6.9 C
London
Tuesday, January 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un om a murit...nevinovat...ce e de facut?

Discussion in 'SEZATOARE' started by momo, Oct 11, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Chauncey Hardy nu a fost atacat de un singur barbat, George Ionut Tanasoaia, cel retinut si care a recunoscut ca l-a lovit, el este doar cel care a dat primul pumn. Dupa ce a fost pus jos au facut cerc in jurul lui si a fost lovit cu picioarele in cap cu salbaticie. Nu a fost un accident! Hardy nu s-a impiedicat in pumnul si picioarele prietenilor lui Tanasoaia! Chauncey doar a incercat sa invite la dans o domnisoara...cati dintre voi ati fost in cluburi aici si ati fost calcat pe picioare din greseala, sau cineva a varsat bautura sau v-a spus ce prietena frumoasa aveti! Si nu s-a intamplat nimic, iti ceri scuze, zambesti si mergi mai departe! Te duci in club sa te simti bine, sa te relaxezi, sa iti faci prieteni etc.

Se pare ca au declarat acum ca a fost si greseala umana in ancheta mortii lui Chauncey...spitalul nu l-a putut salva. Trist. Foarte trist. Extrem de trist.

2. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0

Am ramas interzis cand am citit ce ai scris -nuuu-
    De unde intoleranta in privinta tiganilor? Sunt tolerati de zeci de ani. Si oricum ei fac tot ce stiu ei mai bine.
    Si Europa zicea ca a avut experiente bune cu tiganii si ca noi nu ii toleram, si cand s-au impanzit in tot continentul nu mai stiau cum sa scape de ei. Daca tu ai avut experiente bune cu ei, ii poti lua tu pe toti. Nu cred ca s-ar supara nimeni -da-da-
    Ce stii tu despre integrarea tiganilor? ''Ne integram, ne integram, dar sa nu se schimbe nimic.'' -ras2- Pai ei nu respecta legile tarii unde traiesc, ei respecta doar staborul tiganesc, si tu vorbesti de integrare.
    De unde stii tu cum se comporta tiganii croati sau italieni sau spanioli? Ai avut experiente bune si cu ei? -ras2-
    Am un coleg spaniol care mereu imi zice ca nu intelege de unde atat de multi tigani in spania. Si se plange ca ei nu fac altceva decat sa fure si sa cerseasca. Si vor mereu ajutoare. Si el tot rasist este, nu? Ca spune niste adevaruri.
    Cum zicea un om inteligent mai devreme, voi stiti de tigani din ce vedeti la TV.
    Si stiti bine cine conduc televiziunile si de ce este dusa politica asta antiromaneasca la TV.
    Numai bine.

3. alexcump

alexcump New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Graphic | Web Designer
    Home Page:
    Intradevar imi cer scuze pentru unele afirmatii, si eu am fost in cluburi si mie mi sa spus ce prietena " buna " am, dar am alt nivel de gandire iar unealta cu care rezolv eu problemele cu siguranta nu e pumnul.

Referitor la cum scapam de acestia nu cred ca exista un raspuns concret, este revoltator intradevar...

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Problema mare, cred eu, este unde au reusit sa ne aduca...

Imediat cum pronunta/scrie careva cuvantul tigan,
    imediat apar destui care te numesc rasist/xenofob/alea/alea.

M-am saturat sa tot reafirm ca nu sunt nici rasist,nici xenofob, doar ca,

NU IMI PLAC TIGANII!

Poate, despre experientele personale ale fiecaruia, ar fi bun un topic nou, sa inteleaga eventual si generatia mai tanara ce inseamna sa traiesti/inveti/muncesti, cu/intre tigani.

As ruga insa pe toata lumea de citeste aici sa faca un exercitiu de imaginatie sau, poate stiu din surse sigure si,

sa incercam sa aflam de unde au tiganii bani,

ca dreaq, eu am stat cca 9 ani la 100 de metri de casele lor si, nu pleca UNU la munca!
    dar case isi tot construiau, una in spatele alteia!

