5.1 C
London
Tuesday, March 09, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Un om a murit...nevinovat...ce e de facut?

Discussion in 'SEZATOARE' started by momo, Oct 11, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Vreau sa imi prezint in primul rand condoleantele si sustinerea mea familiei sportivului american ucis cu salbaticie in Romania,Chauncey Hardy.

Nu ma voi opri insa aici pentru ca, asa cum toti ar trebui sa o faca,vreau sa iau atitudine si vreau sa arat ca imi pasa.

Sunt convins ca majoritatea dintre voi ati citit presa din tara in ultimele doua zile si fiecare dintre cei care a citit are o opinie vis-a-vis de cee ce s-a intamplat in Giurgiu.
    Cred ca toti suntem datori sa luam atitudine in privinta a ceea ce s-a intamplat si a dus la sfarsitul tragic al unui COPIL.

Vreau sa mentionez ca sunt ROMAN si nu rrom,tigan sau gipsy.Sunt un roman mandru de istoria si trecutul neamului meu.Nu cred ca trebuie confundata istoria noastra cu istoria etniei rrome,tiganesti,gipsy sau cum or vrea sa o numeasca.Am spus asta pentru ca sunt satul sa mai rosesc si sa ma mai simt jenat cand zic ca sunt Roman.

Nu neamul meu si romanii mei au creat imaginea asta de care tuturor ne este rusine ci o minoritate salbatica care nu are scrupule sau moralitate.Nu vreau sa mai fim asociati sau identificati ca fiind parte din lumea lor.

Noi suntem romani cu o istorie care nu ne face barbari sau salbatici.

Vreau sa aud parerile voastre in legatura cu ceea ce s-a intamplat,avand in vedere ca nu este prima data cand etnia aceasta actioneaza asa...sunt recunoscuti pentru lipsa de educatie si salbaticia cu care actioneaza.

Punctul meu de vedere este acesta:
    Europa a incercat sa ii asimileze,le-a oferit dreptul la educatie si a vrut sa ii integreze iar ei(rromii,tiganii) au refuzat.
    Nu,Europa nu va trai dupa regulile lor si nici nu este de acord cu ele.Si noi suntem Europa.Si noi trebuie sa luam atitudine.
    Si trebuie sa o facem acum.Trebuie oprita manelizarea si tiganizarea unui popor care nu are nimic de a face cu nomadismul si magia neagara ,nimic de a face cu cersetoria,hotia,violenta de orice fel.

2. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    ....american ucis cu salbaticie......

Unde e salbaticia in aceasta nefericita intamplare ?

A fost un accident stupid care are toate sansele sa se repete in conditii asemanatoare (bautura ,hormoni ,lipsa de creier...) orisiunde pe mapamond nu doar in romanica .

3. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata,

Intr-adevar este extreme de trist si regretabil ceea ce s-a intamplat. Insa, nu e vorba de salbaticie. Pur si simplu un pumn in fata l-a doborat si s-a lovit la cap. Nu a fost batut cu salbaticie, injunghiat desfigurat, sau altele cum se intampla.
    Nu stiu daca vinovatul face parte din etnia mentionata, insa ceea ce stiu este ca face parte dintr-un clan de interlopi Aici este problema. Pt cine urmareste ce se intampla in tara, cred ca ati vazut cate lucruri cu adevarat abominabile se intampla din vina acestor clanuri, si cate familii traiesc in teroare in zone controlate de ei.
    Se pare ca acest tanar American ar fi facut “greseala” de a intra in vb cu o romanca (el fiind strain si de culoare), moment in care pe acel interlope s-au umflat muschii.

Insa, nu stiu daca ati vazut/citit ca, in spitalul din Giurgiu acel tanar a fost tratat timp de cateva ore pentru o asa-zisa coma alcoolica, el avand hemoragie cerebrala. Oare asta nu este la fel de grav? Acest sistem care distruge vieti?

