6.9 C
London
Tuesday, January 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un om a murit...nevinovat...ce e de facut?

Discussion in 'SEZATOARE' started by momo, Oct 11, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da' unde esti frate? Sa venim si noi! -dans-

2. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Londra,Elephant and Castle...departe de butoane,mondiali,ghicitoare,spoitori,minuni si salamuri -dans-
    Lasand gluma la o parte,cred ca ar trebui sa luam cu totii atitudine vis-a-vis de ceea ce se intampla in tara unde ne-am nascut si pe care o iubim.

A ajuns un loc controlat de oameni lipsiti de moralitate si scrupule care incurajeaza lipsa de educatie si infractiunile.

Nu am fost niciodata adeptul partidelor extremiste sau radical nationaliste.Incep insa sa iau in considerare sprijinirea unui astfel de partid sau a unei miscari care ar putea reda demnitatea poporului roman cat si identitatea natiei noastre ratacita intre anii de comunism rusesc si anii de democratie manelizata si tiganizata.

p.s. sa nu uitam de ce am ajuns cu totii sa emigram:coruptie,mizerie,lipsa de protectie sociala,nepotisme si hotie.Nu cel mai bun mediu sa iti cresti copiii si sa progresezi,nu?

3. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
    Toate cele bune si frumoase pentru toti cetatenii indiferent de natie,cetatenie,apartenenta politica sau religioasa, ATITA TIMP CIT SE COMPORTA CIVILIZAT SI RESPECTA LEGILE SPUSE SI NESPUSE,SAU SCRISE DIN TARA IN CARE TRAIESC.

NU VREAU sa FIU,NU SINT SI NU VOI FI SOVINIST SAU XENOFOB.

Dar din pacate trebuie sa recunosc ca tind a deveni un rasist inversunat atita timp cit vad la televizor ca CLANUL CUTARE s-a BATUT CU CLANUL CUTARE.
    Vad aici in Satu-Mare cum sta treaba cu clanurile Ditamai Tigan 130 Kg pensionar de boala la 32 de ani care circula cu BMW X6,Mercedes SLK,AUDI A8 editia 2010 toate masini personale al carui bastard se adreseaza catre fiicamia ca tu gagica nu vrei sa te f.t diseara si cind il proptesc de perete vine tot clanu lor.

Apare politia::

Ma iau la intrebari ca ce i-am facut la DOAMNE VEZI RESPECTABILUL CONCETATEAN

SI cind le spun ce s-a intimplat Raspunsul a fost urmatorul ATENTIE!!!!!

PROBABIL FATA MEA A PROVOCAT TOTUL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

APOI SA NU II BATI PINA CE NU IESE ZAMA ALBA DIN ASTIA NEGRI???

NOROC CU PRIETENI DIN COPILARIE CARE TE AJUTA LA NECAZ

DE NU VENEA POLITIA II NENOROCEAM TOATA NATIA

POlitia PARALEL CU TOATA TREABA AU VRUT SA MA AMENDEZE PE MINE si pe PRIETENI (cu P mare) PENTRU TULBURAREA LINISTI PUBLICE

SI SA FIU INTELEGATOR CU INDIVIZI DIN ASTIA CARE NU RESPECTA NICI MACAR CELE MAI ELEMENTARE LEGI ALE CONVIETUIRI

TIN SA MENTIONEZ CA AM UITAT SA TREC MAI SUS CA FATA MEA AVEA 14!! ANI CIND S-AU INTIMPLAT TOATE ACESTEA

DIN PARTE MEA TOPIC OFF
    RAMAN CU PAREREA CA CEL MAI BUN infractor (smecher,borfas,s.m.a.d) E ACELA CARE E SUB 2 METRI DE PAMINT

PAREREA MEA OCHI PENTRU OCHI REINTRODUCEREA PEDEPSEI CU MOARTEA AR FI O CHESTIUNE BENEFICA SI INTRODUCEREA srry nu mai stiu cum se spune dar in SUA exista legea ca la al treilea condamnare esti pasibil cu pedeapsa cu moarte sau pe viata

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am fost si, din pacate vom fi inca, in inferioritate fata de aceasta rasa/etnie/etc/etc,

cum vreti voi sa o numiti, TIGANII!