Va rog insa sa retineti un gand personal:

ce au insemnat 50 de ani de comunism pentru Romania si, pentru generatia mea,plus/minus ceva ani,

VA INSEMNA NIMIC!

fata de ce inseamna tiganizarea/manelizarea/becalizarea/borcelizarea/etc/etc a Romaniei din ultimii 20 de ani, plus, ce va sa vina!

Comunistii ne-au dus intelectualii la ocna/canal/inchisori,
    dar macar EXISTAU , stiam de ei, am auzit.

Astia, ni-i omoara din fasa!

Uitati-va doar la rezultatele de la BAC de anul acesta si, poate veti intelege ce vreau sa spun!

Cand presedintele tarii, apare ranjind la tv si spune ca "care-i problema ca pleaca doctorii/invatatorii?", las sa plece, vin altii,si altii,si altii,

DE UNDE???

Credeti ca amaratul ala de doar 25 de ani, de a dat primul pumn, era v'un intelectual ceva?
    Si apoi, clica care s-a dezlantuit pe bietul om!
    Intrati sa vedeti declaratia in lacrimi a antrenoarei echipei!

Dar cand tot ce apreciaza tineretul (sau mare parte din el)
    la tv sunt guta/salam si banii aruncati in aer

faraaa nuuuumaaaarrr!!!

desigur ca, gandul fiecaruia va fi, nu unde sa munceasca cinstit, ca din munca cinstita nu arunci bani pe la nunti...,

ci, cum sa ajung mai repede si eu ca astia!Cu bani si cu mertan!

Desigur, raspunsul e simplu--INFRACTOR!

5. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Dromadere, domnule , intreaba-te pe tine mai intai daca stii ce inseamna rasism si apoi vii si comentezi -hipno- . Faptul ca ai trait muulte experiente neplacute in viata cu tiganii/rromii , asta nu face din toti infractori, numai buni de atacat si calomniat. Ce ai trait e strict problema ta, nu ma intereseaza pe mine si nici pe cei a caror intreaga rasa o tot ataci. Totodata asta nu iti da dreptul ca la randu-ti ,roman civilizat si cu vaste cunostinte ce esti, sa arunci cuvinte care poate pe unii ii dor, poate ca printre membrii forumului se afla si un rrom, care poate chiar vrea sa castige un ban cinstit si vede ce scrieti voi pe aici...voi onestii si numai bunii de judecata. De ce nu ai studiat dreptul, te faceai judecator si bagai la parnaie toti infractorii -da-da- -ras2- ? Nene e trist ce vad pe aici, cu exceptia catorva care inca au ramas asa cum i-am cunoscut, virtual desigur (Ella, Vali, Rebeca etc) restu cu totii aveti numai samanta de scandal (ca sa folosesc din limbajul domnului Dromaderu, ca tot e dansul cu comentariile acide si apoi zice ca-i gluma), din discutiile constructive pe care candva le tineati, acum nu mai e nimic..toate s-au transformat in topicuri de cearta/caterinca/misto/acuze/comment-uri rasiste si alte cele. Mai moderati-va exprimarea oameni buni, daca va mai aduceti aminte, oamenii intra aici pt informatii nu sa va citeasca frustrarile si peripetiile, alea le puteti tine pt nepotei. Am vazut si am auzit de tiganii doar la TV -ras1- ...asta e chiar de ras..da un search pe google vezi ce zice despre tiganii din Ivesti, Tecuci, Liesti Jud. Galati...eu de prin zonele astea sunt dar datele nu sunt relevante pt cititorii forumului de aia le pastrez pt mine... Sa fiti sanatosi oameni buni, de acum e bine de stiut pe cine sa iei in seama cand posteaza pe cineva si pe cine sa ignori cand lasa comentarii...lipsite de...sens.

6. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Si romanii sunt tolerati, nu de 10 de ani de cel putin de 9 ani buni prin Europa.Marea lor majoritate sunt oameni muncitori si ok.Dar printre ei sunt si destule oi negre, cum bine stim cu totii. Ce_ai zice daca maine ar veni englezii si-ar zice: ok, v-am tolerat destul, ia mai duceti-va si la voi acasa???

