeletniciri-furat, talharit s.a., dintre cei ramasi in tara, cinstiti si muncitori, nu cred ca vor pleca vreodata!!!

13. Anonymous

Anonymous Guest

14. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    daca recitesti ce am scris, ai sa vezi ca nici o secunda nu am invinuit pe nimeni de rasism.
    Am spus doar ca in problema tiganilor romani sunt multi alti responsabili.Si am argumentat asta.
    Mi-am expus punctul de vedere, asa cum ai fact-o si tu si altii, si la un moment dat am raspuns unui post specific care imi era adresat.

(Off-topic :io discutii de astea am foarte des, nu intr-un spatiu virtual, ci in viata reala.Multi dintre prietenii mei,imi spun ceea ce imi spuneti voi "ia-i la tine acasa!" (noroc cu barbatu-mio care zice ca trebe' sa ma mut in cazul asta -asa-asa- ), dar e ok. Nu e un motiv de cearta, sau de degenare a discutiilor. )

Oricum, cred ca topicul initial era despre un cetatean american care a fost omorat de un roman. (tigan sau interlop, nu-s sigura).Am deviat destul de mult de la subiect, prinsi in micile noastre dispute, si eu ma scuz public pentru ca am contribuit la asta.

Ceea ce s-a intamplat e regretabil, sper ca vinovatul/tii sa platesca pentru ceea ce au facut!!!

15. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Diferentierea dupa varsta, experienta si inteligenta este tot rasism si discriminare.
    Cand aud pe aici expresii de genul...

- "dar cati ani ai,mai, tu de-ti permiti sa vorbesti nu stiu cum si nu stiu cum ? Bine ca nu i-ai zis "mai putza".

"dar de cand faci tu asta, mai ? Ce experienta ai tu?"

...nu fac decat sa ma duca cu gandul la babele din Romania care vor sa primeasca respect pe baza de varsta. Respectul se capata, nu se dobandeste instantaneu.
    Sunt satul de oameni de astia din Romania, indoctrinati, care cred ca li se cuvin anumite drepturi pur si simplu. Si cred ca am vazut zeci de cazuri in care un tanar e mult mai competent decat un asa zis senior dar totusi mentalitatea anturajului nu-i permite primirea respectului cuvenit doar datorita faptului ca nu are varsta necesara.

Nu vreau sa ofensez pe nimeni, vreau doar sa observati atitudinea batraneilor englezi(fata de cei romani) - nu cred ca ar indrazni unul sa dea un tanar la o parte doar pt ca el e mai inaintat in varsta.
    In Romania, e un mare conflict intre generatii. Aici nu am vazut asa ceva.

Si ca sa revin on topic..., cineva spunea mai sus si mare dreptate avea, ca problema nu sunt tiganii ci clanurile mafiote ai caror membrii sunt preponderent romani de-ai nostri. Tiganul de rand, este un simplu ciorditor, ceea ce nici n-ar trebui sa fie o problema intr-un sistem bine dezvoltat care si-ar face datoria.
    Un sistem solid ca cel englez, nu-si face probleme din cauza asta, stie prea bine ce are de facut pe viitor si cum sa scape de problema asta si anume a tiganilor. Ceea ce vedem noi, sunt doar cazuri izolate si mediatizate.

Si ca sa-mi expun si parerea personala, nu am nimic cu tiganii. Totul depinde de fiecare om. Poate fi la fel de criminal fie ca e roman, fie ca e tigan.
    Da, si eu am fost prins si batut pe strada, cand eram mic de tigani. Si eu mi-am luat tepe de la tigani si eu am fost oarecum terorizat de ei si eu am avut atatea experiente neplacute cu tiganii. Dar tot atatea am avut si cu romani. Asta nu ma face sa gandesc ca un om mic si sa-i urasc DOAR din considerente rasiale.
    Pe de alta parte am intalnit tigani, adevarati domni, educati sau chiar ne educati dar cu suflet, coloana vertebrala si respect pt ceilalti.
    Am trecut prin o gramada de chestii ca sa mai judec un om dupa aspect. Il judec doar dupa ce vad din ce aluat este.

Rasismul(oriunde pe planeta) este dovada unei mari superficialitati.