Mai ales acolo, in Romania, unde, vezi Doamne, nu ai voie sa-i spui unui ca-i tigan, dar el are voie sa-ti "curete" casa la vreme de seara!

Inferioritatea este data de faptul ca noi avem bun simt, buna crestere, incercam sa fim corecti/cinstiti,

well,

pe astia ii DOARE LA BASCA de toate astea.

Cautati unii in DEX cuvantul SOCIOPAT si,

veti avea imaginea tiganului/romului roman!

Ala de l-a omorat pe acest biet american, nu pare tigan dar, a fost prelucrat in procesul de "tiganire" a natiei noastre!

Si , nu, nu a inceput de acum, astia asa au fost dintotdeauna.

Prin anii 1979-1983 am fost elev la liceul Mihai Eminescu din Iasi.
    Liceu de renume, la vremea aia, de filologie-istorie.

Well, din pacate, muuuult prea aproape de Ticau, cartier de tigani.

Ne kakam (scuzele de rigoare) pe noi, in pauzele mari,

cand intrau tiganii pe coridoare, ne prindeau pe la baie, si, ne puneau sa sarim in sus, sa auda care are ceva maruntis in buzunare!!!
    Nu doresc nimanui sa experimenteze asa ceva , cand esti un baietel de 10/12/14 ani!

Din fericire, la vremea aia mai existau profesori/directori care, cum ii prindeau, ii ardeau de nu se vedeau!

Nu sunt desigur pt violenta dar, pe astia.... -nervos-

As putea scrie doua carti despre...

5. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni, ati realizat cat de rasiste au devenit discutiile pe aici -wow- Asa cum nu va convine sa fiti bagati in aceeasi oala cu criminali/hoti etc atunci cand sunteti pe unde umblati, nici unora dintre rromi nu cred ca le place sa fie bagati in aceeasi oala cu confratii lor. Toti avem si oameni admirabili dar si persoane de care sa ne fie rusine, asa e in fiecare neam/rasa/etnie cum vreti sa ii spuneti. La noi inca e bine ,comparativ cu Italia, SUA, Rusia, China etc. Se pare ca pe aici moderatorii au intrat in vacanta si nu au vazut halul in care vorbiti desi forumul are reguli stricte.
    Fiecare are dreptul sa gandeasca asa cum doreste, dar libertatea de exprimare se termina acolo unde ea incepe sa aduca acuze altor persoane. Nici eu nu sunt de acord cu ce fac unii dintre ei, dar am cunoscut si rromi/tigani care sunt total diferiti si nu sunt ca in descrierile date de voi mai sus.
    Sa nu mai spun insa ca nu ne-au facut rromi de ras tara pe cat ne-am facut-o noi de-ai nostrii...pt ca romanul fura la nivel inalt si rusinea tot la nivel inalt este realizata. Exemplu concret: toata crema politicii actuale precum si toti marii afaceristi, daca pot fi numiti asa.
    E trist ce vad aici... -nu-nu-

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mai copile,

poti te rog,

fara sa dai google in prealabil,

sa-mi dai definitia cuvantului "rasist"?

Apoi,
    din ce experienta vorbesti tu?

Daca stai la casa si, iti pui rufele la uscat la soare, pe sfoara, afara, si,
    vine un tigan (ca-l vezi dreaq pe geam cum le smulge si fuge cu ele!, si nu e blond!)

si apoi tu iti sufli'n buza cum ar veni...

ca nu-l doare dreaq pe nici un politist de chilotii tai, deci,

daca tu traiesti experienta asta, si, nu ai pantaloni sa te duci la scoala a doua zi (de ex)

mai vii si-mi spui de "libertatea de exprimare?"

Nu doar romanii fura la nivel inalt, la acel nivel fura multi altii,

eu ma refeream doar la ce inseamna natia TIGANEASCA pentru noi, romanii!

Si, tine cont,

eu sunt deja la 9 ani distanta de ei,

dar, din pacate,
    prea multi au ajuns sa fie "influentati" de vezi Doamne , democratie/etc/etc...

Am mai spus-o si, o sa o mai spun,
    chit ca vb singur,

toti cei care scrieti ca bla/bla/bla, despre tigani,

ca ati intalnit si unii OK, alea/alea...
    habar nu aveti!