Cat despre etnia mentionata de tine, pe langa faptul ca nu trebuie bagati toti in aceeasi oala, mai este si un lucru essential de spus: nu ei sunt de vina pentru neintegrare, ci statul care nu face sufficient. Nu ii obliga sa isi educe copiii, nu ia masuri atunci cand se comit mici infractiuni, ca sa nu mai spun ca daca o femeie in varsta se urca in autobuz fara billet are mai multe sanse la o amenda decat un cetatean din etnia rroma, pt ca pe ei nu ii intreaba nimeni de nimic. Ei pot asculta o zi intreaga manele la maxim (atentie! Au niste statii si boxe imense) fara a fi “deranjati” de vreun domn politist pt tulburarea linistii publice, etc. Multe de spus. Ex: current moca, gaze, apa – moca…

Asa ca, oare ei sunt vinovati, sau cine ii lasa sa traisca in ignoranta si ilegalitate.

Haideti sa nu dam vina mereu pe ei. Traim intr-o societate “mizerabila”, oricum.

Ceea ce s-a intamplat cu tanarul American se intampla zilnic si mai grav cu multi romani nevinovati, numai ca acest caz a fost mai intens mediatizat si a atins atentia presei internationale.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ce s-a intamplat, de fapt?? -nas-

5. Anonymous

Anonymous Guest

Uite , Momo ! TU esti unul dintre Romanii de care mi-e rusine mult mai tare decat de tigani.Imi mai e rusine de hotii cu gulere albe, de etnie romana , care au furat tara aia de ne-au facut pe toti sa plecam. Imi mai e rusine de cei care au speriat vestul prin furturile lor de Credit Card , de paginile WEB false si alte asemenea. Si ,da , undeva pe ultimele locuri mi-e rusine ca TIGANII ROMANI sunt mai necivilizati decat TIGANII ENGLEZI sau FRANCEZI.Insa pentru asta ..parca-mi vad si mie o parte de vina si altora.....

6. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Lamuriri pt albea:
    Sportivul American plecase din America sa castige un ban cinstit in Europa. Terminase colegiul acolo si pt ca nu isi gasise echipa a zis sa incerce in UE si a ajuns la … noi. Pt niste amarati de bani (1000 euro/luna ) cu care isi intretinea mama si doua surori in America.
    Dupa castigarea unui meci a mers intr-un club din Giurgiu sa sarbatoreasca si intrand in vb cu o d-soara romanca a deranjat un interlop. Acesta i-a dat un pumn care l-a doborat provocandu-i hemoragie cerebrala.
    Parte la fel de grava si mult mai rusinoasa este ca autoritatile din Giurgiu au incercat sa musamalizeze cazul, iar desteptii de la spital l-au tratat vreo 4 ore de coma alcoolica – ceea ce nu era cazul, inainte sa-l trimita catre Bucuresti (adica la o aruncatura de bat unde probabil ar fi avut sanse sa traiasca).
    Acolo (la Bucuresti, unde a ajuns intr-un final) a facut de doua ori stop cardiac si nu au mai apucat sa il opereze.

Bineinteles ca a vuit toata presa, Ambasada SUA s-a sesizat si investigheaza… si pt ca s-a ajuns asa departe cu mediatizarea, si faimosul Minister de Interne (din Ro) s-a decis sa dea o declaratie cum ca se fac cercetari.

Cercetari pe dracu’. Un alt interlope celebru… imi scapa numele… are drepta avocat pe nimeni altul decat avocatul fratelui marelui “mariner”.

Mai comentam?!
    Eu v-am spus din ce am vazut la tv. Pt cei interesati e chiar acum o emisiune pe Antena 3 despre acest caz.

Multe gauri care indica o musamalizare crasa.

In mod suspect, camerele din club nu au mai “functionat” chiar in momentul incidentului nefericit.

Ar mai fi si faptul ca interlopul este “cetatean de onoare” al orasului ha.. ha… el si udrea!

Si… aseara in timpul unei emisiuni pe aceasta tema, tot la A3, s-a interrupt emisia in Giurgiu!

Suntem de ras! De tot rasul!