Vorbim de aceeasi Europa???
    Cine concret?
    1.Cred ca faci o confuzie, stimate domn. Europa nu inseamna guvernul francez.Nici guvernul italian.
    Europa are niste institutii bine definite, care promoveaza integrarea tiganilor. Ajunge sa dai o tura pe la Strasburg si ai sa intelegi de ce vorbesc.

2.Guvernele unor tari:Franta, Italia etc, au o problema cu tiganii romani, care fac ceea ce fac. Nu cu tiganii, in general.

La asta chiar nu merita sa raspund.
    Dar pentru ca nu as vrea ca raspunsul meu sa fie susceptibil de interpretari, am sa-ti raspund doar ca incerc sa tratez oamenii pentru ceea ce sunt, independent de etnia lor.
    Lepadaturile le evit, iar cu oamenii de treaba nu refuz sa am raporturi doar ca se intampla sa fie de etnie rom.

Doar experienta de voluntar pe teme de drept european, integrare si partial-drepturile omului. Cativa ani buniTu cestii despre integrare, in general? Dar despre integrarea tiganilor?

Astea-s stereotipuri.Punct.
    Nu apar cauza tiganilor. Stiu ca sunt o etnie cu foarte multe probleme. Dar faptul ca tiganii romani, in particular, au o problema, mie imi spune ca problema nu e doar la ei.

Am trait multi ani in Italia, si cum spuneam am fost voluntar pe teme de integrare. Cunosc materia binisor. Legat de tigani, nu m-am ocupat direct, dar colegii mei au facut-o.
    Croatia e o tara in care am mers foarte des, am multi prieteni croati si am avut si niste programe de schimb cu niste croati.Cu francezii la fel.De spanioli n-am pomenit, nu cunosc situatia acolo.

Io una nu am acces la Tv-uri romanesti.ma mai uit online pe programe de sport cand nu le pot vedea altundeva.Sunt rupta de media romaneasca de o foarte lunga perioada, si nu-mi lipseste.
    Dar raspunsul tau, denota doar o aroganta nejustificata, din punctul meu de vedere.

Da, no', fiecare cu ideile lui!!!

Numai bine si tie!!!

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Dom'ne, da' constat ca nu aveti somn noaptea de oful tiganilor. Ia mai terminati cu tampeniile astea! Ce vreti voi? Sa demonstrati ca sunt buni si utili societatii? Sa ma dau eu intr-o parte sa le fac loc tiganilor? Chiar nu va dati seama ca ati intrat in ridicol?

Astia care sunteti pro tigani, demonstrativa convingerile luandu-i la voi acasa. Va arat eu niste parcari pe M4 la Staines unde dorm ei noaptea in masini. Luati-i la voi acasa, dati-le adapost si mancare, si dupa aia va cred. Pana atunci, ciocul mic. Nu mai faceti pe europenii toleranti ca nu mai este cazul. Toata lumea s-a saturat de ei. De ce? De "buni" ce sunt, dragii de ei.

@ adelaide_
    Vezi ca esti total pe din-afara subiectului. Daca ai fi in tema cu integrarea romilor, ar trebui sa stii ca integrarea inseamna sfarsitul lor ca etnie cu obiceiuri, pardon, naravuri si cu tot ce implica aceasta. Instinctul lor de conservare se opune integrarii.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai de asta mai baiatule s-a ajuns unde s-a ajuns, din cauza celor ca tine care afirma ca

"nu ma intereseaza pe mine experientele tale/altora!"

CAT DESPRE EVENTUALUL ROM CINSTIT CARE, EVENTUAL CITESTE FORUMUL CARE, EVENTUAL SE VA SUPARA VEZI DOAMNE,

DAM DIN NOU IN ACELASI PENIBIL...