Stii despre tigani de la TV!

7. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu cred ca violenta este o solutie. Poate sunt eu mai flower-power, dar cred ca nu violenta este solutia. Cel putin nu violenta venita din partea noastra, in ideea de a ne face dreptate.
    Vina apartine in totalitate autoritatilor. Asa cum am spus mai sus, cel mai simplu exemplu este ca o batrana care circula fara billet in autobuz este amendata, iar pe ei nu ii intreaba nimeni de nimic. De ce? Sunt multi, sunt periculosi si la nevoie sare tot neamul lor.. Eeee!
    In cazuri extreme cred ca si autoritatile ar trebui sa se mobilizeze cu mic cu mare si sa intervina in forta. Din pacate nu asta se intampla.

Sa iti faci dreptate singur este necivilizat si ne-ar duce drept in mijlocul haosului. Pt asta exista “organe” competente.
    Din pacate nu stau lucrurile asa si la noi, deci, in lipsa de alte mijloace iti cauti fericirea, linistea, demnitatea si respectul intr-o tara civilizata.

Sincer, problemele acestei etnii sunt scapate de sub control. REPET: sunt multi din ei persoane educate, civilizate sau practica o meserie curata. Nu despre ei este vb aici. Ci despre cei care ne terorizeaza, castiga bani din… nici nu vreau sa ma mai gandesc de unde, sunt favorizati, da favorizati, de cei care ar trebui sa se asigure ca se respecta legea si ordine, etc.
    Si, credeti-ma, va scriu din Oltenia, daca nici eu nu stiu cum e cu ei… nimeni nu mai stie.

Totusi, imi sustin punctul de vedere: principala vina o poarte autoritatile de la cei mai mici pana in frunte. Si nu numai cei de acum, ca problema nu e de ieri de azi.
    Dar, da, cei de acum le-au dat nas si mai si, ca vin bani, vin voturi.

Nu cred ca suntem rasisti nici unul de aici, iar tu, angel93, incerci sa faci ca Madonna la Bucuresti. Nu cred ca ii poti judeca, mai ales pe cei care au avut de-a face cu ei, si nu ii poti face rasisti. Pt tine, poate, ce nu vezi nu exista! In plus, dupa data nasterii esti putin prea tanar ca sa tragi concluzii asa radicale. Nu spun decat ca poate nu ai suficienta experienta de viata, nu ai un copil pentru a carui siguranta sa te temi, etc.

Socrii mei stau intr-un cartier cu procentaj majoritar de tigani. Nu iti poti lasa masina la poarta. Nu din prejudecata, ci pentru ca ai lasat-o si ti-au spart-o. Nu o data ci de doua ori. Vezi, le-am dat si a doua sansa!

A, si daca nu stiati, cf statisticilor, prin 2060 vor fi majoritari. Nu va mai exista poporul roman.
    Si mai trist, nu?! Angel93 Si sa stii ca ani buni am avut o familie de tigani vecini. Dar munceau cinstit si erau respectati. Au infiat chiar si un copil roman pe care l-au gasit abandonat pe strada. Jos palaria in fata acestor oameni! Restul…

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Absolut ca nu este vorba de a fi violenti si,

absolut ca este vorba despre lipsa implicarii autoritatilor.

O incurajare tacita si , din pacate, continua a faradelegilor comise,
    de multe ori,

in numele a catorva voturi in plus!
    fiindca astia se duc la vot! chemati de bulibasha!

9. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Asa, ca sa fie clar…!!! -da-da-