7. Anonymous

Anonymous Guest

Mda, sa nu uitam cazul Teo Peter...ce reactie promta a avut ambasata SUA.
    Ideea este ca eu vad mai vinovate autoritatile romane , cele care nu iau masuri.Viata m-a facut sa vad multe cazuri de colaborare intre "interlopi" si autoritati.Chiar la un moment dat, acum vreo 4 ani , se vehicula ideea ca romanii (indiferent de etnie) sunt lasati special sa plece afara la spart banci si clonat carduri , pt ca banii rezultati veneau in Romania si nu erau putini bani.
    Repet ,eu nu-l vad mai vinovat pe hotul de carduri sau de buzunare ,decat pe cel care fura 5 milioane de Euro/km de autostrada .
    Nu stiu cati de aici l-ai vazut pe comandantul politiei din Neamt care plangea live la TV ,ca vezi doamne, ce baieti buni si persecutati sunt camatarii .Nu mai spun ca a si dat exemple ( ca justificare in mintea lui) de procurori care dau bani cu camata,lucru dealtfel stiut in mod tacit de toata lumea,numai ca acest gaga s-a trezit sa-l spuna pe post.
    Saracul de el , a fost scos din politie si e avocat acum ,mare rau i s-a facut.

Ce atitudine se ia in cazurile astea........:( :( :( ???

8. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Veti vede ca nu se va mai vb nimic de acest caz dupa o perioada.

Asta spuneam: problemele sunte interlopii si statul = Coruptie

Acesti domni ne fura neincetat si mor oamenii pe capete in spitale, oameni care au cotizat ani grei, bani grei la sistemul de sanatate.

Credeti ca mamele care mor la nastere, copiii care mor in spitale, tineri care mor in mod suspect in spitale din orase mici, sau pt ca nu mai sunt spitale in orase mici… sunt vinovati de ceva?

Sa va zic despre un caz pe care il stiu f bine pt ca este vb de un prieten al meu: a suferit un accident in urma caruia s-a ales cu rani f grave la cap. In spital, la Craiova, murea cu zile si nu il lasau sa se transfere la Bucuresti. A intervenit sotia si a fost tranferat cu un elicopter. Acolo, ce sa vezi… !!! Ii cer doctorii bucata lipsa din craniu. La care femeia a ramas masca. Nu numai ca nu o avea, dar habar nu avea ca ii lipseste. Contactati, medicii de aici au spus ca, citez: “Am aruncat-o. Nu aveam conditii sa o pastram.” Frumos, nu?!
    In fine, datorita medicilor din Bucuresti., omul traieste si se recupereaza dupa 1 an in care a fost leguma.

Asa, ca… titlul topic-ului ar putea fi “ Mor oameni nevinovati … ce putem face?”

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mai oameni buni,
    toata Romania aia este condusa de interlopi!!!

Pacat ca trebuie sa intervina presa ca sa aflam de chestii din astea dar, se intampla nenumarate,

vezi cazul Deda de acum cateva luni,

sanchi, si-a dat primarul acela macar demisia ca baietii lui batusera cu sarguinta niste oameni?
    Si cate si mai cate....dar,

cand doamna anastase numara cu voiosie 200 si ceva parca de oameni in sala, cand erau ceva sub 80, si

DESI DOVEDIT !!!

i se da frumusel de catre colegii danseia NUP, ca de, e de'a noastra,

de ce s-ar speria vagabonzii aia de pe strada!!

Romania e o jungla!

10. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Trist si dureros de adevarat!
    Horror!

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -A mai incercat cineva sa descopere de unde au venit banii de campanie electorala a fetei lui Basescu?

- a mai avut curajul cineva sa intrebe unde au "disparut" banii din scena monicai ridzi???
    care, btw, a nascut prin Franta, atata incredere a avut in sistemul sanitar romanesc

-FRATELE PRESEDINTELUI E CUMATRU CU bERRCEA mONDIALU', CARE A CERUT , PRINTRE ALTELE, SA FIE LASAT ,
    liber din puscarie pe motiv ca sufera de claustrofobie!!!

-s-a mai auzit ceva de arestarile de vamesi??? sanchi

Orice eventual Corado Cattani apare,

sub diverse forme, fie ziarist, fie v'un investigator mai serios,

imediat ii este gasit un dosar ca a facut ceva!!!"

Oameni omorati de interlopi pe trecere de pietoni,

a doua zi au mutat aia "zebra", vezi si versurile celor de la Parazitii!

Si cate si mai cate....

12. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Horror, cum am spus!
    Degeaba ii vezi chiar si pe cei de la A3, care sunt cei mai vehementi, ca peste o luna uita de subiect.