Nu a acuzat nimeni toti romii,
    da' mi-a ajuns pana'n gat si mai sus de aceasta abordare ca "toate padurile are uscaturi"/bla/bla,

acolo e taman invers,
    mai sunt si paduri, printre USCATURI!

Cat desprfe comentariile despre aciditate si moralitatea de pe forum, vezi ca cam sari gardul!
    sau intreci masura!
    sau cum vrei sa-i spui!

Aducerea in ecuatie a unuia/doua nume de useri carora le tot multumesti adica pentru moralitate,
    aruncarea cu noroi in restul, care nu gandesc ca tine,

asta cum se cheama??

BTW
    Eu ce stiu/cunosc, NU STIU DE PE GOOGLE,
    stiu din ce am vazut/trait/citit/invatat la viata mea!
    Astia din generatia Google, vedeti lumea distorsionat!

@adelaide

Multumim pentru impartasirea experientelor,

habar nu am despre ce se intampla cu romii prin alte tari,

din pacate, cred cu tarie ca,

oricat s-ar stradui orice guvernare de la noi, sa-i integreze pe ai nostri,

ar esua!

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    E clar! Si tu esti cam balaoaches! Mi s-a parut mie ceva din poza ta, chiar mai de mult.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cataline, era sa postez dincolo dar,

am zis ca sa nu stric acolo atmosfera!

Ce-ai zice deci sa opresti odata masina pe langa un grup din astia,

si invita cativa la intalnire eventual!
    Sa aratam ca suntem romani primitori/etc/etc

11. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, integrarea nu inseamna sfarsitul unei etnii/ca etnie. Ai spus o enormitate, dar in fine, e ok.
    Io-s pe dinafara, ok -asa-asa-
    Din punctul meu de vedere discutia asta se termina aici.
    Nu-mi place sa discut in contradictoriu cu persoane care nu fac decat sa provoace. Nu iese nimic constructiv din asta.
    O seara buna, tuturor.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Iata si o parte din reportajul dat de BBC.

Copii de tigani, nevinovati ,
    manipulati de parinti inconstienti!

Acolo trebuia sistemul din Ro sa lucreze!

Ce nenorocita de natie trebuie sa fii ca sa-ti schilodesti propriul copil in asa un hal????

Sa-ti aduca tie bani sa-ti umpli burdihanul???
    Sa poti arunca cu bani'n lautari???

Ce poate face ORICE AUTORITATE
    ca sa-i invete pe astia ca nu e OK, sa te usurezi in spatele casei unde locuiesti???

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=J6B8zDpAE0w

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mai incercati si aici

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/2146696.stm

Oricum, se merita copy/paste pentru final,
    adica cei de mor de grija lor..

Earlier this month, France arrested 10 Romanian gipsies for begging in one week.

The Roma Party, which represents gipsies in the Romanian parliament, has protested that France is unfairly targeting gipsies and violating their right to freedom of movement by deporting them.

French authorities are reported to have alleged that some beggars have merely pretended to suffer from disabilities to gain the sympathy of the French public.

Le este domn'le ingradit dreptul la libera circulatie prin Europa!

15. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
    Se pare ca nu le poti face nimic daca le dai pace fac ce vor fara legi fara constinta fara nici cea mai mica intentie de a se integra in frumoasa noastra comunitate de oameni civilizati .Cind cineva ridica glasul si face remarci sau actiuni contra lor imediat se pling ca li se ingradesc drepturile ca sint discriminati apropo de drepturi ar trebui sa le spuna cineva ca intr-o comunitate civilizata indiferent ce natii sau etnii sau religii fac parte sint niste de reguli de respectat iar oameni respectivei comunitati DA au dreptul de a calatori dar si niste OBLIGATIUNI NU NUMAI DREPTURI!!

dromaderu

Doamne ce material video imi vine -aaaa- -par-smuls- -aaaa- -plans2- -plans2- -par-smuls-

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca incerci sa lasi impresia ca cel mai destept cedeaza, afla ca NU ai reusit. Reactia mea nu este provocatoare, de ce ar fi? Este PROVOCATA de ineptiile postate de cei cu o perceptie deformata a realitatii, printre care te numeri si tu.