10. Anonymous

Anonymous Guest

Discutia se tensioneaza fix de aiurea , cam toti spunem acelasi lucru.
    Tiganii , sau cum vor sefii etniei lor sa se numeasca, sunt multi si au istoria lor.
    Sunt un popor de nomazi.Ei au un stil de viata , o cultura a lor ce trebuie respectata.Istoria i-a purtat peste tot in lume ,noi ii vedem doar pe cei de langa noi.
    Tiganii sunt de mai multe feluri , in functie de meseria familiei lor.
    Sunt curios cati dintre cei casatoriti si care au facut nunta in Romania ,au avut la nunta ca muzicanti pe Scorpions sau Led Zepelin sau Beatles ori Stefan Banica Jr (ups, asta-i tigan , trebuia sa spun Catalin Crisan).
    Eu nu am nimic cu tiganii din Toflea sau Buzescu [video]http://www.youtube.com/watch?v=GHTBPhQcXCY[/video]
    sau Strehaia [video]http://www.youtube.com/watch?v=Q19GMe2xttY[/video]
    insa am as avea o problema cu functionarul de la primarie sau de la finante care nu a incasat impozitul pe venit si pe cladirile astea, dupa cum am si cu politistul care nu-i prinde pe cei care fura curent electric si tot asa.

La fel nu am nimic cu Adrian Copilul atomic sau cum si-o spune el , sau cu Vali Hurricane, sau cine mai stie ce vedeta autohtona, am insa cu soacra-mea care-mi lasa fetita sa se uite la asa ceva si cu domnu sef de la garda financiara care se screme de ceva timp sa inventeze cum sa impoziteze acesti Michaeli Jacksoni locali.

Probabil ca fratele presedintelui cauta o solutie practica de sta numai printre ei .

Ideea stimati colegi de forum este ca ... daca romanii nostri care ocupa posturi in administratie (politie , finante , educatie)si-ar fi facut datoria lucrurile ar fi stat total diferit acum.
    Mi-aduc aminte ca acum multi ani a venit la mine presedintele unei fundatii/asociatii locale a romilor sa-mi propuna sa vindem niste locuri la facultate .Trebuia doar sa te declari tigan si erai student , la ce voiai tu.Acele locuri s-au ocupat ,de romani care probabil au platit ce cerea el. Frumos este ca si la Academia de Politie erau locuri de vanzare.
    Acu stau si ma intreb.....cat de vinovat era acel obscur sef de filiala sau ce era el , si cat de vinovati sunt cei care au acceptat targul .

Eu raman la ideea mea, de a imparti lumea in oameni buni si oameni rai, nu in galbeni , rosii , negri si altele.

11. alexcump

alexcump New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Graphic | Web Designer
    Home Page:
    Eu zic ca asta a fost un accident si daca vezi ca fetele alea sunt in clubu ala cu alti barbati eu zic ca mai bine dansezi singur si stai potol.

Cat despre faptu in sine, poti omora un om foarte usor si desigur un pumn ia fost de ajuns tanarului baschetbalist.

Credeti ca ei vroiau sa l omoare? Baietii aia au probleme cu politia mai mari decat credeti.

Nici eu nu i suport dar hai sa vedem adevaru.... Pana la proba condradictorie sunt de parere ca vina este impartita.

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

12. Anonymous

Anonymous Guest

Ministrul Justiției, Catalin Predoiu, a declarat ca proliferarea actelor interlopilor reprezinta consecința directa a clemenței judecatorilor, iar cand procurorii aduc porbe, iar judecatorii le ignora nu se pierde doar un caz, ci releva ca poți scapa nepedepsit.
    Ministrul Predoiu a afirmat ca sistemul judiciar va fi credibil atunci cand va reusi sa invinga coruptia, inclusiv din propriile randuri, sa tina sub control violentele si sa puna cu succes in aplicare noile coduri.

”Sarcina aplicarii noilor coduri nu este usoara si reusita ei ofera o sansa sistemului judiciar sa se recredibilizeze mai mult. Avem inca cetateni care ne transmit un mesaj simplu: nu le pasa de lege, nu le e frica de lege! Valul de violente recente, unele cu consecinte grave sau chiar tragice, demonstreaza acest lucru”, a afirmat Catalin Predoiu, la conferinta organizata de societatea de avocati ”Tuca, Zbarcea & Asociatii” si MEDIAFAX, la care participa peste 250 de persoane.

Demnitarul a aratat ca nu are in vedere doar cazul recent de la Giurgiu, in care un cetatean strain si-a pierdut viata, ci seria de cazuri din ultimele luni in care cetateni romani isi vad drepturile incalcate de indivizi sau grupuri de indivizi care vor sa impuna o lege si o justitie paralela in comunitatile locale.