Mai am o alta poveste horror pt voi. Simtita pe pielea mea, si care a fost picatura ce a umplut paharul.
    Pe scurt: in luna iulie anul trecut am nascut … intr-un spital din Craiova mea, ca, deh.. nu am banii m. ridzi. Ati zice: fericit eveniment, chiar si intr-o Romanie neagra. Pai, asa ar fi fost daca puiul meu nu ar fi fost scos cu japca din burtica. Cum s-a intamplat? Simplu: doctorita cu pricina trebuia sa plece in concediu si nu putea sa piarda spaga data la nastere in favoarea altui coleg. Asa ca m-a chemat pt un control de rutina in urma caruia mi-a rupt membranele si mi-a zis ca trebuie sa merg la sala de nasteri ca nasc.
    Dupa un travaliu greu si multe injectii cu atropina si oxitocina, ca nu era timpul de nastere, a venit pe lume baietelul nostru, care in tot acest timp s-a zvarcolit in burtica pana s-a infasurat in cordon de trei ori. Acestea fiind date, plus faptul ca a aspirat o gramada de lichid si sange in timpul nasterii provocate, l-au adus in pragul mortii. Noroc cu singurul om capabil si onest din acel spital, doctorul neonatolog (sa ii dea Dumnezeu zile multe!) care a facut tot ce a putut pt a-l salva in final. Cateva zile nu a fost capabil sa manance pt ca vomita incontinuu si il aspirau mereu in stomacel pana scoteau sange.
    Si asta nu e tot. Pt ca lucrurile sa fie si mai horror, i-au gresit si niste analize de a devenit suspect de nu stiu cate boli incurabile.

Doctorita si-a continuat linistita sirul de nasteri pe banda rulanta, si a mai nenorocit vreo cativa atunci. Din fericire bebelusii au fost pe maini bune la neonato. Dar au fost mamici cu rupturi de uter, infectii, etc.
    Am vazut femei din medii sarace lasate sa se chinuiasca pt ca nu aveau ce baga in buzunarul doctorilor. Ca sa nu mai spun ca am cumparat absolute tot ce a trebuit in spital, inclusive seringile si perfuzoarele pentru cel mic, daca puteti sa credeti ca sectia de neonato nu avea!

Credeti ca am putut sa fac ceva? Mi s-a falsificat fisa si mi s-a trecut in loc de 35 saptamani, 39 si mi s-a spus ca s-a intamplat si la case mai mari, si ca, oricum toti o fac.

Colegiu medicilor aici este pus sa ii protejeze nu sa ii traga la raspundere, asa ca m-am multumit cu faptul ca baietelul scapase teafar.

Coruptia este peste tot! O mana spala pe alta este sport national!.
    Acestea fiind spuse, nu ma mira deloc ce s-a intamplat cu bietul America.

13. ramoncita_2010

ramoncita_2010 New Member

Trophy Points:
    0
    Va spun eu ca nu o sa se intample nimic in Giurgiu. Cazul o sa fie musamalizat mai repede decat va inchipuiti pentru ca mafia este atat de mare in acest oras incat.... -nervos- interlopii sunt cei care conduc orasul. -plans2-

14. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    -nu-nu- E trist ce se intampla. Ferice cei de voi ce sunteti plecati si nu vedeti sau nu vreti sa vedeti ce se intampla in tara asta.

Tiganii intra in casele oamenilor prin televiziunile care le pupa poala, filmand nuntile pline de cocosei si manelisti, in tara unde actori celebrii romani trebuie sa joace rolul unor tigani, tara in care cuvantul "interlop" este ca un rang onorific, tara in care un primar sau un sef de politie actioneaza doar cu scopul de a-si prelungi mandatul si de pupa mai bine dosul celor puternici si lista poate continua.

Cum e posibil ca un club de noapte, sa aiba (doar) un amarat de paznic? Cum e posibil sa nu ai camere de supraveghere in acest secol, cum e posibil ca investigatiile politiei romane, si presa sa se miste asa de incet in acelasi secol? La inceput s-a spus ca a fost un singur pumn, fara intentie dar cu directie; acum aflam, asa cum ne asteptam, ca acel biet om a fost incoltit, inconjurat si batut.
    Probabil deja stiti, bietul om a stat la spitalul din Giurgiu si "tratat" aiurea timp indelungat.
    Timp indelungat a stat si in Bucuresti dar ce folos...:|

Se zvoneste ca multi sportivi americani vor sa plece din tara asta, Decizie inteleapta zic eu; aici nu e lege, e tocmeala.
    Si ca o sinteza, Badea zice ceva ce cu totii stim, dar nu exista

http://videonews.antena3.ro/action/view ... e-statului

15. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit cineva mai asculta Parazitii(Dromaderu), daca reusiti sa treceti peste cuvintele grele din cantecele lor gasiti la baietii "paraziti" o radiografie de rezolutie inalta a societatii romanesti. Cat despre faptul ca nimeni nu face nimic impotriva coruptiei, sa fim seriosi,de aici nu te aude nimeni daca vorbesti,nu ca iar interesa.

16. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    bine c-am scapat din tara aia in care ma simteam in minoritate.
    cu idiotu' manelist si neamu' prost si agresiv n-ai cum sa te pui... asa ca mai bine-ti parasesti tara decit sa mori nevinovat sau si mai rau, sa te chinui!
    mi se face greata cind citesc stirile din Romania, bine ca n-am televizor! sa-i ocroteasca Dumnezeu pe romanii buni si arza-i-ar focu' pe toti necioplitii si interlopii si cei care ne fac de ris in fiecare zi.

17. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Este trist ce s-a intamplat, dar din pacate aceasta este realitatea... Romanii s-au stricat incepand cu epoca fanariota, si-au revenit pe perioada regatului, iar cand au atins apogeul (in 1938), atat din punct de vedere econoomic cat si din punct de vedere intelectual, a venit razboiul si apoi comunistii care au pus femeia de servici director de fabrica ca deh, clasa muncitoare stie mai bine.

Intr-o tara in care Zero TV si Gigi Becali sunt "la domnie" nu ma mai mira nimic. Absolut nimic.

18. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    Mai draga NUTT....vreau decat sa te rog sa nu compari accidentul rutier involuntar in care a murit Teo Peter cu crima savarsita salbatic in cazul sportivului american.

Vreau sa iti mai spun ca nu trebuie sa iti fie rusine pentru faptele sau actiunile mele.
    Nici pe departe nu as fura,agresa,viola,talhari,cersi sau ucide.

Si ,da..este si vina ta..si vina parintilor tai,ai mei si ai altora care au incercat sa ajute la integrarea acestei etnii mizerabile.

Acum eu cred ca sunt foarte bine integrati:))

Au trecut de la triburi la clanuri.Sa vedem cum ii mai dezintegrati.

19. Anonymous

Anonymous Guest

Momo, nu ai facut altceva decat sa-mi intaresti prima impresie. Mi se pare total aiurea sa faci aceste afirmatii rasiste intr-o tara care te-a acceptat si care accepta altii ca tine, ca mine si multe alte nationalitati si etnii.
    Ai scapat ideea principala din pacate.Nu tiganii de fac de rusine , ci infractorii romani.Sunt de acord ca , proportional cu populatia etnica sunt mai multi infractori tigani decat romani , insa ca si numar , romanii comit mult mai multe infractiuni decat tiganii romani.

Fiecare natie ii are pe raii sai. Eu am incercat sa spun ca cei de blamat sunt cei care ar trebui sa aplice LEGEA .
    Eu personal am avut mult de suferit din cauza acestor "interlopi" cum ii numesti tu, insa de aici si pana la a blama o rasa de oameni e cale lunga.

PS
    Acel accident de care vorbesti tu a fost facut de un sofer american BEAT , nu un accident involuntar.

20. momo

momo New Member

Trophy Points:
    0
    As putea sa calific comentariile tale puerile si fara fond dar nu este dreptul meu sa judec modul in care vezi tu lucrurile si nici sa te conving despre felul in care le vad eu.

Nu sunt rasist dar sunt impotriva acordari de circumstante unei anumite etnii care nu face si nu a facut niciodata un efort sa se integreze intr-o societate sau sa respecte regulile uneia.

Nu vreau sa fiu asociat cu aceasta etnie si nici nu vreau sa o am in preajma mea si a copiilor mei.
    Asta este si unul dintre motivele pentru care am venit in tara asta.
    Si aici exista probleme dar sunt toti obligati sa respecte legea,de la cel mai neinsemnat cetatean pana la prim ministru si casa regala.

Aici ma simt in siguranta..aici voi fi aparat impotriva violentei..aici LEGEA E LEGE PENTRU TOTI!

Si repet..Eu sunt roman,nu sunt tigan..

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page