Incercarea de a infatisa tiganii ca pe niste victime ale societatii, este o insulta adusa bunului simt. Nu poti sa pui realitatea si adevarul in Photoshop si sa spui ca negrul este alb. Aceasta este o atitudine provocatoare, nu reactia unor oameni de bun simt.

Sent from my iPhone using Tapatalk

17. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    -ras1- -ras1-
    Domnu Albea (alb prin nume, eu negru prin poza de profil). Balaoaches?!?!?! Spuneti unde si va trimit poze cu mine sa ma vedeti cat de baloaches sunt eu -da-da- . Vi s-a parut..ati zis bine -ras2- . Doamneeeee, acum ceva timp as fi zis ca parasesc forumul, acum pot doar sa rad -ras1- ....chiar daca ar fi adevarat, nu vi se pare ca asta ar fi agravat lucrurile prin cele spuse de dvs.? Ma faceti tigan fara sa ma cunoasteti, nu-i frumos sa stiti. Pe unde sunteti dragi moderatori acum -nu-zic- ? Daca pana acum ati citit cat de cat din ce am scris pe forum stiti ca incerc sa fiu cat se poate de civilizat si la locul meu, daar mai sunt si persoane ca dl Albea aici de fata care ma acuza...Am mai vazut o interventie asemanatoare pe un alt topic, la fel de violent verbal ,sau poate ca e prea mult spus..dar in fine, o las balta aici , unii nu merita nici efortul sa te certi cu ei, si un report to moderator e de ajuns...dar simteam nevoia sa ii explic domnului in cauza cum stau lucrurile. O seara buna domnu'..din partea unui "tigan" -ras3-

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

@angel93

Uite, tu esti un biat super, ca sa zic asa, si de aia nu am ineput cu

"mai angel93", spre a nu crea o diferientere cum ar veni...

Albea (albul, conform logicii tale) , nu te-a acuzat de nimic!
    Nu te mai victimiza , in speranta ca cineva ,undeva, va lua o masura energica!

Esti foarte civilizat, esti foarte la locul tau dar,
    doar acestea fiind intrunite,

nu poti cere moderatorilor sa faca dreptate intr-o problema ca asta.

19. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Ooo, ba pot, am facut-o deja...forumul asta are nevoie de ceva curatenie sincer, prea multe discutii denaturate, prea multe nereguli trecute cu vederea si nu mi se pare ok...aveam o parere foarte buna despre dl Albea (nu alb dupa logica mea, alb dupa logica dansului si eu negru tot dupa a sa logica), despre dvs, despre Vali, Rebeca, Ella si cativa altii (inca mai am) dar totusi, o limitare ar fi ok. Nu ma victimizez, dar dl. Albea dintr-un motiv sau altul isi permite cam multe pe forum, asemenea si in topicul deschis de Gsm009 (daca nu ma insel). A mai fost o data cand am fost si eu de partea dansului, era la un topic unde cineva facea reclama la farduri...si atunci tot necuviincios a raspuns...unii nu stiu sa renunte/sa isi ceara scuze atunci cand trebuie. Dar asta e o calitate rar intalnita printe multi, de a-ti recunoaste greseala, datorita arogantei..eu cand am simtit ca e necesar si am intrecut masura am facut-o. Aici nu e vorba de varsta, puteam sa pun oricand date fictive si nimeni nu avea de unde sa stie daca e real sau nu...putin imi pasa ca cel cu care vorbesc are 60 30 sau 10 ani, atat timp cat stie sa pastreze limita si sa poarte discutii la locul lor e ok.

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Care e problema, copile? Ia fa bine si argumenteaza. Mai devreme ziceai ca nu-i nimic rau cu tiganii. Acum te simti insultat? Ai nevoie de moderatori?

Instabilitatea asta in opinii si pareri, modificate de directia vantului nu-ti va ajuta prea mult in viata.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page