”Acesti indivizi, aceste bande, numite generic interlopi si proliferarea actelor lor reprezinta consecinta directa a clementei judecatorilor. Cand procurorii aduc probe si judecatorii le ignora, nu se pierde doar un caz, ci se transmite opiniei publice un semnal ca poti sa incalci legea si sa scapi nepedepsit. Daca magistratii nu vor face legea de temut, vom fi considerati un stat esuat”, a afirmat ministrul.

In aceasta ipoteza, a aratat Predoiu, nu se va putea vorbi nici deinvestitii corporatiste, nici de profesii juridice, nici de drepturi si libertati respectate, cum sa se mai vorbeasca de bunastare cinstita.

”Economia, justitia, drepturile si libertatile vor fi preluate de institutia interlopului. Astazi interlopul paraziteaza societatea, maine ii poate dicta. Astazi el cere taxa de protectie buticarilor, maine va cere actiuni la firme de avocati, sau de notari, sau va vrea sa aiba judecatori in portofel ... Si nu o sa-i puteti refuza, pentru ca vor ameninta cu forta, iar daca justitia nu este mai puternica decat forta lor, va va fi frica sa-i refuzati. Daca nu intervenim acum, flagelul se poate extinde si va fi mult mai greu de eradicat mai tarziu. Aceste fenomene s-au petrecut in alte state europene, care au avut din greu de luptat cu structuri mafiotie lasate sa creasca nestingherite”, a declarat Predoiu.

www.9am.ro

13. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa fiu inteles gresit...nu sunt rasist si nici nu sustin nici o forma de rasism.

Toata supararea mea pleaca de la experientele neplacute pe care le-am avut fiind elev,teenager,adult cu aceasta etnie.

Nu spun ca vina le apartine in totalitate,dar spun ca ar trebui sa se comporte uman si sa isi doreasca sa fie parte a socitatii in care traiesc.

Stim cu totii ca aceasta situatie putea fi evitata daca noi romanii eram capabili sa ne alegem alti conducatori dupa revolutie.

Cei ce coduc Romania de 20 de ani sunt aceiasi si cred ca toata lumea s-a saturat de ei.

Insa vreau decat sa trag un semnal de alarma avand in vedere comportamentul unei etnii.

Sunt constient ca nu numai tiganii au comis infractiuni si au denigrat imaginea tarii noastre...dar procentul ingrijorator al infractorilor proveniti din aceasta etnie ma face sa ma gandesc ca este ceva in neregula cu ea.

Inca o data imi exprim bucuria ca nu traiesc langa ei.

Am citit experientele pe care le-au avut unii dintre concetatenii forumisti cu tiganii si pot sa dau si eu cateva exemple din ceea ce am patimit personal.

Nu vreau copiii nostrii sa treaca prin ce am trecut noi.Este traumatizant.

Vreau decat sa existe legi si toti sa le respecte indiferent de etnia din care provine.

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Bunica-mea ii facea "tigani" pe toti cei care se comportau urit. O fi stiut ea ceva si ca bunica-mea multi dinaintea ei...cu alte cuvinte nu cu rasa are romanul ce are, ci cu naravurile...mai exista o vorba, cica "sa nu te tiganesti". Oare de ce "sa nu te tiganesti" si nu "sa nu te englezesti?"...pentru ca e evident ca tiganii au niste trasaturi de caracter aparte. Ce e cel mai rau este ca romanii au facut copii cu tiganii si din pacate progeniturile au mai mult gene tiganesti...

15. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Alex,nu inteleg..un accident?In primul rand,inainte de a lovi un om,un animal..orice fiinta, trebuie sa gandesti,si cred ca asa realizezi ca gestul tau poate duce la pierderea unei vieti.Ce importanta are cu cine era fata respectiva?Apartinea cuiva,facuse cineva contract de vanzare cumparare avand ca obiect fata cutarica?Astea sa fie scuzele,explicatiile noastre?Sa "stai potol"sfatuiesti orice plimbaret prin cluburi?