16. CORNELS

CORNELS New Member

Trophy Points:
    0
    Costel Busuioc, la spital după ce a fost bătut de un interlop. A leşinat în secţia de poliţie.
    ………………………………………………………………………………………………………………………………….
    După incident, cântăreţul s-a dus la Secţia 3 Poliţie să reclame agresiunea, însă în timp ce vorbea cu oamenii legii i s-a făcut rău. „Colegii au chemat o ambulanţă care i-a acordat primul ajutor şi l-a preluat pe Busuioc la spital. O echipă de poliţie va merge la spital pentru a-i lua o declaraţie", a spus Emil Andrei, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Timiş
    …………………………………………………………………………………………………………..
    Agresorul este „Romică Blondu", pe numele adevărat Romică Bejenariu. „Costel Busuioc este nebun, s-a lovit de unul singur. A vrut să-mi răpească un angajat, pe nume Marcel, care avea o lucrare al el acasă, dar nu s-a mai dus pentru că busuioc nu l-a plătit. Pe mine m-au sunat disperaţi ceilalţi angajaţi, urlând că Busuioc îl bagă pe Marcel în portbagaj", a declarat Romică Bejenariu.
    ...............................................................................................
    "Pavarotti din Banat" a ajuns la spital cu traumatisme cranio-cerebrale dupa ce fost bătut de patronul unei spălătorii auto din Timişoara. Tenorul spune ca a fost bătut pentru că a cerut bon fiscal, iar partonul spălătoriei îl acuză că a încercat să intre în faţa celorlalţi clienţi.
    ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………
    Extrem de relaxat, Romica Blondu a făcut şi o glumă pe seama întâmplării spunând că l-ar fi putut agresa "pentru că nu-i place cum cântă": "Nu l-am văzut niciodată. Mergem la spital ca să vorbim cu el? Veniţi cu mine? Da. Să îi reglăm puţin, cum se cheamă, corzile vocale".
    …………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Sunt fragmente din presa de astazi....Trist! In timp ce unii care ne-au dus faima in lume (pozitiv,ma refer bineinteles!) sunt agresati de nimicurile sociatatii, de acei care pana mai ieri "faceau legea" prin Europa, furand,inseland,violand,s.a.m.d. si care acum cu "puterea" ce o au datorita banilor murdari isi permit sa faca ORICE in tara lui papura voda, ne chinuim sa dezbatem problema vinovatiei unora sau altora, ne lamentam pentru drepturile unora sau altora, fie ei numiti interlopi, tigani, romani, sau oricum! Cu toti avem o parte de vina! Pentru ca in dulcele spirit mioritic, lasam lucrurile sa se "rezolve" de la sine, sau mai rau sa le "rezolve" altii carora tot noi le-am dat aceasta putere. Ne multumim dupa cum spuneam, cu resemnarea mioritica, cu acel "ce o fi sa fie..." fara sa avem pic de atitudine civica. Asta ne lipseste, ca si popor, ca si natie... Cu asta ne deosebim de ceilalti europeni. Si ... paradoxal... cu asta se deosebesc si infractorii, interlopii, tigani daca vreti, ai nostri in general ,fata de cei din restul tarilor: ai nostri nu sunt combatuti, ai nostri nu stiu ce-i aia riposta civica, ai nostri nu stiu ca legile sunt facute in spirit civic, social pana la urma, pentru ca alor nostri (infractori,interlopi,politicieni....) nu are cine sa le arate acest lucru, nu are cine sa le riposteze...
    Ca sa nu o lungesc (deja am facut-o ! -da-da- ) punem pariu ca, DACA , o sa mai auzim de cazul Busuioc... o sa auzim ca a fost (el!) amendat pentru deranjarea ordinii publice, si de "Blondu" nu se va mai auzi nimic pana la urmatoarea infractiune?!

17. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Incep prin a spune ca este normal sa existe un conflict intre generatii.Exista oriunde in lume si a dus la progresul umanitatii.Felul cum il abordezi tu nu cred ca este cel mai fair-play.

Entuziasmul si curajul adolescentin trebuie pastrate in limitele bunului simt si al respectului fata de cei carora te adresezi indiferent de varsta sau pozitie sociala.Asta este un lucru care scapa generatiei FACEBOOK.Dovada este ca marile descoperiri s-au facut in urma studiilor de zeci,sute,chiar mii de ani facute atat de tineri cat si de catre batrani.

Revenind la topic vreau decat sa spun ca niciunul dintre comentarii nu a fost rasist ci cred mai degraba realist.Nu cred ca vreunul dintre cei care scriu aici ar recurge la violenta sa isi rezolve o problema sau o frustrare.Toti au spus insa cat se poate de clar ca nu se mai poate accepta atitudinea unei etnii,comunitati,trib sau a altei forme de organizare,intr-o societate moderna.

Daca pentru tine este OK sa fii batut pe strada doar ca ai parul vopsit rosu,ca porti bocanci,ca esti fan-ul unei echipe de fotbal,ca sustii un partid politic,ca esti homosexual sau ca esti mai glumet,vreau sa iti spun ca pentru mine nu este OK.

Este treaba fiecaruia cum vede problema tiganilor in Ro sau Eu dar eu nu pot sa stau si sa nu fac nimic cand vad ca a luat amploare campania de violente si infractiuni comise de aceasta etnie.