Un pumn e suficient..cu siguranta!dar ajungi la pumn?cat de primitiv trebuie sa fii ca sa recurgi la pumn cand nu esti atacat fizic?Baietii...de baietii astia sunt satul,si cred ca nu sunt singurul.Probleme cu politia..nu ma intereseaza problemele cauzate de ei insisi pe care le au..ma intereseaza problemele pe care le cauzeaza unei comunitati nevinovate,obligata sa traiasca si sa isi educe copiii in spaima.Se mai pune problema de intentie oare?Nu au vrut sa omoare?Dar oare ce credeau ca se intampla lovind pe cineva intr-un mod salbatic,cu pumnul sau cu picioarele???

Adevarul este ca un copil a murit,copilul unei mame,al unui tata,fratele cuiva,prietenul cel mai bun al altcuiva.Vina impartita?Mortul e de vina ca s-a pus in fata pumnului?De ce probe ai nevoie??Un om a murit lovit de o mana careia i s-a permis sa loveasca de catre mii de alte maini.Destul!!sper sa fie destul..

Nu ma indoiesc ca exista si tigani ce fac onoare societatii,promit sa ii caut in urmatoarea perioada,pentru ca adevarul este ca eu nu am intalnit inca(sotia imi spune altceva,voi ati venit cu exemple)experienta mea de 25 de ani traiti in Pantelimon ma invata altceva.

Am frecventat scoala locala,nr 53.Am avut colegi de clasa tigani,nu era unul dintre ei interesat sa studieze,dar cu totii interesati sa ne fure pachetul cu mancare(asta o pun pe seama foamei de acasa si nu ii condamn pt asta,dar judec ca atare cei ce se numeau "parintii" lor).Mai apoi,la liceul Lucian Blaga,am avut surpriza neplacuta sa fiu buzunarit de aceiasi colegi din scoala generala,de data asta nu in calitate de colegi,ci in calitate de vamesi la intrare.

Experientele mele nu s-au limitat doar la ceea ce intampla in cadrul scolii.De la varsta de 6 ani m-am intalnit cu personajele de care discutam si in alte parti.Am jucat fotbal la juniorii unui club din Bucuresti,unde am avut parte de alte experiente.Se fura din vestiar,apoi s-a furat in cantonament la mare;in nici unul din cazuri nu s-au facut acuzatii pe principiul etniei.Din pacate,mai tarziu,in ambele cazuri,cei ce furasera erau tigani.

Mai tarziu,continuand in fotbal,am ajuns la Severin si asemanator cu ceea ce i s-a intamplat lui Chauncey Hardy,in vara anului 1997,aflandu-ma intr-un restaurant din Severin.S-a intamplat sa fiu la o masa cu ceilalti colegi,sarbatoream o victorie,glumeam,nu deranjam pe nimeni.In acelasi
    restaurant,o petrecere cu vreo 20 de tigani.La un moment dat,unul dintre ei a crezut de cuviinta ca cel mai bine mi-ar sta cu o sticla in cap.Vreau sa subliniez inca o data ca nu am deranjat rumegandu-mi mancarea si nici n-am ragait la masa:)Cu ramasitele sticlei in cap am parasit restaurantul si ce a urmat e de istorie personala(multumesc colegilor de atunci pentru sustinere).Si acele persoanje faceau parte dintr-un clan,din intamplare tot de etnie roma,clanul Fifanu,care mai tarziu avea sa fie arestat pentru contrabanda cu petrol,sechestrare de persoane,deaorece nu au mai vrut sa plateasca taxa de protectie superiorului,adica prefectul de Mehedinti Sarbulescu.

Mai departe putem discuta detaliat legat de Victor Ponta,lider PSD/USL

tatal prezentatorului de televiziune Maruta,judecator la tribunalul Gorj

Marin Condescu,lider sindicat minerit oltenia

Ioan Marginean,fost presedinte Unirea Alba Iulia,observator general din partea FRF

Jean Nitulescu,fost presedinte Univ Craiova si actual presedinte al unei grupari din liga 2

Cristian Borcea,actionar Dinamo

Petre Buduru,fost presedinte Farul Constanta,actual presedinte Astra Ploiesti

Ioan si Victor Becali

Silvian Cristescuy,presedinte Universitatea Craiova

Adrian Mititelu,patron Univ Craiova

Cornel Dinu

Colonel Vasile Anghel,presedinte CS Dinamo Bucuresti

Gigi Becali

Adrian Porumboiu

Ion Craciunescu

Codrin Stefanescu

Mircea Hava

si altii ce fac parte din mizeria ce a dus la tiganizarea unei tari.