Daca urmaresti evenimentele ce au avut loc in ultimii ani in zona Euro vei vedea insa ca nu suntem decat noi cei care avem probleme cu tiganii.

Au avut si sarbii si in mare parte le-au rezolvat,cehii le-au rezolvat violent,slovacii la fel,bulgarii au raspuns cu violenta violentei,spaniolii i-au izolat pe ai lor( si nu fac nici o diferenta intre tiganii nostrii si ai lor pentru ca se manifesta la fel),francezii au renuntat sa mai incerce integrarea,polonezii au raspuns violent,ungurii la fel....

Atunci ma intreb...oare nu incerci tu sa devii un aparator nobil al unei cauze mizere???

Ideea principala a fost de a gasi o solutie la aceasta problema a tiganilor sau mai bine zis a noastra,plecand de la o tragedie pe care nu am dori sa o mai vedem niciodata.

Ai fi putut sa fii tu victima,copilul tau,parintele tau,fratele tau...cum ai fi reactionat?

Dar pana nu ni se intampla noua nu realizam....trist.

De aceea este nevoie de o solutie cat mai rapida si mai eficace pentru a nu se mai repeta violentele si salbaticia care au dus la o asemenea tragedie.

Sunt Roman,NU sunt tigan!!

18. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    1. Nu cred ca adolescentul de care zici a depasit bunul simt.

2. Nu apar tiganii. In nici un caz... dar nu sunt impotriva unei etnii ci impotriva oricarui tip de infractor. A facut o infractiune, sa-l ia garda pe sus...fie ca e tigan sau roman sau englez. Nu ma intereseaza rasa. Asa ca am sa incerc sa asociez acei oameni mai mult cu infractorii decat cu o anume etnie.

Mai simplu de atat cred ca nu se putea. Bafta tuturor ! :)

19. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Repet...topicul a fost deschios in urma unei tragedii consumate pe fondul unui comportament animalic a unui tigan.Am dorit sa trag un semnal de alarma vis-a-vis de atitudinea unei etnii cu care convietuim si care nu vrea sa se integreze intr-o societate normala.Orice etnie se integreaza in momentul cand majoritatea ei urmeaza legile si le respecta.Majoritatea tiganilor nu o face.De aceea am intrebat ce e de facut.

In loc sa vii cu o solutie tu incerci sa ma convingi ca nu exista o problema cu aceasta comunitate.
    In orice stat democratic si politia ii salta si pe englezi si pe francezi si pe altii atunci cand incalca legea.Ideea este ca atunci cand 2% din numarul unui popor comite o infractiune este ok dar cand 88%-99% din populatia aceluiasi popor comite infractiuni ,nu mai este ok.

In alta ordine de idei,sa stii ca nu am facut referire la Anghel...sunt putin dezamagit ca nu a reusit sa accepte o discutie serioasa si a dat bir cu fugitii.Diferenta intre un copil si un adult este aceea ca un adult ramane sa discute si isi sustine ideile aducand argumente iar un copil se supara ca nu a luat coronita si pleaca acasa sa planga in bratele parintilor.

20. Anghel

Anghel New Member

Trophy Points:
    0
    Cine a plecat sa planga?! Cred ca nu am fost inteles atunci cand mi-am sters contul, de cand am intrat pe forum am dat numai peste persoane care s-au tot legat de varsta mea indiferent de cum a vrut sa para, tot asa au nimerit. Imi pare rau pt dezamgirea ce ti-am pricinuit -nu-ma-uit- Daca ce ai zis mai sus ti se pare ca te face adult, ma bucur pt tine, nu cred ca era problema ta, daca mai apaream eu sau nu pe forum la fel cum nu reprezinta o problema pt tine nicio actiune de-a mea legata de forum sau nu. Jalnic comentariu ai putut sa postezi acum (si fiti atenti, am atacat spusele nu persoana, sa nu fiu inteles gresit) cu aerul de superioritate ce se denota din ce ai scris.
    Eu imi cer scuze doar celor neimplicati pt ca au fost nevoiti sa vada mascarada asta de aici, pt cei implicati si cei care au ceva (nu impotriva mea) ci impotriva a ceea ce spun sau gandesc, hai sa zic si impotriva varstei mele -bravo- pt modul de gandire matur, m-ati impresionat cu totii, mai rar ca voi dragii mei -da-da-

P.S Multumesc pt sustinere Bogdan -ras4- dar din experientele anterioare, iti zic ca nu se merita sa iti bati capul cu ei, doctrina comunista inca se pastreaza vie pe la unii si tara noastra nu va evolua pana ce si ultimul ce a fost educat in acele vremuri nu va disparea sau va dori sa isi schimbe definitiv convingerile.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page