Pe curand tuturor,revin cu mai multe amanunte pe un topic dedicat coruptilor si ceea ce stim despre ei.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bine spus momo,

"tiganizarea " Romaniei.

Adica romani care au inteles ca, daca tiganului nu i se intampla nimic, de ce mi s-ar intampla mie?

http://www.click.ro/news/social/dj_fofo ... 77207.html

Am gasit doar articolul din click dar, cazul este real desigur, un alt tanar omorat "dintr-o lovitura!"

Mai vrea cineva sa traiasca in Ro?

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  18. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Eu ii zic sotului meu de mult ca problema tiganilor (nu numai la noi) este o bomba ce sta sa explodeze.

Problema este ca, desi legile sunt facute numai pentru noi, cei de buna credinta si care ne castigam traiul linistit, vine UE si spune ca este discriminare si ne arata cu degetul pentru te miri ce.

Nu stiu daca ati vazut la tv stirea cu relocare unor tigani pt ca primaria vroia sa construiasca pe acel teren anl-uri. Oamenii din zona unde vroiau sa ii mute au iesit in strada pentru a protesta. Ce s-a intamplat?! Pai a intervenit politia … si saracii oameni care iesisera pt ca se gandeau la cum vor mai ajunge copiii lor la scoala, s-au ales cu vanatai si lovituri. Din pacate este tot o stire moarta careia nimeni nu i-a mai adus vreun up-date.

Sunt multi care nu ar mai sta in tara, insa le lipsesc diverse pt a pleca: bani, curaj, dorinta de munca (unii stau la caldurica desi abia isi duc zilele, dar nu ar da locul confortabil pe ceva cu mai multa munca), putere de munca…etc.

Dar sunt si multi care sunt linistiti aici, desi, in aparenta, se vaieta de tot si de toate. Vorbesc de totii lenesii sistemului de stat care plimba hartii de pe un birou pe altul pe banuti frumosi si in cadrul unui program de gravide. Nu va lasati inselati! Nu sunt foarte multi bugetari dati afara din sistem. Eu in Craiova nu stiu nici unul si am prieteni in multe sectoare.
    Ca ex., la Primarie cd am depus pt alocatia celui mic erau vreo 6-7 persoane in birou si am asteptat afara pana m-au chemat inauntru desi nu faceau nimic. Unul desena stelute in fata mea pe o foaie de hartie si pe banii mei, bineinteles. Bineinteles ca erau impartiti pe categorii de alocatii. Simplu de analizat cate nasteri sunt pe an si care e media lunara ca sa vezi cat munceste acel om.

Ce sa mai zici de tigani ca sunt unii (muuulti) mai mari si mai tari ca ei.
    .

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  20. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu cred ca discutia in general denota o intoleranta evidenta in privinta tiganilor.
    Si sunt de acord cu angel, ca e un fapt trist.

Eu am avut si experiente bune cu tiganii. Care mi-au demonstrat ca, ca peste tot, si printre ei sunt oameni si oameni.
    O sa-mi spuneti ca e doar exceptia care confirma regula.

Dar eu la punctul asta va intreb: de ce tiganii francezi, italieni, croati sau altii nu au acelasi probleme? Daca e in sangele lor, cum se pretinde pe aici, ar trebui sa fie toti la fel, nu?

Dar e mai usor sa spunem ca "tiganii sunt asa/altfel", decat sa admitem ca noi, romanii la nivel de stat/institutii etc, avem o problema.

Si apoi, ca ne place sau nu pe pasapoartelle lor scrie:roman. Nu tigan, nu rom.Roman.

Iar despre faptul ca Europa a incercat sa-i integreze, am dubii serioase.Integrarea cere niste actiuni clare. In plus cere timp pentru a da roade. Ca Europa a alocat bani, da. Dar banii aia nu au ajuns decat in mica parte unde trebuia.Si am certitudinea ca banii aia nu au ajuns in buzunarele vreunui tigan.

Asa ca hai sa nu ne mai tiganim -asa-asa- si sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page